Najnowsze

Najnowsze

Nowe państwa UE na łasce Paryża i Berlina?

Brytyjskie weto na ostatnim szczycie w Brukseli zmieniło układ sił wewnątrz UE na niekorzyść nowych państw członkowskich, przyjętych w 2004 r. - uważa dyrektor ds. polityki zagranicznej i obronnej w ośrodku badawczym Centre for European Reform (CER) Tomas Valasek.

Współpraca Polski z Interpolem do rewizji

Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, który obecnie przebywa w Brukseli, powiedział, że po powrocie do kraju dokona przeglądu procedur współpracy Polski z Interpolem w związku z zatrzymaniem na lotnisku w Warszawie białoruskiego opozycjonisty Alesia Michalewicza.

Ma być szybki i groźny. Nowy "drapieżnik" Pentagonu

Amerykańskie lotnictwo wojskowe ogłosiło, że zdecydowało się na zakup pierwszego bezzałogowego drona nowej generacji, Predatora C. Maszyna nazywana też Avenger (mściciel - ang.), ma zostać na początku przyszłego roku wysłana do Afganistanu. W walce z rebeliantami dron ma przejść pierwsze testy bojowe, które posłużą do przygotowania produkcji seryjnej.

W komisji Sikorski się obronił, choć go nie było

Sejmowa komisja spraw zagranicznych negatywnie zaopiniowała we wtorek wniosek PiS o odwołanie szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Według PiS, minister doprowadził do marginalizacji pozycji Polski. Platforma nazywa wniosek "arcypolitycznym". Sikorski nie przyszedł na posiedzenie komisji.

Masy ziemi i żwiru zabiły 15 osób

Co najmniej 15 osób zginęło na skutek osunięcia się zbocza po długotrwałych deszczach w Kolumbii, przy granicy z Ekwadorem. W ostatnich trzech miesiącach na skutek ulewnych deszczów, typowych o tej porze roku w Kolumbii, zginęło już ponad 140 osób.

Sikorski jedzie do Moskwy. Niepokoją go Iskandery

Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski wyraził we wtorek zaniepokojenie z powodu planowanej militaryzacji graniczącego z Polską obwodu kaliningradzkiego, a zwłaszcza rozmieszczenia tam rakiet Iskander. Polski minister mówił o tym w wywiadzie dla agencji Interfax, poprzedzającym jego wizytę w Moskwie.

"Uzbrojony w rasizm" Włoch zastrzelił imigrantów

Zwolennik włoskiej skrajnej prawicy zastrzelił na ulicy we Florencji dwóch Senegalczyków, a trzech ciężko zranił. Na widok policjantów napastnik popełnił samobójstwo. Policja mówi o rasistowskim podłożu ataku. Rodacy zabitych Senegalczyków zorganizowali manifestację pod florencką katedrą. Lider wspólnoty senegalskiej we Włoszech, socjolog Aly Baba Faye powiedział, że morderca był "uzbrojony w rasizm".

Coraz więcej Szkotów chce niepodległości

Poparcie Szkotów dla oderwania się od Zjednoczonego Królestwa sięgnęło 38 proc. wobec 35 proc. w sierpniu - wynika z sondażu ośrodka Ipsos MORI. 57 proc. jest przeciw, a 5 proc. nie ma zdania - donosi Press Association.

Za tę okładkę posypały się głowy dziennikarzy

W holdingu medialnym Kommiersant zwolnienia dziennikarzy za krytyczne publikacje w tygodniku "Kommiersant-Włast" na temat kierowanej przez premiera Władimira Putina partii Jedna Rosja i fałszerstw podczas wyborów parlamentarnych z 4 grudnia. Właściciel holdingu wydającego pismo, zbliżony do Kremla oligarcha Aliszer Usmanow, zwolnił jego dyrektora generalnego Andrieja Galijewa oraz redaktora naczelnego "Kommiersanta-Włast" Maksima Kowalskiego.

Żądanie sądu. Możliwe, "że dowiozą ją siłą"

Sąd apelacyjny w Kijowie przełożył we wtorek o jeden dzień rozpatrzenie odwołania od wyroku 7 lat więzienia dla byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko i nakazał jej, by w środę osobiście stawiła się na rozprawie.

Na półkach nic albo sam ocet. 1500 zł za sztukę

Puste półki, towar spod lady i po znajomości, kartki, kolejki, ciągłe kombinowanie. Rzeczywistość gospodarcza sprzed i w trakcie stanu wojennego z dzisiejszej perspektywy poraża. Towaru się nie kupowało ot tak, po prostu. Towar się "zdobywało". - I tak się żyło wspomina w programie "Polska i Świat" w TVN24 Anastazja Świderska, dziś - kierowniczka "Universamu".

