Najnowsze

Najnowsze

"Słuchają tego porywacze!"

Piraci słuchają wypowiedzi członków rządu na temat działań ws. porwanego statku "Alakrana", dlatego należy działać dyskretnie - oświadczył premier Hiszpanii Jose Zapatero podczas wspólnej konferencji z polskim premierem. Statek porwano 2 października, a wraz z nim 36-osobowa załogę.

"Szybko się zapomina, jak to było"

Kiedyś dzielił ich mur, dziś mogą swobodnie spacerować między dawnymi granicami. Mieszkańcy Berlina nie zapominają jednak o swojej historii i miejscach, gdzie się toczyła.

1/4 miejskich autobusów nie nadaje się do jazdy

99 skontrolowanych autobusów, 32 zatrzymane dowody rejestracyjne oraz 25 pojazdów niedopuszczonych do ruchu. To niepokojące wyniki kontroli warszawskich autobusów przeprowadzonych na przestrzeni września i października przez Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego.

20 lat temu Merkel była w Polsce

Po raz pierwszy o możliwości zjednoczenia Niemiec Angela Merkel usłyszała ... w Toruniu - trzy dni po upadku muru berlińskiego była tam na sympozjum naukowym. O pobycie w Polsce i reakcji na historyczne wydarzenie przyszłej kanclerz Niemiec mówi dla TVN24 prof. Jacek Karwowski.

Mur, dziecko Chruszczowa

Na pomysł zbudowania muru, który podzielił Berlin wpadł Nikita Chruszczow, pierwszy sekretarz KC Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. - Budowa trwała wiele lat. System obrony NRD był nadzwyczaj skomplikowany. Sam mur był tylko jego częścią. Dalej były pola minowe i samopały, czyli karabiny maszynowe strzelające w momencie, gdy w ich polu widzenia pojawił się człowiek - opowiadał w TVN24 Bogusław Wołoszański.

Wszystkie mury tego świata

20 lat temu runął w Berlinie mur hańby i niesprawiedliwości. Symbol końca podziałów między wschodnią, a zachodnią Europą. Jednak od tego czasu zbudowano ponad 10 tys. innych dzielących państwa i ludy barier. Większość z nich powstała po 1989 roku.

A/H1N1 paraliżuje Włochy

Fala zachorowań na nową grypę we Włoszech paraliżuje tamtejszą służbę zdrowia. Ogromne kolejki oczekujących na pogotowiu i zablokowane z powodu przeciążenia centrale telefoniczne służb medycznych uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Liczba chorych grypę wzrosła we Włoszech do 700 tys., z czego prawie 3 tys. to zdiagnozowane przypadki A/H1N1. 33 osoby zmarły. Pierwszy przypadek śmiertelny odnotowano także na Łotwie.

Zderzenie dwóch busów i tira

Droga krajowa nr 9, na której w okolicach Skaryszewa k. Radomia, doszło do wypadku jest już przejezdna. W wyniku zderzenia trzech samochodów zginęły dwie osoby.

Mniejsze zło, większy błąd

W niedzielę obejrzałem w kinie "Mniejsze zło" Janusza Morgensterna. Film jak film – myślałem, że będzie lepszy – ale scenograf powinien chyba poszukać innej pracy. Albo częściej odwiedzać sklepy ze starociami.

Wszyscy wiedzieli, tylko nie Niemcy

Ta decyzja miała upuścić parę, zmniejszyć napięcie w NRD, w którym się gotowało i ustabilizować sytuację polityczną. A usuwała ostatni kamyk z lawiny, która już ruszyła - tak otwarcie granic przez NRD, które w praktyce spowodowało zburzenie Muru Berlińskiego, wspomniał w TVN24 Wiesław Wawrzyniak, były dziennikarz Radia Wolna Europa.

Fala porwań w Bułgarii

W niepokojącym tempie rośnie liczba porwań w Bułgarii - ostrzega tamtejsza policja. W 2009 roku w Bułgarii porwania dla okupu wzrosły dwukrotnie w porównaniu z rokiem poprzednim. Przeciętnie na uprowadzeniu zarabia się 600 tys. euro..

Polacy i Rosjanie o trudnej historii

Przedstawiciele z Polski i Rosji spotkają się w Moskwie, by ustalić szczegóły publikacji poświęconej trudnym problemom w historii stosunków między Rosją a Polską w XX wieku. Przygotowywana od ponad roku praca obejmuje okres od odrodzenia państwa polskiego w 1918 roku po czasy współczesne. Zgodnie z założeniami wydarzenia opisane zostaną z dwóch perspektyw.

Lech Wałęsa: 50% zasługi papieża, 30% Solidarności

Największy wkład w upadek muru berlińskiego i zjednoczenie Niemiec miał Jan Paweł II - stwierdził przebywający w Berlinie Lech Wałęsa. - To Ojciec Święty poruszył masy w imię Ojca i Ducha Świętego - mówi były prezydent. Wałęsa nie omieszkał też wspomnieć o swoim udziale w tym wydarzeniu.

"Jedność w Niemczech nie została jeszcze osiągnięta"

Jedność Niemiec, zwłaszcza w sferze gospodarczej, nie została jeszcze całkowicie osiągnięta - oceniła kanclerz Angela Merkel w 20. rocznicę obalenia Muru Berlińskiego. W Berlinie rozpoczęły się już uroczystości upamiętniające zburzenie symbolu końca podziałów między wschodnią, a zachodnią Europą.

