Najnowsze

Najnowsze

Kiedy "piątek" przejmie zbyt mocno...

Internetowe wpisy Pawła Kukiza - dla jednych frywolne, dla innych wulgarne - sprawiły, że o kryzysie w ruchu Kukiz'15 zrobiło się głośno. Jakub Kulesza odszedł z klubu, Marek Jakubiak zapowiada stworzenie partii. Goście Andrzeja Morozowskiego mówili zaś o tym, co wolno politykowi w sieci.

Podziały na stulecie niepodległości

Za niespełna dwa tygodnie będziemy obchodzić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto, które powinno jednoczyć wszystkich Polaków, tradycyjnie już będzie obchodzone osobno. Narodowcy pójdą w Marszu, prezydent weźmie udział w oficjalnych uroczystościach, a w dziesiątkach miejsc w Polsce odbędą się mniejsze wydarzenia. Stąd - o braku wspólnoty w programie "Tak Jest" rozmawiali Monika Rosa (.Nowoczesna) i Jakub Kulesza (Wolność).

"Mówiąc wprost: szkoda". Seehofer o decyzji Merkel

Przewodniczący bawarskich chadeków z CSU i jednocześnie szef MSW Niemiec Horst Seehofer wyraził w poniedziałek ubolewanie z powodu ogłoszonej przez kanclerz Angelę Merkel decyzji, by nie ubiegać się ponownie o stanowisko szefowej chadeckiej CDU.

"Takie zmiany decyzji ze strony głowy państwa wyglądają bardzo komicznie"

- Widać, że pan prezydent sam nie wie, co z tym zrobić. Jeżeli chodzi o przygotowania do obchodów stulecia niepodległości, to nie zostało zrobione kompletnie nic - komentował decyzję Andrzeja Dudy, który nie weźmie udziału w marszu organizowanym przed środowiska narodowców, Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej. - Ta decyzja została zapewne podjęta po konsultacjach. Jak prezydentem był Bronisław Komorowski, też odbywał różnego rodzaju konsultacje z organizatorami Marszu 11 listopada - stwierdził Jan Maria Jackowski z Prawa i Sprawiedliwości.

Nowe systemy walki w Kaliningradzie. Rosjanie dotąd o nich milczeli

Na obiektach Floty Bałtyckiej w obwodzie kaliningradzkim rozmieszczane są najnowsze zestawy walki radioelektronicznej Samarkand - wynika z dokumentów opublikowanych przez Ministerstwo Obrony Rosji. Zestawy są lub będą rozlokowane także na Białorusi. Dotąd Moskwa nie podawała żadnych informacji na temat zestawów Samarkand.

Deputy justice minister: Poland will comply with the ECJ ruling on Supreme Court law

The Polish government will implement the decision by the Court of Justice of the European Union, the Deputy Minister of Justice, Michał Wójcik has announced. According to that decision, Poland will return to the situation before the amedment to the extremely controversial law on the Supreme Court. The opposition says, although this is not a final verdict, but a temporary measure, it's a clear sign and signal that Law and Justice is breaching judicial independence.

Wyłowiono pierwsze ciała ofiar katastrofy samolotu

Ekipy ratunkowe wyłowiły sześć ciał z morza w pobliżu Dżakarty, gdzie spadł indonezyjski samolot pasażerski. - Na podstawie znalezionych dotąd ciał wydaje się, że nikt nie przeżył - powiedział Bambang Suryo, dyrektor operacyjny państwowej agencji ratowniczej i poszukiwawczej Basarnas.

"Odesłali lewicę do domu", "ocenimy po działaniach". Reakcje na zwycięstwo Bolsonaro

Gratulacje od Donalda Trumpa, Władimira Putina i Matteo Salviniego, więcej rezerwy w komentarzach Francji, Niemiec, Hiszpanii czy Chin. Światowi przywódcy komentują zwycięstwo prawicowego kandydata Jaira Bolsonaro w wyborach prezydenckich w Brazylii. Po ogłoszeniu wyników Bolsonaro zadeklarował obronę wolności i demokracji oraz koniec "flirtowania z socjalizmem".

Walka o Radom. Wczoraj konwencja PiS, dziś Koalicji Obywatelskiej

Tydzień przed drugą turą wyborów samorządowych w Radomiu trwa walka o głosy. W niedzielę Jarosław Kaczyński na konwencji wyborczej PiS wspierał swojego kandydata na prezydenta tego miasta Wojciecha Skurkiewicza. W poniedziałek w Radomiu pojawił się wybrany na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski (PO), który namawiał do głosowania w drugiej turze wyborów samorządowych na Radosława Witkowskiego. - Chciałem zaapelować do wszystkich o olbrzymią mobilizację. Idźcie 4 listopada do urn - mówił.