"Usłyszałam strzały i wybuch, potem zawyły syreny"

"Najpierw były strzały i wybuch, potem usłyszałam syreny alarmowe. Na początku nie wiedziałam co się stało. Wracałam do pracy z przerwy na lunch. Była godz. 13:00. Dopiero z radia dowiedziałam się o zamachu" - relacjonuje w rozmowie z Kontaktem 24 Anna Zurawel, Polka od 8 lat mieszkająca w miejscowości Liege w Belgii. We wtorek tuż przed godziną 13 w miejscowości leżącej 90 km na wschód od Brukseli doszło do zamachu.

Jerzy "Magik" Bartnik nie żyje

W wieku 82 lat zmarł w Warszawie najmłodszy kawaler orderu Virtuti Militari i uczestnik Powstania Warszawskiego Jerzy Antoni Bartnik ps. "Magik". To on, jako jeden z kilku kombatantów spotkał się i rozmawiał z prezydentem USA Barackiem Obamą podczas majowej wizyty w Polsce.

Niekonstytucyjny stan

Stan wojenny wprowadzono w 1981 r. niezgodnie z ówczesnym prawem - orzekły w tym roku Trybunał Konstytucyjny oraz Sąd Okręgowy w Warszawie. Również w tym roku z procesu autorów stanu wojennego wyłączono gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Proces ten dobiega już końca.

Wujek: Pacyfikacja bez kary

Choć od krwawej pacyfikacji katowickiej kopalni Wujek - w której od milicyjnych kul zginęło dziewięciu górników - mija 30 lat, nie wszystkie sprawy sądowe związane z tą tragedią zakończyły się ostatecznymi wyrokami.

Prokurator Generalny do Sikorskiego: kłamiecie

Szef polskiej prokuratury twierdzi, że śledczy nie mieli nic wspólnego z zatrzymaniem znanego białoruskiego opozycjonisty Alesia Michalewicza. Andrzej Seremet w piśmie do szefa MSZ zarzucił kłamstwo Marcinowi Bosackiemu, który jest rzecznikiem ministra Radosława Sikorskiego.

Ostre "pałowanie" na Białołęce

Interesantów, którzy przyszli dziś do urzędu dzielnicy Białołęka przywitał widok żołnierzy grzejących się przy koksowniku i wozów opancerzonych SKOT na parkingu. Nagle z balkonu tajemniczy mężczyzna zaczął krzyczeć "Solidarność" i "Precz z komuną!". Mundurowi ukarali go ostrym pałowaniem.

Stan wojenny był "ogromnym wstrząsem dla papieża"

- Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce było ogromnym wstrząsem dla Jana Pawła II - pisali w swoich wspomnieniach współpracownicy papieża. Polakom w Watykanie doskwierał przede wszystkim brak jakichkolwiek informacji z Polski w niedzielny poranek 13 grudnia 1981 roku. Papież miał w poczuciu całkowitej bezradności nawet zastanawiać się nad podróżą do kraju, ale szybko zdało sobie sprawę, że to niemożliwe.

Prezydent odznaczył opozycjonistów

Prezydent - w ramach obchodów 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego - wręczył odznaczenia państwowe działaczom opozycji demokratycznej z lat 80. - W zasadzie najpiękniejsze, najważniejsze odznaczenie, wyróżnienie, podziękowanie dostaliśmy wszyscy razem: najwspanialszy order wolnej Polski - powiedział Bronisław Komorowski podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Premier Czech przeciw pożyczce dla MFW na ratowanie euro

Czeski premier Petr Neczas oświadczył we wtorek, że osobiście sprzeciwia się udzieleniu przez Czechy pożyczki Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu (MFW) na ratowanie euro i powstrzymanie kryzysu zadłużeniowego w UE. Jednak zastrzegł, że jego pogląd nie oznacza, iż Czechy nie zaangażują się w nową umowę międzyrządową w sprawie nowego paktu fiskalnego.

"Nie nazwałbym tego kompromitacją"

Donald Tusk jest zadowolony z przebiegu działań w sprawie poniedziałkowego zatrzymania białoruskiego opozycjonisty Alesia Michalewicza. - Trudno oczekiwać od funkcjonariusza Straży Granicznej, policjanta, aby rozstrzygał czy zapis Interpolu mówiący o ściganiu tego, czy innego obywatela danego państwa przez Interpol jest zasadny, czy nie - oświadczył we wtorek premier.

