Najnowsze

Najnowsze

Świat jest przepracowany. Alarmujący raport

Około 36 procent zatrudnionych na świecie pracuje ponad 48 godzin tygodniowo - poinformowano w raporcie Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP). Eksperci ostrzegają, że przepracowanie jest przyczyną problemów ze zdrowiem i szkodzi bezpieczeństwu.

Drogi wybudowano, ale  nie można po nich jeździć

Dwie drogi - jedna na Dolnym Śląsku, druga na Mazowszu. Obie już dawno powstały, ale dla kierowców są niedostępne. Niebawem procedura oddania dróg do użytku będzie dłuższa niż ich budowa. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Fiasko rozmów rządu ze związkowcami

Kolejne spotkanie związków nauczycieli z rządem zakończone brakiem porozumienia. Związek Nauczycielstwa Polskiego domagał się wypłaty 30 procent podwyżki w trzech ratach do grudnia tego roku. Rząd zaproponował dodatkowe 250 zł brutto dla nauczycieli dyplomowanych przy zwiększonej liczbie godzin pracy. Nauczyciele taką propozycję nazywają prowokacją.

Prokurator żąda po 25 lat więzienia dla twórcy Amber Gold i jego żony

Prokurator żąda po 25 lat więzienia dla twórcy Amber Gold i jego żony. Śledczy uznali, że Katarzyna i Marcin P. działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i uczynili sobie z tej działalności stałe źródło dochodu. W sumie Marcin P. został oskarżony o cztery przestępstwa, a Katarzyna P. o dziesięć. Proces jest na finiszu.

"Tropikalny Trump" zapowiada wizytę w Polsce

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro w krótkim nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych zapowiedział, że planuje odwiedzić Polskę i Węgry. Po raz kolejny opowiedział się też za racjonalnym wykorzystaniem zasobów Amazonii.

Kolejna nowelizacja PiS o Sądzie Najwyższym

PiS wraca do zmian w sądownictwie i znów wywołuje obawy opozycji i środowiska sędziowskiego o naruszeniu trójpodziału władzy. Tym razem zgłasza kolejny już projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

Niezwykły koncert dla pianistki z getta

Niesamowity koncert w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Utwory jedenastoletniej pianistki Josimy Feldschuh, która uciekła z getta, zagrała szesnastoletnia laureatka konkursu BBC. Losy Josimy to wzruszająco smutna historia cudownego dziecka z dzielnicy żydowskiej, któremu nie udało się zostać znanym na całym świecie kompozytorem.

Drogowe absurdy

Dwie drogi - jedna na Dolnym Śląsku, druga na Mazowszu. Obie już dawno powstały, ale dla kierowców są niedostępne. Niebawem moment oddania dróg do użytku będzie dłuższy niż ich budowa.

76 lat temu w warszawskim getcie wybuchło powstanie

Żydowskie getto w Warszawie było największym w dziejach. Gdy po prawie trzech latach funkcjonowania Niemcy zaczęli jego ostateczną likwidację, wybuchło powstanie. 19 kwietnia 1943 roku żydowscy bojownicy stawili zbrojny opór oddziałom nazistowskim. W trwających blisko miesiąc walkach wzięło udział około tysiąca słabo uzbrojonych powstańców. Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tysiące żołnierzy.

"Arogancja rządu powinna dać ludziom do myślenia"

Chłodna kalkulacja tu nie zadziała, tu zaczynają grać emocje i za te emocje oraz niepowodzenia, za te matury będę stanowczo winił rząd - mówił w "Faktach po Faktach" były szef MSZ i były minister finansów Andrzej Olechowski, komentując trwający w oświacie strajk. Według niego "arogancja rządu powinna dać ludziom do myślenia".

"Szczucie na nauczycieli będzie miało ogromne skutki dla PiS-u"

Okrągły stół, pakty społeczne, różne sztuczki służą tylko temu, żeby coraz bardziej spychać do kąta nauczycieli - powiedział w "Kropce nad i" wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak. Zapewnił przy tym, że opozycja jest gotowa do rozmów o edukacji w Polsce, "bo to jest sprawa fundamentalna i najważniejsza".

