Najnowsze

Najnowsze

Niepełnosprawna 11-latka zgwałcona przez kolegów ze szkoły ? Sąd bada sprawę, kuratorium ma uwagi

Dzieci nie były odpowiednio pilnowane na przerwach, a teren szkoły i przy szkole nie był należycie kontrolowany - takie wnioski wyciągnęli urzędnicy kontrolujący Zespół Szkół nr 14 w Gorzowie Wielkopolskim. W maju niepełnosprawna 11-letnia uczennica miała zostać zgwałcona przez kolegów ze szkoły. Wcześniej ta sama dziewczynka padła ofiarą pedofila, który grasował na boisku.

"Przeszczepiamy wierzchołek góry lodowej"

Dzięki zabiegom przeszczepienia organów szansę na dłuższe życie otrzymało w tym roku w Polsce sześćset osób. Wciąż czeka na nią jednak ponad 1700 pacjentów. Statystyki są nieubłagane - większość jej nie dostanie. Materiał "Czarno na białym".

Słup ognia było widać z kilkunastu kilometrów

Dwustu strażaków walczy z pożarem wieżowca Grenfell Tower w zachodniej części Londynu - poinformowała na Twitterze w środę nad ranem londyńska policja. Jak podają brytyjskie media, powołując się na świadków - w środku mogą być uwięzieni ludzie.

Wzmocnienie dla partii Merkel przed wyborami

Partia Angeli Merkel, CDU sfinalizowała we wtorek rozmowy koalicyjne o utworzeniu rządu w dwóch krajach związkowych: Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW) oraz Szlezwiku-Holsztynie. Oznacza to wzmocnienie chadeków przed wyborami ogólnokrajowymi 24 września.

Szef tureckiej dyplomacji pojedzie do Kataru

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu uda się w środę do stolicy Kataru, Dauhy, gdzie spotka się ze swoim tamtejszym odpowiednikiem i emirem tego kraju - poinformował resort w wydanym we wtorek wieczorem oświadczeniu.

Pożar wieżowca w Londynie. Polsko-angielska rodzina wśród poszukiwanych

24-piętrowy wieżowiec Grenfell Tower w zachodniej części Londynu niemal całkowicie spłonął w pożarze, który wybuchł w środku nocy. Trwa dogaszanie budynku i akcja ratunkowa. Policja poinformowała, że w pożarze zginęło sześć osób, ale bilans ofiar wzrośnie. Do szpitali trafiło ponad 70 rannych osób. W TVN24 BiS trwa raport specjalny.

"Poczuliśmy się, jakby ktoś nam zakneblował usta"

Pani z Instytutu Pamięci Narodowej potraktowała nas bardzo protekcjonalnie i kazała nam zdjąć przypinki w bardzo autorytarny sposób - opowiadała w programie "Tak jest" Julia Nowicka, jedna z niewpuszczonych w poniedziałek do Sejmu licealistek. - Poczuliśmy się, jakby ktoś nam zakneblował usta i powiedział: wychodźcie stąd, nie macie głosu. A my chcieliśmy pokazać, że mamy głos - dodała.

Ósmy miesiąc

Już wychowują adoptowane dzieci, a teraz na świat przyjdzie ich własne. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że dziecko urodzi mężczyzna, a właściwie transseksualista, bo Trystan najpierw był kobietą.

Gest matki

To wyjątkowa historia, która zachwyciła świat, bo pokazała, że w życiu są ważniejsze rzecz niż konflikty między państwami. Izraelska pielęgniarka własną piersią nakarmiła w szpitalu w Jerozolimie rannego palestyńskiego niemowlaka. Samochód jego rodziców uległ wypadkowi. Tata zginął, a mama była w ciężkim stanie.

Krzyż niezgody

Wraca sprawa nauczycielki, która zdjęła krzyż w szkole. Wyrok w tej sprawie już zapadł na korzyść nauczycielki, ale prokuratura najwyraźniej się z nim nie zgadza i tym razem chce jego kasacji.

Licealiści w obronie licealistów

Jedni nie zostali wpuszczeni do Sejmu na debatę historyczną, bo mieli przypinki "Uchodźcy mile widziani ". Drudzy zwycięzcy konkursu w ramach solidarności z wykluczonymi trzymali w Sejmie flagę Europejską, przypominając o wartościach.

Trudny dzień ministra Mariusza Błaszczaka

Tuż przed posiedzeniem rządu z tajemniczą kopertą do Mariusza Błaszczaka przyszedł Jan Szyszko. Szef MSWiA kopertę wziął, pokiwał głową, że przeczyta, a po kilku godzinach zwrócił ją ministrowi środowiska. PO Błaszczaka krytykuje. A Leszek Miller, mówi, że gdyby nie kamery - minister kopertę by zatrzymał i nie byłoby sprawy. Zderzamy też wypowiedzi Błaszczaka o uchodźcach ze słowami o. Pawła Gużyńskiego, a cytat o "sikaniu" Władysława Frasyniuka z Bogdanem Borusewiczem.

