Najnowsze

Najnowsze

"Niewiarygodnie frustrująca" śmierć zbrodniarza

89-letni Samuel Kunz, trzecia najbardziej poszukiwana na świecie osoba podejrzana o zbrodnie hitlerowskie, były strażnik obozu zagłady w Bełżcu, zmarł przed rozpoczęciem procesu. Miał być sądzony za udział w zamordowaniu 430 tysięcy Żydów oraz zastrzelenie 10 Żydów w dwóch innych incydentach.

Bułgaria chce przyśpieszyć Nabucco

- Bułgaria domaga się przyspieszenia budowy gazociągu Nabucco - poinformowało bułgarskie MSZ. Pośpiech dziwi, bowiem dopiero kilkanaście dni temu Sofia podpisała z Moskwą umowę dotyczącą budowy konkurencyjnego rurociągu South Stream.

Rosją rządzi Putin nie Miedwiediew

84 proc. Rosjan uważa, że premier Władimir Putin zachował całą władzę, jaką miał w okresie swojej prezydentury i to on rządzi w tandemie Putin-Miedwiediew. - Prezydent jest tytularnym przywódcą, ale nie ma takiego "kontaktu" z administracją państwową jak Putin - twierdzi Aleksiej Grażdankin, dyrektor Centrum Lewady, które przeprowadziło sondaż.

Grobelnych jest dwóch

W poznańskiej polityce Ryszardów Groblenych jest dwóch. Obecny prezydent miasta, który przeszedł do II tury i ma wielkie szanse na zwycięstwo w niej oraz jego imiennik, który zdobył mandat radnego z listy Platformy Obywatelskiej.

Aktorka wyprzedziła kandydatów na prezydenta

Znana twarz pomaga. Tak jak w przypadku aktorki Anny Nehrebeckiej, która w wyborach do Rady Warszawy zdobyła więcej głosów niż wielu kandydatów na prezydenta miasta - m.in. Anna Bodzek z PSL czy błyszcząca niekonwencjonalnymi happeningami Katarzyna Munio. Sztuka tym trudniejsza, że aktorka zajmowała ostatnie miejsce na liście PO.

Łukaszenka chce rabatów na uzbrojenie

- Będziemy wypełniać nasze zadania związane z ochroną zachodnich granic, ale tylko jeśli Rosja będzie nas wspomagać. Na przykład uzbrojeniem - oświadczył Alaksandr Łukaszenka. Prezydent Białorusi chciałby kupować sprzęt wojskowy ze zniżkami, bo inaczej byłoby "niesprawiedliwie".

Poparli kandydata PiS, teraz liczą na rewanż

Do głosowania w II turze wyborów prezydenckich w Krakowie na Stanisława Kracika zaapelowali poseł PO Jarosław Gowin i były prezydent tego miasta prof. Andrzej Gołaś. Kontrkandydatem Kracika jest związany z lewicą urzędujący prezydent Jacek Majchrowski.

Superradny nie dał rady. Ssanie ma szansę

Nie pomogło bikini, pluszowe auto ani strój zakonnicy, zadziałała za to kąpiel w garniturze. Wciąż ważą się losy kandydatki, która obiecała "wyssać Warszawę". O niekonwencjonalnych kampaniach wyborczych informowali Reporterzy 24. Redakcja sprawdziła, jak w wyborach wypadli oryginalni kandydaci.

Polska "podtrzymała na duchu" Baracka Obamę

- Ostatnie porażki i słabnącą pozycję w kraju prezydent USA Barack Obama zrekompensował sobie odegraniem zdecydowanie przywódczej roli na szczycie NATO w Lizbonie. Pomogli mu w tym sojusznicy, zwłaszcza ci z Europy Środkowej i Wschodniej - uważa "New York Times".

Polacy w niemieckim muzeum wysiedleń

Dwaj polscy historycy, Krzysztof Ruchniewicz i Piotr Madajczyk, weszli do powołanej w poniedziałek rady naukowej fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie", która stworzy w Berlinie muzeum poświęcone wysiedleniom. - Cieszę się, że udało nam się zebrać gremium cenionych i doświadczonych ekspertów - powiedział niemiecki minister ds. kultury i mediów Bernd Neumann.

