Najnowsze

Najnowsze

Kryterium uliczne

W lipcu wsadziłem tu kij w kolarskie mrowisko, krytykując dziwną (moim nieskromnym zdaniem) technikę jazdy na rowerze, która zakłada, że ścieżki rowerowe są dla leszczy a biegnąca równolegle ulica – dla prawdziwych cyklistów.

Rzucają wszystko, uciekają przed ogniem

Pożar buszu szalejący w północnowschodniej Australii wymknął się spod kontroli. Strażacy robią co mogą, jednak sytuacja jest dramatyczna. Mieszkańcy uciekają z zagrożonych terenów.

Areszty dla gangsterów

Sąd zdecydował o aresztowaniu sprawców strzelaniny w okolicach Szamotuł w Wielkopolsce. Wcześniej, po wielogodzinnych przesłuchaniach, usłyszeli zarzuty. Trzech mężczyzn odpowiadać będzie między innymi za czynną napaść na policjanta. Gangsterom grozi 10 lat więzienia.

"Nie interesowali nas rozmówcy Wojciecha S."

- Nie interesowało nas kim są osoby z którymi rozmawiał podejrzany, chodziło nam tylko o treść rozmów - tłumaczą przedstawiciele prokuratury, odpowiadając na zarzuty "Rzeczpospolitej" jakoby ABW nagrywała rozmowy dziennikarzy. - Podsłuchiwana była tylko jedna osoba - Wojciech S. Śledczy podkreślają, że nazwisko Rymanowskiego i Gmyza pojawiają się w stenogramach, bo wymienia je podejrzany. Na zarzut, że odtajniona została treść rozmów prywatnych, prokuratura zaznacza, że rozmowy z "podejrzanym dotyczyły postępowania karnego".

Szykuje się nowy spór o Steinbach

Jak przewiduje niemiecki tygodnik "Der Spiegel" nowemu niemieckiemu rządowi grozi nowy spór o Erikę Steinbach. Szefowa Związku Wypędzonych (BdV) zapowiedziała, że chce w niedługim czasie zająć jedno z przysługujących organizacji trzech miejsc w radzie fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie". Fundacja zbuduje w Berlinie centrum poświęcone przymusowym wysiedleniom Niemców.

Kałasznikow nagrodą w konkursie religijnym

Kałasznikow, dwa granaty, mina przeciwczołgowa i komputer - tak wyglądała pierwsza nagroda w konkursie wiedzy o Koranie i recytowania jego wersetów. Quiz zorganizowało ugrupowanie islamskich rebeliantów al-Szabab z Somalii. A wygrał go rezolutny... 17-latek.

Klaus się złamał?

Czy eurosceptyczny prezydent Czech Vaclav Klaus już niedługo podpisze Trakatat z Lizbony? Taka sugestia z jego strony padła w wywiadzie dla gazety "Lidove noviny".

Kup pan broń samuraja

W Nowym Jorku odbędzie się niezwykła aukcja. Licytowane na niej będzie samurajska broń. Niektóre eksponaty mają nawet tysiąc lat.

Spragnieni złodzieje wpadli w Głogowie

Policjanci z Głogowa z krótkim czasie otrzymali trzy zgłoszenia o kradzieży alkoholu z miejscowych sklepów. Wszystko wskazywało na to, że piwo rabował jeden człowiek. Po krótkim pościgu rabuś i jego pomocnik wpadli w ręce policji.

Nowe pytania do "balonowej" rodziny

Władze zamierzają zadać kilka pytań rodzinie Heene, która w czwartek zasłynęła z powodu brawurowego lotu balonu. Choć podkreślają, że cała sprawa nie wydaje się być mistyfikacją, to nadal nie ma jasności w kilku sprawach.

Armia kontra talibowie. Trwają zacięte walki

W pakistańskim Waziristanie armia walczy z talibskimi bojownikami. Zgodnie z najnowszymi informacjami po obu stronach jest kilkunastu rannych. Pakistańska armia rozpoczęła w sobotę szeroko zakrojoną operacją lądową przeciwko talibom.

Samolot wpadł na dom

Cztery osoby zginęły w katastrofie samolotu transportowego na Filipinach. Niestety, władze obawiają się, że ofiar może być więcej, policja przeszukuje pogorzelisko.

18-latek utopił się w aucie

Do tragicznego wypadku doszło w nocy z piątku na sobotę w Murzynowie pod Płockiem. Z niewyjaśnionych przyczyn kierowany przez młodego mężczyznę ford mondeo zjechał z drogi i wpadł do Wisły. Dwóch pasażerów zdołało wydostać się z wraku, lecz sam kierowca utonął.

Spalili statek dla bogów zarazy

Na zdrowiu nie warto oszczędzać - tę dewizę najwyraźniej wyznają też Tajwańczycy. Dzięsiątki tysięcy osób podczas specjalnej uroczystości "puściło z dymem" ogromny statek. Wszystko po to by przypodobać się bogowi zarazy.

Będzie centralny egzamin dla detektywów

Szykują się zmiany w przepisach dotyczących detektywów. Już niedługo przyszli następcy Sherlocka Holmesa i Krzysztofa Rutkowskiego przechodzić będą centralny egzamin w podwarszawskim Legionowie. Zastąpi on egzaminy wojewódzkie, które okazały się zbyt kosztowne.

Podwodne posiedzenie rządu

Na oryginalny pomysł, jak zwrócić uwagę na zmiany klimatu wpadł rząd Maldiwów. Władze tego niewielkiego państwa na Oceanie Indyjskim będą obradować w sobotę sześć metrów pod taflą wody.