Agent specjalny. Były funkcjonariusz stał się problemem dla obecnego kierownictwa CBA

Szukanie haków na byłych szefów służb specjalnych, czyli misja specjalna agenta CBA, który twierdzi, że robił to na polecenie obecnego szefa Agencji. W rozmowie z Leszkiem Dawidowiczem mężczyzna ujawnia szczegóły swoich działań i pokazuje dokument poświadczający, że dostał od swojego przełożonego nadzwyczajne (nawet jak na tajnego agenta) uprawnienia. Haków - jak mówi nie znalazł - ale trafił na trop seksafery, która według niego może szkodzić obecnej władzy.  

Byli szefowie służb na celowniku prokuratury

Taśmy z nagraniami, tajni agenci i polityka, czyli kulisy pracy służb specjalnych, które wzięły na celownik swoich dawnych szefów CBA, ABW, ale też Służby Kontrwywiadu Wojskowego. I to kolejny już temat, bo wszyscy oni po przejęciu władzy przez PiS usłyszeli poważne zarzuty, choć, co ciekawe, dotąd prokuratura nie wysłała do sądu aktu oskarżenia. Jacek Smaruj sprawdził, dlaczego tak długo trwają te śledztwa i na jakim są etapie.

Były wiceprezes Wisły Kraków aresztowany

Krakowski sąd zdecydował w czwartek, że najbliższe trzy miesiące Damian D., były wiceprezes Wisły Kraków, spędzi w areszcie. Razem z nim aresztowano 12 osób związanych z gangiem Sharksów.

Rewolucja w kredytach. Banki z nowym obowiązkiem

Od 4 maja konsumenci będą mogli żądać od banków uzasadnienia, dlaczego odmówiono im udzielenia kredytu oraz na podstawie jakich informacji podjęto taką decyzję - wskazał w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS doktor Maciej Kawecki, dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji.

Tomasz Siemoniak w "Kropce nad i". Cała rozmowa

Okrągły stół, pakty społeczne, różne sztuczki służą tylko temu, żeby coraz bardziej spychać do kąta nauczycieli - powiedział w "Kropce nad i" wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak. Zapewnił przy tym, że opozycja jest gotowa do rozmów o edukacji w Polsce, "bo to jest sprawa fundamentalna i najważniejsza".

Helena i Robert Biedroń w "Faktach po Faktach". Cała rozmowa

Do uderzenia nie doszło, tylko do potrącenia - mówi w rozmowie z reporterką "Faktów" TVN Katarzyną Kolendą-Zaleską Helena Biedroń. 19 lat temu lider Wiosny był oskarżony o znęcanie się nad matką. Sprawa była w sądzie. Doszło do pojednania. - Moja mama nie mogła znieść, że ja staję po stronie ojca - opowiada Robert Biedroń. - Jak się jest synem alkoholika i kocha się swojego ojca i matkę tak samo, to się nie wie często, po której stronie stanąć - dodaje. Gościem pierwszej części "Faktów po Faktach" był Andrzej Olechowski.

"To dla nas wszystkich był koszmar". Helena i Robert Biedroń o tym, co wydarzyło się 19 lat temu

Do uderzenia nie doszło, tylko do potrącenia - mówi w rozmowie z reporterką "Faktów" TVN Katarzyną Kolendą-Zaleską Helena Biedroń. 19 lat temu lider Wiosny był oskarżony o znęcanie się nad matką. Sprawa była w sądzie. Doszło do pojednania. - Moja mama nie mogła znieść, że ja staję po stronie ojca - opowiada Robert Biedroń. - Jak się jest synem alkoholika i kocha się swojego ojca i matkę tak samo, to się nie wie często, po której stronie stanąć - dodaje.

Prezes ZNP: 23 kwietnia podejmiemy decyzję, co dalej

We wtorek zostanie podjęta decyzja, do kiedy może potrwać strajk nauczycieli - przekazał w "Tak jest" w TVN24 prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Dodał, że musi być ona przeanalizowana "w kontekście tego, co się dzieje w kraju". Broniarz podkreślił także, że nauczycielskie związki zawodowe nie podpiszą porozumienia, które zaakceptowała oświatowa Solidarność.

Kim przyleci do Moskwy. Jeszcze w kwietniu poda rękę Putinowi

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un przybędzie w tym miesiącu do Rosji na spotkanie z prezydentem Władimirem Putinem - poinformował w czwartek Kreml w komunikacie. Wizyta odbędzie się na zaproszenie Putina. Dokładnego terminu ani miejsca spotkania nie podano.