Najnowsze

Najnowsze

Kamień "z Księżyca" zwykłym szmelcem

Od ponad 20 lat w ewidencji zbiorów holenderskiego muzeum narodowego figurował jako autentyczna skała z Księżyca. Teraz okazało się, że to zwykły kawałek skamieniałego drewna...

"Pikieta przed domem premiera to szantaż i zastraszanie"

"Łamie dobre zasady życia publicznego, dobre obyczaje", "służy zadymie" i przyjmuje formy "szantażu oraz zastraszania" - tak o planach założenia wioski namiotowej pod sopockim domem Donalda Tuska mówi jego rzecznik. Na pikietę stoczniowców zgodził się w czwartek samorząd Sopotu.

"Historię sprowadza się do stalinowskiej ideologii"

"Stalin zmienił kalendarz wojny" - to artykuł, który w czwartek ukazał się na łamach rosyjskiej "Komsomolskiej Prawdy". Prof. Natalia Narocznicka wyznaje w nim m.in. że za zbrodnie w Katyniu odpowiadają również Niemcy. Porusza też drażliwe tematy dla Rosjan i twierdzi, że wojna nie wybuchła 1 września 1939 roku. Jej słowa oprócz oburzenia w Polsce, wywołały też falę krytycznych komentarzy Rosjan.

Wysadzili komin Celulozy

We Włocławku runął komin dawnych zakładów Celulozy. Wyburzenie było planowe. Komin miał zostać wysadzony w środę, ale oparł się ładunkom wybuchowym. W czwartek się udało. Film otrzymaliśmy od naszej internautki na platformę Kontakt TVN24.

Dyskusja o Amerykanach jest "żenująca". Kompleksy i słabości

- Dumny naród i dumni ludzie, nawet jeżeli uważają, że pewne sytuacje nie są zgodne z ich oczekiwaniami, nie komentują takich rzeczy - tak Sławomir Nowak odpowiada na żale opozycji za "niski szczebel" delegacji USA podczas obchodów na Westerplatte. - To niegrzeczne wobec delegowanego - zaznacza minister. A delegowanym będzie William Perry, b. sekretarz obrony.

Niemowlę cudem uratowane spod gruzów

To był prawdziwy cud. Miesięczne niemowlę zostało uratowane spod gruzów zawalonego budynku w Bombaju. Dziecku nic się nie stało. Strażakom udało się uratować jeszcze trzy inne osoby.

"Sztuczne drzewa" uratują świat?

Brytyjscy naukowcy stworzyli "mapę drogową" walki z nadmiarem dwutlenkiem węgla. Jednym z jej elementów będzie budowa "sztucznych drzew". Inne pomysły są równie rewolucyjne.

Powstał musical o obozach koncentracyjnych

Tylko nielicznym udało się uciec z obozu Yodok w Korei Północnej. Na podstawie ich relacji i bolesnych doświadczeń Andrzej Fidyk stworzył przejmujący dokument (w formie musicalu), który otwarcie pokazuje ludzi, nad którymi wiszą wyroki śmierci.

Niemcy ponaglają Izrael

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podejmując w Berlinie premiera Izraela, oznajmiła, że zaprzestanie rozbudowy osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu jest istotnym warunkiem postępu w negocjacjach pokojowych na Bliskim Wschodzie.

Prezydent oddał hołd ofiarom. "To było zbrodnicze opętanie"

Kilkaset osób uczestniczyło w czwartek w uroczystościach upamiętniających 65. rocznicę likwidacji przez Niemców Litzmannstadt Getto. Na obchodach nie zabrakło samego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Jeśli chcemy stać po stronie ofiar narodu żydowskiego, musimy mówić prawdę, nawet jeżeli ona jest bardzo niewygodna - mówił prezydent przypominając, że to dwa totalitarne reżimy, niemiecki i radziecki, umożliwiły wykonanie na Żydach okrutnego wyroku.

Woziła narkotyki w wózku córeczki

Wrocławska policja zatrzymała 21-letnią kobietę, która przewoziła marihuanę w dziecięcym wózku, razem z kilkumiesięczną córeczką. Za posiadanie narkotyków grożą jej trzy lata więzienia. Jeśli policja udowodni jej handel środkami odurzającymi – może spędzić w celi nawet 10 lat.

Policja szuka sfilmowanego rabusia

W środę popołudniu w Kolbudach (woj. pomorskie) rabuś, przedmiotem przypominającym broń, sterroryzował cztery kasjerki banku. Przestraszone kobiety oddały mu kilka tysięcy złotych. Bandyta uciekł, lecz został sfilmowany przez kamery bankomatu znajdującego się przed placówką i przez wewnętrzny monitoring. Policja prosi o pomoc w identyfikacji złodzieja.

Madonna wygwizdana

Gdy podczas koncertu w Bukareszcie Madonna wypowiedziała się przeciwko dyskryminacji Romów w Europie Środkowo-Wschodniej, tysiące fanów przyjęły jej napomnienie gwizdami.

Pożar sortowni, kłęby czarnego dymu nad miastem

Pożar sortowni odpadów Alba we Wrocławiu. Z płomieni buchały kłęby gęstego, czarnego dymu. Ogień gasiło 10 zastępów straży pożarnej. Nikt nie został ranny. – Sytuacja jest już opanowana, ogień nie stanowi już zagrożenia. Trwa usuwanie odpadów – mówił w TVN24 Zbigniew Szklarski z wrocławskiej straży pożarnej.

