Najnowsze

Najnowsze

Oko planktonu u wybrzeży RPA

Koniec wiosny i początek lata na półkuli południowej to doskonały moment na rozrost mikroskopijnych roślin: fitoplanktonu. Pobudzone przez światło słoneczne rozprzestrzeniają się na potęgę. Doskonale sfotografował to spektroradiometr (MODIS) umieszczony na satelicie NASA.

Na śnieg liczcie tylko do wtorku

Najbliższe dni przyniosą opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Najcieplejszym i najbardziej pogodnym rejonem będzie zachód kraju. Chłód potrzyma do wtorku, potem będzie coraz cieplej.

Sarkozy: "Joanna jest Francją"

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy przewodził w piątek na wschodzie kraju uroczystości z okazji 600-lecia urodzin francuskiej bohaterki narodowej Joanny d'Arc. Szef państwa określił ją jako symbol narodowej jedności i oporu w obliczu zagrożeń. - Joanna nie należy do żadnej partii, żadnego stronnictwa, żadnego klanu. (...) Joanna jest Francją - podkreślił szef państwa.

Przeżył masakrę: Wciąż widzę moment, kiedy do mnie celuje

Ponad pięć miesięcy po masakrze Andersa Breivika, w Norwegii wciąż trudno zapomnieć o wydarzeniach w Oslo i na wyspie Utoya. - Bardzo dużo o tym myślę. Nawet z otwartymi oczami widzę tą czerwoną wodę, co była dookoła nas, ten moment jak do mnie celuje. Ta blizna będzie w mojej głowie, nie da się tego wymazać - stwierdził Adrian Pacoń, który przeżył strzelaninę. Według niego "człowiek, który dokonał czegoś takiego nie może być normalny, ale też chce się widzieć go w więzieniu".

Pamiątki za 200 mln dolarów na sprzedaż

Taka okazja może się już nie powtórzyć. 5,5 tysiąca pamiątek z legendarnego Titanica pójdzie pod młotek. Aukcja odbędzie się 11 kwietnia, kilka dni przed setną rocznicą zatonięcia historycznego liniowca. Nietypową kolekcję można już oglądać w Nowym Jorku.

"Nie ma strategicznego zagrożenia ze strony Dalekiego Wschodu"

- Nie widzę w tej chwili i w najbliższej przyszłości strategicznego zagrożenia w stosunku do Ameryki ze strony Dalekiego Wschodu. Jednak kładzenie nacisku na obronny aspekt tego stosunku zawiera w sobie pewne niebezpieczeństwo negatywnych odruchów ze strony Chin - powiedział w Faktach TVN Zbigniew Brzeziński, b. doradca ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji prezydenta Cartera. Odniósł się tym samym do ostrych cięć w amerykańskiej armii, które zapowiedział w czwartek prezydent USA Barack Obama.

Balon spadł na druty wysokiego napięcia. Nie żyje 11 osób

11 osób zginęło w katastrofie balonu w pobliżu miasta Carterton w Nowej Zelandii. Maszyna najprawdopodobniej zapaliła się jeszcze w powietrzu. Świadkowie relacjonowali, że tuż przed upadkiem na ziemię z balonu wystrzelił 10 metrowy słup ognia. Wciąż nieznane są przyczyny wypadku.

Rybacy znów na ulicy. "Mamy głodowe limity"

Przed polskimi rybakami trudne czasy. Właśnie zakończyła się tzw. trójpolówka, czyli system, w którym tylko jedna trzecia kutrów łowiła, a reszta stała w portach i pobierała "postojowe". Teraz na morze znów ruszą wszyscy, ale nie dla każdego wystarczy ryb. Ok. 150 rybaków wzięło udział w proteście, zorganizowanym w czwartek w centrum Gdańska, przeciwko dokonanemu przez ministra rolnictwa przydziałowi indywidualnych kwot połowowych na 2012 rok.

Chce zarobić na aucie Kaczyńskiego

Ekskluzywny Saab 9-5, którym kiedyś podróżował prezes PiS Jarosław Kaczyński, wciąż jest na sprzedaż. Nowy właściciel auta Marcin Kaszubowski chce na nim zarobić i niewykluczone, że mu się uda. Kolejka chętnych do kupienia samochodu jest bowiem coraz dłuższa.

"Nie mam dziś woli odwoływania Arłukowicza"

- Godząc się na funkcję ministra popełnił pewien błąd, bo od razu dał się wpuścić na głęboką wodę. W wykonywaniu funkcji ministra jest lojalny wobec premiera, rządu oraz PO - powiedział o Bartoszu Arłukowiczu w "Faktach po Faktach" poseł SLD Ryszard Kalisz, komentując zamieszanie ws. nowej listy leków refundowanych i protestu lekarzy. I dodał: - Ja nie mam dziś woli odwoływania Bartosza Arłukowicza - stwierdził Kalisz.

Brytyjskie NHS zapłaci za usunięcie implantów

Brytyjska publiczna służba zdrowia NHS poniesie koszty usuwania lub wymiany wadliwych silikonowych implantów firmy PIP. Dotyczy to kobiet, które zabieg wszczepienia implantów przeszły w publicznych szpitalach. Decyzję o refundacji podjął w piątek brytyjski rząd.

