Najnowsze

Najnowsze

Nowelizacja według PiS. Gersdorf nie zwoła posiedzenia KRS?

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf odpowiada na list ministra Ziobry. Zobowiązanie do zwołania posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa jest jej znane i będzie zrealizowane zgodnie z prawem. Taka odpowiedź nie satysfakcjonuje Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa ma być rozwiązania błyskawicznie stąd pomysł z nowelizacją, według której, to nie Małgorzata Gersdorf zwoła posiedzenie, a Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego, która w radzie nie zasiada. Po co ten pośpiech?

Założyciele spółki Solvere znów w kancelarii premiera

Byli PR-owcy Beaty Szydło wracają do kancelarii premiera. Teraz mają doradzać Mateuszowi Morawickiemu. Dla opozycji to zaskakujący i bulwersujący powrót, bo założyciele spółki Solvere po odejściu od byłej premier za państwowe pieniądze zajmowali się głośną kampanią bilboardową "Sprawiedliwe sądy". Zdaniem Centralnego Biura Antykorupcyjnego, złamali ustawę antykorupcyjną.

Wyszedł z więzienia po 18 latach

Były łzy radości, uściski i śmiech. A nawet transparent. Tak witano Tomasza Komendę w rodzinnym domu. Po osiemnastu latach opuścił mury więzienia, bo dopiero teraz prokuratura uznała (mając inne dowody i innego winnego) że Komenda wcale nie zabił i nie zgwałcił dziewczyny.

Zakopane nielegalnie pobierało opłatę klimatyczną

Zakopane bezpodstawnie pobierało opłatę miejscową. Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał wyrok pierwszej instancji. Pan Bogusław wygrał, ale wcale to nie oznacza, że opłata klimatyczna nie będzie pobierana bo zmieniała się uchwała i jakość powietrza.

Koszty miesięcznic smoleńskich

Posłowie Platformy Obywatelskiej pytają jaki jest rachunek za miesięcznice smoleńskie. Odpowiedź już dostali: koszty mogą zdziwić, bo z roku na rok marsz na Krakowskim Przedmieściu pod specjalnym nadzorem coraz bardziej drożał.

Niedoceniani nauczyciele

W Polsce podwyżek dla nauczycieli chciałoby tylko 39% badanych, w Niemczech 76%. Brytyjska fundacja zapytała ponad 27 tysięcy rodziców z 29 państw świata, na co w edukacji chcieliby przeznaczyć dodatkowe fundusze. W kwestii podwyżek wypadamy blado, ledwo wyprzedzamy Meksyk, Indonezję. Pytanie czy tak słabo cenimy nauczycieli?

Izrael czasowo zawiesza plan deportacji imigrantów

Izrael zawiesił tymczasowo zaaprobowany w styczniu plan masowej deportacji dotyczący 38 000 afrykańskich imigrantów, którzy dostali się do Izraela przez Synaj. Plan miał być wdrażany od 1 kwietnia, jeśli ci przybysze nie opuszczą wcześniej kraju "dobrowolnie".

Księga zaklęć

Wstrzymana ekstradycja Polaka to już coś więcej niż polityczne dyskusje na temat praworządności w Polsce rządzonej przez Prawo i Sprawiedliwość, a tak zwana Biała Księga, którą premier Morawiecki zawiózł ostatnio do Brukseli raczej tych wątpliwości nie rozwieje. Przeciwnie. Po lekturze, wielu prawników w Polsce i zagranicą wystawia jej bardzo surowe recenzje - że białe w księdze są tylko kartki a reszta to sprzeczności, manipulacje i zaklinanie rzeczywistości. Mocne oskarżenia, jak przyznaje w rozmowie z Tomaszem Marcem jeden z profesorów prawa w Londynie. Ale - jak dodaje - nigdy czegoś takiego w Unii nie widział. 

"Myślałem, że już nie wyjdę. Myślałem, że mnie zabiją w kryminale"

Tomasz Komenda odsiedział 18 lat z 25-letniego wyroku za gwałt i zabójstwo 15-latki. Wyszedł na wolność, bo według prokuratury jest niewinny. Opowiada, że w celi był bity i maltretowany przez innych więźniów, bo osadzeni z "takimi paragrafami" jak on "nie mają życia". - Najbardziej się cieszę z tego, że po 18 latach mogę przytulić osobę, którą bardzo kocham - powiedział o mamie w rozmowie z reporterem magazynów "Uwaga!" TVN i "Superwizjer", Grzegorzem Głuszakiem.

"Nietrudno wywołać fanatyzmy"

Obawiam się, że cała zawierucha, która powstała w wyniku nowelizacji ustawy o IPN, dotknie środowiska, które zaczęły funkcjonować i działania lokalne, np. spotkania młodzieży. - Mam nadzieję, że na poziomie politycznym problem w relacjach z Izraelem zostanie rozwiązany - mówił w "Kropce nad i" bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski.

"Nietrudno wywołać fanatyzmy"

Obawiam się, że cała zawierucha, która powstała w wyniku nowelizacji ustawy o IPN, dotknie środowiska, które zaczęły funkcjonować i działania lokalne, np. spotkania młodzieży. - Mam nadzieję, że na poziomie politycznym problem w relacjach z Izraelem zostanie rozwiązany - mówił w "Kropce nad i" bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski.

Noblista w szpitalu, jego żona znaleziona martwa

Amerykańska policja bada śmierć Sumire Negishi, żony laureata Nagrody Nobla, której ciało znaleziono w stanie Illinois. Kilka godzin wcześniej ich zaginięcie zostało zgłoszone policji w sąsiednim stanie.

"Jeśli Polska jest silna, Węgry nie zginą"

Solidarność Polski i Węgier jest źródłem siły - oświadczył premier Węgier Viktor Orban w czwartek podczas obchodów święta narodowego swego kraju w rocznicę wybuchu powstania 1848 roku.

Pat w KRS

Prawo i Sprawiedliwość zamierza znowelizować ustawę o KRS - tak, by to prezes Trybunału Konstytucyjnego zwoływała pierwsze posiedzenie Rady. I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf nie zamierza tego robić, ponieważ, jej zdaniem, sposób wyboru i nowy skład KRS są niekonstytucyjne. Sytuację komentowali prawnik Ryszard Kalisz i Sebastian Kaleta z Ministerstwa Sprawiedliwości.

"Polska i Stany Zjednoczone chcą być jeszcze bliżej". Na studentów czekają staże w USA

Wyjazdy pozwalają ludziom zdobywać pogłębioną wiedzę na temat naszych krajów i sprawiają, że się zbliżamy - przekonywał w rozmowie z TVN24 o relacjach polsko-amerykańskich ambasador Stanów Zjednoczonych. Paul Jones odniósł się w ten sposób do działań organizacji Transatlantic Future Leaders Forum, która oferuje polskim studentom wyjazdy i staże w biurach przedstawicieli władzy ustawodawczej w Waszyngtonie. Termin zgłoszeń do kolejnej edycji mija w czwartek.

"Kościoły powinny być katalizatorami dialogu". Hierarchowie o sporze polsko-ukraińskim

Kryzys polsko-ukraiński ma podłoże polityczne. To nie jest kryzys między Kościołami - ocenił zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup Swiatosław Szewczuk. Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz podkreślił, że nie jest dobrze, gdy mieszają się kompetencje historyków i polityków. Hierarchowie zaapelowali o podjęcie dialogu między narodami.