Najnowsze

Najnowsze

„Powstanie staje się religią”

Szanować bohaterstwo powstańców, ale nie zamykać oczu na brak wyobraźni dowódców – tak, zdaniem Tomasza Nałęcza, powinna wyglądać pamięć o Powstaniu Warszawskim. Innego zdania jest Marek Kochan. - Naród potrzebuje mitów, bez nich się rozpadniemy.

Płonie "La Isla Bonita"

Około 4 tysiące mieszkańców wyspy La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich ewakuowano z powodu pożaru lasów. Strażacy od ponad doby walczą z ogniem wzmaganym przez silny wiatr.

"I ogłaszam was mężem i mężem"

- I ogłaszam was mężem i mężem - takie słowa usłyszało pięć par podczas dorocznej parady Gay Pride w Amsterdamie. Ślubu udzielał burmistrz, a w imprezie wzięło udział ponad pół miliona osób.

Romowie wspominają Zagładę

Dziś Światowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów. W 65. rocznicę likwidacji obozu cygańskiego w Auschwitz II - Birkenau w Oświęcimiu odbędą się uroczystości.

Berlin pali gumy

Amerykańska legenda na ulicach Berlina. Do stolicy Niemiec zjechały tysiące fanów kultowego motoru marki Harley-Davidson.

"Baliśmy się reakcji powstańców. Potem była ulga"

Sobota, 1 sierpnia W cieniu 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stolica ma swoje mniejsze święto. Od pięciu lat o "życiu i wartościach jakie wyznawali" powstańcy codziennie opowiada Muzeum Powstania Warszawskiego. Jego dyrektor Jan Ołdakowski przyznawał jednak w programie "24 godziny", że pięć lat temu mocno przeżywał wizytę pierwszych powstańców. - Baliśmy się jak zareagują.

Ucieknie przed nałogiem na bezludną wyspę

56-letni emerytowany bankier Geoff Spice spędzi miesiąc na niezamieszkanej wysepce na szkockich Hebrydach Zewnętrznych, w odosobnieniu, bez elektryczności i bieżącej wody. Przed czym ucieka mężczyzna? Przed papierosami, które są jego zmorą od 43 lat.

Bliźniaczki nadal bez pieniędzy. Wkracza komornik

Zamienione w szpitalu przed laty bliźniaczki i ich rodziny nadal nie dostały zasądzonego odszkodowania. Po siedmioletniej batalii przyznano im prawie dwa miliony złotych. Od tej sumy, co miesiąc, narastają odsetki.

Ołdakowski: Baliśmy się reakcji powstańców. Potem była ulga

W cieniu 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stolica ma swoje mniejsze święto. Od pięciu lat o "życiu i wartościach jakie wyznawali" powstańcy codziennie opowiada Muzeum Powstania Warszawskiego. Jego dyrektor Jan Ołdakowski przyznawał jednak w programie "24 godziny", że pięć lat temu mocno przeżywał wizytę pierwszych powstańców. - Baliśmy się jak zareagują.

Mordują chrześcijan. Kobiety i dzieci też

Sześć osób z chrześcijańskiej społeczności, w tym dziecko, zginęło w sobotę podczas zamieszek, jakie toczą się od czwartku w prowincji Pendżab we wschodnim Pakistanie. Muzułmańscy ekstremiści zarzucili wtedy chrześcijanom znieważenie Koranu.

Radny przechytrzył prezydenta. Syreny zawyły

Dwa miesiące temu mówił, że wesprze kasę koszykarskiej Stali Stalowa Wola, jeśli nie będzie w niej obcokrajowców. Ostatnio zaskoczył reakcją na prośbę wojewody, by 1 sierpnia syrenami uczcić pamięć poległych powstańców. Andrzej Szlązak - prezydent miasta, nie zgodził się na włączenie syren. Ale poległ w walce z... najmłodszym miejskim radnym. Syreny w godzinę "W" jednak zawyły.

