Rządowa rewolucja w podatkach. CNN: bycie młodym Polakiem nigdy nie było tak zyskowne

[object Object]
Zerowy PIT dla młodych. Wypowiedź premiera MorawieckiegoTVN24 BiS
wideo 2/6

Rząd próbuje poprzez zmiany w podatkach powstrzymać emigrację zarobkową z Polski - zauważa CNN, komentując wprowadzenie tak zwanego zerowego PIT-u dla osób do 26. roku życia, który zacznie obowiązywać nad Wisłą od 1 sierpnia. Bycie młodym Polakiem nigdy nie było tak zyskowne - komentuje serwis.

Polacy poniżej 26. roku życia, którzy zarabiają mniej niż 85 528 złotych rocznie, będą zwolnieni z 18-procentowego (od października prawdopodobnie 17-procentowego) podatku dochodowego. Szacuje się, że wprowadzenie zerowego PIT będzie dotyczyć około 2 milionów młodych Polaków.

Exodus

"Rząd próbuje powstrzymać w ten sposób dramatyczną emigrację zarobkową, jakiej doświadcza Polska od czasu wejścia do Unii Europejskiej 15 lat temu" - pisze CNN w publikacji na stronie internetowej.

"Kiedy Polska i siedem innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej przystąpiło do Unii Europejskiej w 2004 roku, ich obywatele uzyskali prawo do pracy w całym bloku bez konieczności posiadania pozwolenia na pracę lub wizy" - przypomina serwis.

Przytacza również słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który prezentując w Sejmie projekt ustawy powiedział, że w ciągu ostatnich 15 lat Polskę opuściło 1,7 mln ludzi. - To tyle, ilu mieszkańców liczy Warszawa, czyli opustoszała cała Warszawa. To gigantyczna strata, nie możemy sobie pozwolić na kolejną. Musimy przyciągnąć młodych ludzi - mówił wówczas szef rządu.

CNN podkreśla, że ten exodus miał negatywny wpływ na gospodarkę. I cytuje Barbarę Jancewicz, szefową zespołu ekonomii migracji w Ośrodku Badań nad Migracjami: "W ciągu ostatnich trzech lub czterech lat zaczęliśmy dostrzegać niedobory pracowników i uświadomiliśmy sobie, że potrzebujemy tych ludzi z powrotem".

Nie tędy droga?

Jedną z osób, która wyjechała z Polski jest Kinga Kitowska, która przyjechała na studia do Londynu i została w brytyjskiej stolicy po tym, jak dostała pracę w sektorze finansowym. Uważa, że oferta rządu jest hojna, ale niewystarczająca, by przekonać ją do powrotu. - Nie sądzę, że to dobry sposób, aby zmusić ludzi do pozostania w Polsce - mówi. Według niej rząd powinien "stwarzać możliwości i otwierać sektory, które obecnie są atrakcyjne dla młodych ludzi".

Eksperci ds. imigracji również nie są przekonani, że strategia rządu zadziała. - Nie chodzi tylko o pieniądze - zaznacza Heather Rolfe, szefowa zespołu ds. zatrudnienia i polityki społecznej w londyńskim think-thanku National Institute of Economic and Social Research. - Badania przeprowadzone wśród młodych polskich migrantów w Wielkiej Brytanii pokazały, że często młodzi ludzie opuszczają ojczyznę, aby uciec od rodziny i uzyskać pewną niezależność - dodaje.

Z tą opinią zgadza się Kinga, dla której wynagrodzenie - choć ważne - nie jest priorytetem. - Na krótką metę szukam możliwości, a nie pieniędzy - podkreśla.

Kierunek nr 1

Wielka Brytania jest od 2004 roku zdecydowanie najpopularniejszym kierunkiem dla polskich migrantów. Na Wyspach mieszka obecnie prawie milion Polaków.

Pomimo znaczących postępów gospodarczych, jakie Polska poczyniła w ostatnich latach, wynagrodzenie w Wielkiej Brytanii są nadal znacznie wyższe - pisze CNN. - 18-procentowa ulga podatkowa to dużo, ale nadal nie zamyka luki zarobkowej między Polską a Wielką Brytanią - komentuje Jancewicz.

"Morawiecki podkreśla, że reformy (także 500 plus i trzynasta emerytura - red.) to inwestycje w społeczeństwo i gospodarkę. I choć zyskały one przytłaczające poparcie w zdominowanym przez PiS parlamencie, to wywołały również pewną krytykę" - czytamy w CNN.

