Najnowsze

Najnowsze

"Mamy najlepsze relacje polsko-amerykańskie"

Wypowiedź rzeczniczki Departamentu Stanu USA "kończy sprawę" - powiedział w "Jeden na jeden" wicemarszałek Senatu Adam Bielan. - Mamy najlepsze relacje polsko-amerykańskie zarówno jeśli chodzi o kwestie współpracy militarnej, jak i wymiany handlowej. Jeszcze pięć tygodni temu w Polsce gościł Rex Tillerson, szef amerykańskiej dyplomacji - podkreślił gość TVN24.

Włosi z niepokojem czekają na rząd. Spodziewają się kolejnych wyborów

Prawie 60 procent Włochów wyraża zaniepokojenie przyszłością kraju, a ponad połowa spodziewa się wkrótce kolejnych wyborów - wynika z sondażu Ipsos, przytaczanego przez "Corriere della Sera". Włoskie media szeroko komentują problemy z powołaniem nowego rządu i możliwe porozumienia koalicyjne.

20 lat pracy, nieco ponad 2 tysiąca złotych na rękę. Urzędnicy z Bydgoszczy piszą do premiera

"Czasami mi córka zaopatruje lodówkę", "znam urzędników, którzy zimą wyłączają lodówkę" - mówią wprost urzędniczki z Bydgoszczy. Narzekają na bardzo niskie zarobki. Twierdzą, że pracownik administracji może liczyć na maksymalnie 2,2 tysiąca złotych miesięcznie na rękę. Pytają, dlaczego - skoro rząd mówi o tak dobrej sytuacji gospodarczej kraju - ich zarobki pozostają od lat zamrożone. Materiał "Czarno na białym".

"Palą czym popadnie", wrzucają do pieców nawet lakierowane meble

Ludzi nie stać na opał, palą czym popadnie - twierdzą zgodnie mieszkańcy Chorzowa. Rząd po dwóch latach zapowiedzi przyjął projekt nowelizacji ustawy o jakości paliw stałych, który ma pomóc w walce ze smogiem. Niestety nie zmieni on ani mentalności, ani zasobności portfeli tych, którzy palą byle jak i byle czym. Materiał programu "Polska i świat".

Ustawą w smog

Zakaz sprzedaży najgorszego węgla i wprowadzenie certyfikatów jego jakości. Rząd po dwóch latach zapowiedzi przyjął projekt noweli ustawy, która ma pomóc w walce ze smogiem. Niestety, dzięki temu nie zmieni się mentalność, ale też zasobność portfeli tych, którzy palą byle jak i byle czym.

Kurdowie przenoszą bojowników do Afrinu

Dowodzone przez Kurdów Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) przenoszą 1,7 tys. bojowników z linii frontu z tak zwanym Państwem Islamskim (IS) do Afrinu, by walczyli tam przeciwko ofensywie zbrojnej tureckiego wojska - poinformował we wtorek rzecznik SDF Abu Omar al-Edilbi.

Miał zdemaskować 300 rosyjskich szpiegów. Kim jest Siergiej Skripal

Siergiej Skripal, były pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU mieszkający w Wielkiej Brytanii, miał według FSB poważnie zaszkodzić służbom swą współpracą z Brytyjczykami. Jego sprawę porównywano z działalnością Olega Pieńkowskiego. W niedzielę Skripal został zatruty niezidentyfikowaną substancją.

Pokora i umiar

Premier Beata Szydło sama przyznała sobie premię. Premier przyznała sobie pieniądze, choć - przejmując rządy po Platformie Obywatelskiej - obiecywała, że pokaże Polakom, że można rządzić inaczej. Teraz jest wytykana właśnie dlatego. Choć nie tylko ta premia pokazuje, co dla PiS znaczy pokora i umiar.

Na tacy

Bydgoscy urzędnicy domagają się od rządu podwyżek. Na więcej pieniędzy liczy też ojciec Tadeusz Rydzyk. Ostatnio wystarczyło, że publicznie poskarżył się na PiS i następnego dnia przyznano mu kolejny zastrzyk gotówki. Tym razem to 8,5 miliona pożyczki z bardzo atrakcyjnym oprocentowaniem. W sumie przez ostatnie dwa lata do imperium toruńskiego redemptorysty popłynęło już prawie 100 milionów złotych. Kwota robi wrażenie, ale - o ile wiadomo, kto w rządzie i jakie sumy przekazuje duchownemu - o tyle trudno ustalić, jak fundacje i uczelnia ojca Rydzyka te pieniądze wydają.

