Najnowsze

Najnowsze

Zamykanie ust klamerką. "Chroniczne znęcanie się" w przedszkolu

Kiedy były za głośno, przedszkolanki zamykały dzieciom usta klamerką albo rzucały w nie butem - między innymi do takich zachowań miało dochodzić w niepublicznym przedszkolu w Chojnicach, do którego chodzą niepełnosprawne dzieci. W placówce rozpoczęła się już kontrola, trwa policyjne śledztwo. Materiał magazynu "Polska i świat" TVN24.

Zełenski nazwał separatystów "powstańcami". Poroszenko oburzony

Kandydat na prezydenta Ukrainy, gwiazdor telewizyjny Wołodymyr Zełenski, nazwał "powstańcami" prorosyjskich separatystów, którzy od pięciu lat z pomocą dostarczanej przez Rosję broni kontrolują część dwóch obwodów w Donbasie na wschodzie jego kraju. Urzędujący prezydent Petro Poroszenko zareagował na te słowa oburzeniem.

Guaido wzywa do wielkiej manifestacji

Tymczasowy prezydent Wenezueli Juan Guaido wezwał w piątek społeczeństwo swojego kraju do zorganizowania 1 maja "największej manifestacji w historii kraju". W ten sposób Guaido chce wywrzeć kolejny nacisk na nieuznawanego przez społeczność międzynarodową urzędującego szefa państwa Nicolasa Maduro.

Papież wymieniał "wszystkie krzyże świata"

Krzyż naszych słabości, naszych hipokryzji, naszej zdrady, naszych grzechów i licznych naszych niedotrzymanych obietnic - papież Franciszek na zakończenie Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek wymieniał "wszystkie krzyże świata". Modlił się także za osoby spragnione sprawiedliwości oraz pokoju, a także za migrantów i dzieci "zranione w ich niewinności i czystości".

Przekop Mierzei Wiślanej . "Kwota może się odrobinę zwiększyć"

Termin przetargu na przekop Mierzei Wiślanej został po raz kolejny przesunięty w związku z odwołaniem złożonym przez jedną z firm. Coraz bardziej realny jest także wzrost planowanych kosztów tej jednej ze sztandarowych inwestycji Prawa i Sprawiedliwości. Materiał magazynu "Polska i świat" TVN24.

Nowe tory i przystanki, z których nikt nie skorzysta

Na Dolnym Śląsku Polskie Linie Kolejowe odnowiły nieużywaną od dawna linię między Lubinem a Legnicą i wybudowały na niej przystanki. Jednak nikt z nich nie może skorzystać, bo lokalny samorząd nie chce się zgodzić, by na tych przystankach zatrzymywały się pociągi. Materiał magazynu "Polska i świat" TVN24.

Niecodzienny spot MON

Spot MON z udziałem ministra i najważniejszych dowódców. Mariusz Błaszczak zachęca do uczestniczenia 3 maja w defiladzie "Silni w Sojuszach". Spot oglądają byli szefowie resortu i zgodnie twierdzą, że to śmieszne, bo klip ma się nijak do rzeczywistego stanu polskiej armii.

Polacy i Brytyjczycy po brexicie

Anglicy zdecydowali, że brexit jest nieunikniony. Pytanie tylko na jakich warunkach się odbędzie. Tego nikt na razie nie wie, a to oznacza, że trudno przewidzieć konsekwencje. Dlatego Brytyjczycy mieszkający w Polsce i Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii martwią się o przyszłość.

Przekładany przekop mierzei

Termin przetargu na przekop Mierzei Wiślanej po raz kolejny przesunięty. Chętnych jest dużo, ale warunki ciągle się zmieniają, tak jak i koszt inwestycji. A jeszcze w marcu padły kwoty i zapewnienie, że rząd na przekop nie wyda ani złotówki więcej.

Problemy Wyspy Wielkanocnej

Wyspa Wielkanocna walczy z tłumami turystów. Już zmieniła prawo, a jeśli to nie poskutkuje, władze będą zmuszone podjąć radykalne decyzje, czyli będą musiały wyspę zamknąć. To nie jedyny problem. Sporo szkód wyrządziła zmiana klimatu.

Niełatwe koleje kolei

Na Dolnym Śląsku PLK odnowiły nieużywaną od dawna linię do Krotoszyna i Lubina i wybudowały przystanki. Ale samorząd nie chce się zgodzić, by na tych przystankach zatrzymywały się pociągi. Kłótnia trwa i dzieli nawet samych mieszkańców. Pytanie, czy uda się osiągnąć kompromis.

Wróci konflikt w Irlandii Północnej?

W Irlandii Północnej szok i smutek po zabójstwie dziennikarki. Lyra McKee pisała o konflikcie w Irlandii Północnej. Zginęła od kul podczas zamieszek w Londonderry, prawdopodobnie z rąk bojówkarzy z tak zwanej Nowej IRA. Sytuacja od dawna jest napięta, teraz jeszcze bardziej zaognia się.

Przemoc w przedszkolu dla niepełnosprawnych

Skandal w chojnickim niepublicznym przedszkolu, do którego chodzą niepełnosprawne dzieci między innymi z autyzmem. Opiekunki miały kneblować dzieciom usta, zamykać je w ciemnych pomieszczeniach. Jedna kobieta już została dyscyplinarnie zwolniona. Pozostałe dwie przedszkolanki są zawieszone. Placówką już zajęły się odpowiednie służby, trwa w niej kontrola i śledztwo.

