Najnowsze

Najnowsze

Ministrowie PSL zostają na miejscach, wiceministrów dotąd Piechociński nie wyznaczył

Ministrowie PSL - Władysław Kosiniak-Kamysz i Stanisław Kalemba - pozostają na swoich stanowiskach. Propozycje dotyczące wiceministrów z ramienia PSL mają zostać zaś przedstawione premierowi w najbliższym czasie. - Aktualna jest deklaracja, że w każdym ministerstwie partia koalicyjna ma prawo co najmniej do jednego przedstawiciela, jeżeli chce wykorzystać to prawo - mówił Tusk na wspólnej konferencji prasowej ze swoim nowym zastępcą.

500 złotych i 6 punktów za potrącenie na pasach. "To maksymalny mandat"

500 zł i 6 punktów karnych – tak została ukarana 57-letnia kobieta, która potrąciła w poniedziałek wieczorem na przejściu dla pieszych 22-letnią dziewczynę. – To maksymalny mandat, jakim mogliśmy ukarać sprawcę kolizji – przekonuje asp. szt. Zbigniew Korytnicki z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Barbórka w Wielkopolsce

Kilka tysięcy górników z Wielkopolski wydobywających węgiel brunatny, sól, gaz i kruszywa świętowało we wtorek Barbórkę. W ośrodkach górniczych organizowano msze święte, akademie i uroczyste śniadania.

Izrael nie odstąpi od budowy osiedli. UE nie odpowie sankcjami

Unijne sankcje przeciw Izraelowi w odpowiedzi na rozbudowę osiedli na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej nie są rozważane - oznajmił szef brytyjskiej dyplomacji, William Hague. Zapowiedział jednak stworzenie "systemu zachęt", aby powstrzymać Izrael, który zapowiedział, że nie zmieni swoich planów pod presją międzynarodową.

Piechociński wicepremierem i ministrem gospodarki. Tusk: nie było wykręcania rąk

Janusz Piechociński wchodzi do rządu. Będzie wicepremierem i ministrem gospodarki - poinformował na konferencji premier Donald Tusk. Bez zmian pozostanie też kierownictwo pozostałych ministerstw, którym zarządza PSL, oraz umowa koalicyjna. - Pan prezes przedstawił mi rekomendację swojej partii w kwestii kontynuowania koalicji i ja ją przyjąłem - powiedział Donald Tusk.

Janusz Olejniczak

Janusz Olejniczak – laureat VI nagrody VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1970). Janusz Olejniczak naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat. Po przeniesieniu się do Warszawy, uczęszczał do Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej, a później do Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej. W obu szkołach pedagogiem jego była Luiza Walewska. W latach 1967-1969 kształcił się pod kierunkiem Ryszarda Baksta oraz Zbigniewa Drzewieckiego. W 1967 r. uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Młodych Wykonawców "Concertino Praha", gdzie otrzymał dyplom finalisty. Mając 17 lat (1979) wystąpił na Międzynarodowej Trybunie Młodych Wykonawców w Paryżu, w wyniku czego zakwalifikowano go do udziału w koncercie podczas targów płytowych MIDEM 1970 w Cannes. Tego samego roku został laureatem VI nagrody IX Konkursu Chopinowskiego w Warszawie; dwa lata później otrzymał IV nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Alfredo Caselli w Neapolu. Występował niemal we wszystkich krajach Europy oraz w Japonii, obu Amerykach, Australii i na Kubie; brał udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych w Dusznikach, Warszawie, Mariańskich Laźniach, Nohant, Aix-en-Provence i in. Partnerowali mu dyrygenci: Witold Rowicki, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Charles Dutoit, Grzegorz Nowak, Andrzej Markowski i in. W 1997 r. dał prawykonanie światowe Valse Boston na fortepian i orkiestrę Giji Kanczelego. Występował jako kameralista ze skrzypkami, wiolonczelistami i śpiewakami. Janusz Olejniczak dokonał wielu nagrań dla rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych w Polsce, Francji, Słowacji i Japonii. Dla firm fonograficznych (Polskie Nagrania „Muza”, Wifon, Tonpress, Selene, Camerata, Pony Canyon, Opus 111, CD Accord) utrwalił dzieła Rameau, Mozarta, Liszta, Chopina (Fantazja na tematy polskie, 2 koncerty fortepianowe, Sonata b-moll, Rondo Es-dur, Barkarola Fis-dur, Berceuse, mazurki, polonezy, nokturny, etiudy, ballady, scherza i in.), Schuberta, Prokofiewa, Kilara (Koncert fortepianowy), Góreckiego (Koncert fortepianowy) oraz miniatury skrzypcowe wraz z Kają Danczowską i recital pieśni polskich wraz ze Stefanią Toczyską. Artysta wziął udział w filmie o Chopinie La note bleu Andrzeja Żuławskiego, nagrał ścieżkę dźwiękową do filmu Chopin, pragnienie miłości Jerzego Antczaka oraz do filmu Pianista Romana Polańskiego.