Ukraińcy do UE bez wiz od 2012?

Ukraina i UE uzgodniły plan działań na rzecz zniesienia wiz. Władze w Kijowie obiecują wywiązać się ze swojej części obowiązków nakładanych przez plan do końca 2011 roku. Być może już od następnego roku Ukraińcy nie będą musieli mieć wiz na pobyt do trzech miesięcy na terenie państw strefy Schengen.

"Książę płytkim celebrytą". Biskup przeprasza

- Nie dość, że ich utrzymanie strasznie dużo kosztuje, to są płytkimi celebrytami - napisał o księciu Williamie i jego narzeczonej na swoim facebookowym profilu anglikański biskup Willesden Pete Broadbent. Gdy jego mało dyplomatyczne słowa obiegły brytyjskie media, duchowny wycofał się z nich i zaczął gorąco przepraszać rodzinę królewską.

Oskarżenie o tuszowanie zbrodni przedawnione

Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył proces dwóch byłych prokuratorów wojskowych oskarżonych o tuszowanie w latach 80. śledztwa dotyczącego pacyfikacji kopalni "Wujek". W uzasadnieniu podał, że sprawa uległa przedawnieniu

"Głos za 20 zł" może kosztować dwa lata

31-letni mężczyzna, który w czasie niedzielnych wyborów samorządowych zapłacił mieszkance Płocka 20 zł za oddanie głosu na konkretnego kandydata na radnego, usłyszał zarzut "wyborczej korupcji". Pieniądze przyjęła 53-letnia kobieta. Oboje zostali zatrzymani przez policję w niedzielę przed jednym z płockich lokali wyborczych.

Skazani za śmierć 700 ludzi

15 i 6 lat więzienia za mordowanie i torturowanie Muzułmanów we wschodniej Bośni. To kara wymierzona dwóm Serbom, byłym przedstawicielom władz lokalnych, przez serbski trybunał ds. zbrodni wojennych.

Powstaje kolejny mur na izraelskiej granicy

Izrael rozpoczął budowę 140 kilometrów muru na granicy z Egiptem. Ministerstwo obrony podaje, że celem projektu jest walka z nielegalną imigracją oraz przemytem narkotyków i broni. Prace rozpoczęto na kilku odcinkach granicy. Budowa zajmie około roku i będzie kosztować ok. 370 mln dolarów.

Powodzianie rozliczyli za powódź

W maju Donald Tusk mówił powodzianom: trzeba zapamiętać, kto co spieprzył i rozliczyć to przy urnach. Zdecydowana większość samorządowców z terenów, które kilka miesięcy temu znalazły się pod wodą, zachowała swoje posady, lub ma na to wielkie szanse. Czy oznacza to, że tak świetnie spisali się w czasie powodzi? Nie zawsze. Czasami powodzian było po prostu zbyt mało, by ich głos wystarczył do zmian w lokalnych władzach. Najlepiej pokazuje to przykład gminy Gorzyce.

Szczury oczarowały US Army

- One są efektywne. Zastanowimy się, czy nie wykorzystać ich w US Army - powiedział amerykański generał o tanzańskich szczurach. John Ringquist nie był jednak pod wrażeniem zwykłych gryzoni, ale specjalnie wytrenowanych szczurów-saperów, które oczyszczają Tanzanię z min.

Wiosną 2011 Polska zacznie ekshumację ofiar w Bykowni

Około 10 kwietnia 2011 r. w Bykowni na Ukrainie ruszą prace ekshumacyjne, które mają pomóc odnaleźć miejsce pochówku ofiar sowieckich mordów z czasów II wojny światowej - dowiaduje się portal tvn24.pl. Potem ma tam też powstać polski cmentarz - informuje nas szef Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa prof. Andrzej Kunert. Czy jesteśmy bliżej wyjaśnienia sprawy ukraińskiej listy katyńskiej, losu blisko 3,5 tys. Polaków zamordowanych w nieznanym miejscu przez NKWD?

