Do całkowitego zaćmienia pozostały godziny. Wieczorem doczekamy się powtórki sprzed pół roku. Potrwa 100 minut i będzie najdłuższym od 11 lat. Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy w jednej linii ustawi się Słońce, Ziemia i Księżyc.
Księżyc wzejdzie, kiedy będzie jeszcze widno - w Warszawie o godz. 20.48. Słońce zajdzie dopiero 11 minut później. Jednak przy ładnej pogodzie satelita będzie już wtedy widoczny. Pół godziny po wschodzie Księżyca o godz. 21.22 zacznie się jego całkowite zaćmienie.
Podczas gdy zaćmienie w Europie będzie widoczne tylko przy wschodzie Księżyca, w innych częściach świata będzie można zaobserwować je w całości - na Oceanie Indyjskim, wschodniej i południowej Afryce, środkowej Azji, południowo-zachodniej Australii i na Antarktydzie.
Najlepiej na południu
Chcąc oglądać to zaćmienie, oprócz dobrej pogody, musimy mieć dobry widok na południowo-wschodni horyzont. Najlepsze efekty dadzą obserwacje ze wzgórza lub z wysokiego budynku. Zaćmienie będzie najlepiej widoczne w południowo-wschodniej Polsce.
Księżyc zacznie wychodzić z cienia Ziemi o godz. 23.03. Dwie minuty po północy znowu zobaczymy całą jasną tarczę. Będzie wtedy jeszcze w fazie półcieniowej. Dopiero od godz. 01.03 świecić będzie pełnym blaskiem. Tak jak podczas normalnej pełni.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu