Najnowsze

Najnowsze

Szwedzkie myśliwce zawojowały alpejskie niebo

Najnowszy szwedzki myśliwiec JAS-39 Gripen trafi na alpejskie niebo. Szwajcaria zdecydowała się kupić od Szwedów 22 maszyny za 3,3 miliarda dolarów. Myśliwiec Saaba wygrał z francuskim Rafalem i europejskim Eurofighterem. Kiedyś w Polsce szwedzka maszyna przegrała z F-16.

Rolnicy łupnięci na łupkach

Dokładne czytanie podpisywanej umowy to sprawa kluczowa. Przekonali się o tym rolnicy, którzy zgodzili się wpuścić na swoją ziemię firmy poszukujące gazu łupkowego. W umowach znalazły się zapisy dla nich niekorzystne. - Firma, jako podmiot lepiej zorganizowany wykorzystała swoją pozycję i występuje jako strona silniejsza - mówi szefowa regionalnej dyrekcji ochrony środowiska w Gdańsku, Hanna Dzikowska.

Tajemniczy wahadłowiec Pentagonu bije rekord

X-37B, utrzymywany w tajemnicy mały prom kosmiczny amerykańskiego wojska, właśnie bije rekord długości pozostawania na orbicie. Dziewięć miesięcy temu wystartował z Cape Canaveral i pomimo upływania założonej długości misji, Pentagon nie ma zamiaru sprowadzać go na ziemię.

Jak się pozbyć "wpadki", czyli gra w usuwanie ciąży

W tej grze wygrywa ten, kto najszybciej dotrze do mety, pozbywając się ciąży. Po drodze czyhają pułapki, a jedną z nich jest test ciążowy. Jeśli jest pozytywny, czeka się trzy kolejki zastanawiając się, jak się pozbyć niechcianej "wpadki", zaś jeśli - negatywny, przechodzisz na metę. Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny zorganizowała akcję, w której na ulotkach informuje, że "wpadki" można uniknąć. Gra zamieszczona na jej odwrocie obrazuje, jak można się jej pozbyć.

Ważą się losy Tymoszenko. Rusza proces apelacyjny

W Kijowie rusza proces, który rozstrzygnie o losie Julii Tymoszenko. Wyrok w tej sprawie zaważy także prawdopodobnie na tym, jak będą wyglądać relację UE i Ukrainy. Sąd będzie rozpatrywał apelację wniesioną przez byłą premier w sprawie wyroku z października, którym została skazana na siedem lat więzienia.

Tych ryb nie jedz na obiad

Łosoś bałtycki, halibut atlantycki, sola, węgorz, karmazyn oraz tuńczyk błękitnopłetwy, to gatunki ryb zagrożone wyginięciem. Dlatego trafiły na czerwoną listę poradnika dla konsumentów "Jaka ryba na obiad?" międzynarodowej organizacji ekologicznej World Wide Fund for Nature (WWF). Przewodnik zaprezentowano w środę w jednej z restauracji w Sztokholmie.

Zamarzła na bagnie, bo kolega "zadbał o siebie"

Młoda dziewczyna zamarzła na bagnach pod Ostródą. O tym, że 16-latka potrzebuje pomocy, wiedział jej kolega, który zostawił ją samą w trudnej sytuacji. Jednak 18-latek przez trzy dni nikomu nie powiedział o tym, że wie gdzie jest poszukiwana przez dziesiątki osób dziewczyna. - Odpowiedzialność i empatia przychodzą wraz z wiekiem. W tym wypadku dla tego człowieka być może trochę na to za wcześnie - mówi Konrad Maj, psycholog.

"Szeryf roku" trafił do aresztu swego imienia

Patrick Sullivan był niegdyś "szeryfem roku" w USA, który odznaczył się skuteczną i niezłomną walką z narkotykowymi gangami. Teraz, pod zarzutem handlu narkotykami, trafił do aresztu, który nazwano jego imieniem.

Gospodarska wizyta Nowaka. "Jak się pracuje?"

Jak się pracuje? - zagadnął minister pracujących na placu budowy kluczowej inwestycji. - Bardzo dobrze, ładna pogoda - odparł robotnik. To wcale nie kronika z minionych lat PRL-u. To nowy minister transportu wizytuje budowę autostrady A2. Mimo, że prace na wielu odcinkach są dalekie od ukończenia, padały obustronne zapewnienia o tym, że "jest dobrze".

"Kropka nad i" 30.11

Środa, 30.11 - Tusk jest ciągle sparaliżowany dziadkiem z Wermachtu. On się nigdy nie zdobędzie na pełne poparcie współpracy polsko-niemieckiej. Zostawił to z premedytacją Sikorskiemu. Bo uznał, że jeśli on to zrobi, to zaraz wróci Kaczyński i powie, że Tusk jest uzależniony od Niemców - takie, zdaniem Janusza Palikota, były powody tego, że to szef polskiej dyplomacji, a nie premier przedstawił w Berlinie wizję nowej, federalistycznej formuły Unii Europejskiej z kluczową rolą Niemiec.