- To wyjątkowo perfidny populizm - mówił Ryszard Petru z koła poselskiego Teraz! podczas sejmowego pierwszego czytania projektu. Jego zdaniem lepszym rozwiązaniem byłoby obniżenie składki ZUS o 200 złotych dla wszystkich przedsiębiorców.

Rolfe twierdzi, że granica 26 lat prawdopodobnie wykluczy osoby, które są już za granicą i myślą o powrocie do Polski. - Ludzie zaczynają myśleć o tym, czy chcą zostać, czy wrócić do swojego kraju, kiedy kończą drugą lub zaczynają trzecią dekadę życia - ocenia. Nowe przepisy mogą jednak przekonać tych, którzy myślą o wyjeździe. - Są o wiele ważniejsze dla tych, którzy wciąż są w Polsce, ponieważ zachęcają do bardziej stabilnego zatrudnienia, a to daje im pewnie korzyści. Mogą więc być bardziej podatni na pozostanie w kraju - uważa Jancewicz.

Niepewność

CNN zwraca uwagę, że niezależnie od nowych rozwiązań podatkowych Polacy i tak muszą ponownie przemyśleć kwestię swojej przyszłości na Wyspach.

Amerykański serwis przypomina, że od czasu referendum w 2016 roku funt stracił na wartości, przez co praca w Wielkiej Brytanii stała się mniej atrakcyjna. Ponadto - jak wskazuje - po głosowaniu wzrosła liczba ataków na imigrantów.

"Zamieszanie wokół brexitu i przyszłej polityki migracyjnej już odpycha ludzi" - czytamy w artykule.

"Polityka rządu brytyjskiego i brytyjska wrogość wobec migrantów mogą okazać się bardziej skuteczne w przekonywaniu polskich migrantów do powrotu do domu niż jakiekolwiek ulgi podatkowe" - podsumowuje CNN.

Autor: tol//dap / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W sprzedaży są krajowe truskawki. Ich cena pozostaje wysoka ze względu na majowe chłody i lokalne przymrozki - zauważył ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera. Dodał, że wkrótce poprawa pogody zwiększy podaż, co w efekcie może obniżyć ich cenę.

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Źródło:
PAP

W okresie największej prosperity w Polsce powstawało nawet 30 galerii handlowych rocznie. W niektórych miastach podczas dwudziestominutowego spaceru można minąć cztery. Ale coś się zacięło. - Kryzys rozpoczęła pandemia, ale możemy też mówić o przesyceniu tego rodzaju sklepami. Powstały wszędzie tam, gdzie mogły powstać, uruchamiając "bratobójczą" konkurencję. Myślę, że to jest źródło dzisiejszych kłopotów - mówi prof. Marek Nowak, socjolog z UAM.

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Źródło:
TVN24+

27 czerwca ruszy pierwszy pociąg PKP Intercity z Warszawy do Rijeki - chorwackiego miasta portowego na wzgórzach. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji: od fascynujących muzeów i zabytkowych świątyń po tętniącą życiem promenadę Korzo.

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła jedna główna wygrana. Nagroda w wysokości ponad 37 milionów euro trafi do gracza ze Słowenii. Oto liczby, które padły 23 maja 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
Lotto.pl

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie obniżki stóp procentowych przełożyła się na niższe oprocentowanie lokat i kredytów hipotecznych - ocenił prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Wskazał też na dysproporcję pomiędzy kredytami a depozytami w bankach.

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

- Naprawdę wchodzi pan w podatki? Wczoraj się pan na tym poślizgnął w rozmowie ze Sławomirem Mentzenem - stwierdził podczas debaty kandydatów na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki zapytał kandydata Platformy Obywatelskiej, jakie daniny zostaną podniesione, gdy ten zostanie głową państwa.

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę na południu Francji doszło do awarii prądu, która objęła około 160 tysięcy gospodarstw domowych. Do krótkich zakłóceń doszło też w trakcie projekcji filmowych w Cannes. Organizatorzy zapewniają, że awaria nie wpłynie na wieczorną ceremonię zakończenia festiwalu.

