Najnowsze

Najnowsze

Kto przychodzi przed Sejm? Sylwetki protestujących

Agresja i frustracja elit III RP nie zatrzyma procesów naprawczych - mówiła w czwartek w orędziu premier Beata Szydło. Obóz rządzący często stygmatyzuje tych, którzy protestują przeciwko zmianom forsowanym przez PiS. Pokazujemy sylwetki czterech osób, które przychodzą przed Sejm.

Silne trzęsienie ziemi na greckiej wyspie. Zidentyfikowano ofiary

Trzęsienie ziemi nawiedziło grecką wyspę Kos. Największe zniszczenia są w centrum miasta Kos, gdzie znajduje się wiele restauracji i barów. Według wstępnych szacunków rannych zostało ponad 100 osób, z których trzy są poważnym, choć nie zagrażającym życiu, stanie. Dwóch turystów zginęło. Wstrząsy dotknęły też wybrzeże Turcji.

Komisja odrzuciła poprawki opozycji. Ustawą PiS zajmie się Senat

W piątek po godzinie 1.30 w nocy senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zaopiniowała przyjęcie bez poprawek ustawy o Sądzie Najwyższym. Platforma Obywatelska wniosła kilkaset poprawek. Obrady zagłuszali demonstranci protestujący pod oknami. W piątek rano ustawą zajmie się cały Senat.

Protesty zagłuszyły obrady komisji. "Nie chciałbym, żeby te słowa zostały odebrane pod moim adresem"

Podczas obrad komisji senackiej w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym słychać było okrzyki protestujących. Zareagował na to przemawiający na komisji Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. - Panie przewodniczący, ja nie chciałbym, żeby te słowa z tyłu, zostały odebrane pod moim adresem w momencie, kiedy ja przemawiam. Czuję się dość niekomfortowo w tej sytuacji - powiedział Bodnar. - Pani i pan senator otworzyli okna i ja na to nic nie poradzę - odpowiedział prowadzący obrady komisji senator PiS Rober Mamątow.

Rzeczniczka Departamentu Stanu o zmianach w sądownictwie: jesteśmy zaniepokojeni

- Jesteśmy zaniepokojeni ciągłą pracą polskiego rządu nad prawem, wydaje się, ograniczającym władzę sądowniczą i potencjalnie osłabiającym zasadę praworządności - mówiła w czwartek rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert, odpowiadając na pytanie dziennikarza "Faktów" TVN Marcina Wrony. - Przyglądamy się sytuacji uważnie - dodała.

"Szach mat, panie prezydencie"

- Okazuje się, że jak się wczytamy w przepisy ustawy, to w mojej ocenie prezydent został wmanewrowany bardzo mocno - mówił o nowej ustawie o Sądzie Najwyższym prawnik Piotr Schramm.

"Chcemy weta". Protesty w wielu polskich miastach

W czwartek w wielu miejscach Polski zorganizowano protesty przeciwko wprowadzanym przez Prawo i Sprawiedliwość zmianom w sądownictwie. W Warszawie przed Pałacem Prezydenckim zgodnie z szacunkami policji zebrało się 14 tysięcy osób, według rzecznika ratusza - 50 tysięcy. Uczestnicy demonstracji apelowali do prezydenta Andrzeja Duda o zawetowanie ustaw dotyczących sądownictwa.

"Można było zastosować inną terapię, właściwą dla tej choroby"

- Być może autorom obecnych rozwiązań wydaje się, że jeżeli się wprowadzi zmianę kadrową, bo do tego się de facto ona sprowadza, to przyjdą sądy, które nie będą już sprzyjały poprzedniej władzy tylko tej - mówił w "Faktach po Faktach" były poseł PiS Zbigniew Girzyński. W drugiej części programu gośćmi byli Bartosz Arłukowicz i Jan Maria Jackowski.

"Irański ambasador musi wyjechać w ciągu 45 dni"

Władze Kuwejtu nakazały w czwartek ambasadorowi Iranu opuszczenie kraju - podała irańska agencja ISNA. Decyzja łączy się z narastającym sporem związanym z postępowaniem sądowym dotyczącym irańskiego udziału w organizacjach szpiegowskich.

"To może doprowadzić do całkowitej degrengolady prawnej"

Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym przegłosowana w Sejmie. Przewiduje ona m.in. możliwość przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku, a także utworzenie trzech nowych Izb. Opozycja, według której ustawa jest niekonstytucyjna, apeluje o weto prezydenta. Robert Biedroń, który był gościem Małgorzaty Łaszcz w programie Tak Jest, mówił o tym, że te zmiany oznaczają dla samorządów nieprzewidywalność i niepewność prawną. Prezydent Słupska dodał, że „będziemy mieli chaos prawny” a „te wady prawne doprowadzą do całkowitej destrukcji systemu, ładu prawnego i jest to niebezpieczne nie tylko dla samorządów ale w ogóle niebezpieczne dla funkcjonowania państwa.”

Trzy lata kolonii karnej dla blogera

Sąd w Baku skazał w czwartek blogera Aleksandra Łapszyna na trzy lata pozbawienia wolności. Ten bloger i podróżnik, mający obywatelstwa Rosji i Izraela, znalazł się na czarnej liście Azerbejdżanu w 2011 roku za nieuzgodnioną z Baku wizytę w Górskim Karabachu.

"Zmiany powinny prowadzić do czegoś lepszego, a te nie prowadzą."

Sejm uchwalił nową ustawę o Sądzie Najwyższym. „Za” głosowało 235 posłów, przeciw było 192, a 23 wstrzymało się od głosu. Ustawa przewiduje m.in. możliwość przeniesienia obecnych sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku, utworzenie trzech nowych Izb SN oraz zmiany w trybie powoływania sędziów SN Teraz ustawa trafi do Senatu. O zmianach w sądownictwie z Małgorzatą Łaszcz rozmawiał rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski.

Huge row over the Supreme Court. Opposition sings the national anthem after the debate

After stormy deliberations, the Justice Committee of the Sejm rejected in block voting all amendments to the draft law on the Supreme Court proposed by the opposition. Amendments proposed by PiS were approved. Members of the opposition protested against block voting. The voting procedure was received with shouts of "ORMO, ZOMO, censorship," "No consent to such methods," "You’re making Kaczyński a dictator." Towards the end of the meeting there was a scuffle over Stanisław Piotrowicz's microphone. Some MPs sang the national anthem.