"Rozmowa Rymanowskiego" 30.11

Środa, 30.11 - Skandaliczne jest to, że wystąpienia ministra Sikorskiego nie było najpierw w polskim parlamencie. Nie było konsultowane z polskimi posłami - mówi Krzysztof Szczerski z PiS. - To nie było przedstawienie oficjalnego stanowiska Polski - odparł Dariusz Rosati z PO. Goście programu "Rozmowa Rymanowskiego" spierali się o znaczenie i treść przemówienia szefa polskiego MSZ w Berlinie.

MON przedstawiło propozycje ugodowe ws. poległych Polaków

MON przedstawił propozycje ugodowe dla rodzin żołnierzy poległych na misjach zagranicznych - mieliby oni otrzymać rekompensatę finansową w formie zadośćuczynienia lub odszkodowania. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że resort wycenił zadośćuczynienie na 100 tys. zł, a odszkodowanie - na maksymalnie 150 tys. zł. Po spotkaniu obie strony odmówiły podania szczegółów. Rodziny mają teraz zastanawiać się nad propozycjami. Pierwsze ugody mogą zostać zawarte najwcześniej w drugiej połowie grudnia.

W PO bez dyscypliny ws. wniosku o Trybunał

Nie będzie partyjnej dyscypliny w Platformie Obywatelskiej w sprawie podpisów pod wnioskiem SLD o Trybunał Stanu dla prezesa PiS i byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego i byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry - dowiedziały się Fakty TVN. Tak w środę wieczorem postanowiło prezydium klubu PO. Sprawa ma związek z ustaleniami komisji śledczej ds. Barbary Blidy.

Szturm na biura górniczego giganta

Brytyjska policja zatrzymała kilkanaście osób po tym, gdy kilkudziesięciu demonstrantów wtargnęło w środę w Londynie do biur brytyjsko-szwajcarskiego koncernu górniczego Xstrata, którego dyrektor jest jednym z najwyżej opłacanych szefów spółek notowanych na londyńskiej giełdzie.

Krytyka Niemiec. "Merkel wciąż blokuje to, co jest potrzebne"

Prasa w USA wzywa mocarstwa europejskie do ratowania zadłużonych krajów strefy euro przed bankructwem, a czołowe dzienniki krytykują Niemcy za stawianie tym krajom surowych warunków pomocy. Powołują się przy tym na wypowiedź ministra Radosława Sikorskiego. "Z każdym dniem Europa jest bliżej pełnego rozkładu gospodarczego, ale kanclerz Merkel wciąż blokuje to, co jest potrzebne" - pisze "New York Times" w artykule redakcyjnym.

"Europa jest dziś zerem politycznym"

Słowa szefa polskiej dyplomacji wypowiedziane w Berlinie były "ważne i słuszne" - tak wystąpienie Radosława Sikorskiego ocenił były premier i szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz, obecnie senator niezależny. Cimoszewicz uważa, że potrzebne są poważne zmiany, bo choć Europa pozostaje potęgą gospodarczą, to we współczesnym świecie jest dziś politycznym zerem.

"Tusk wciąż sparaliżowany dziadkiem z Wermachtu"

- Tusk jest ciągle sparaliżowany dziadkiem z Wermachtu. On się nigdy nie zdobędzie na pełne poparcie współpracy polsko-niemieckiej. Zostawił to z premedytacją Sikorskiemu. Bo uznał, że jeśli on to zrobi, to zaraz wróci Kaczyński i powie, że Tusk jest uzależniony od Niemców - takie, zdaniem Janusza Palikota, były powody tego, że to szef polskiej dyplomacji, a nie premier przedstawił w Berlinie wizję nowej, federalistycznej formuły Unii Europejskiej z kluczową rolą Niemiec.

PiS przejęło biuro Kurskiego

Od środy przestało istnieć biuro poselskie byłego polityka PiS Jacka Kurskiego w Elblągu, mieszczące się dotychczas w jednym budynku z lokalnymi władzami PiS. Kolejne dwa biura eurodeputowanego w woj. warmińsko-mazurskim stracą swoje siedziby z końcem roku. - Była drobna sugestia ze strony PiS, że jakoś nie można sobie wyobrazić tego, żebyśmy funkcjonowali dalej w jednym miejscu - powiedział Paweł Kowszyński, elbląski asystent europosła.

Exodus dyplomatów z Iranu: Francja, Niemcy...

Francja i Niemcy wezwały na konsultacje do kraju swoich ambasadorów w Teheranie, a Włosi myślą o zamknięciu przedstawicielstwa w stolicy Iranu. Wszystko to w odpowiedzi na wtorkowy atak manifestantów na brytyjską placówkę w Teheranie.