Awaria na południu Francji. Wiadomo, co z festiwalem w Cannes

Awaria na południu Francji. Wiadomo, co z festiwalem w Cannes

Źródło:
PAP

Francuski "Le Figaro" opisuje w piątek Polskę jako kraj odnoszący sukcesy gospodarcze i rozwijający obronność, co - jak podkreśla dziennik - czyni ją "jednym z krajów kluczowych" dla równowagi w Europie. Gazeta zastanawia się, czy wynik wyborów prezydenckich może zagrozić "tej imponującej trajektorii".

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Źródło:
PAP

Bułgaria jest na dobrej drodze do uzyskania zgody Unii Europejskiej na wejście do strefy euro - donosi w piątek Bloomberg. Według agencji przyjęcie wspólnej waluty mogłoby nastąpić na początku 2026 roku.

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Źródło:
tvn24.pl

Rekomenduję nałożenie taryfy celnej na Unię Europejską na poziomie 50 procent od 1 czerwca 2025 - napisał w mediach społecznościowych prezydent USA Donald Trump.

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapytał w mediach społecznościowych popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Polski Karola Nawrockiego o wysokie cła, których nałożenie na Unię Europejską "rekomenduje" Donald Trump.

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl

Osoby zawierające umowę ubezpieczenia OC będą miały prawo do wyrażenia zgody na komunikację elektroniczną z zakładem ubezpieczeń w zakresie informacji dotyczących ubezpieczenia na kolejny okres w całym okresie trwania umowy - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński koncern motoryzacyjny BYD po raz pierwszy prześcignął Teslę pod względem sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie – wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej JATO Dynamics. To symboliczny moment dla rynku, który przez lata był zdominowany przez amerykańskiego giganta.

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank, Nest Bank - w tych czterech instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w najbliższych dniach. Dostęp do konta może być utrudniony, lepiej zaopatrzyć się więc w gotówkę.

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny ostrzegł koncern Apple, tym razem w social mediach, że jeśli gigant nie przeniesie produkcji iPhone'ów do Stanów Zjednoczonych, to nałoży na koncern dodatkowe daniny. Komentatorzy oceniają to jako zaostrzenie sporu pomiędzy Trumpem a szefem Apple, Timem Cookiem.

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności (FBiO) - poinformował w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko. Jak dodał, środki z funduszu zostaną przeznaczone między innymi na rozwój infrastruktury ochrony cywilnej oraz projektów o podwójnym zastosowaniu.

Koniec negocjacji. "Dziś dowozimy tę obietnicę"

Koniec negocjacji. "Dziś dowozimy tę obietnicę"

Źródło:
PAP

Nike planuje podnieść ceny wybranych modeli butów sportowych i ubrań w Stanach Zjednoczonych - podaje BBC. Zmiana cennika wejdzie w życie na początku czerwca. Wcześniej podobny krok zapowiedziała konkurencyjna marka Adidas.

Znana marka podnosi ceny

Znana marka podnosi ceny

Źródło:
tvn24.pl

W południowokoreańskich kawiarniach Starbucks tymczasowo zakazano używania imion sześciu kandydatów na prezydenta podczas składania zamówień. Zdaniem przedstawicieli Starbucka nawoływanie klientów do odbioru napojów mogłyby zostać wykorzystane do prowadzenia agitacji politycznej.

Kawa z nutą polityki. Sześć zakazanych imion

Kawa z nutą polityki. Sześć zakazanych imion

Źródło:
BBC

W 2024 roku wartość chińskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w krajach Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii sięgnęła 10 miliardów euro, co oznacza wzrost o 47 procent względem roku poprzedniego. To pierwszy wyraźny wzrost od 2016 roku - wynika z szacunków firmy analitycznej Rhodium Group.

Rozpychają się w Europie. Potężny wzrost

Rozpychają się w Europie. Potężny wzrost

Źródło:
PAP

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który zakłada, że okresy na podstawie umowy-zlecenia i i działalności gospodarczej będą wliczane do stażu pracy. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r.

Rewolucja nadchodzi. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Rewolucja nadchodzi. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Źródło:
PAP

Niemieckie PKB wzrosło o 0,4 procent w I kwartale 2025 r. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Tamtejszy urząd statystyczny zwrócił uwagę, że największa gospodarka Europy przewyższyła średnią stopę wzrostu strefy euro wynoszącą 0,3 proc. Agencja Reutera podaje, że wzrost wynika ze zwiększonego eksportu i koncentracji branży w obliczu taryf USA.

Gospodarka Niemiec zaskoczyła. Najnowsze dane

Gospodarka Niemiec zaskoczyła. Najnowsze dane

Źródło:
Reuters