Najnowsze

Najnowsze

Chamenei mianował nowego dowódcę Strażników Rewolucji

Najwyższy przywódca polityczno-duchowy Iranu, ajatollah Ali Chamenei mianował nowego dowódcę elitarnego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej - podały w niedzielę państwowe media. Na początku kwietnia USA uznały Strażników za organizację terrorystyczną.

Rosyjscy eksperci o zwycięstwie wyborczym Zełenskiego

Od zwycięzcy wyborów prezydenckich na Ukrainie Wołodymyra Zełenskiego nie należy oczekiwać radykalnej poprawy stosunków ukraińsko-rosyjskich - ocenił w komentarzu w niedzielę wieczorem jeden z głównych rosyjskich dzienników "Wiedomosti".

Rosyjski polityk o wynikach wyborów prezydenckich na Ukrainie

Szef komisji spraw zagranicznych Rady Federacji (wyższej izby parlamentu Rosji) Konstantin Kosaczow powiedział w niedzielę, że nie widzi podstaw, by Rosja nie uznała wyników wyborów prezydenckich na Ukrainie. Wybory te wygrał showman Wołodymyr Zełenski.

Ataki na kościoły i hotele na Sri Lance. Rośnie bilans ofiar

Osiem eksplozji wstrząsnęło w niedzielę wielkanocną miastami na Sri Lance. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 310 osób. Minister obrony tego kraju poinformował, że aresztowano 13 osób. Według źródeł agencji AFP, w wyniku ataków zginęło 35 cudzoziemców. Reuters pisze o 32 ofiarach śmiertelnych. Nie ma potwierdzonych informacji, by wśród poszkodowanych lub zabitych byli Polacy.

"Ukraińcy oddali stery państwa kandydatowi bez żadnego doświadczenia politycznego"

Wołodymyr Zełenski, komik i showman, nie jest dla Ukraińców postacią nieznaną, bo go "od lat znają i lubią" - zauważył Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. – Ale nigdy nie sprawdzał się jako polityk. To symboliczne zwycięstwo wielkiej tęsknoty za zmianą - tak ekspert skomentował sondażowe wyniki II tury wyborów prezydenckich na Ukrainie, według których Zełenski zdecydowanie wygrał z Petrem Poroszenką.

Kofta, Rychard i Woydyłło-Osiatyńska w "Faktach po Faktach". Cała rozmowa

Jeżeli ktoś nas nie chce słuchać i jest zamknięty na rację, to trzeba znaleźć inny temat. A przy stole to jest łatwe - zwróciła uwagę w "Faktach po Faktach" dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, psycholożka i terapeutka uzależnień. Pisarka Krystyna Kofta zadeklarowała, że sama nie jest osobą, która unika wyrażenia poglądu na politykę. - Problem z tym rozmawianiem i ze sporami jest taki, że nas nikt nie uczy rozmawiać, spierać się - ocenił socjolog, prof. Andrzej Rychard.

"Mamy tendencję do mitologizowania i wyolbrzymiania sporu, który jest w Polsce"

Jeżeli ktoś nas nie chce słuchać i jest zamknięty na rację, to trzeba znaleźć inny temat. A przy stole to jest łatwe - zwróciła uwagę w "Faktach po Faktach" dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, psycholożka i terapeutka uzależnień. Pisarka Krystyna Kofta zadeklarowała, że sama nie jest osobą, która unika wyrażenia poglądu na politykę. - Problem z tym rozmawianiem i ze sporami jest taki, że nas nikt nie uczy rozmawiać, spierać się - ocenił socjolog, prof. Andrzej Rychard.

Arcybiskup o "bożku tolerancji" i "akceptacji wobec wynaturzeń"

Ład społeczny i pokój poczyna czasem podważać agresja hałaśliwych antychrześcijańskich prądów i ideologii, apologia relatywizmu, który bywa, że za nic ma pojęcia zła i prawdy, wynosi na piedestał społecznej akceptacji bożka tolerancji - powiedział w niedzielę podczas mszy rezurekcyjnej w Bazylice w Gdańsku-Oliwie metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Ocenił, że strajk nauczycieli krzywdzi uczniów.

"Życzymy sobie, aby panowała między nami zgoda, życzymy sobie jedności w ojczyźnie"

Do bycia świadkami zmartwychwstałego Jezusa wezwał wiernych w wielkanocną niedzielę metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. - Pan zmartwychwstał. On żyje i chce, abyś żył! - podkreślał prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. - Chrześcijanie Europy, obudźcie się - apelował w Częstochowie biskup Antoni Długosz. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź mówił natomiast o "wynoszeniu na piedestał bożka tolerancji".

