Najnowsze

Najnowsze

"Ukarane niemowlę, które nie potrafiło się obronić"

Ośmiomiesięczny Błażej już trzy razy trafił do szpitala - dziecko miało ślady pobicia, krwiak mózgu, istniało zagrożenie utraty słuchu i wzorku. Mimo to po pierwszej wizycie w szpitalu za zgodą sądu wrócił do matki i jej konkubenta. Czy winni tragedii dziecka są tylko opiekunowie, czy zawiodły też służby, które w porę nie zareagowały na patologię?

Gowin, Mucha, Arłukowicz idą do rządu

Jarosław Gowin (PO) przyjął propozycję zostania ministrem sprawiedliwości w nowym rządzie Donalda Tuska - dowiedziały się "Fakty" TVN. W czwartek, w przeddzień sejmowego expose, premier Donald Tusk ma się spotkać z prezydentem Bronisławem Komorowskim, aby przedstawić mu skład nowego rządu. Niektórzy politycy PO oczekują, że po tym spotkaniu także opinia publiczna pozna nazwiska przyszłych ministrów.

Nowy grecki rząd wygrał w parlamencie zdecydowanie

Zgodnie z oczekiwaniami, rząd Lukasa Papademosa uzyskał wotum zaufania w parlamencie. Rząd tworzą trzy partie: socjaliści (PASOK), konserwatywna Nowa Demokracja i skrajnie prawicowe Ludowe Stowarzyszenie Ortodoksyjne (LA.O.S).

Pieniądze miały być w miesiąc, czekają rok

Właściciele działek, które zostały zabrane pod rozbudowę ulicy Łódzkiej w Gdańsku już blisko rok walczą o odszkodowania za utraconą ziemię. Urzędnicy obiecali szybką wypłatę pieniędzy, ale sprawa utknęła w gąszczu procedur i sporów.

Bankier, admirał i rektor. "Rząd fachowców" zaprzysiężony

63. rząd Włoch, na którego czele stanął Mario Monti, został zaprzysiężony w środę w obecności prezydenta Giorgio Napolitano w Pałacu Prezydenckim na Kwirynale. Rząd w skład którego wchodzi 16 ministrów, to gabinet ekspertów, bez żadnego polityka, lecz mający poparcie niemal wszystkich największych ugrupowań w parlamencie.

Wypuścili rosyjskiego szpiega

Skazany na 3 lata więzienia obywatel Rosji Tadeusz Juchniewicz, uznany przez polskie sądy za "uśpionego agenta" wywiadu wojskowego Rosji, został dwa miesiące temu zwolniony z odbywania reszty kary przez sąd penitencjarny we Włocławku.

Wyłudziła 3 mln zł za lekcje angielskiego

Miała za darmo uczyć języka angielskiego, a - jak się okazało - w ciągu dwóch lat oszukała w całej Polsce ludzi na trzy miliony złotych. Łódzki sąd aresztował 38-letnią Marię S., podejrzaną o wyłudzanie pieniędzy za organizację rzekomo bezpłatnych kursów językowych.

Jajami w prezydenta. 600 euro kary

Sześćset euro grzywny zapłaci 49-letni inżynier, który w kwietniu rzucił dwoma jajkami w prezydenta Niemiec Christiana Wulffa. Sąd we Frankfurcie nad Menem uznał w środę, że taka napaść była uwłaczająca dla głowy państwa.

Francja wycofuje dyplomatów z Syrii

Francja odwołała w środę ambasadora z Syrii po nowych aktach przemocy w tym kraju - atakowano m.in. francuskie placówki dyplomatyczne. O decyzji poinformował w Zgromadzeniu Narodowym szef francuskiej dyplomacji Alain Juppe.

Super-radar "złapie" 32 auta na raz

Ma rozmiar tostera, nie potrzebuje obsługi policjanta, a jest niezwykle skuteczny. Wymyślony w Rosji fotoradar może rejestrować jednocześnie prędkość 32 jadących samochodów. Niedługo pojawi się na amerykańskich drogach.

19-latek, który wjechał w pieszych aresztowany

Zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym postawiła w środę prokuratura 19-letniemu kierowcy, który w miniony czwartek w Poznaniu potracił dwie osoby stojące przed przejściem dla pieszych. Obie zmarły, mimo udzielonej pomocy medycznej.

Uczelnia ma problem. I właścicielkę w Bangladeszu

Nie ma rektora, kanclerza i senatu, wykładowcy składają wypowiedzenia z powodu niewypłaconych wynagrodzeń, a uczniowie żądają zwrotu czesnego. Tymczasem właścicielka Wyższej Szkoły Organizacji Turystyki i Hotelarstwa przebywa obecnie w Bangladeszu. - To dziwne i rażące - komentuje sytuację w szkole senator PO Piotr Zientarski, niedoszły rektor uczelni. Sprawa trafiła już do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Sygnał o nieprawidłowościach dostaliśmy od internauty na skrzynkę Kontaktu 24.

Zamkną kolejny most?

W przyszłym roku w wakacje zacznie się przebudowa mostu Grota-Roweckiego - zapowiadają urzędnicy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Otrzymaliśmy potwierdzenie z ministerstwa, że dostaniemy pieniądze na remont przeprawy do parametrów drogi ekspresowej - wyjaśnia Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka GDDKiA.

Sąd: Nie było nacisków na prokuratorów ws. Blidy

Nie było nacisków na prokuratorów zajmujących się sprawą Barbary Blidy - orzekł katowicki sąd. Tym samym, nie uwzględnił zażalenia rodziny byłej minister budownictwa na umorzenie tej części śledztwa. Oznacza to, że umorzenie jest już prawomocne.

