Najnowsze

Najnowsze

Apel o pomoc. Oddziałowi dla dzieci chorych na raka grozi zamknięcie

Jednemu z oddziałów wrocławskiego centrum onkologii, do którego trafiają dzieci z całej Polski, grozi zamknięcie. Powodem jest brak personelu. Sytuacja jest trudna i czasu mało. Kierownik oddziału pilnie szuka pielęgniarek. Osoby chętne do pracy przyjmie od zaraz. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Nielubiane w kuchni muszki pomogą w badaniach nad rakiem

Muszki owocówki uznawane przez wielu za zmorę, szczególnie w kuchni, od teraz mogą się cieszyć zupełnie inna sławą. Okazują się być przydatne w badaniach nad stworzeniem odpowiedniej terapii dla ludzi walczących z nowotworami. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

"Z każdą sekundą niedokrwienia dochodzi do martwicy dużej ilości komórek nerwowych"

Udar mózgu daje dosyć charakterystyczne objawy: opada jedna ręka lub noga, kącik ust po jednej stronie, pacjenci mogą mieć zaburzenia mowy - wyjaśniał we "Wstajesz i weekend" w TVN24 neurolog Adam Kobayashi. Udar mózgu w Polsce jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci osób dorosłych. Kluczowe znaczenie mają pierwsze 4,5 godziny godziny od wystąpienia objawów, bo w tym czasie można podać lek, który rozpuszcza skrzep zamykający naczynia mózgowe. - Z każdą sekundą, minutą niedokrwienia dochodzi do martwicy bardzo dużej ilości naszych komórek nerwowych i dlatego ważne jest, żeby jak najszybciej ten skrzep rozpuścić - podkreślił.

Dziki osioł, peepshow i wielki rollercoaster. Takie było pierwsze wesołe miasteczko w Polsce

Dzieciaki zderzały się małymi samochodzikami i szalały na kolejkach. Panowie tylko czekali, aż paniom podwinie się sukienka. Albo - ku zgorszeniu pań - podglądali "Najpiękniejsze kobiety świata". Obok wszystkiemu przyglądała się grupka Senegalczyków. A właściwie to im się przyglądano. Tak wyglądało pierwsze polskie wesołe miasteczko. Zorganizowano je 90 lat temu na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu.

"Widziałam Oliwkę i mnóstwo krwi. Bałam się, że uszkodzona jest tętnica"

Krzysztof Gorzycki na co dzień jest konserwatorem. Ale tego dnia obezwładnił 18-latka, który otworzył ogień w szkole w Brześciu Kujawskim, raniąc woźną i 12-letnią uczennicę. - Widziałam Oliwkę i mnóstwo krwi. Bałam się, że uszkodzona jest tętnica - opowiada Danuta Kaczyńska, dyrektor podstawówki. Konserwator, dzięki któremu w szkole nie doszło do tragedii, jest krewnym Oliwki. - Kocham cię, braciszku. Dziękuję za wszystko - mówi ojciec dziewczynki. Materiał magazynu "Uwaga!" TVN.

Zerwana umowa, odrzucone zażalenie. Drogowcy spieszą się na A1

Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła zażalenie spółki Salini Polska na tryb wyboru wykonawcy prac zabezpieczających obwodnicę Częstochowy w ciągu autostrady A1 w formie negocjacji bez ogłoszenia - podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Drogowcom zależy na czasie, ponieważ chcą udostępnić kierowcom obwodnicę Częstochowy jeszcze w tym roku.

"Nogi się pode mną ugięły. Wiedziałem, że to największy wróg komunizmu w Polsce"

To był wielki zaszczyt, ale było też trochę strachu, bo esbecja zawsze siedziała wokół mieszkania Jacka - wspominał we "Wstajesz i weekend" Stanisław Trzciński - kulturoznawca, wykładowca Uniwersytetu SWPS i Collegium Civitas. W 1989 roku był zaangażowany w kampanię wyborczą Jacka Kuronia przed częściowo wolnymi czerwcowymi wyborami. - Kiedy pierwszy raz wszedłem do mieszkania Jacka Kuronia i go spotkałem, to nogi się pode mną ugięły, bo wiedziałem, że to jest największy wróg komunizmu w Polsce - dodawał. Swoją historię Trzciński opisał także w Magazynie TVN24.

"Nagle 'łup!' i to był ten piękny dzień, ogromna radość i euforia"

Strajki w 1988 roku obudziły społeczeństwo na nowo, ale nikt nie wierzył, przynajmniej z naszego pokolenia, że za naszego życia nastąpi zmiana - wspominał we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Muniek Staszczyk, jeden z bohaterów reportażu Macieja Kuciela "Amnezja". - Oni byli bacznymi obserwatorami nie tylko sceny politycznej, ale i zmieniającego się społeczeństwa - powiedział autor reportażu.