Z zoo na wolność. Przywracają susły naturze

Dorastają w poznańskim zoo, by później trafić na wolność i pomóc w odtworzeniu populacji susłów w Polsce. Od 15 lat Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra" przywraca gatunek naturze. Po raz pierwszy ziemne wiewiórki zdecydowano się wypuścić na wolność wiosną. Obowiązywała specjalna procedura.

Wyjątkowe miejsce dla wierzących. "Najświętsza relikwia chrześcijańska"

- Wpuszcza się do grobu bożego, które jest bardzo małym pomieszczeniem, po dwie, trzy osoby. Wpuszczają mnisi z kościoła greckokatolickiego. Oni mają pieczę nad grobem bożym. Tak to zostało ustalone - wyjaśniał obyczaje panujące w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie ksiądz Kazimierz Sowa. Gość Jakuba Porady opowiadał w programie "Pokaż nam świat" o miejscu, w którym znajduje się "najświętsza relikwia chrześcijańska".

Nie zmniejszą ruchu samochodów, bo przybywa osób starszych i otyłych

"Rośnie istotnie udział osób starszych w strukturze ludności", a "do tego dołączą problemy wynikające z chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość" - zauważa prezydent Gliwic. Wniosek: "nie ma możliwości całkowitego wyeliminowania ruchu na ulicy Zwycięstwa, gdyż byłoby to wbrew przyszłym potrzebom mieszkańców". Mieszkańcy jednak protestują.

Papież o "ofiarach okrutnej przemocy" na Sri Lance

- Przyjąłem ze smutkiem wiadomość o ciężkich zamachach, które właśnie dzisiaj, w dniu Wielkanocy, przyniosły żałobę i ból w niektórych kościołach i innych miejscach zgromadzeń na Sri Lance - mówił w niedzielę papież Franciszek. Zwracając się do wiernych po wygłoszeniu orędzia wielkanocnego, papież zapewnił o solidarności ze wspólnotą chrześcijańską w tym kraju.

"Kawa na ławę". 21.04.2019. Cały program

- Na jesieni wróci normalność, będzie taki rząd, który będzie was traktował poważnie - zwrócił się do protestujących nauczycieli w "Kawie na ławę" w TVN24 Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej. - Dzisiaj widzimy ewidentne nakręcanie strony społecznej, strony związkowej, strony nauczycielskiej do tego, aby ten strajk kontynuować - ocenił prezydencki rzecznik Błażej Spychalski.

Procesje bractw. "Bardziej zakorzenione niż flamenco i corrida"

O procesjach bractw w Andaluzji oraz Kastylii i Leon związanych z obchodami Wielkiego Tygodnia mówiła w programie "Pokaż nam świat" Karolina Zuber. Podróżniczka i autorka bloga "Agrafka Geografka" opowiedziała Jakubowi Poradzie o wielowiekowej tradycji. - Ci zakapturzeni to są Nazarejczycy. Oni bardzo dużą wagę przywiązują do tego. To jest tradycja, która trwa nieprzerwanie od 500 lat. To jest bardziej zakorzenione niż flamenco i corrida - wyjaśniła Zuber.

"Szczególną myśl kieruję w stronę dzieci wyczerpanych głodem i wojną"

Papież Franciszek w wielkanocnym orędziu w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego modlił się w intencji Bliskiego Wschodu i mieszkających tam chrześcijan, za ofiary wojny w Jemenie, konfliktu w Libii, a także za ofiary niedzielnej serii ataków na Sri Lance. Prosił też o "pocieszenie" dla mieszkańców wschodniej Ukrainy.

"Notre Dame jest już prawie ocalona"

Francuski minister kultury Franck Riester oświadczył, że zniszczona w pożarze paryska katedra Notre Dame jest "prawie ocalona". "Punkty newralgiczne" zostały zabezpieczone - podkreślił.

"Wsiowy zwyczaj" i problemy z pomarańczami. Wielkanoc 1949 roku

Miasto pustoszejące przed świętami jak dziś, woda lejąca się na przechodniów i wiara w to, że stróże prawa nie pozwolą na wodne "polowanie na ludzi" - tak 70 lat temu opisywano w prasie Wielkanoc. Przypominano, jakie instytucje są w święta otwarte i kto pomoże "obłożnie chorym". I zapowiadano pojawienie się w mieście słowików.