Komisja Europejska wszczyna procedurę przeciw Polsce

Jest decyzja w sprawie Polski. Komisja Europejska rozpoczyna wobec naszego kraju procedurę dotyczącą naruszenia unijnego prawa. Chodzi o nieprzyjęcie uchodźców mimo podjętych zobowiązań. Stanowisko rządu jest tak jednoznaczne, że żółta karta od komisji na niewiele może się zdać. Podobna sytuacja jest na Węgrzech i w Czechach.

Dar życia

Dyskusja o lekach dla osób po przeszczepach to gorący temat z ostatnich dni. Są jednak i takie problemy, które transplantologom przeszkadzają od lat. To sprawia, że z jednej strony mamy co prawda znaczące sukcesy w tej dziedzinie, ale z drugiej strony są statystyki, które wyglądają w ostatnich latach coraz gorzej. Przeszczepów ratujących życie przeprowadza się u nas mniej niż jeszcze trzy lata temu - więcej za to osób na ratunek czeka. Dlaczego tak się dzieje? Sprawdził Tomasz Marzec.

Lekarz bez granic

Wszystkim niestety zapewne jeszcze długo transplantolodzy nie będą mogli pomóc - "Czarno na białym" pokażemy lekarzy przeprowadzających operację, których nie podjął się nikt wcześniej. Wkraczają do akcji, gdy inni nie widzą już nadziei. To specjaliści z zespołu chirurgii rekonstrukcyjnej gliwickiego Centrum Onkologii. Najgłośniej było o nich kiedy przeprowadzili pierwszy w Polsce przeszczep twarzy - co warto podkreślić - przeszczep uznany za najlepszy na świecie zabieg rekonstrukcyjny w 2013 roku. O ich kolejnych, także tych planowanych, przełomowych zabiegach Igor Sokołowski.

Życie po przeszczepie

Historie ludzi, którzy tracili już nadzieję na normalne życie i tych, którzy nadzieję przywracają. Transplantolodzy oraz historie ich pacjentów, czyli to z czego polska medycyna na pewno może być dumna. I to bardzo. A jeden z ostatnich tego dowodów to operacja przeprowadzona przez Adama Domanasiewicza. To jeden z dziewięciu polskich specjalistów chirurgii ręki, nazywany "chirurgiem od spraw niemożliwych" albo "człowiekiem przyszywającym ręce". Dotąd "przyszywał" je u osób, które ręce traciły na przykład w wypadkach. Pół roku temu, po raz pierwszy zrobił to u osoby, która bez ręki się urodziła. To pierwsza taka transplantacja na świecie, a pacjent już rusza palcami - Magdalena Raczkowska-Kazek.​

Cena życia

Taka udana transplantacja - to jednak nie koniec leczenia dla pacjenta. Do końca życia musi przyjmować leki immuno-supresyjne, mówiąc prościej - preparaty zapobiegające odrzuceniu przeszczepionego organu. To bardzo drogie, ale refundowane dotąd przez państwo leki. No właśnie - dotąd, bo zmieniają się zasady i w ramach oszczędności - państwo przestaje refundować oryginalne leki i proponuje pacjentom tańsze zamienniki. Lekarze nie mają wątpliwości - są rzeczy, na których oszczędzać nie wolno i to jest jedna z nich. Dlaczego? O tym Jacek Tacik.

"Czy wszyscy państwo mnie przeproszą po tej ekshumacji?"

Będę walczyła o spokój ciała mojego męża. Ja go widziałam, identyfikowałam, jest sekcja. Ekshumacja ciała Jacka Surówki jest w pełni bezzasadna - powiedziała w programie "Kropka nad i" w TVN24 Krystyna Łuczak-Surówka, żona podporucznika BOR, który zginął w katastrofie w Smoleńsku.

"Wyglądamy na kraj niewiarygodnie kuriozalny"

- Myślę, że postawa rządu to wielki błąd, bo być może w traktatach nie jest to dokładnie napisane, że trzeba się podporządkować tego typu relokacji, ale wartości europejskie: solidarność, jakieś elementarne współczucie tutaj powinno zadziałać - powiedziała prof. Jadwiga Staniszkis. Wraz z prof. Magdaleną Środą komentowały w "Faktach po Faktach" między innymi decyzję Komisji Europejskiej o wszczęciu postępowania przeciwko Polsce z powodu nieprzyjmowania przez nas uchodźców.

"Czy wszyscy państwo mnie przeproszą po tej ekshumacji?"

Będę walczyła o spokój ciała mojego męża. Ja go widziałam, identyfikowałam, jest sekcja. Ekshumacja ciała Jacka Surówki jest w pełni bezzasadna - powiedziała w programie "Kropka nad i" w TVN24 Krystyna Łuczak-Surówka, żona podporucznika BOR, który zginął w katastrofie w Smoleńsku.

Niemcy będą "obserwowały rozwój wypadków w Rosji"

Koordynator rządu Niemiec ds. dialogu z Rosją Gernot Erler oświadczył we wtorek, że zatrzymanie przez rosyjską policję ponad tysiąca pokojowych demonstrantów stanowi zagrożenie dla wolności słowa i prawa do zgromadzeń; wyraził nadzieję na rychłe zwolnienie aresztowanych.