Najnowsze

Najnowsze

Oficer skazany za szpiegostwo

Były oficer amerykańskich sił powietrznych stanął przed sądem w Alexandrii w stanie Wirginia, oskarżony o przekazanie tajnych informacji agentowi wywiadu chińskiego – pisze agencja Associated Press.

Wynagrodzić afronty wizami

Komentator "New York Timesa" Roger Cohen zasugerował, aby niejako zrekompensować Polsce rezygnację przez Waszyngton z budowy tarczy antyrakietowej na jej terytorium, m.in. znosząc wizy amerykańskie dla Polaków udających się do USA.

Za prywatne studia zapłaci państwo?

Rektorzy prywatnych uczelni chcą dopłat z budżety państwa do czesnego dla swoich studentów - donosi "Rzeczpospolita". Ich zdaniem zwiększy to konkurencję na rynku szkolnictwa wyższego. Ze swoją prośbą wystąpili już do minister nauki Barbary Kudryckiej, a ta nie mówi "nie".

Polskie służby współpracowały z terrorystą?

"Carlos" lub "Szakal" - jeden z najgroźniejszych żyjących terrorystów świata, w latach 70. i 80. potajemnie przyjeżdżał do Polski. Reporterzy "Superwizjera" TVN dotarli do tajnych dokumentów, z których wynika, że w 1981 roku - tuż przed zamachem na Radio Wolna Europa - "Szakal" potajemnie przyjechał do Warszawy. W stolicy spotkał się z oficerem polskiego kontrwywiadu. Wojskowy do pomocy w przygotowaniu ataku na RWE się jednak nie przyznaje.

Walka o skórę, walka o życie

Przez skórę oddychamy, dzięki niej czujemy dotyk i ból. Gdy jest poparzona, burzy całą gospodarkę organizmu. Chorym na pomoc przychodzi - korzystająca z najnowocześniejszych technik - medycyna poparzeniowa. Specjaliści jednak podkreślają: jest ona jedną z najtrudniejszych dziedzin lekarskich.

"Jeśli nie będziemy rozmawiać, dojdzie do wojny domowej"

Grzegorz Napieralski przekonuje, że jego partia nie zawarła koalicji z PiS. - Chcecie wmówić Polakom nieprawdziwą koalicję. Coś, czego nie ma - powiedział do prowadzących program "Teraz My". Chwilę później oświadczył jednak, że jeśli partie w parlamencie nie będą ze sobą rozmawiać, to dojdzie do wojny domowej.

Zostaw auto w domu – daj odpocząć środowisku

We wtorek, po raz jedenasty, na całym świecie obchodzony jest światowy dzień bez samochodu. Swoje "cztery kółka" zostaw więc na parkingu, a do pracy przejdź się na piechotę, pojedź rowerem albo komunikacją miejską. W tej ostatniej dzisiaj nie musisz kasować biletu.

"Słowa Kownackiego to wyraz frustracji"

Absurd - tak Małgorzata Bochenek podsumowuje doniesienia, jakoby to przez nią z Kancelarii Prezydenta odszedł Piotr Kownacki. - Z ministrem Kownackim współpracowało mi się bardzo dobrze – zastrzega prezydencka minister na łamach "Rzeczpospolitej".

Za mandat jak za lodówkę - zapłacisz kartą

Czy już niedługo mandaty za przekroczenie prędkości, śmiecenie czy zakłócanie ciszy nocnej będziemy mogli opłacać kartą kredytową? Takie rozwiązanie proponuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - pisze "Metro".

"Taniec trwał mniej niż minutę" "Prezydent wyłączył sumienie"

- To było coś okropnego. (...) Myślę, że prezydent, żeby pójść na te czastuszki wiejskie i się tam bawić, być w świetnym humorze i tańczyć, musiał wyłączyć sumienie - ocenił ostro w programie "24 godziny" poseł PO Kazimierz Kutz "taneczną wpadkę" Lecha Kaczyńskiego. Głowy państwa przed zarzutami broni jednak szef BBN Aleksander Szczygło: - To czepianie się wszystkiego, co robi prezydent. Bez względu na to, co by zrobił, i tak byłby krytykowany.

Kontrole mogą być niezapowiedziane. Czemu nie są?

Poniedziałek, 21 września Kontrole w kopalniach mogą być niezapowiedziane - deklarował w "Faktach po Faktach" Krzysztof Kwiatkowski, wiceminister sprawiedliwości. Jak tłumaczył doraźne kontrole pod ziemią możliwe są wówczas, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie górników.

Ministerialne teatry grają mimo żałoby

W poniedziałek o 6 rano rozpoczęła się żałoba narodowa. Flagi państwowe naznaczono kirem i opuszczono do połowy. Odwołano też wiele imprez masowych. Jak się jednak okazuje w wielu miejscach zmian nie zaplanowano. Drzwi dla gości otwiera m.in. podległe ministerstwu teatry: Narodowy w Warszawie i Teatr Stary w Krakowie.

Wenderlich: PO broni neofaszysty

- Platforma Obywatelska dała Farfałowi carte blanche, więc pewnie będzie się przywiązywał pasami do fotela - powiedział Jerzy Wenderlich z SLD w programie "24 Godziny". - Nie chcemy skoku na media publiczne, nie mieszajcie nas w to - odpierał Sławomir Nitras (PO)

Kontrole mogą być niezapowiedziane. Czemu nie są?