Prokuratura chce dożywocia za morderstwo w biurze PiS

Kary dożywotniego więzienia domaga się prokurator i pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych dla 63-letniego Ryszarda Cyby, który w październiku ubiegłego roku w łódzkiej siedzibie PiS zastrzelił Marka Rosiaka i ranił nożem drugiego pracownika biura Pawła Kowalskiego. Dzisiaj przed sądem zeznawało pięciu świadków wśród nich raniony przez niego pracownik biura PiS oraz syn zastrzelonego przez niego Marka Rosiaka. Ogłoszenie wyroku zapowiedziano na 20 grudnia.

CERN: Są przesłanki, że boska cząstka istnieje

Wyniki eksperymentów ATLAS i CMS sugerują, że cząstka Higgsa istnieje - poinformował ośrodek badawczy CERN. Jeśli odkrycie się potwierdzi, będzie przemawiało za słusznością dotychczasowych teorii fizyki cząstek, sformułowanych w tzw. Modelu Standardowym.

Naga musztra? Nauczycielka zawieszona

Dyrekcja przedszkola przy ulicy Namysłowskiej szybko zareagowała na doniesienia mediów. Nauczycielka, która miała musztrować przed grupą dzieci nagą trzylatkę została zawieszona do czasu wyjaśnienia sprawy - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl.

Rosja-UE bez wiz? "Balon próbny" z Polską

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow ocenił we wtorek, że porozumienie o ruchu bezwizowym między Polską a obwodem kaliningradzkim może być "zwiastunem" ruchu bezwizowego między całą Rosją a UE. Ławrow mówił o tym na spotkaniu rady szefów podmiotów Federacji Rosyjskiej przy MSZ, zapowiadając wizytę ministra Radosława Sikorskiego w środę w Moskwie.

"Łajdactwa nie da się niczym usprawiedliwić"

- Spór o uwarunkowaniach geopolitycznych tej decyzji będzie trwał, ale przemocy, bezwzględności, czasami zwykłego łajdactwa nie da się niczym usprawiedliwić. Każdy polityk, który usprawiedliwia to racją stanu jest z definicji człowiekiem podejrzanym - powiedział premier Donald Tusk w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Odniósł się też krytycznie do pomysłu organizowania w tym czasie manifestacji. - To nie jest rocznica, która powinna rozpalać negatywne emocje i to nie jest, moim zdaniem, stosowny czas, by jedni Polacy napuszczali drugich na siebie - oświadczył szef rządu.

Rozbite tiry zablokowały najważniejsze drogi

W nocy i rano na polskich drogach doszło do czterech wypadków, w wyniku których zginęły dwie osoby, a pięć zostało rannych. Przez kilka godzin zablokowana była krajowa "dwójka" (Warszawa - Terespol), która obecnie jest już przejezdna. Przejezdna w obu kierunkach jest też autostrada A4 na trasie Wrocław - Legnica w okolicach Legnickiego Pola (Dolnośląskie).

Wiceminister zdrowia odwołany

Adam Fronczak został odwołany z funkcji wiceministra zdrowia. W resorcie był on odpowiedzialny m.in. za politykę lekową, w tym wdrażanie przepisów ustawy refundacyjnej. Według nieoficjalnych informacji PAP, Fronczaka zastąpi Aleksander Sopliński.

MSW wyjaśnia zatrzymanie Michalewicza

MSW wyjaśnia na polecenia szefa tego resortu Jacka Cichockiego sprawę poniedziałkowego zatrzymania na warszawskim lotnisku białoruskiego opozycjonisty Alesia Michalewicza - poinformowała rzeczniczka resortu, Małgorzata Woźniak. Dodała, że sprawa jest sprawdzana pod kątem współpracy z Interpolem. Jak podkreśliła, ze wstępnych ustaleń wynika, że zatrzymanie Michalewicza nie było błędem funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Zniszczyli pomnik Kuklińskiego. "Barbarzyństwo"

Ubiegłej nocy nieznani sprawcy zniszczyli popiersie płk. Ryszarda Kuklińskiego w Parku im. H. Jordana w Krakowie. Zamalowali też napis "pułkownik" i dopisali pod nazwiskiem słowo "zdrajca". Tymczasem z tendencją do nazywania Kuklińskiego zdrajcą chce walczyć klub Solidarnej Polski, który - jak zapowiedział - jeszcze we wtorek złoży w Sejmie projekt uchwały ws. jego upamiętnienia.