"Cokolwiek robiłem, robiłem na polecenie przełożonych"

- Cokolwiek robiłem od czasu wstąpienia do zakonu, zawsze robiłem na polecenie moich zakonnych przełożonych - pisze ksiądz Adam Boniecki w "Tygodniku Powszechnym". Przypomina też historię duchownego Thomasa Mertona, któremu zabroniono mówić o wojnie jądrowej, informując go o tym, że ma "zamknąć jadaczkę". - Trudno to zrozumieć, ale na tym polega zakon - pisze ks. Boniecki.

Iran odpowie na "sfabrykowany" raport ws. atomu

Szef irańskiej dyplomacji Ali Akbar Salehi oświadczył w środę, że jego kraj przygotowuje szczegółową odpowiedź na raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), z którego wynika, że Teheran prowadzi tajne prace nad bronią jądrową.

Dziecko z probówki urodziło się po 18 latach

Mieszkanka Izraela, która przed laty poddała się leczeniu bezpłodności, urodziła dziecko po 18 latach od zamrożenia zapłodnionego jajeczka - pisze w piątek gazeta "Jedijot Achronot" w artykule zatytułowanym "Dziecko, które wyszło z chłodu".

Sprawca napadu ujęty. Dzięki nagraniu

Szczecińscy policjanci po anonimowych informacjach zatrzymali mężczyznę, podejrzewanego o napad na kasjerkę w sklepie spożywczym. Wcześniej funkcjonariusze, wraz z prokuratorem, zdecydowali się na publikację nagrania ze sklepowego monitoringu, na którym zarejestrowano zdarzenie.

"Naftowy Nord Stream" gotowy. Kolejne zagrożenie dla Polski

Pierwsza nitka ropociągu BTS-2 jest już gotowa do uruchomienia - ogłosił państwowy monopolista rosyjskich ropociągów Transnieft. Nowa rura pozwoli Rosji transportować ropę na Zachód omijając kraje tranzytowe Białoruś i Polskę, przez które biegnie ropociąg "Przyjaźń". To miałoby opłakane skutki dla Polski: utratę dochodów z opłat tranzytowych, wzrost cen ropy i paliw, zablokowanie naftowej dywersyfikacji (ropociąg Odessa-Brody-Gdańsk).

Matka utopionej trzylatki z zarzutem zabójstwa

Zarzut zabójstwa usłyszała matka 3-letniej Weroniki, której ciało wyłowiono we wtorek w wodach Zatoki Gdańskiej, tuż przy sopockim molo. 34-letnia Ewa K. przyznała się do winy. Prokuratura będzie wnioskować o 3-miesięczny tymczasowy areszt dla niej.

Stowarzyszenie Ukrainy z UE? "Szansa jest"

Szef MSZ Radosław Sikorski uważa, że wciąż jest szansa na parafowanie w grudniu umowy stowarzyszeniowej między UE i Ukrainą. Zastrzegł przy tym, że dużo w tej sprawie zależy od tego, co zrobi Kijów.

Ksiądz szefem lewicy? "Zastanawiam się"

Ks. Jacek Stryczek, szef fundacji "Wiosna" znany z niekonwencjonalnych happeningów religijnych, zastanawia się, czy nadawałby się na szefa polskiej lewicy. Na stronie internetowej fundacji zamieścił CV, w którym przekonuje, dlaczego jest odpowiednią osobą na to stanowisko.

Na podstawie zeznań rozpoznają chuliganów

Stołeczni policjanci analizują nagrania monitoringu i próbują wyłapać na nich sprawców zamieszek, do jakich doszło w piątek podczas obchodów Święta Niepodległości. Pomagają im funkcjonariusze z 25 innych miast, specjaliści od walki z pseudokibicami. Rozpoznano już kilka osób. W najbliższych dniach należy spodziewać się kolejnych zatrzymań - podaje KSP.

Sąd koleżeński nad "ziobrystami" w piątek

W piątek Sąd Koleżeński PiS zajmie się sprawą wykluczonych z partii europosłów Zbigniewa Ziobry, Jacka Kurskiego i Tadeusza Cymańskiego. Europosłowie chcą uchylenia decyzji o wykluczeniu. Zapowiadają, że na posiedzeniu się zjawią, ale nie wiedzą jeszcze, czy robią to wspólnie, czy każdy po kolei.

Polacy chcą zmian w rządzie

41 proc. Polaków chciałoby głębokich zmian w rządzie, 26 proc. uważa, że powinny one być umiarkowane - wynika z sondażu TNS OBOP, w którym zapytano ankietowanych, jakie zmiany w składzie Rady Ministrów uznaliby za najlepsze.

Proces ws. korupcji utknął. Oskarżony nie ma obrońcy

Nie udało się rozpocząć procesu ws. jednej z największych afer korupcyjnych w polskiej służbie zdrowia, bo jeden z oskarżonych nie miał adwokata i wnioskował dopiero o obrońcę z urzędu. Sprawa dotyczy ustawiania przetargów na sprzęt dla placówek medycznych tak, aby wybierano w nich produkty firmy Philips. W procesie odpowiadają m.in. dyrektorzy szpitali oskarżeni o przyjmowanie łapówek.

PiS liczy, że prezydent obroni ulgi

- Jesteśmy przeciwni zakusom na politykę prorodzinną - oświadczyła posłanka PiS Beata Szydło. Wyraziła nadzieję, że prezydent obroni ulgi i zawetuje ewentualną ustawę, na podstawie której miałby być zlikwidowane.