Najnowsze

Najnowsze

Co dalej z Marynarką?

Gdy na górze trwa spór prezydenta z ministrem, na dole brakuje kluczowych decyzji, co pokazuje przykład Marynarki Wojennej odpowiedzialnej m.in. za ratowanie ludzi na morzu. Po tym jak rząd PiS wycofał się z zakupu francuskich Caracali, które miały trafić też nad morze, wciąż nie wiadomo, co dalej. Wiadomo za to, że stare, wysłużone śmigłowce już teraz nie zawsze i nie wszędzie na Bałtyku mogą pomóc tonącym, o czym Piotr Świerczek.

Środowisko ministra

Antoni Macierewicz, były czołowy opozycjonista, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników, który pod hasłem dezubekizacji przeprowadza dziś w armii czystki, jakich jeszcze nie było. Jak więc to możliwe, że w otoczeniu tak radykalnego tropiciela byłych PRL-owskich funkcjonariuszy uchowali się ludzie z taką przeszłością? I to nie jeden. Na jaw wychodzą kolejne historie, a Tomasz Marzec sprawdza, czy to coś więcej niż hipokryzja.

Wojna o armię

Pułkownik Czesław Juźwik, który musiał odejść z Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gdy ujawniono jego teczkę z przeszłością w komunistycznym kontrwywiadzie. Juźwik twierdzi, że BBN wiedział o tym, a afera wybuchła dopiero, gdy zaczął oceniać dla prezydenta pomysły ministra obrony. W rozmowie z Piotrem Świerczkiem tłumaczy, dlaczego te pomysły ministra Macierewicza są wręcz niebezpieczne.

"Trafiamy na czarną listę państw, a do tej pory byliśmy wzorem"

Rząd przedstawił takie stanowisko, ma do tego prawo. Kropka nad i - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki (PiS), komentując apel polskiego rządu do Organizacji Narodów Zjednoczonych. - Nie słyszałem, aby rząd chciał wyjść z inicjatywą zmiany prawa dotyczącego ochrony życia w Polsce - dodał. - Trafiamy na czarną listę państw, a byliśmy do tej pory wzorem - ocenił z kolei Andrzej Halicki (PO).

Suspensa dla księży za manifestacje? "Kara surowa, ale potrzebna"

Jest duża tolerancja na tego typu, bardzo nieewangeliczne zachowania - powiedział w środę w "Faktach po Faktach" ojciec Wacław Oszajca, komentując postawy niechętne uchodźcom, do jakich odniósł się prymas Polski Wojciech Polak. W "Tygodniku Powszechnym" Polak zapowiedział suspendowanie księży, biorących udział w manifestacjach przeciwko uchodźcom. - Prymas, dostojnik kościelny, ksiądz, nie może zachęcać do dawania antyświadectwa przez innych księży - dodał Adam Szostkiewicz z tygodnika "Polityka". Gośćmi w drugiej części programu byli Jerzy Marek Nowakowski i Aleksander Smolar.

"Trafiamy na czarną listę państw, a do tej pory byliśmy wzorem"

Rząd przedstawił takie stanowisko, ma do tego prawo. Kropka nad i - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki (PiS), komentując apel polskiego rządu do Organizacji Narodów Zjednoczonych. - Nie słyszałem, aby rząd chciał wyjść z inicjatywą zmiany prawa dotyczącego ochrony życia w Polsce - dodał. - Trafiamy na czarną listę państw, a byliśmy do tej pory wzorem - ocenił z kolei Andrzej Halicki (PO).

Okazja do "szczerej dyskusji". Kolacja Junckera i premierów V4

Dzień przed rozpoczęciem szczytu Rady Europejskiej przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotkał się na kolacji z premierami Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Według dyplomatów w Brukseli jest to okazja do "szczerej dyskusji" na wszystkie tematy. Jak spekulowano przed spotkaniem, może się wśród nich znaleźć kwestia praworządności.

Suspensa dla księży za manifestacje? "Kara surowa, ale potrzebna"

Jest duża tolerancja na tego typu, bardzo nieewangeliczne zachowania - powiedział w środę w "Faktach po Faktach" ojciec Wacław Oszajca, komentując postawy niechętne uchodźcom, do jakich odniósł się prymas Polski Wojciech Polak. Prymas zapowiedział w "Tygodniku Powszechnym" suspendowanie księży, biorących udział w manifestacjach przeciwko uchodźcom. - Prymas, dostojnik kościelny, ksiądz, nie może zachęcać do dawania antyświadectwa przez innych księży - dodał Adam Szostkiewicz z tygodnika "Polityka".

Tusk: nie widzę przyszłości dla projektu przymusowej relokacji

Nie ulega wątpliwości, że musimy w najbliższych kilkunastu tygodniach przeciąć kilka węzłów gordyjskich. Należy do nich kwestia przymusowej relokacji uchodźców - mówił w środę przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. - Warto będzie znaleźć porozumienie, które nie będzie separowało Polski i innych krajów Grupy Wyszehradzkiej od reszty Europy - dodał.