Areszt dla podejrzanego o usiłowanie gwałtu w Gdyni

Jak informuje Prokuratura Krajowa, 28-latek usłyszał zarzut usiłowania gwałtu. Sprawca miał zaatakować wracającą z pracy kobietę. Do zgwałcenia nie doszło, poszkodowanej udało się obronić. Mężczyzna został aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu do 12 lat więzienia.

Prezydent dla "Bild am Sonntag": kwestia reperacji nie jest rozstrzygnięta

Ustalenia parlamentarnej grupy ekspertów potwierdzają, że poniesione przez Polskę straty "nie zostały zrekompensowane". Jest to kwestia "prawdy i odpowiedzialności" - powiedział prezydenta Andrzej Duda w wywiadzie dla "Bild am Sonntag". Jego zdaniem, kwestia reperacji nie jest rozstrzygnięta. "W polskim parlamencie tematem tym zajmuje się grupa ekspertów. Posłowie będą nad tym debatować i podejmą decyzję co do dalszych działań" - dodał.

Trącanie się nosami i podziękowania w imieniu "brzuszka". Harry i Meghan w Nowej Zelandii

Deszczowa aura towarzyszyła książęcej parze, Harry'emu i Meghan podczas pobytu w Nowej Zelandii. W poniedziałek spotkali się z przedstawicielami lokalnego plemienia (iwi) i uczestniczyli w tradycyjnej ceremonii, obejmującej między innymi trącanie się nosami na powitanie (hongi). Pod ustawionym na trawie namiotem starszy plemienia, Barney Thomas, zwrócił się do księcia i księżnej Sussex z życzeniami "kia kaha", czyli siły, dla dziecka, które ma przyjść na świat w przyszłym roku. Dziękując za ciepłe przyjęcie, Harry zabrał głos w imieniu żony, własnym i "naszego małego brzuszka". Następnie brytyjscy goście odbyli spacer w deszczu po piaszczystej plaży. Towarzyszył im Andrew Lamason, szef Departamentu Ochrony Przyrody okręgu Takaka.

Rezygnacja z szefowania CDU, ostatnia kadencja jako kanclerza. Merkel potwierdza swe plany

Po znacznej utracie głosów przez CDU w niedzielnych wyborach do landtagu Hesji kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała rezygnację z ponownego ubiegania się o stanowisko szefowej tej partii. W rozmowie z dziennikarzami potwierdziła decyzję, o której wcześniej nieoficjalnie informowały agencje. Zdradziła też inne szczegóły swych politycznych planów.

Została żoną, przestaje być księżniczką. Mezalians po japońsku

Trzecia córka zmarłego kuzyna cesarza Akihito, księcia Takamado, wyszła za mąż. Jej wybrankiem został Kei Moriya, 32-letni pracownik firmy transportowej. Ceremonia, która miała charakter prywatny, odbyła się w Tokio w Sanktuarium Meiji. Setki osób zgromadziły się na zewnątrz, by zobaczyć nowożeńców. Zgodnie z japońskim prawem 28-letnia Ayako po ślubie z człowiekiem "z ludu" oficjalnie przestaje być księżniczką.

Loża prasowa 28.10.2018

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Dominika Wielowieyska ("Gazeta Wyborcza"), Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita"), Tomasz Skory (RMF), Adam Szostkiewicz ("Polityka"). Na początku dziennikarze rozmawiali o przyjętej przez Senat ustawie ustanawiającej 12 listopada dniem wolnym. Senatorzy wprowadzili poprawki, więc teraz ustawa trafi ponownie do Sejmu. Goście poruszyli także temat głosowania nad powołaniem Rzecznika Praw Dziecka - senatorowie nie zgodzili się na powołanie Agnieszki Dudzińskiej na to stanowisko. Kolejnym tematem była zbliżająca się druga tura wyborów samorządowych oraz powyborcze kalkulacje. Publicyści rozmawiali także o planowanym na 16 listopada wysłuchaniu przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej na temat zabezpieczenia ustawy PIS-u o Sądzie Najwyższym. Na koniec dziennikarze skomentowali wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, który w czasie forum polsko-niemieckiego w Berlinie ocenił, że instytucje wspólnotowe domagają się coraz większej władzy. Dodał też, że być może to właśnie unijne prawodawstwo stało się jednym z powodów Brexitu - a jako przykład podał zwykłą żarówkę.

Zapowiedź zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Bielan: projekt zostanie upubliczniony

Jest pomysł, żeby przygotować w tej sprawie nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Niedługo projekt zostanie upubliczniony i będzie procedowany w parlamencie - zapewnił w poniedziałek wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Nowelizacja ma być odpowiedzią na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, która zakłada przywrócenie w Polsce stanu prawnego sprzed wejścia w życie wprowadzonych przez PiS zmian w ustawie o SN.