Policja gra z dziećmi

Uczenie dzieci bezpiecznego zachowania nad wodą, w lesie, czy innych sytuacjach w terenie, zwłaszcza w wakacje, wcale nie musi ograniczać się do nudnej pogadanki pod koniec roku szkolnego. Podlaska policja przygotowała dla najmłodszych "wirtualno-planszową" grę w w internecie, w której wygrana zależy nie tylko od liczby wyrzuconych oczek, ale głównie od udzielenia poprawnej odpowiedzi na pytanie.

Iskrzy między Rosją a Gruzją

Tydzień przed rocznicą wybuchu rosyjsko-gruzińskiej wojny o Osetię Południową - znów niespokojnie. Rosyjskie ministerstwo obrony ostrzega: Moskwa użyje siły, jeśli Gruzja będzie kontynuowała swoje "prowokacje" na Kaukazie. W odpowiedzi Gruzini oskarżają Rosjan o podżeganie do rozwoju wypadków "według niebezpiecznego scenariusza".

Co z tą grypą? Będą nowe instrukcje dla lekarzy

Lada chwila na biurka lekarzy pierwszego kontaktu i do izb przyjęć trafią nowe instrukcje jak postępować w przypadku pacjentów, którzy mogą być zakażeni wirusem A/H1N1. Obowiązywać zaczną jednak dopiero po wakacjach. Lekarze będą musieli już w gabinecie wykonać pierwsze testy. Dzięki nim dowiedzą się z jakim typem wirusa mają do czynienia.

"Tragedią było odosobnienie. To się już nie zdarzy"

- Największą tragedią było odosobnienie, jakie wtedy czuliśmy - mówił 65 lat po wybuchu Powstania Warszawskiego jego uczestnik, Władysław Bartoszewski. - W erze NATO i Unii Europejskiej coś podobnego się jednak Polsce nie przydarzy - podkreślił w programie "Horyzont" w TVN24.

Komorowski i Waltz "wybuczeni"

Nie wszyscy posłuchali apeli o godne, zgodne i ciche uczczenie 65. rocznicy wybuchu powstania Warszawskiego. Po uroczystościach przed pomnikiem Gloria Victis, gdzie najwyżsi przedstawiciele polskich władz składali hołd poległym, na polityków czekała grupa, która nie chciała świętować. Część z nich została "wybuczana". Na Lecha Kaczyńskiego czekały brawa.

Internauci dają pijanym kierowcom jedną szansę

Lato na drogach, to wyjątkowo gorący okres. I niestety tragiczny. Wielu wypadków dałoby się uniknąć, gdyby wszyscy kierowcy przestrzegali zasady: piłem, nie jadę. Jak karać więc tych, którzy jej nie stosują? - Dożywotnio zabierać prawo jazdy,... ale tylko w przypadku recydywy - uważa większość internautów tvn24.pl.

"W" nie tylko warszawska

"ALARM - do rąk własnych! Dnia 31.7. g. 19. Nakazuję "W" dnia 1.8. g. 17.00. (...)" - to fragment rozkazu płk. Antoniego Chruściela "Montera", który 65 lat temu obiegł Warszawę. Dziś o tej samej godzinie Warszawa ciszą uczciła poległych w walkach powstańców. Polacy przystanęli też w innych miastach, a przedstawiciele władz na chwilę przestali mówić o polityce.

Polak zaginął we Francji

Kolejne zagadkowe zaginięcie Polaka poza granicami kraju. Francuska policja poszukuje mężczyzny, który kilka dni temu przepadł bez śladu w pobliżu bazy żeglarskiej nad stawem w miejscowości Vaires-sur-Marne w regionie paryskim.

Kostrzyn: wystawa zdjęć martwych płodów zniszczona

W nocy z piątku na sobotę zamaskowani sprawcy zniszczyli w Kostrzynie n. Odrą wystawę, na której prezentowane były zdjęcia martwych płodów. Teraz, wśród festiwalowiczów 15. Przystanku Woodstock, policja szuka sprawców. Ekspozycja była protestem przeciwko prawu do aborcji, ale autorzy nie mieli zgody na jej prezentację.

