Najnowsze

Najnowsze

Awantura o Plac Solidarności

Wojewoda pomorski zgodził się na zorganizowanie przez Solidarność Stoczni Gdańskiej zgromadzeń cyklicznych na Placu Solidarności - między innymi 4 czerwca. Tego dnia, w tym samym miejscu, miała odbyć się część obchodów 30. rocznicy wyborów czerwcowych, organizowanych przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz. O tym, kto powinien świętować na legendarnym placu w tę ważną rocznicę, rozmawiali poseł PSL-UED Michał Kamiński i radny Gdańska Karol Rabenda z partii Porozumienie.

"Rób ze mną, co chcesz, Maduro. Zabiłeś moją żonę, zabij i mnie"

Umieramy z głodu, z braku opieki medycznej. To dlatego umarła kobieta mojego życia. To wszystko przez tego kryminalistę - wykrzykiwał zrozpaczony mężczyzna podczas manifestacji w stolicy Wenezueli. Obwiniał dotychczasowego prezydenta Nicolasa Maduro o śmierć swojej żony, dla której w szpitalu zabrakło opieki i lekarstw.

Rządowy raport o zakazie handlu będzie gotowy jesienią

Pierwszy wniosek jest taki, że raporty prezentowane opinii publicznej w ostatnich miesiącach są mało wiarygodne bądź bazują na niewielkiej liczbie danych. Nasz raport też jeszcze nie jest kompletny - zastrzegała w poniedziałek w Krakowie Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. We wtorek z raportem ma zapoznać się rząd.

"Washington Post": część zabójców Chaszodżdżiego była szkolona w USA

Część saudyjskiego komanda wysłanego do Stambułu, by w konsulacie zabić krytycznego wobec władz w Rijadzie dziennikarza Dżamala Chaszodżdżego, była szkolona w USA przez prywatną firmę na licencji rządu amerykańskiego - ustalił "Washington Post". Zabójstwo popełnione zostało w październiku 2018 roku.

"Czułam się zbrukana i zakłopotana". Lucy Flores oskarża, Joe Biden zaprzecza

Była kandydatka na wicegubernatora Nevady Lucy Flores zarzuca byłemu wiceprezydentowi USA Joe Bidenowi "niestosowne" zachowanie podczas jej kampanii wyborczej. Miał wąchać jej głosy, a następnie pocałować ją w tył głowy. Biden odpiera oskarżenia i tłumaczy, że uczestnicząc w życiu publicznym, wielokrotnie "przytulał, wyrażał uczucia, wsparcie".

Kilka tysięcy psów w fatalnych warunkach. Na miejscu obrońcy zwierząt, wójt i policja

Wójt gminy i obrońcy zwierząt odebrali w poniedziałek ze schroniska w Radysach w województwie warmińsko-mazurskim kilkadziesiąt psów, które nie posiadają dokumentacji medycznej. Schronisko - pomimo umowy zawartej z gminą - nie sterylizowało zwierząt i nie zapewniało im odpowiednich warunków. Jak przekazał Dawid Fabjański z Animal Rescue Polska, właściciel mówi, że w schronisku trzyma trzy tysiące psów, ale ich liczba w rzeczywistości może być jeszcze większa.

"Był telefon". Troje nauczycieli zawiesiło głodówkę na prośbę Szydło

Troje nauczycieli, którzy od ośmiu dni prowadzili protest głodowy w krakowskim kuratorium, zawiesiło głodówkę. Jak przekazała Maria Zielińska-Gorzula z "Solidarności" oświatowej, "był telefon od pani premier" Beaty Szydło, która poprosiła o zawieszenie głodówki. - Nasze postulaty się absolutnie nie zmieniły - zaznaczyła. Protest głodowy kontynuują dwie osoby, trzecia ma dołączyć we wtorek.

Przerwana konferencja prezydent Gdańska. Wprosił się "zdenerwowany" Guzikiewicz

- Liczę na to, że się dogadamy – przekonywał Karol Guzikiewicz z zarządu "Solidarności" Stoczni Gdańskiej, gdy wprosił się na konferencję prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. Jednocześnie nie dał jej dojść do głosu. Wcześniej prezydent powiadomiła, że wysłała list do wojewody z prośbą o cofnięcie decyzji pozwalającej na cykliczne imprezy na placu Solidarności, także 4 czerwca.