Znana sieć handlowa może zmienić właściciela. Jest umowa

Spółka Spar Group podpisała umowę na zakup udziałów w sieci Piotr i Paweł - czytamy w przesłanym tvn24bis.pl wspólnym oświadczeniu Spar Group i spółki Piotr i Paweł. Jak dodano, w najbliższym możliwym czasie zostanie złożony wniosek o zatwierdzenie transakcji do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Cały Bliski Wschód stanie w ogniu"

Każda wojna z Iranem dotknie cały Bliski Wschód - ostrzegł przywódca libańskiego Hezbollahu Hasan Nasrallah. - Cały region Bliskiego Wschodu stanie w ogniu - oświadczył w wystąpieniu telewizyjnym. Podkreślił jednak, że jest mało prawdopodobne, by USA i ich sojusznicy wszczęli wojnę z Teheranem, gdyż zapłaciliby za nią wysoką cenę.

Bogdan Zdrojewski i prof. Jan Woleński o przyszłości Unii Europejskiej

Powyborcze rozliczenia na opozycji. Czy Koalicja Europejska była jednorazowym projektem na wybory do Parlamentu Europejskiego? Czy w podobnym składzie politycy pójdą na wybory do Sejmu? A może Wiosna zastąpi PSL? O tym wszystkim porozmawiamy z Bogdanem Zdrojewskim (PO) w "Faktach po Faktach" o godzinie 19.20.

Oszczędności, domy i działki. Ministrowie pokazują swoje majątki

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński pochwalił się obrazem, minister inwestycji Jerzy Kwieciński trzema samochodami, a minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro rozpoczął budowę domu. Najwięcej oszczędności zgromadził zaś minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk. Sprawdziliśmy, co znalazło się w oświadczeniach majątkowych członków rządu Mateusza Morawieckiego.

Apel centrum onkologii. Groźba zamknięcia

Jednemu z oddziałów wrocławskiego centrum onkologii, do którego rocznie trafia wiele dzieci z całej Polski, grozi zamknięcie. Powodem jest brak personelu. Sytuacja jest tak trudna, a czasu jest tak mało, że kierownik oddziału pilnie szuka pielęgniarek. Osoby chętne do pracy przyjmie od zaraz.

Premier ujawnił oświadczenie majątkowe

Premier Mateusz Morawiecki ujawnił oświadczenie majątkowe, ale opozycji to nie satysfakcjonuje. Po informacji o przepisaniu części majątku na żonę polityczni przeciwnicy będą forsować w Sejmie ustawę "Czyste ręce", która ma zobowiązać najważniejsze osoby w państwie do ujawnienia majątku współmałżonków.

Dokument "My, naród" w niedzielę

Już we wtorek, 4 czerwca będziemy obchodzić 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów. Z tej okazji Ewa Ewart i Jacek Stawiski przygotowali dokument "My, naród". Film opowiadający o roli, jaką odegrały Stany Zjednoczone w pokojowej transformacji w Polsce, będzie można zobaczyć już w niedzielę o godzinie 21 na antenie TVN24 i TVN24 BiS.

Szkoła bez homofobii

Szkoła bez homofobii jest możliwa - udowodniły to placówki, które wygrały ranking tolerancji wobec osób homoseksualnych. Na czele jest społeczne liceum Bednarska w Warszawie, gdzie według ankiet przeprowadzonych wśród uczniów każdy uczeń może czuć się akceptowany i szanowany. Ale nie każda szkoła chciała wziąć udział w takim badaniu, dlatego ludzie z Kampanii Przeciwko Homofobii podkreślają, że w temacie tolerancji jest jeszcze wiele do zrobienia.

Kontrola na dystans

Policjanci chcieli pokazać ludzką twarz, ale nie spodobało się to obywatelom. Zwrot po imieniu do zatrzymanego kierowcy to już przeszłość. Policjanci podczas kontroli mają być oficjalni.

Muzyka cyfrowa mniej ekologiczna od płyt

Naukowcy z uniwersytetów w Glasgow i Oslo sprawdzili, jak przemysł muzyczny wpływa na środowisko. Okazuje się, że muzyka cyfrowa bardziej szkodzi środowisku,niż płyty. Streaming, słuchanie muzyki za pośrednictwem internetu, miażdży sprzedaż kompaktów, ale zużywa też znacznie więcej energii.

„To sprawie nie pomaga”

Grzech pedofili w Kościele i grzech chciwości w organizacji walczącej z tym zjawiskiem. O tym jak nowe informacje na temat prezesa Fundacji „Nie lękajcie się” wpłyną na walkę z pedofilią z polskim Kościele w „Tak Jest” dyskutowali prof. Tadeusz Bartoś i ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

"Nie chcę Polski, w której będzie wojna religijna. Nie chcę skrętu w lewo"

Kampania jedna za nami, jutro jedziemy na kolejne spotkania. Te spotkania będą miały na celu odpowiedzieć, w jakim kierunku powinniśmy iść - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. - Ja nie chcę Polski, w której będzie wojna religijna, nie chcę Polski, w której ktoś naskakuje na naszą tradycję, nie chcę tego skrętu w lewo - przyznał.