Śledztwo w sprawie zawalonej kamienicy

Potężny wstrząs w niedzielę rano czuć było na niemal całym poznańskim Dębcu. Dziennikarze "Głosu Wielkopolskiego" utrzymują, że eksplozję miał spowodować zazdrosny mężczyzna, aby zatrzeć ślady zabójstwa żony. Domniemany sprawca katastrofę przeżył, jest w szpitalu, pilnuje go policja.

Sejm przyjął ustawę degradacyjną

"Precz z komuną" - skandowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości chwilę po głosowaniu. Sejm wieczorem przyjal ustawę degradacyjną. Nowe przepisy dają możliwość pośmiertnego pozbawiania stopni wojskowych między innymi Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka.

Liczna zmiana

Jak PiS wykonuje swoje wyborcze obietnice o pokorze i skromności władzy? Te słowa nabierają zupełnie nowego znaczenia, gdy przyjrzeć się temu, jak rozrosła w ostatnich dwóch latach administracja rządowa. Tylu wiceministrów co teraz jeszcze nigdy nie było, a do tego dokonano rekordowej wymiana kadr nie tylko w resortach, urzędach, ale też wielu innych instytucjach.

Porażka dorosłych

Wychowujemy niewidzialne dzieci. Kiedyś były bite, dziś są ignorowane. Bo choć nauczyliśmy się, że przemoc nie jest metodą wychowawczą, to nikt nam nie powiedział, że brak uwagi także nie. Cena tej niewiedzy jest wysoka. Rośnie liczba samobójstw wśród najmłodszych, brakuje miejsc na dziecięcych oddziałach psychiatrycznych.

Nowa opłata paliwowa?

Najpierw dodatkowy podatek miał pomóc w budowie lokalnych dróg, jednak Prawo i Sprawiedliwość przestraszyło się protestów i się z niego wycofało. Teraz pomysł wraca, choć w zmienionej formie. Rząd chce wprowadzić nową opłatę doliczaną do każdego litra benzyny i oleju napędowego. Wyniesie ona 8 groszy netto. Gdzie tym razem mają trafić pieniądze kierowców?

Rzeczniczka Departamentu Stanu: mamy obawy, ale nie zrezygnujemy ze zobowiązań wobec Polski

- Doniesienia na temat domniemanego zawieszenia naszej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa czy dialogu na wysokim szczeblu są po prostu nieprawdziwe - podkreśliła na wtorkowej konferencji prasowej rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert, zapytana o medialne informacje dotyczące kryzysu w stosunkach polsko-amerykańskich. Podkreśliła przy tym, że Waszyngton jasno przedstawił swoje obawy dotyczące nowelizacji ustawy o IPN i zachęca polski rząd do uważnego wsłuchania się w argumenty Amerykanów.

"Nie jest to jakaś grupa kolesiów, która sobie wypłacała nagrody"

Władza Prawa i Sprawiedliwości przede wszystkim myśli o obywatelach - tak Jacek Sasin, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, skomentował sprawę premii finansowych dla członków gabinetu byłej premier Beaty Szydło. Gość "Kropki nad i" podkreślił, że nagrody należały się, bo "rząd pracował bardzo dobrze".

Widmo strajku

Miała być pokora i umiar, znów jest arogancja władzy - tak na nagrody i premie dla najwyższych urzędników państwowych zareagowali ci szeregowi z Bydgoszczy. - Czara goryczy się przelała - mówią pracownicy tamtejszej administracji z oświatą i policją włącznie i zakładają komitet protestacyjny, który domaga się od rządu podwyżek. A po wypowiedzi wicepremiera Jarosława Gowina o tym, jak trudno mu było kiedyś za ministerialną pensję wyżyć do pierwszego, urzędnicy pokazują swoje zarobki i opowiadają, jak radzą sobie do pierwszego.

"Często posługuje się historią, aby zamaskować bieżące problemy"

Jestem sceptyczny wobec prób rozliczania historii przy pomocy narzędzi prawnych - podkreślał w "Faktach po Faktach" we wtorek profesor Antoni Dudek, politolog i były doradca prezesa IPN, oceniając uchwaloną przez Sejm ustawę degradacyjną. - W polityce bardzo często posługuje się historią po to, żeby zamaskować bieżące problemy. Urządza się coś na kształt igrzysk historycznych, na czym cierpią bardzo często historycy, natomiast politycy na tym zyskują - dodał. Gośćmi programu byli również Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) i Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15).

"Nie jest to jakaś grupa kolesiów, która sobie wypłacała nagrody"

Władza Prawa i Sprawiedliwości przede wszystkim myśli o obywatelach - tak Jacek Sasin, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, skomentował sprawę premii finansowych dla członków gabinetu byłej premier Beaty Szydło. Gość "Kropki nad i" podkreślił, że nagrody należały się, bo "rząd pracował bardzo dobrze".