6 czerwca ksiądz Jerzy Popiełuszko zostanie wyniesiony na ołtarze, podał dziennik "Polska". - Oficjalnie decyzja zostanie ogłoszona jeszcze w styczniu - powiedział gazecie arcybiskup Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.
Prawdopodobna data beatyfikacji przypada na Święto Dziękczynienia, które obchodzone jest w pierwszą niedzielę czerwca.
Dlaczego akurat tego dnia? Jednym z powodów jest fakt, że istniejące od 2008 roku święto, ustanowił w Polsce właśnie Kazimierz Nycz. Jemu ma szczególnie zależeć, aby odbyło się to właśnie wtedy.
Ksiądz Jerzy na pewno będzie wyświęcony przed Janem Pawłem II. ks. Zygmunt Malacki
- Wtedy kończy się rok kapłański. Dobrze by było, gdyby w jego trakcie udało się wyświęcić księdza Jerzego, gdyż niewątpliwie jest on wzorem dla innych kapłanów - podaje kolejny powód wyboru czerwca prałat Zygmunt Malacki, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki, gdzie znajduje się grób kapelana Solidarności.
Nie wraz z Wojtyłą
W 2010 roku zakończyć ma się także proces beatyfikacyjny Jana Pawła II. Spekulowano - przypomina "Polska" - że polski papież mógłby być wyniesiony na ołtarze razem z ks. Popiełuszką. Tak się jednak nie stanie.
- Ksiądz Jerzy na pewno będzie wyświęcony przed Janem Pawłem II - powiedział ks. Malacki. - U papieża Jana Pawła II potrzebne jest jeszcze uznanie cudu dokonanego za jego wstawiennictwem - zaznaczył ks. Henryk Małecki, członek sekretariatu Rady Kapłańskiej Archidiecezji Warszawskiej.
W stolicy
Beatyfikacja ks. Popiełuszki odbędzie się w Warszawie - uważa "Polska". Ale papież Benedykt XVI nie weźmie w niej udziału. - Można przypuszczać, że delegatem Watykanu zostanie prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego arcybiskup Zenon Grocholewski - uważa ks. Tomasz Kaczmarek, postulator procesu.
Proces beatyfikacyjny ks. Popiełuszki rozpoczął się w 1997 roku. W październiku 2009 roku kapelan Solidarności, zamordowany przez służby bezpieczeństwa w 1984 roku we Włocławku, został uznany za męczennika przez watykańskich teologów.
W grudniu Benedykt XVI wydał dekret potwierdzający tą decyzję.
Źródło: Polska
Źródło zdjęcia głównego: IPN