Werbowali do przymusowej pracy w Polsce. Są zarzuty dla podejrzanych o handel ludźmi

Prokuratura i Straż Graniczna od kilku miesięcy prowadzą śledztwo w sprawie organizowania i werbowania obywateli Ukrainy oraz Białorusi do pracy przymusowej na terenie Polski. Zatrzymano w tej sprawie dwóch mężczyzn - 44-letniego obywatela Polski Mirosława K. oraz 32-letniego obywatela Ukrainy Borysa S. Podejrzani usłyszeli zarzuty. Sprawą wykorzystywania ukraińskich pracowników zajmował się także reporter "Superwizjera" Jakub Stachowiak.

Prymas Polski o uchodźcach

Prymas Polski abp.Wojciech Polak w wywiadzie dla "Tygodnika Powszechnego" zagroził suspensą księżom, którzy zaangażowaliby się w antyimigranckie demonstracje. O słowach hierarchy rozmawiali filozofowie - prof. Magdalena Środa i ks. prof. Andrzej Kobyliński

Lekarze z Ukrainy groźbą dla protestujących? "Też będą chcieli lepiej zarabiać"

To absolutnie zła groźba - powiedziała w środę w programie "Tak jest" w TVN24 Krystyna Ptok, szefowa Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Polsce. Skomentowała w ten sposób zapowiedzi rządu o zmianie przepisów, które mają ułatwić przyjazd do Polski lekarzom spoza Unii Europejskiej. - To nie jest dobry wzór do naśladowania - ocenił z kolei Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Krowi język i liścik z ostrzeżeniem. Tak z molestowaniem walczyła Carrie Fisher

Gdy scenarzystka Heather Robinson wyznała swojej przyjaciółce Carrie Fisher, że zaatakował ją jeden z wpływowych producentów, filmowa księżniczka Leia postanowiła zareagować. W drogie pudełko zapakowała krowi język i osobiście doręczyła je do biura mężczyzny. W przesyłce znalazł się też liścik z ostrzeżeniem - opowiadała dziennikarzom Robinson.

Tylko sąd może wypłoszyć myśliwych z prywatnego pola

Masz pole, las, łąkę albo inny prywatny grunt, a nie chcesz, by biegali po nim myśliwi ze strzelbami? Jedyna możliwa obecnie skuteczna droga sprzeciwu, to skarga do sądu administracyjnego. Właściciele gruntów, którzy nie chcą u siebie polujących, mają duże szanse na wygraną. W Polsce zapadło już co najmniej osiemnaście wyroków - w tym siedem prawomocnych - wyłączających prywatne ziemie z obwodów łowieckich.

Strzelanina w biurowcu w Maryland. Trwa obława na napastnika

W kompleksie biurowym w miejscowości Edgwood w stanie Maryland napastnik otworzył ogień i zabił trzy osoby. Dwie kolejne zostały ranne. Sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. Policja uważa, że mężczyzna jest uzbrojony i bardzo niebezpieczny - poinformowały lokalne władze.

Niezwykły film na rocznicę koncertu The Cure w Łodzi

20 października fani The Cure będą świętować rocznicę występu zespołu, jaki odbył się w Łodzi. Z tej okazji powstał niecodzienny, prawie trzygodzinny film, w stworzenie którego zaangażowało się wiele osób obecnych na koncercie.

Merkel "poruszy na unijnym szczycie kwestię praworządności"

Wielokrotnie zapowiadaliśmy w Brukseli, że poruszymy ten problem, ponieważ praworządność jest dla nas rdzeniem europejskich wartości i europejskiego ładu, jest fundamentem Unii prawa - powiedział dziennikarzom bliski współpracownik Angeli Merkel. Według niego podczas spotkania przywódców nie dojdzie jednak do sytuacji, w której konkretne kraje "zostaną postawione pod pręgierzem".

Mazurek: zachęcałabym prezydenta, żeby witał Jarosława Kaczyńskiego

Wszyscy powinniśmy absolutnie z większym szacunkiem traktować Jarosława Kaczyńskiego, bo jest to jedyny człowiek, któremu udało się uzyskać tak ogromny sukces - stwierdziła w środę rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek. Gdybym ode mnie zależało i mogłabym cokolwiek doradzić, to oczywiście, że bym zachęcała do tego, żeby prezydent go witał - dodała.

Ministerstwo chce opinii na podstawie nazwisk? Rzecznik KRS: może to być zagrywka taktyczna

Ministerstwo Sprawiedliwości chce opinii Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania nowych asesorów sądowych na podstawie listy zawierającej jedynie imiona i nazwiska. KRS poinformowała w środę, że brakuje kluczowych dokumentów, które pozwoliłyby zająć się oceną kandydatów i zwróciła się do resortu o ich uzupełnienie. Resort zaprzecza i informuje, że to wina awarii systemu komputerowego.