Umorzono śledztwo ws. przesyłki z narkotykami dla Kory

Z powodu niewykrycia sprawcy, stołeczna prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie przesłania 60 gramów marihuany z USA do domu znanej wokalistki Olgi Jackowskiej i jej partnera Kamila Sipowicza. - Decyzję taką podjęła pod koniec listopada Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów - powiedział we wtorek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Dariusz Ślepokura.

Górnik handlował czeską wódką. Także skażoną

Rybnicki sąd aresztował na trzy miesiące 55-letniego górnika z Czerwionki-Leszczyn, który handlował przywiezionym z Czech alkoholem. Policjanci podejrzewają, że w sprzedawanych przez niego butelkach był także zabójczy alkohol metylowy.

Kobra w samolocie ugryzła pasażera

Na pokładzie egipskiego samolotu lecącego do Kuwejtu wybuchła panika, po tym jak z bagaży wypełzła kobra. Pilot zdecydował o awaryjnym lądowaniu na najbliższym lotnisku, bowiem jadowity wąż ukąsił jednego z pasażerów, który wymagał pilnej pomocy medycznej.

Pierwszy śnieg nad morzem

Od kilku dni nad morzem utrzymuje się niska temperatura, która wieczorami i nocą spada poniżej zera. Dopiero teraz jednak, w Trójmieście po raz pierwszy tej zimy spadł śnieg. Na ulice Gdańska wyjechało 15 pługopiaskarek.

Drugie spotkanie o 13.20

Ok. godz. 14 premier Donald Tusk oraz prezes PSL Janusz Piechocińskim na wspólnej konferencji prasowej poinformują o ustaleniach, jakie zapadły w trakcie ich poniedziałkowego spotkania w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Okaże się, kto z ramienia PSL zastąpi w rządzie Waldemara Pawlaka. Wcześniej - o godz. 13.20 - Tusk raz jeszcze spotka się z szefem PSL, który przybył już do kancelarii premiera.

Olaf Żylicz

Olaf Żylicz - zajmuje się moralnym funkcjonowaniem człowieka i psychologią organizacji. Interesuje się w szczególności problematyką poczucia winy, uwarunkowań pojednania między społecznościami, typologiami moralności i religijności, koncepcjami przywództwa i etyką zawodową. Od kilkunastu lat jest trenerem, głównie dla kadry menadżerskiej. Jest również coachem i konsultantem biznesowym. Zasiada w Komitecie Ewaluacji Jednostek Naukowych przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W SWPS prowadzi zajęcia z zakresu prowadzenia badań psychologicznych w języku angielskim. Wypromował ponad 50 magistrantów. Prywatnie najbardziej lubi spędzać czas z dziećmi chodząc po górach i pisząc felietony dla miesięcznika „Pani”. W pracy wykładowcy akademickiego najbardziej ceni pasję studiowania.

"Śląskie wartości są potrzebne całej Polsce"

- Związane ze Śląskiem wartości jak pracowitość, solidarność, racjonalność, umiejętność łączenia nowoczesności i tradycji, są potrzebne całej Polsce - mówił prezydent RP Bronisław Komorowski podczas uroczystości barbórkowych w Jastrzębiu Zdroju.

Książęca ciąża dominuje. Fala "Katemanii" na Wyspach

Informacja o ciąży księżnej Catherine szturmem opanowała brytyjskie media. Zdecydowana większość gazet poświęciła błogosławionemu stanowi w rodzinie królewskiej niemal całe pierwsze strony. Trwają już nawet spekulacje, czy aby przypadkiem nie są to bliźniaczki i czemu para zawdzięcza udane poczęcie.

Nie będzie "wspólnego obszaru zaufania" NATO-Rosja

Rada NATO-Rosja, która we wtorek zbiera się w Brukseli, nie przyjmie zaproponowanego przez Niemcy porozumienia o utworzeniu "wspólnego obszaru zaufania" - informuje rosyjski dziennik "Kommiersant". Nie wszystkie kraje sojuszu zdążyły zatwierdzić umowę.

Matka Madzi zostaje w areszcie

Katowicki sąd oddalił zażalenie Katarzyny W. na tymczasowy areszt, który został zastosowany po tym, jak kobieta nie wypełniła warunków nałożonego na nią dozoru policyjnego. Matka półrocznej Magdy stwierdziła we wniosku o uchylenie aresztu, że musiała uciec, bo obawiała się o zdrowie i życie.

Tir uderzył w filar mostu

W jeden z filarów mostu w Grudziądzu uderzył samochód ciężarowy. Siła zderzenia była tak duża, że kierowca został zakleszczony w środku pojazdu.

Teheran: złapaliśmy amerykańskiego drona. Amerykanie zaprzeczają

Okręt irańskiego Korpusu Gwardii Rewolucyjnej przechwycił amerykański bezzałogowy samolot zwiadowczy - twierdzi Teheran. Mały dron Scan Eagle miał wlecieć nad wody terytorialne Iranu. Amerykańska flota po "zbadaniu sprawy" ogłosiła, że nie straciła w ostatnich dniach nad Zatoką Perską żadnej maszyny.

Za głośno w Alfie? Będzie kontrola

Były interwencje policji i próby mediacji mieszkańców. Ich zdaniem niewiele to dało. Wciąż skarżą się, że poznański klub Post Dali jest zbyt głośny. Dlatego w środę Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego sprawdzi, czy jest odpowiednio wyciszony.

Lech ukarany za race

W pierwszym meczu rundy wiosennej na II trybunę Stadionu Miejskiego w Poznaniu nie wejdą kibice. To kara za odpalenie rac podczas piątkowego meczu Lecha ze Śląskiem Wrocław.

Polka odbierze Nobla dla UE. "Pytają mnie o dress code, o protokół..."

Nie miała problemu, by w 120 znakach wyjaśnić, czym jest pokój, ale wiedzą o Unii Europejskiej woli się już nie popisywać: - Coś tam wiem, ale jak mam mówić pełnymi tytułami to pewnie pomylę i powiem coś nie tak - ucina 21-letnia Ilona Zielkowska z Gdańska, która wygrała konkurs i ma odebrać pokojowego Nobla w imieniu UE.

Policjant bohaterem, a bezdomny wciąż chodzi boso. "Bo buty są zbyt drogie"

Ta historia wzruszyła całą Amerykę. Nowojorski policjant został bohaterem mediów, po tym gdy do sieci trafiło zdjęcie, na którym widać, jak daje buty bosemu bezdomnemu na ulicy Nowego Jorku. Dziennikarze odnaleźli obdarowanego mężczyznę i okazało się, że nadal chodzi na bosaka. Bo buty są zbyt cenne i mógłby z ich powodu "stracić życie".

Organista skarży proboszcza do ZUS i prokuratury

Siedem lat Przemysław Lis grał na organach w kościele w Lutoryżu, dopóki ksiądz proboszcz nie zwolnił go publicznie z ambony. Wtedy też organista odkrył, weryfikując swoje dokumenty, że przez pięć lat pracował na "czarno", choć prosił o umowę o pracę. Zawiadomił więc prokuraturę i ZUS - pisze lokalny serwis podkarpacki Nowiny 24.

Feralne przejście. Monitoring rejestruje kolejny wypadek na pasach

Niecały miesiąc po dramatycznym wypadku na al. Hallera w Gdańsku, w tym samym miejscu na przejściu dla pieszych w poniedziałek wieczorem samochód potrącił 22-letnią kobietę. Wypadek ponownie zarejestrowały kamery sklepowego monitoringu. Na szczęście tym razem kobieta nie odniosła większych obrażeń.