Tu padły pierwsze strzały

Jest godzina 13. W kotłowni Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, którą do dziś łatwo rozpoznać po górującym nad Żoliborzem kominie, zbierają się żołnierze 4 batalionu Organizacji Wojskowa Powstańczego Pogotowia Socjalistów. Czekają na godzinę "W" i swoje pierwsze zdanie: atak na fort Bema. Nigdy nie wezmą w nim udziału. Już za chwilę na Żoliborzu padną pierwsze strzały w Powstaniu Warszawskim.

Kradli złom z jadących pociągów

Gang złomiarzy wpadł w ręce policji. Złodzieje kradli złom wprost z pociągu. Wskakiwali na wagony i w biegu wyrzucali łupy z wagonów. Byli wybredni - zabierali tylko co cenniejsze kawałki metalu.

Zmienili prawo na korzyść prezydenta

Parlament Wenezueli przyjął w piątek ustawę modyfikującą prawo wyborcze. Zgodnie z nowymi zasadami zmienione zostaną granice okręgów wyborczych. Przeciwnicy Chaveza uważają, że da to jego partii dużą przewagę w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.

"Za dużo martyrologii" Ale święto będzie

Za często w naszym kalendarzu pojawiają się święta martyrologiczne, a za rzadko radosne - uważa Tadeusz Mazowiecki. Na 15. Przystanku Woodstock mówił, że właśnie dlatego jest przeciwny temu, by 1 sierpnia był świątecznym Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego. W tym samym czasie w Warszawie marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zapewniał, że takie święto jest nam bardzo potrzebne.

Putin na dnie Bajkału

Przez ponad trzy godziny szef rosyjskiego rządu Władimir Putin zwiedzał dno najgłębszego jeziora na świecie. Premier wraz z członkami załogi na wędrówkę po dnie udał się na pokładzie miniokrętu podwodnego zwanego batyskafem "Mir-1".

Więcej Rosji w Kirgistanie

Rosja wzmacnia swoje siły w Środkowej Azji. Prezydenci Rosji i Kirgistanu podpisali w sobotę memorandum o utworzeniu drugiej rosyjskiej bazy wojskowej. Według ekspertów to wyrazem rywalizacji Rosji z Waszyngtonem o kontrolę nad strategicznie ważnym regionem graniczącym z Afganistanem. W Kirgistanie bazę lotniczą ma także USA.

Helikopter zabrał potrąconego jagodziarza

Tragedia na krajowej "trójce". Pomiędzy Babigoszczą a obwodnicą Przybiernowa (woj. zachodniopomorskie) samochód potrącił mężczyznę handlującego jagodami przy drodze. Ciężko rannego jagodziarza do szpitala zabrał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Pytania do dowództwa AK

Powstanie Warszawskie – szlachetny poryw serca w walce o wzniosłą sprawę wolności. Absolutnie tak i bez dyskusji. Jak uczy jednak historia, wojen nie wygrywa się szlachetnymi porywami serca, tylko zimnym planowaniem, drobiazgowym rozpoznaniem i diabelskim zaskoczeniem. Im dłużej o Powstaniu myślę - a myślę i czytam o nim sporo – tym więcej pytań rodzi mi się w głowie. Pytań do dowództwa AK.

Spadł szybowiec, są ranni

Na lotnisku w miejscowości Radawiec (Lubelskie) spadł szybowiec. Dwie osoby, które znajdowały się w szybowcu zostały przewiezione do szpitala - informuje policja.

Politycy i "cywile" przed sądem

Ponad sto osób, w tym ważni politycy i osobistości z obozu reformatorów, działacze irańskiej opozycji i manifestanci stanęli przed irańskim sądem. Oskarżeni odpowiadają za krwawe czerwcowe protesty przeciwko reelekcji prezydenta-ultrakonserwatysty Mahmuda Ahmadineżada.