Benedykt XVI wie, że czasem jest omylny

- Wybór na papieża w 2005 rok był dla mnie prawdziwym szokiem. Akurat wtedy miałem nadzieję na ciszę i spokój - wyjawia Benedykt XVI w głośnym już wywiadzie-rzece. Papież powiedział też m.in. rozmawiającemu z nim niemieckiemu dziennikarzowi, że Pius XII często oskarżany o sprzyjanie faszystom, był "jednym z wielkich sprawiedliwych, który jak nikt inny, uratował tak wielu Żydów".

Dzieci bezpieczniejsze w Kabulu niż w Londynie

- Dzieci dorastające w Kabulu są bezpieczniejsze niż te w Londynie czy Nowym Jorku - stwierdził w programie telewizyjnym Mark Sedwill, jeden z wyższych cywilnych doradców NATO w Afganistanie. Inne zdanie wyraziło kilku małych mieszkańców afgańskich miast, których wypowiedzi wyemitowano w programie.

Plakat w bikini wart 25 głosów

Warszawiaków nie przekonało ani bikini na plakacie, ani sesja w miesięczniku CKM. "Piękna, niezależna i kompetentna" Sara May dostała 25 głosów, a "bliźniaczki Napieralskiego" - choć w piosence twierdziły "są nas miliony" – w sumie zebrały głosów 20. Wyniki podajemy po przeliczeniu około 53 proc. głosów z komisji.

Krasnoludki i Gamonie przed PSL

Pomarańczowa Alternatywa rozrabiała za komuny. Dzisiaj "Major" Waldemar Fydrych w pomarańczowej czapce miesza na stołecznej scenie politycznej, deklasując m.in. kandydatkę PSL na prezydenta Warszawy.

"Moskwa gotowa zestrzelić wszystko, co leci do Europy"

Przedstawiona przez prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa podczas sobotniego posiedzenia Rady NATO-Rosja w Lizbonie koncepcja "sektorowej obrony przeciwrakietowej" zakłada roztoczenie rosyjskiego parasola antyrakietowego nad Europą. O sprawie pisze w poniedziałek dziennik "Kommiersant".

Tak (legalnie) zagłuszali ciszę

Łamanie ciszy wyborczej zdarza się podczas każdego głosowania. Jeszcze częściej dochodzi jednak do cichego obchodzenia prawa. Pozostawione na słupach plakaty czy wytapetowane nimi samochody stojące w pobliżu lokali wyborczych to najpopularniejsze sposoby legalnego łamania zakazu agitacji podczas głosowania.

Pierwszy taki proces od 400 lat

W Hamburgu rozpoczął się proces dziesięciu Somalijczyków. Mężczyźni są oskarżeni o próbę porwania frachtowca MS Taipan w kwietniu 2010 r. u wybrzeży Rogu Afryki. Jest to pierwszy od 400 lat proces o piractwo w Niemczech.

Giganci pierwszej tury

Wiadomo już, w których miastach wybory skończyły się na I turze. Ze zwycięstwa mogą się cieszyć kandydaci w 10 dużych miastach. Rekordowe poparcie uzyskał prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Na "gierkówce" spłonął autobus

W Będzinie na trasie między Katowicami i Warszawą zapalił się holowany autobus. Informację oraz zdjęcie nadesłał do nas @Marcin. Do zdarzenia doszło około godziny 10.30.

Platforma bierze wszystko. Wielkim wygranym PSL

Platforma Obywatelska będzie przez najbliższe cztery lata trzymała władzę zarówno w województwach, powiatach jak i gminach. Partia rządząca wygrała wybory samorządowe, ale przewaga nad konkurentami nie jest tak duża, jak wynikało z sondaży. Do sejmików wojewódzkich przedstawicieli PO oddelegowało 31,43 procent wyborców. Na ludzi z PiS głosowało 23,07 procent Polaków. Wielkim wygranym jest PSL, które uzyskało trzeci wynik.

Na Reichstag już nie wejdziesz

Niemieckie władze zamknęły w poniedziałek dla zwiedzających kopułę i taras widokowy Reichstagu w Berlinie. Wszystko z powodu zagrożenia terrorystycznego.