14 ofiar osunięć ziemi

Mieszkańcy indonezyjskiej wyspy Celebes (Sulawesi) na Oceanie Spokojnym walczą ze skutkami silnych opadów deszczu. W wyniku osunięć ziemi zginęło co najmniej 14 osób.

Stoczniowcy oskarżają Tuska

W poniedziałek sąd rejonowy w Gdańsku zadecyduje, czy rozpocząć sprawę karną z powództwa związkowców z "Solidarności" przeciwko Donaldowi Tuskowi. Zdaniem działaczy związku zawodowego, premier mógł działać na szkodę Stoczni Gdańsk.

PiS i SLD podzielili się TVP

TVP1 bierze PiS, TVP2 - SLD. Medialni koalicjanci podzielili się władzą przy Woronicza. Każda z partii ma swoją antenę, bo politycy nie mogli się dogadać w sprawie innego podziału łupu - pisze "Dziennik Gazeta Prawna"

"Należy świętować bezprecedensowy sukces"

Należy świętować bezprecedensowy sukces, ponieważ to, co jest dzisiaj, trzeba mierzyć miarą oczekiwań w 1989 roku - pisze w poniedziałkowym "Washington Post" Anne Applebaum. Jak podkreśla dwadzieścia lat temu, kiedy zburzono mur berliński, przewidywano bardziej burzliwy proces wychodzenia z komunizmu w Europie Wschodniej, więc to, co się potem stało, jest ogromnym sukcesem.

Trabant, Erich Honecker i Piaskowy Dziadek

Checkpoint Charlie, Katarina Witt, ogórki szprewaldzkie, trabant i Erich Honecker - to symbole NRD, zachodniej flanki Układu Warszawskiego i wizytówki demoludów. Przypominamy je w naszym Alfabecie NRD.

Katastrofa śmigłowca. Piloci nie żyją

Dwóch amerykańskich pilotów zginęło w katastrofie śmigłowca w prowincji Salaheddin na północy Iraku - poinformowało w poniedziałek w komunikacie dowództwo USA.

Obama zdecyduje o losie zabójcy z Teksasu?

Życie sprawcy masakry z Fort Hood w rękach Baracka Obamy. To właśnie prezydent USA będzie musiał osobiście zdecydować o egzekucji Nidala Malika Hasana, jeśli zostanie on skazany na śmierć za morderstwa - donosi "Daily Telegraph" na swojej stronie internetowej.

Nagrał premiera, zniszczył dyktafon kombinerkami

Nie jedno, lecz osiem nagrań dał prokuratorom Sławomir Julke. Biznesmen wyciął jednak plik, na którym donosi premierowi Donaldowi Tuskowi na prezydenta Sopotu, a dyktafon zniszczył kombinerkami - pisze "Gazeta Wyborcza".

PO i PSL otwierają drogę z dwóch stron

Zbliżają się wybory samorządowe i chcący się pokazać z jak najlepszej strony mazowieccy samorządowcy uroczyście otwierają kolejne inwestycje. Przoduje w tym marszałek województwa Adam Struzik z PSL, ale pod jego nieobecność z okazji postanowił skorzystać jego zastępca, Stefan Kotlewski z PO - historię opisuje poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza".

Rośnie liczba ofiar grypy na Ukrainie, prawie milion chorych

Do 155 wzrósł tragiczny bilans ofiar szalejącej na Ukrainie grypy. Do szpitali w całym kraju trafiło już ponad 48 tys. chorych, z czego prawie pół tysiąca znajduje się na oddziałach intensywnej terapii. Tymczasem prezydent Ukrainy poinformował, że nie ma podstaw, by wprowadzać stan wyjątkowy.

Komisja: Gilowska na pierwszy ogień?

Platforma Obywatelska chce, by komisja śledcza badająca aferę hazardową jako pierwszego świadka przesłuchała byłą minister finansów w rządzie PiS Zytę Gilowską. Opozycja ma inny plan - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Dziecko bez kasku nie zjedzie

Sejm postanowił, że dzieci do 15. roku życia będą musiały jeździć na nartach w kaskach - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Jeśli na zmiany ustawy o kulturze fizycznej zgodzi się Senat, to producenci kasków mogą liczyć na spore zyski.

Dobę po ataku kolejny krwawy zamach

Zaledwie dobę po krwawym zamachu w Peszewarze, w którym zginęło 8 osób, doszło do kolejnego ataku samobójczego. Zamachowiec wysadził się na jednej z głównych dróg. Zginęły co najmniej trzy osoby.

Wojsko Chaveza w stanie gotowości

Hugo Chavez nakazał siłom zbrojnym Wenezueli, by były przygotowane na konflikt zbrojny z Kolumbią. Prezydent ogłosił, że żołnierze powinni być gotowi, jeśli USA zdecyduje się sprowokować wojnę między sąsiadującymi krajami Ameryki Łacińskiej.

Od bramy Stoczni Gdańskiej do Bramy Brandenburskiej

- Demokratyczna rewolucja 1989 r. zaczęła się przed bramą Stoczni Gdańskiej, a skończyła przed Bramą Brandenburską w Berlinie - mówił w niedzielę wieczorem Jerzy Buzek. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego wygłosił przemówienie podczas uroczystości w niemieckim Bundestagu inaugurującej obchody 20. rocznicy zburzenia muru berlińskiego. Na poniedziałek zaplanowana jest główna część uroczystości.