Najnowsze

Najnowsze

Kwatera Hitlera do wzięcia

Lasy Państwowe ogłosiły przetarg na dzierżawę 'Wilczego Szańca" - głównej kwatery Adolfa Hitlera podczas II wojny światowej. Poprzednia umowa wygasła i teraz poszukiwany jest nowy dzierżawca, który dokonałby inwestycji w infrastrukturę turystyczną kompleksu.

Obca ingerencja w marsjańską sondę?

W wywiadzie dla dziennika "Izwiestija" dyrektor rosyjskiej agencji kosmicznej zasugerował, iż marsjański próbnik Fobos-Grunt, nad którym utracono kontrolę po jego wejściu na orbitę okołoziemską, mógł paść ofiarą obcej ingerencji - poinformował w środę "New York Times".

Wątpliwości i pytania ws. prokuratora Przybyła

Wokół postrzelenia się przez płk. Mikołaja Przybyła wciąż jest wiele niejasności. Pytania budzą okoliczności użycia przez prokuratora broni i kwestia rzekomych zamachów na jego osobę. Wywołał je sam pułkownik udzielonymi we wtorek wywiadami, potem zamilkł.

Nie żyje legenda wywiadu ZSRR. Udaremnił zamach w Teheranie

W wieku 88 lat zmarł w Moskwie na raka legendarny agent radzieckiego wywiadu Gework Wartanian. Jak głosi jego oficjalny życiorys, Wartanian już w wieku 16 lat działał jako "nielegał" w Iranie. W 1943 miał udaremnić niemiecki zamach na "wielką trójkę": Stalina, Churchilla i Roosevelta.

Jarosław Kaczyński donosi na gen. Parulskiego

Jarosław Kaczyński zawiadomił Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa NPW gen. Krzysztofa Parulskiego – ustalił portal tvn24.pl. Sprawa dotyczy śledztwa smoleńskiego. Według pełnomocnika prezesa PiS, generał miał przekazać informację i konsultował się na temat katastrofy z "osobą nieuprawnioną". Chodzi o byłego ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego.

Największa łapówka w historii? 5 mln zł za informatyzację

Do 5 mln zł powiększyli śledczy kwotę łapówek, która znalazła się w zarzutach dla Andrzeja M., byłego szefa Centrum Projektów Informatycznych MSWiA - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Jak zauważa gazeta, to największa łapówka w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Po wyborach w Egipcie szariat zamiast turystów?

Wkrótce zobaczymy test na interakcję radykalnego islamu i demokracji. Bractwo Muzułmańskie i radykalniejsi, purytańscy salafici będą rządzić Egiptem. Co się stanie, gdy polityczny islam zderzy się z nowoczesnością? - zastanawia się Tom Friedman w "New York Times". Co będzie z turystyką, jeśli zdania nie zmieni salaficki duchowny i kandydat na prezydenta Hazim Salah Abu Ismail? W listopadzie zapowiedział, że jeśli wygra wybory, to kobieta, która pokaże się na plaży w bikini zostanie aresztowana - przypomina Friedman.

Oferta od świadectwa do paszportu

Grupa fałszerzy z Trójmiasta, którzy od lat masowo podrabiali przeróżne dokumenty, rozbita. W swoim "asortymencie" mieli między innym paszporty, dowody osobiste oraz świadectwa i dyplomy ukończenia różnych szkół. Pomagali też rejestrować skradzione samochody.

Broń może wnieść każdy? "Trzeba jakieś zaufanie mieć"

Choć jest to niezgodne z prawem, w praktyce broń do budynku prokuratury wojskowej w Poznaniu może wnieść każdy wojskowy. Nie ma wykrywaczy metalu, ani rewizji. - Trzeba polegać na znajomości prawa osób, które wchodzą i jakieś zaufanie mieć - tłumaczy rzecznik prasowy prokuratury ppłk Sławomir Schewe.

Zero pijanych, dzieci w kasku? "Nie widziałem policjanta"

Od 1 stycznia 2012 r. na polskich stokach obowiązuje nowe prawo. Dzieci do 16 roku życia mają obowiązek jazdy w kaskach. Z kolei dorośli nie mogą szusować po stokach, mając ponad 0,5 promila alkoholu we krwi. TVN Meteo sprawdza, czy noworoczne przepisy rzeczywiście działają.

Samochód jak pochodnia

Trzy jednostki straży pożarnej gasiły samochód osobowy, który zapalił się na drodze krajowej nr 8 w Siestrzeni koło Warszawy. Do pożaru doszło we wtorek około godziny 22.

Fotomontażem w fałszywej gazecie we wroga Putina

W Jekaterynburgu w lokalnej gazecie "Argumenty i Fakty na Uralu" pojawiło się zdjęcie jednego z liderów opozycji Aleksieja Nawalnego. Przedstawiało znanego blogera, który stoi razem z Borysem Bieriezowskim i sugerowało, że Nawalny dostaje od wrogiego Putinowi oligarchy pieniądze. Szybko okazało się, że zdjęcie to fotomontaż, a sama gazeta to fałszywka.

Cios w program atomowy Iranu. Zamach na naukowca

W zamachu bombowym w stolicy Iranu zginął uniwersytecki profesor, a dwie inne osoby są ranne - podała irańska agencja prasowa Fars. Naukowiec nadzorował wzbogacanie uranu w zakładzie w Nantaz. - Za tym zabójstwem stoi Izrael - oświadczył zastępca gubernatora Teheranu, Safarali Baratloo. Zamach miał wyglądać bardzo podobnie do ataków przeprowadzonych ponad rok temu, kiedy zabito dwóch innych naukowców pracujących przy programie nuklearnym

Wyrachowanie, desperacja czy stres "rzymskiego legionisty"?

Twierdzą, że czuł się zastraszany. I on, i jego szef mówią o licznych atakach na jego mienie, ale prokuratura wymienia tylko dwa drobne postępowania. Mówi, że chciał się zabić, skończyło się na drobnym urazie. Co kierowało płk. Mikołajem Przybyłem, kiedy w poniedziałek, w przerwie konferencji prasowej, wyjął broń i strzelił do siebie? Czy rzeczywiście był to akt desperacji, czy wykalkulowane działanie?

Śledztwo ws. Przybyła przejmuje Warszawa

Postrzelenie się płk. Mikołaja Przybyła przejmują wojskowi prokuratorzy z Warszawy. Sprawa została im przekazana przez wojskowych śledczych z Poznania, którzy ogłosili wczoraj wszczęcie śledztwa. Ma ono m.in. ustalić, czy pułkownika namawiał ktoś do samobójstwa, czy sam zdecydował się na taki krok.

Dwa dni bez picia na Wyspach

Picie tylko przez pięć dni w tygodniu - taki jest kolejny pomysł brytyjskiego parlamentu na walkę z problemem alkoholowym wśród mieszkańców Wysp. Ale raczej bez szans na realizację, choć eksperci ostrzegają, że z nadmiernym piciem Brytyjczyków trzeba coś w końcu zrobić.

Fantazje sprzed 112 lat. Większość się sprawdziła

Fotografia cyfrowa, telefony komórkowe, telewizja czy czołgi. W 1900 roku wszystkie te rzeczy były czystą fantazją, jednak pewien inżynier kolejowy trafnie przewidział, że w 2000 roku będą codziennością. Zaskakująca większość prognoz Amerykanina sprawdza się nieco ponad sto lat później.

Romney triumfuje. Rywale liczą na "pas biblijny"

Wygrywając we wtorek prawybory w New Hampshire Mitt Romney został pierwszym politykiem republikańskim, który odniósł zwycięstwo w obu pierwszych prawyborach w Partii Republikańskiej: zarówno w New Hampshire, jak i w stanie Iowa. Najgroźniejsi rywale Newt Gingrich i Rick Santorum dostali tylko po 10 proc. Liczą, że lepiej pójdzie im na konserwatywnym południu USA.