Tak wygląda budowa metra

Rondo Daszyńskiego i Powiśle – to tu widać największe postępy w budowie II linii warszawskiej podziemnej kolejki. Robotnicy schodzą coraz niżej. Oto najnowsze zdjęcia z placu budowy.

Auto wjechało w grupę dzieci. Jedno zginęło

Kierowca terenowego suzuki wjechał w piątek po południu w grupę sześciu dziewczynek w miejscowości Cieszyna koło Strzyżowa (Podkarpackie). Trzy z nich trafiły do szpitala, jedna z nich zmarła.

Z autostrady wprost do stawu

Już nie raz zdarzało się, że nieostrożni kierowcy lądowali samochodami w jeziorach. Tym razem pewien Amerykanin też stoczył się do wody, ale zamarzniętej. Do tego nietypowego wypadku doszło w amerykańskim stanie Minnesota.

Zatrzęsło w Wielkopolsce. "Bardzo zagadkowe"

- Wstrząsy w tym rejonie Polski są bardzo zagadkowe - tak trzęsienie ziemi w Wielkopolsce ocenił geolog z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego prof. Jerzy Żaba. Według niego wstrząsy najprawdopodobniej były spowodowane przemieszczaniem się skał uskoku Dolska. Do godz. 16.00 strażacy odebrali ponad sto zgłoszeń od mieszkańców, którzy odczuwali wstrząsy ziemi w okolicach Żerkowa (woj. wielkopolskie). Nikomu nic się nie stało.

Minerał z Księżyca znaleziony w Australii

Australijscy naukowcy odnaleźli na Ziemi minerał do tej pory uważany za obecny tylko na Księżycu. Jego próbki przywieźli w 1969 astronauci lądujący na Srebrnym Globie. Amerykanie z misji Apollo 11 wylądowali w tzw. Morzu Spokoju na Księżycu (Mare Tranquillitatis) i zabrali stamtąd na Ziemię nieco ponad 20 kg próbek księżycowych skał. Stały się one przedmiotem bardzo dokładnych analiz naukowców. Znaleziono w nich trzy nowe minerały.

Biskup Libera zganił radnych za in vitro

Biskup płocki Piotr Libera skrytykował postawę części tamtejszych radnych, w tym PO i SLD, którzy przegłosowali poprawkę do budżetu miasta, zwiększającą środki na działania profilaktyczne, dopuszczające metodę in vitro, gdyby taka ustawa została uchwalona.

Prezydent z życzeniami dla wiernych Kościołów wschodnich

Spokojnych i rodzinnych świąt życzył prezydent Bronisław Komorowski wiernym Kościołów wschodnich, którzy w piątek obchodzą wigilię świąt Bożego Narodzenia. Swoje życzenia prezydent skierował do obywateli Polski, Ukrainy, Białorusi i Obwodu Kaliningradzkiego.

Zamach w Damaszku. "Dziesiątki ciał"

Co najmniej 25 osób nie żyje, a 46 zostało rannych w wyniku samobójczego zamachu w centrum Damaszku - poinformowała w piątek lokalna telewizja syryjska Addounia. Syryjski rząd mówi z kolei o 11 zabitych. Celem ataku był prawdopodobnie policyjny autobus.

Wysadził się w pobliżu ambasady USA w Wilnie

Obywatel Litwy wysadził się w powietrze w nocy z czwartku na piątek w pobliżu ambasady USA w Wilnie. Zdaniem litewskich władz, sama ambasada nie była celem ataku i najprawdopodobniej Litwini mieli do czynienia z samobójstwem.

Zamieszkaj w rurze. Ma drzwi, okno i niewiele waży

The Tube to rura z tworzywa sztucznego o średnicy ok. 2 metrów, która może służyć jako mieszkanie i stanąć w dowolnym miejscu. W środku jest łóżko, stolik i centralne ogrzewanie. Nie ma zagrożenia, że w czasie snu zaczniemy się toczyć - każda z rur jest stabilna i waży 450 kg.

Asystentka naczelnej "NotW" za kratkami

Osobista asystentka byłej redaktor naczelnej "News of the World" i byłej dyrektor należącego do Ruperta Murdocha koncernu News International - Rebeki Brooks - została aresztowana w związku z aferą podsłuchową.

Obama zmienił definicję gwałtu

Administracja Baracka Obamy poszerzyła znacznie prawną definicję gwałtu. To pierwsza zmiana w tej kwestii od 80 lat - donosi agencja Reutera.

Skosił latarnię, korek w centrum stolicy

Do poważnej w skutkach kolizji doszło w Warszawie tuż za wyjazdem z tunelu Wisłostrady w kierunku Wilanowa. Samochód wjechał w latarnię, która przewróciła się na ulicę i utrudnia ruch.

Pożar fabryki opakowań. Jedna osoba nie żyje

Jedna osoba zginęła w wyniku pożaru hali w miejscowości Brzeźnio (Łódzkie), w której odbywał się recykling opakowań PCV. Ogień został już opanowany - poinformował rzecznik łódzkich strażaków Arkadiusz Makowski.

Morze niemal zabrało kołobrzeską plażę

Silny wiatr, który hula od środy nad krajem, wzburzył polskie morze. Mogli się o tym przekonać mieszkańcy nadbałtyckich miejscowości, gdzie fale niemal zagarniały plaże. "Czegoś takiego jeszcze nie widziałem" - napisał spacerujący w piątek promenadą w Kołobrzegu Reporter 24 LukaszKolobrzeg.