"Repolonizacja" kolejki na Kasprowy Wierch. Znamy kwotę transakcji

Ponad 176 milionów złotych kosztowało przejęcie kolejki na Kasprowy - poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Fundusz wziął jednak na siebie również spłatę długu Polskich Kolei Linowych w wysokości ponad 240 milionów złotych. Koszt całej transakcji wynosi zatem około 417 milionów złotych. Stopę zwrotu z inwestycji Borys ocenił na ponad 10-procentową.

Były prezydent Siedlec przeszedł operację. "Czuje się lepiej". Podejrzany w rękach policji

Policja schwytała mężczyznę podejrzanego o zaatakowanie w poniedziałkowy poranek byłego prezydenta Siedlec Wojciecha Kudelskiego. 38-latek zaatakował go najprawdopodobniej nożem. Wojciech Kudelski trafił do szpitala i przeszedł operację. Stan jego zdrowia się ustabilizował - przekazał dyrektor do spraw medycznych z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach Mariusz Mioduski. Dodał, że Kudelski "czuje się już lepiej".

Teachers' unions say there's no point to discuss suspension of strike yet

Four out of five points offered by the government have been agreed upon by both sides - deputy PM Beata Szydło announced after the Monday's meeting with teachers' union. The negotiations will be continued from 8 a.m. on Tuesday. The chairman of the Polish Teachers' Union, Sławomir Broniarz said that, so far, it's still too early to even discuss the possiblity of suspending the strike decision. Sławomir Witkowicz from the Trade Unions' Forum also said that the government's offer did not lessen the risk of strike.

Spór o obchody rocznicy wyborów. "Zgoda na złożenie kwiatów"

- To jest obraz państwa, które (...) zawłaszcza teraźniejszość, chce zawłaszczyć przyszłość, ale co najgorsze, przeszłość - powiedział w poniedziałek poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński komentując spór o obchody 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. Europoseł PiS Ryszard Czarnecki zaapelował o "nie pomijanie" w obchodach Solidarności, która dostała zgodę wojewody na zajęcie placu w centrum miasta w dniu rocznicy.

Coraz mniej czasu na rozliczenie PIT

Jeszcze 30 dni pozostało na rozliczenie PIT - przypomina w poniedziałek Ministerstwo Finansów. Resort zachęca do korzystania z uruchomionej w tym roku usługi Twój e-PIT.

"Rząd wyszedł z założenia, że potrzebuje więcej czasu". Rozmowy przerwane do wtorku

Cztery spośród pięciu punktów, które rząd zaproponował, zostały zaakceptowane przez strony - poinformowała po poniedziałkowym spotkaniu z związkowcami wicepremier Beata Szydło. Rozmowy zostały przerwane, będą kontynuowane we wtorek od godziny 8 rano. Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz powiedział, że póki co "nie ma żadnych przesłanek, żeby dyskutować o ewentualnym zawieszeniu strajku". Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych ocenił, że propozycje rządu nie zmniejszyły zagrożenia przeprowadzeniem strajku.

Loża prasowa 31.03.2019

W ostatniej w marcu "Loży Prasowej" gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli komentatorzy Dominika Wielowieyska ("Gazeta Wyborcza"), Adam Szostkiewicz ("Polityka"), Łukasz Warzecha ("Do Rzeczy") i Michał Kolanko ("Rzeczpospolita"). Pierwszym omawianym tematem był zapowiadany na 8 kwietnia strajk nauczycieli. W ogólnopolskim referendum blisko 80% nauczycieli opowiedziało się za akcją protestacyjną. Kolejną komentowaną sprawą było rozszerzenie tzw. "piątki Kaczyńskiego", do której prezes PiS na konwencji w Gdańsku dodał wolność i nazwał ją "piątką plus". Później zaproszeni dziennikarze ocenili decyzję wojewody pomorskiego, który przychylił się do wniosku Solidarności Stoczni Gdańskiej o uznanie kilku rocznicowych obchodów, w tym 4-go czerwca, za zgromadzenia cykliczne. Oznacza to, że w tym dniu Plac Solidarności będzie zajęty przez związek. Prezydent Gdańska uznała tę decyzję za polityczną. W programie komentowano też słowa Wojciecha Hermelińskiego, który w związku z ukończeniem 70 lat nie będzie już przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej. Sędzia Hermeliński powiedział, żeby "politycy nie zbliżali się do organów wyborczych" i odniósł się do zmian w PKW, które wejdą w życie po tegorocznych wyborach parlamentarnych. Na koniec "Loży Prasowej" rozmawiano o słowach abp. Grzegorza Rysia. Metropolita Łódzki przeprosił ofiary pedofilii i podał dane odnoszące się do przestępstw seksualnych w jego archidiecezji.