12. dzień strajku nauczycieli

Strajk nauczycieli cały czas trwa. W piątek mija 12. dzień. Okrągły stół dopiero w następny piątek. Wcześniej, we wtorek, demonstracja ZNP przed MEN. Najważniejsze pytania dotyczą matur: czy zbiorą się rady pedagogiczne i nauczyciele dopuszczą uczniów do egzaminu dojrzałości. Sytuacja jest trudna, bo z jednej strony nauczyciele mają determinację do dalszego prowadzenia strajku, a z drugiej nie chcą, by ucierpieli na tym maturzyści.

Nastoletnia aktywistka

Europejskie tournée najsłynniejszej, najmłodszej aktywistki Grety Thunberg. 16-letnia Szwedka jest idolką dla młodych ludzi z całego świata, ale słuchają jej nie tylko dzieci. Spotyka się z ważnymi politykami, a nawet z papieżem.

Czysta chemia. Oto, co jemy

Pokażemy to, co jemy. I to, na co często w ogóle nie zwracamy uwagi, czyli różne oznaczenia na opakowaniach. Bywa, że to czysta chemia dodawana do jedzenia i napojów, po to, żeby ładniej wyglądały i lepiej smakowały. Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że różnego rodzaju ulepszacze jemy kilogramami, ale producenci żywności odpowiadają - raport NIK jest nierzetelny. Igor Sokołowski sprawdził więc, jakie są fakty.

Góra zbędnych potrzeb. Kupujemy i wyrzucamy za dużo

Wyrzucanie żywności. Jedna z liczb, które robią ogromne wrażenie, to dziewięć milionów ton. Tyle jedzenia Polacy wyrzucają w ciągu roku. Ale do naszej wyobraźni bardziej może przemówić inna liczba - dwa i pół tysiąca złotych. Taką kwotę przeciętna polska rodzina rocznie wyrzuca do śmieci, marnując żywność. Czy można to zmienić? Między innymi o tym Katarzyna Lazzeri.

Smolar, Ujazdowski i Hall w "Faktach po Faktach". Cała rozmowa

Na dzisiaj wydaje się, że przewagę ma władza, rząd, ale konflikt się nie skończy. Opór będzie trwał, a przede wszystkim będzie się umacniało olbrzymie rozżalenie tego środowiska w stosunku do władz - powiedział w "Faktach po Faktach" Aleksander Hall, opozycjonista z czasów PRL, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Wraz z Aleksandrem Smolarem i europosłem Kazimierzem Michałem Ujazdowskim dyskutowali o strajku nauczycieli. Gościem drugiej części programu był Bogdan Zdrojewski.

"Obóz PiS zmierza ku pyrrusowemu zwycięstwu"

Na dzisiaj wydaje się, że przewagę ma władza, rząd, ale konflikt się nie skończy. Opór będzie trwał, a przede wszystkim będzie się umacniało olbrzymie rozżalenie tego środowiska w stosunku do władz - powiedział w "Faktach po Faktach" Aleksander Hall, opozycjonista z czasów PRL, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Wraz z Aleksandrem Smolarem i europosłem Kazimierzem Michałem Ujazdowskim dyskutowali o strajku nauczycieli.

Bio żywność pod lupą

Sami coraz częściej świadomie wybieramy żywność, której nazwa poprzedzona jest skrótami "bio" albo "eko". Ekologiczne warzywa, ekologiczne pieczywo czy ekologiczne wędliny podbijają bio bazarki, a my sprawdziliśmy, czy produkty te rzeczywiście różnią się od tych sprzedawanych w normalnych sklepach. Magdalena Gwóźdź pyta między innymi, czy ktoś to kontroluje i sama taką kontrolę kilku produktów przeprowadziła.

Pascha czyli Pesach. Judaizm, chrześcijaństwo i to, co wspólne

W podobnym czasie, kiedy chrześcijanie świętują Wielkanoc, Żydzi obchodzą święto Paschy (Pesach). Jest ono obchodzone na pamiątkę wyzwolenia Izraelitów z niewoli egipskiej. Goście "Tak jest" w TVN24 - rabin chasydzki Szalom Dow Ber Stambler i historyk religii profesor Zbigniew Mikołejko - rozmawiali na temat żydowskich tradycji związanych z tym świętem, między innymi o kolacji sederowej.

Wielka debata na stadionie. Poroszenko straszy: za Zełenskim stoi Rosja

Na Stadionie Olimpijskim w Kijowie odbyła się w piątek wieczorem debata kandydatów na prezydenta Ukrainy. Wołodymyr Zełenski wystąpił jako pierwszy i oświadczył, że sam głosował na Petra Poroszenkę w poprzednich wyborach, lecz się wtedy pomylił. Urzędujący prezydent odpowiedział, że jego kontrkandydat jest opakowaniem, w którym ukrywa się Moskwa.

Rząd szykuje podatek cyfrowy. Ile zyska na tym budżet?

Dochody z podatku od przedsiębiorstw cyfrowych mogą wynieść w 2020 roku około 217,5 miliona złotych - szacuje resort finansów w Aktualizacji Programu Konwergencji (APK) będącej częścią opublikowanego w tym tygodniu Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2019 - 2022.