Brak ważnych polityków. "Nie wystarczy wysłać zaproszenia i czekać"

Nie wystarczy tylko wysłać zaproszenie do Waszyngtonu i czekać, aż na uroczystościach zjawią się ważne osobistości - mówił Tadeusz Iwiński z SLD, odnosząc się do tego, że na uroczystościach 1 września na Westerplatte zabraknie "pierwszego garnituru" polityków USA. Z kolei Jan Ołdakowski z PiS komentował, że to dlatego, iż obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej zostały urządzone "pod kątem kanclerza Niemiec i premiera Rosji".

Spróbuj piekielnego ognia... na religii

Nie wystarczą święte księgi, obrazy, czy filmy - grozę piekielnego ognia trzeba, zdaniem jednej z nauczycielek religii z Indonezji, poznać na własnej skórze. Kobieta w tym właśnie celu przypalała swoich uczniów zapałkami. Dla ich dobra, oczywiście.

Wybuchające iPhone'y we Francji

Francuskie grupy konsumenckie badają doniesienia o eksplodujących telefonach iPhone. Wcześniej do podobnych przypadków doszło w Wielkiej Brytanii, Holandii i Szwecji. Wzbudziły one zaniepokojenie UE.

PiS zapyta o stocznie - 150 razy. NIK prześwietli ich sprzedaż

- Czy ABW sprawdziło inwestorów z Kataru? Jeśli tak, jaki był wynik tej kontroli? Dlaczego jest przed nami ukrywana? - lista pytań PiS do ministra skarbu jest długa. Posłowie zapewniają, że o stocznie będą pytać do skutku. A jak będzie trzeba, to złożą 150 interpelacji. Prześwietlenie prywatyzacji zakładów w Gdyni i Szczecinie zapowiada też Najwyższa Izba Kontroli.

USA rezygnują z tarczy? "Nic oficjalnie"

Porzucenie przez USA planów budowy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach jest praktycznie przesądzone - twierdzi "Gazeta Wyborcza", powołując się na źródła w Waszyngtonie. - Oficjalnego stanowiska, a tylko takie się liczy, nie ma - uspokaja minister obrony Bogdan Klich.

Zmarł autor hymnu ZSRR

Chodź nazwisko Siergiej Michałkow mówi coś niewielu ludziom, jego dzieła zna cały świat. Poeta i pisarz zmarł w wieku 97 lat. Był autorem hymnu ZSRR i Rosji.

Ojciec uznał Różę. Kolejny wniosek o zwrot dziecka

Rodzice Róży nie przestają walczyć o dziecko - kolejny wniosek o zabranie rodzinie zastępczej i oddanie Róży rodzicom wpłynął do sądu w Szamotułach. - Ojciec uznał dziewczynkę, ma pełnię praw rodzicielskich i dziecko powinno wrócić do domu - powiedziała mecenas Małgorzata Heller-Kaczmarska.

"Tylko półgłowki są przeciwne Traktatowi Lizbońskiemu"

Tylko półgłówki są przeciwne Traktatowi Lizbońskiemu, a zagłosowanie na TAK jest wyrazem rozsądku - stwierdził szef tanich irlandzkich linii lotniczych Ryanair, Michael O'Leary. 2 października w Irlandii odbędzie się powtórne referendum ws. ustaleń z Lizbony.

Kazał trzymać granat - zginęło 4 żołnierzy

Usunął zawleczkę i wręczył granat żołnierzowi. Miała to być kara za spanie na służbie. Wojskowy i trzy inne osoby zginęły. Porucznik, stosujący zabójcze metody wychowawcze, został aresztowany.

"Na rosyjskie głupoty nie należy reagować"

Tuż przed 70. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej nie ma dnia, żeby nie pojawiały się kontrowersyjne wypowiedzi rosyjskich historyków. W czwartek powtórzono zarzut, że Polacy w 1920 roku zagłodzili 100 tysięcy sowieckich żołnierzy. - Różne durnoty, także ludzie utytułowani, wypowiadają. W tym momencie to celowe działanie - komentuje historyk Instytutu Pamięci Narodowej, Antoni Dudek.

Twarze złodziei na wystawę

Właściciele opolskich sklepów, wielokrotnie okradanych przez te same osoby, chcą wywieszać zdjęcia złodziei na swych witrynach – pisze „Nowa Trybuna Opolska”. Natchnęła ich do tego niedawna oficjalna publikacja wizerunku kobiety, która okradała klientów restauracji i kawiarni w Krakowie.

Więzienia CIA? Premier Litwy nie chce śledztwa

Najważniejsi politycy Litwy poróżnili się w sprawie domniemanych tajnych więzień amerykańskiej CIA na terytorium tego kraju. Premier Andrius Kubilius twierdzi, że śledztwo w tej sprawie nie jest potrzebne. Przeciwne zdanie ma prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

Histo(e)ryczna ofensywa Kremla przed 1. września

- Mogliby Polacy być bardziej powściągliwi i nie ubliżać nam - stwierdza prof. Natalia Narocznicka, członek powołanej przez rosyjskiego prezydenta komisji historyków. W jej opinii Polska powinna być Rosji wdzięczna za 1/3 obecnych ziem, Katyń to też zbrodnia niemiecka, a Polacy wcześniej zagłodzili sto tysięcy Rosjan.