Rzecznik rządu: podsłuchiwano tylko osoby podejrzane

Rzecznik rządu i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego odpierają zarzuty, jakoby ABW podsłuchiwała dziennikarzy "Rzeczpospolitej" i TVN. - Na polecenie prokuratury i za zgodą sądu, podsłuchiwano tylko osoby podejrzewane w sprawie korupcji w komisji weryfikacyjnej WSI - stwierdził Paweł Graś. A ABW w kolejnym już komunikacie zapewnia: - Nie podsłuchiwaliśmy redaktorów Bogdana Rymanowskiego i Cezarego Gmyza.

List do Tuska: Odebrać prawa mniejszości niemieckiej

Powiernictwo Polskie (PP) apeluje do premiera. Sprawa dotyczy mniejszości niemieckiej w Polsce. Powiernictwo chciałoby, by w sytuacji, gdy w mieszkający w Niemczech Polacy nie mają statusu mniejszości narodowej, premier zrobił co może, by odebrać przywileje mniejszości niemieckiej w Polsce.

"Gwałt stał się wojenną bronią"

Gwałt przerodził się w narzędzie walki w konflikcie toczącym się w Demokratycznej Republice Kongo. W ciągu ostatnich kilku lat liczba ataków na kobiety wzrosła trzykrotnie - takie dramatyczne dane przedstawiły organizacje zajmujące się prawami człowieka.

Zemke: W Polsce dziesiątki tysięcy podsłuchiwanych

Zdaniem byłego szefa komisji ds. służb specjalnych Janusza Zemke (SLD), służby specjalne coraz częściej podsłuchują ludzi. Także dlatego, że kosztu podsłuchów ponoszą operatorzy - uważa. Podsłuchanych mogły być dziesiątki tysięcy ludzi, ale ilu dokładnie - nie wiadomo. Ostatnie dane o liczbie podsłuchów opublikował UOP w... 1996 roku.

PiS skieruje sprawę podsłuchów do speckomisji

W sprawie podsłuchów, jakie ABW prowadziła na rozmowach dziennikarzy Bogdana Rymanowskiego, Prawo i Sprawiedliwość złoży wniosek do komisji do spraw służb specjalnych - zapowiada rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak. Polityk jest zaniepokojony działaniem ABW i obawia się czy nie dochodzi do upolitycznienia służb. W podobnym tonie wypowoiada się prezydencki minister Paweł Wypych.

Rymanowski: Każdy dziennikarz może się znaleźć "na drutach"

To niebezpieczna sytuacja, bo każdy dziennikarz może się znaleźć na drutach. A taka rozmowa może być potem wykorzystana do szantażu - mówi dziennikarz TVN24 Bogdan Rymanowski, który - jak ujawniła "Rzeczpospolita" - był podsłuchiwany przez ABW. I wraz z drugim podsłuchiwanym, dziennikarzem "Rz" Cezarym Gmyzem, pytają publicznie: - Kto i po co wydał zgodę na podsłuchiwanie.

Petardy zabiły 32 osoby

Co najmniej 32 osoby zginęły w pożarze magazynu z fajerwerkami w południowych Indiach. Do tragedii doszło w piątek wieczorem, kiedy mieszkańcy wsi kupowali petardy na hinduistyczne Święto Światła - Diwali.

Czy zima wygra z blamażem polskiej kadry?

Zima w październiku, czy może Julia Pitera, która przyznała, że wcale nie ma walczyć z korupcją? A może jednak kompromitacja futbolowej reprezentacji w meczu ze Słowacją? Zagłosuj w ankiecie "Barometru" i sam zdecyduj co było wydarzeniem tygodnia.

Rano mglisto i deszczowo. Zima ustępuje jesieni

Pochmurno, chłodno i bardzo mgliście - tak zaczął się weekend. Ale jest zdecydowanie cieplej i bez intensywnych opadów śniegu. A to oznacza, że po krótkiej zimie wraca jesień. Choć nie wszędzie, bo w Małopolsce i na Podhalu może jeszcze trochę sypnąć białym puchem.

Dziennikarze na podsłuchu ABW. Agencja odsyła do prokuratury

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego podsłuchiwała polskich dziennikarzy. Chodzi o rozmowy Bogdana Rymanowskiego (TVN i TVN24) i Cezarego Gmyza ("Rzeczpospolita") z Wojciechem Sumlińskim. O całej sprawie pisze "Rzeczpospolita". - Jestem totalnie zaskoczony - komentował na gorąco na antenie TVN24 Rymanowski. ABW w sobotę rano wydała w tej sprawie oświadczenie.

Szef CBA: Czystek nie będzie, agent "Tomek" zostaje

Nie przewiduję czystek w CBA i każdy ma u mnie kredyt zaufania - zdeklarował w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" pełniący obowiązki szefa CBA Paweł Wojtunik. Zaznaczył w nim, że nie będzie oceniał poprzedniego szefa biura - Mariusza Kamińskiego.

Hinduiści najechali Londyn

Pięćdziesiąt tysięcy hinduistów przyjechało do Londynu, by powitać tam Nowy Rok i cieszyć się diwali - Świętem Światła, symbolizującym zwycięstwo światła nad ciemnością.

Nazistowski zbrodniarz nie żyje

W szpitalu Wilhelminenspital w Wiedniu zmarł w wieku 84 lat Josias Kumpf, były strażnik hitlerowskich obozów koncentracyjnych, oskarżony o udział w masakrze 8 tys. Żydów w 1943 r., w okupowanej Polsce - poinformował tygodnik "Profil" w swoim wydaniu internetowym.