54-latek zginął pod śmieciami

54-letni pracownik wysypiska śmieci w Karczach (Podlaskie) zginął w środę przysypany przez zwały odpadów. - Mężczyzna nagle zniknął z zasięgu kamer monitoringu. Nie wiadomo, jak doszło do wypadku - poinformował rzecznik podlaskiej policji Andrzej Baranowski.

Przebił barierki, zsunął się na jezdnię

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło w środę po godzinie 19 w Krakowie. Kierowca samochodu osobowego, stracił panowanie nad kierownicą, przebił barierki ochronne wiaduktu i zsunął się po skarpie. Zdjęcia z miejsca zdarzenia zamieścił w serwisie Kontaktu 24 internauta @Pazz.

Wielki strajk na Wyspach. Premier: To niewypał

37 brytyjskich związków zawodowych reprezentujących ok. 2 mln pracowników sektora publicznego, m.in. nauczycieli, pielęgniarki, sanitariuszy, urzędników państwowych, strajkowało w środę przeciwko rządowym planom reformy emerytur zakładowych. To największa akcja protestacyjna na Wyspach od kilkunastu lat.

Zmarł twórca słynnego "Krecika"

W wieku 90 lat zmarł w środę w Czechach Zdenek Miler, ilustrator i reżyser kreskówek, znany w świecie przede wszystkim jako twórca "Krecika", najpopularniejszej czeskiej postaci filmowej.

"Im więcej, tym lepiej". Izraelski ślad w wybuchu w Isfahanie

Przypadek czy świadomie wysłany sygnał ministra obrony Izraela? Ehud Barak niewątpliwie podsycił podejrzenia, że ostatnie wybuchy w ważnych obiektach wojskowych i atomowych Iranu to sabotaż Izraelczyków. Choć władze w Teheranie zaprzeczają, wszystko wskazuje na to, że także eksplozja w Isfahanie dwa dni temu miała miejsce w zakładzie ważnym dla programu atomowego. Barak pochwalił wybuch na facebookowym profilu swojej partii, komentując "Im więcej, tym lepiej".

Zaprosił ich prezydent. "Bo jest bardzo aktywny"

Bronisław Komorowski zaprosił do Pałacu Prezydenckiego Stefana Niesiołowskiego - szefa sejmowej komisji obrony narodowej i Grzegorza Schetynę - szefa komisji spraw zagranicznych. O czym będą rozmawiać? Nie wie tego sam zainteresowany, czyli Niesiołowski. Ale zapewnia, że w Pałacu się stawi, bo z prezydentem "rozmawia chętnie". Szefowa biura prasowego tłumaczy jednak, że prezydent chce się spotkać, bo "kwestie obronności bardzo go interesują", a na arenie międzynarodowej "jest bardzo aktywny".

Sondaż: dominacja Niemiec Polakom niestraszna

Ponad 2/3 Polaków zapytanych w sondażu Millward Brown SMG/KRC dla Faktów TVN czy obawiają się dominacji Niemiec w Europie, odpowiedziało "nie". Tylko co piąty ankietowany wyraził taką obawę. Sondaż został przeprowadzony dwa dni po przemówieniu Radosława Sikorskiego w Berlinie, w którym szef polskiego MSZ m.in. wezwał Niemcy do większej aktywności w UE.

Zakonnik molestował dziesiątki dzieci. Grozi mu 10 lat więzienia

61-letni Pierre-Etienne Albert, były zakonnik i członek katolickiej Wspólnoty Błogosławieństw (Communaute des Beatitudes) stanął w środę przed sądem we Francji oskarżony o napastowanie seksualne dzieci i nieletnich nastolatków. Przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów.

Nożownik w areszcie. Nastolatek w stanie ciężkim

Po kilku godzinach obławy policja aresztowała domniemanego nożownika z miejscowości Vallentuna pod Sztokholmem. Mężczyzna wszedł do szkoły i dźgnął w plecy jednego z uczniów. Raniony 17-latek w stanie ciężkim trafił do szpitala.

Jest decyzja SN. Tylko 12 lat dla Jakuba T.

Kara dla skazanego za gwałt i pobicie Brytyjki Jakuba T. to 12 lat więzienia - wynika ze środowego postanowienia Sądu Najwyższego. SN rozstrzygał, jak traktować orzeczone w Polsce kary 12 i 10 lat więzienia - równolegle czy kolejno. - Jest to wykonanie zagranicznego wyroku. Dostosować można wyłącznie wysokość kary, jeżeli przekracza ona to, co wynika z prawa polskiego, z jednoczesnością kary trzeba się zatem pogodzić - argumentował sędzia Tomasz Grzegorczyk.