Najnowsze

Najnowsze

"Marzec 1968 był przede wszystkim buntem młodzieży"

Marzec '68 po trosze był wszystkim. W naszej pamięci uniwersyteckiej przede wszystkim buntem młodzieży - tak profesor Andrzej Żbikowski, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego oraz członek Centrum Badań nad Zagładą Żydów wspomina protesty sprzed pół wieku. Gość "Tak jest" w TVN24 podkreślił, że "masowość spektakli antysemickich była pozorna".

Marzec'68 we współczesnym obrazie

8 marca przypada okrągła rocznica wydarzeń z Marca 1968 roku. Ówczesny bunt, zapoczątkowany demonstracjami studenckimi, doprowadził do poważnego kryzysu politycznego w PRL. Jedną z reakcji władz było wzmożenie antyżydowskich działań i w konsekwencji doprowadzenie do masowej emigracji. O tym czym były ówczesne protesty i jakie niosły konsekwencje mówił w programie Tak jest: prof. Andrzej Żbikowski.

Prezydent Tarnobrzega w areszcie. Jest kandydat na komisarza

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zgłosiła kandydaturę Kamila Kalinki na komisarza Tarnobrzega. Decyzję w tej sprawie podejmie premier Mateusz Morawiecki. Wyznaczenie komisarza jest konieczne, ponieważ prezydent Tarnobrzega Grzegorz K. przebywa w areszcie tymczasowym.

Michał Urbaniak: Mówili, że na jazz ludzie nie przyjdą. W Filharmonii wyłamali drzwi

- Poprosili, aby zrobić dwa koncerty tego samego wieczoru. Filharmonia się nie zgodziła, bo stwierdzono, że na jazz ludzie nie przyjdą. Stało się tak, że wyłamali bramy, drzwi, jak kibole na stadionie. Na jakiś czas to był ostatni koncert jazzowy w Filharmonii Warszawskiej, a tak się złożyło, że również na jakiś czas mój pożegnalny z Polską - tak wydarzenia między innymi z 1973 roku wspomina w rozmowie z tvn24.pl Michał Urbaniak.

Wybory samorządowe mogą odbyć się 4 listopada

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Wojciech Hermeliński zasugerował, że wybory samorządowe mogą odbyć się 4 listopada. Wcześniej głosowanie było planowane na 11 listopada, czyli w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ponadto Hermeliński zadeklarował chęć spotkania z ministrem spraw wewnętrznych i administracji w sprawie organizacji wyborów.

"Obywatele" liderem sondaży w Hiszpanii

Prawicowa partia Ciudadanos (Obywatele) cieszy się największym poparciem w Hiszpanii. Tak wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu. Ugrupowanie 39-letniego Alberta Rivery może w tej chwili liczyć na ponad 28 proc. głosów.

"Financial Times" ostrzega przed "obniżeniem progu wojny atomowej"

Atomowa poza prezydenta Rosji Władimira Putina to niebezpieczna eskalacja zarówno jeśli chodzi o retorykę, jak i strategię wojskową - ostrzegł w poniedziałek dziennik "Financial Times". Brytyjska gazeta podkreśliła, że dodatkowo zwrot w amerykańskiej strategii nuklearnej "grozi obniżeniem progu wojny atomowej".

Republiki ludowe separatystów "powinny zostać zlikwidowane"

Tak zwane republiki prorosyjskich separatystów w Donbasie powinny zostać zlikwidowane, bo nie ma dla nich miejsca w ukraińskim ładzie konstytucyjnym - oświadczył specjalny przedstawiciel Stanów Zjednoczonych do spraw Ukrainy Kurt Volker.

Wielki powrót po 43 latach. Wtedy bombardowali, teraz budują sojusz

Amerykański lotniskowiec atomowy USS Carl Vinson rzucił kotwicę przed wietnamskim portem Da Nang. To wyjątkowo ważna i symboliczna wizyta. Ostatni raz amerykański lotniskowiec był tak blisko wietnamskiego wybrzeża w 1975 roku, kiedy Amerykanie wycofywali się z Wietnamu. Dodatkowo to na plaży w Da Nang lądowali pierwsi amerykańscy żołnierze, rozpoczynając interwencję USA w Wietnamie.

Niezwykłe zdjęcia "ze szczytu świata". Takiego selfie nie ma nikt inny

- Na pewno nie zamieniłbym swoich doświadczeń z U-2 na nic innego. Nie da się opisać tego uczucia, kiedy się jest "na szczycie świata" - mówi tvn24.pl Ross Franquemont, amerykański pilot instruktor latający na szpiegowskich U-2. Niezwykłe widoki, które może podziwiać ze swojego "stanowiska pracy", skłoniły go do zajęcia się fotografią. Teraz do kokpitu zabiera torbę wyładowaną aparatami i kamerami. Robi wyjątkowe zdjęcia i nagrania.

Gala jak u cioci na imieninach i bajka na ciężkie czasy. Oscary mogły rozczarować

To była jedna z najnudniejszych oscarowych gal. Nagroda dla najlepszego filmu, czyli "Kształtu wody" nakręconego przez najlepszego reżysera - Guillermo del Toro, potwierdziła teorię krytyków, że "Trzy billboardy..." ze swoim krytycyzmem pod adresem amerykańskiego społeczeństwa nie zachwycą akademików. Gala z kolei nie zachwycała widzów. Spodziewano się mocnych akcentów politycznych i płomiennych wystąpień, a było drętwo i nijako nie licząc przemówienia nagrodzonej Oscarem Frances McDormand, która zaapelowała o wspieranie kobiet w filmie.

Uderzył Turka w twarz. Sąd: dwa miesiące więzienia

Karę bezwzględnego pozbawienia wolności wymierzył sąd 31-latkowi z Opolszczyzny. Mężczyzna został skazany za zaatakowanie Turka. Sąd podkreślił jednak, że do ataku nie doszło na tle narodowościowym, a działanie oskarżonego było "zwykłym występkiem chuligańskim".

Usłyszeli szczekanie. Pod gruzami znaleźli psa

On zaszczekał, oni to usłyszeli. Strażacy, którzy przeszukują gruzowisko w Poznaniu, uratowali psa. Na nagraniu, które przekazali ratownicy, widać jak wyciągają przerażonego zwierzaka. - To taka iskierka nadziei. Cały czas pracujemy z nastawieniem, że jeszcze ktoś może potrzebować naszej pomocy - mówi młodszy brygadier Sławomir Brandt, rzecznik wielkopolskiej straży pożarnej.

Miał skatować szczeniaka Fijo. Szuka go nie tylko policja, ale i miliony internautów

30-letniemu Bartoszowi D. z Chełmży, który miał torturować małego psa, grozi więzienie. Prokuratorski list gończy za mężczyzną rozpowszechnili w sieci internauci. Obejrzało go już kilka milionów internautów. Mężczyzna nie może się czuć anonimowy i bezkarny. Policja dostaje teraz sygnały nie tylko z Polski, ale też między innymi z Niemiec czy Wielkiej Brytanii.