Najnowsze

Najnowsze

21 propozycji i nowy pomysł na Senat. "Jeden z bardzo odważnych" postulatów

- Część z nas stanie przed bardzo dramatyczną decyzją, czy nie pójść na listy wyborcze do Sejmu, czy także do Senatu (...), bo jesteśmy rok po wyborach bezpośrednich do naszych miast czy gmin - mówił w "Faktach po Faktach" prezydent Sopotu Jacek Karnowski, odnosząc się do 21 tez, jakie we wtorek przedstawili w Gdańsku samorządowcy. - Doszliśmy do konstatacji, że jeśli wybory wygrałby PiS, to będzie to początek końca samorządów - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Lech Wałęsa: od kiedy rozbiliśmy ZSRR, nie mamy wspólnego mianownika

Byłem w 1989 roku namawiany szczególnie przez Kościół, żeby się poddać, żeby przestać, żeby inaczej się zorganizować, a ja z uporem maniaka mówiłem: 'nie ma wolności bez solidarności'. To spowodowało, że zmiany w Polsce nastąpiły - mówił w specjalnym wydaniu "Kropki nad i" w TVN24 Lech Wałęsa.

"Lech, Leszek. Wygrać wolność". Pierwsza taka rozmowa Wałęsy i Balcerowicza

30 lat temu Polacy zdecydowali o tym, że wolność jest najważniejsza. Reporterka "Faktów" TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska rozmawiała z byłym prezydentem Lechem Wałęsą i byłym ministrem finansów Leszkiem Balcerowiczem między innymi o tym, jaką cenę trzeba było za tę wolność zapłacić. Efektem jest książka "Lech, Leszek. Wygrać wolność", zapis pierwszej rozmowy pomiędzy autorami polskiej transformacji, w której politycy odsłaniają kulisy tamtych przemian.

Pierwsze komentarze po przemówieniu Donalda Tuska

Już od kilku dni w Gdańsku trwają rocznicowe obchody 30-lecia pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Ich zwieńczeniem było przemówienie przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska na Długim Targu. - Polska to jest wciąż najpiękniejsze miejsce na ziemi, a Polacy to wielki i dumny europejski naród, nawet jeśli nie zawsze mamy szczęście do władzy - mówił były premier. Słowa byłego premiera skomentowali na gorąco w programie Tak jest historycy prof. Tomasz Nałęcz i dr Zbigniew Girzyński.

Oświadczenia majątkowe liderów partii. Kaczyński pisze o Srebrnej

Grzegorz Schetyna ma kilka mieszkań, Katarzyna Lubnauer kredyt we frankach, Paweł Kukiz ma łąkę, a Władysław Kosiniak-Kamysz pożyczkę na samochód - wynika z opublikowanych na stronie Sejmu oświadczeń majątkowych liderów partii politycznych za 2018 rok. W swoim oświadczeniu Jarosław Kaczyński wspomniał natomiast o Srebrnej.

Piotr Mueller nowym rzecznikiem rządu. Gowin: to było osobiste wskazanie premiera

Co ja poradzę, że rzeczywiście ministerstwo nauki jest taką kuźnią talentów - skomentował we wtorek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin pytanie dziennikarzy o to, czy prawdą jest, że 30-letni poseł Piotr Mueller, dotychczasowy wiceminister nauki, ma zostać rzecznikiem rządu. Informację we wtorek popołudniu potwierdził sam Mueller.

Donald Tusk in Gdańsk: never declare defeat after losing the first match

We must find readiness within ourselves, also in the coming months, not only for courage, not only for determination, but also for good ideas and for sensible, commonsensical rules - said the European Council President Donald Tusk on Tuesday afternoon in Gdańsk, on the 30th anniversary of the 4th of June 1989 elections. During the rally that attracted thousands of people, also former president Lech Wałęsa and Mayor of Gdańsk Aleksandra Dulkiewicz shared their thoughts with the crowd.

"Nie można dać się ograć, nawet jeśli pierwszy mecz się przegrało"

- Musimy odnaleźć w sobie gotowość, także w najbliższych miesiącach, nie tylko do odwagi, nie tylko do determinacji, ale także do dobrych pomysłów i do sensownych zdroworozsądkowych zasad - mówił we wtorkowe popołudnie na gdańskim Długim Targu w 30. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku szef Rady Europejskiej Donald Tusk. W trakcie wiecu, który zgromadził tysiące ludzi głos zabrali też były prezydent Lech Wałęsa, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz inni samorządowcy.

"Będziemy mieli taką Polskę, na jaką zasługujemy"

Zasługujemy na lepszą Polskę, tylko że jej kształt w dużym stopniu zależy od nas: od nas samorządowców, od naszych mieszkanek i mieszkańców, więc pora na wypełnienie tej powinności i opowiedzenie się po stronie wartości - powiedziała we wtorek w Gdańsku prezydent tego miasta Aleksandra Dulkiewicz na spotkaniu "Samorządna Rzeczpospolita". Prezydenci kilku miast poinformowali w jego trakcie o inicjatywie zmierzającej do dokonania zmian w funkcjonowania samorządów.

"Bardziej wygodny minister" i "trudne wyzwania". Eksperci oceniają rządowe nominacje

We wtorek poznaliśmy nazwiska nowych ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego. Zgodnie z medialnymi zapowiedziami resort finansów opuściła Teresa Czerwińska. Kierownictwo nad Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na mandat europosłanki zamieniła natomiast Elżbieta Rafalska. Ich funkcje przejmą teraz Marian Banaś i Bożena Borys-Szopa. W rozmowie z tvn24bis.pl eksperci opowiedzieli o tym, co mogą oznaczać te nominacje i jakie wyzwania czekają nowych ministrów.

"Najwspanialszy sojusz, jaki świat kiedykolwiek widział"

Prezydent Donald Trump ocenił, że relacja Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych jest "najwspanialszym sojuszem, jaki świat kiedykolwiek widział". Jednocześnie wezwał kraje NATO do zwiększenia wydatków na obronność. Brytyjska premier Theresa May oceniła z kolei, że oba rządy zgadzają się co do "nowych i ewoluujących wyzwań dla naszego bezpieczeństwa i sposobu życia", ale przyznała, że różnią się w ocenie koniecznych do podjęcia działań.

Ekshumacja generała Franco wstrzymana

Sąd Najwyższy Hiszpanii nakazał wstrzymanie zaplanowanej przez rząd ekshumacji generała Francisco Franco. 10 czerwca prochy polityka miały zostać przeniesione z mauzoleum wojny domowej w Dolinie Poległych na podmadrycki cmentarz El Pardo-Mingorrubio.