Hillary Clinton ostro o Iranie. "Jawnie ignoruje zobowiązania"

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton oznajmiła, że Iran jawnie ignoruje swe zobowiązania międzynarodowe i wezwała go, by natychmiast przerwał wzbogacanie uranu. Oceniła, że produkcja przez Iran wzbogaconego uranu w ośrodku Fordo nie ma uzasadnienia.

PO medialnie straszy PSL?

PO prowadzi rozmowy z SLD i Ruchem Palikota w sprawie wyeliminowania ludzi PSL z telewizji publicznej - twierdzi "Rzeczpospolita". Groźba odsunięcia koalicjanta od stanowisk w TVP ma być sposobem na jego zdyscyplinowanie.

Młodzieżowy rząd na czele UE

Choć Dania formalnie sprawuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej od 1 stycznia, to oficjalne uroczyste otwarcie zaplanowano dopiero na dziś. "Europa odpowiedzialna, dynamiczna, zielona i bezpieczna" - to hasło, które przez najbliższe pół roku zamierza realizować w Europie duński rząd. Co warto podkreślić, najmłodszy rząd w UE. Średnia wieku ministrów w gabinecie Helle Thorning-Schmidt wynosi nieco ponad 40 lat.

"Cysorz" miał klawe życie, ale innego autora

- Bycie premierem to jest naprawdę coś innego niż bycie cysorzem z piosenki Grześkowiaka. Cysorzem, który ma klawe życie - stwierdził Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej, w której nawoływał premiera Donalda Tuska do powrotu z urlopu. Spostrzeżenie być może trafne, szkopuł w tym, że wspomniana "Ballada o cysorzu" nie ma nic wspólnego z kompozytorem Kazimierzem Grześkowiakiem.

"Niech ktoś weźmie wody i wyleje sobie na łeb"

Nawet o 30 proc. może się w tym roku zmniejszyć liczba ośrodków adopcyjnych, zarówno prywatnych jak i państwowych. Politycy ustalili bowiem ile adopcji musi przeprowadzić ośrodek, aby zostały przyznanie mu pieniądze.

10 lat więzienia Guantanamo

W środę mija 10 rocznica powstania amerykańskiego więzienia Guantanamo na Kubie. Z obietnic Baracka Obamy, że doprowadzi do jego zamknięcia, nic nie wynikło i na razie wszystko zdaje się wskazywać na to, że status quo utrzyma się jeszcze przez długie lata. W związku z rocznicą pod Białym Domem w Waszyngtonie znów odbyły się manifestacje obrońców praw człowieka.

Amerykański ostrzał w Pakistanie

Co najmniej trzech islamskich rebeliantów zginęło w pakistańskiej prowincji Północny Waziristan w ostrzale dokonanym prawdopodobnie przez amerykański samolot bezzałogowy (dron) - podały lokalne służby wywiadowcze.

Ten rok Sejm zaczyna od lekarzy

Na rozpoczynającym się w środę po południu posiedzeniu Sejmu rząd ma przedstawić informację na temat sytuacji w służbie zdrowia związanej z nowymi zasadami refundowania leków. Posłowie mają się też zająć projektem dotyczącym składki zdrowotnej dla rolników.

"Musi być lepiej i będzie"

Dotychczasowy faworyt w sondażach, Mitt Romney najprawdopodobniej wygrał wtorkowe prawybory w Partii Republikańskiej w stanie New Hampshire. - Dziękuję, New Hampshire. Dokonaliśmy dzieła historycznego - powiedział po ogłoszeniu wyników. Wygrana przybliża go o kolejny krok do nominacji na kandydata Grand Old Party w wyścigu do Białego Domu.

Symaptia

8 stycznia 2012 r.Poseł Ryszard Kalisz lubi i rozumie marszałek Ewę Kopacz.