Kontrole w kopalniach mogą być niezapowiedziane - deklarował w "Faktach po Faktach" Krzysztof Kwiatkowski, wiceminister sprawiedliwości. Jak tłumaczył doraźne kontrole pod ziemią możliwe są wówczas, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie górników.

Obalony prezydent powrócił

Prezydent Hondurasu Manuel Zelaya wrócił do kraju prawie trzy miesiące po tym, gdy został obalony w zamachu stanu, i to pomimo ryzyka aresztowania - poinformował w poniedziałek jego doradca.

Rezygnacja z tarczy - na co liczy Obama?

Prezydent USA Barack Obama ma nadzieję, że rezygnacja z umieszczenia w Polsce i Czechach tarczy antyrakietowej ułatwi rozmowy z Rosją na temat rozbrojenia nuklearnego - pisze w poniedziałek dziennik "Washington Post". Jego nadzieje zdają się potwierdzać, bo w poniedziałek wznowiono w Genewie rozmowy na temat nowej wersji układu START.

Miedwiediew prześwietli szwajcarskie banki

Rosja zastrzega sobie prawo zwracania się do władz szwajcarskich w kwestii wpłat bankowych obywateli rosyjskich - oświadczył prezydent Dmitrij Miedwiediew na konferencji prasowej w Bernie po rozmowach z przedstawicielami władz szwajcarskich.

Juszczenko: Ukrainę czeka trudny czas

W Europie może dojść do podobnego scenariusza, jak podczas zeszłorocznego konfliktu Rosji z Gruzją - powiedział prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko agencji Bloomberg.

Zamordował żonę i piątkę swoich dzieci

Mężczyzna podejrzewany o zabójstwo żony i piątki swoich dzieci na Florydzie został aresztowany na Haiti - poinformowała policja. 33-letniego Mesaca Damasa zatrzymano w pobliżu lotniska w Port-au-Prince.

Plaga napadów na banki w Krakowie

Kraków walczy z plagą napadów na banki. W poniedziałek w Nowej Hucie zamaskowani rabusie okradli dwa oddziały banków. Według policji, napady nie były ze sobą powiązane. Bandyci zrabowali łącznie około 40 tysięcy złotych.

Jackson powraca, ostatni raz

Tragiczna śmierć Michaela Jacksona przekreśliła jego wyczekiwany przez fanów powrót. „This Is It” - seria pięćdziesięciu koncertów, jakie piosenkarz planował zagrać w O2 Arena w Londynie nigdy się nie odbędzie. 28 października do kin wchodzi jednak film, dokumentujący przygotowania do tych występów. I udowadnia, że Jackson był na comeback gotowy.

Raport u Obamy, prośba o posiłki - nie

Prezydent USA Barack Obama nie otrzymał jeszcze formalnego wniosku o zwiększenie liczebności sił w Afganistanie, widział jednak raport generała Stanleya McChrystala - poinformował w poniedziałek rzecznik Białego Domu Robert Gibbs.

Rozłam wśród kupców. Prezes pod obstrzałem

Dwa miesiące po przejęciu przez miasto hali KDT, handlarze znów protestują. Tym razem nie są już jednak tak zgodni, jak przy obronie blaszaka. Część nadal "trzyma się" prezesa spółki KDT Dariusza Połecia. To oni protestowali dziś w południe przed ratuszem. Druga grupa czuje się oszukana przez zarząd - przeciwko jego decyzjom protestowali na placu Defilad.

"Może zabronić mi mówienia słowa: Kaczyński?"

Wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski (PO) musi przeprosić Jarosława Kaczyńskiego (PiS) za nieuprawnione sugestie, że b. premier miał wpływ na powstanie książki IPN "SB a Lech Wałęsa; przyczynek do biografii" - orzekł warszawski sąd. - Może już w ogóle zakazać mi pod karą biczowania wypowiadania słowa "Kaczyński"? - ironizował Niesiołowski komentując wyrok.

Chciał zabić tylu uczniów, ilu by zdołał

18-latek, który wtargnął do szkoły w Ansbach z koktajlami Mołotowa, chciał zabić tylu uczniów i nauczycieli, ilu by tylko zdołał - powiedziała w poniedziałek niemiecka prokuratura.

Oznakują modelki tak jak papierosy?

Francuscy politycy chcą oznakować zdjęcia modelek "ostrzeżeniami zdrowotnymi", na wzór tych na paczkach papierosów. Cel? Walka z zaburzeniami odżywiania, coraz bardziej powszechnymi wśród nastolatek.

Kopalnie o kontrolach wiedzą wcześniej

Czy kontrole w kopalniach są zapowiadane z wyprzedzeniem? Wyższy Urząd Górniczy wyjaśnia, że dyrektor kopalni wie o przyjeździe inspektorów WUG kilka godzin przed kontrolą. - My nie mamy takiej możliwości jak policja, która stawia radiowóz i mierzy prędkość w dowolnym miejscu i czasie - tłumaczą przedstawiciele WUG.

Zmarł 14. górnik z "Wujka-Śląsk"

Lekarzom ze szpitala w Łęcznej nie udało się uratować 44-letniego górnika poparzonego w wypadku "Wujek-Śląsk". Mężczyzna miał oparzone ciało w 80 proc. W szpitalach nadal pozostaje kilkudziesięciu poszkodowanych. Stan dwóch górników jest krytyczny.

Nowy START po porzuceniu tarczy

W poniedziałek, zaledwie kilka dni po rezygnacji Amerykanów z budowy tarczy antyrakietowej, w Genewie wznowiono dyskusję nad nowym układem o redukcji broni strategicznej.