Najnowsze

Najnowsze

Jeszcze jeden

30 stycznia 2012 r.Kolejny szczyt w Brukseli - tym razem dotyczący paktu fiskalnego.

Z wrażenia złapała się za głowę

Wiadomość o przyznaniu Nagrody Nobla zastała Wisławę Szymborską w Zakopanem. Kiedy 3 października 1996 roku zadzwonił telefon, poetka z wrażenia aż złapała się za głowę. Potem była droga do Szwecji i ceremonia w Sztokholmie. Komitet Noblowski w uzasadnieniu nagrody napisał: "za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".

"Czuję się zaszczycony, że wie o moim istnieniu"

"Ona jest w stanie uchwycić najbardziej wzruszające momenty życia i jego smutek i jednocześnie pozostać optymistką. Czuję się zaszczycony, że wie o moim istnieniu" - tak o Wisławie Szymborskiej mówił Woody Allen. "Dla mnie Szymborska jest przede wszystkim poetką świadomości" - oceniał Czesław Miłosz.

"Umarła w swoim pokoju. Odeszła spokojnie"

- Pani Wisława umarła najlepiej jak mogła - w swoim domu, w swoim pokoju, w swoim łóżku. Umarła we śnie, odeszła spokojnie - powiedział na antenie TVN24 Michał Rusinek, sekretarz zmarłej noblistki Wisławy Szymborskiej. Pisarka zmarła dziś wieczorem po długiej chorobie. Miała 89 lat.

"Dlaczego piszesz poezję? A tego to ja nie wiem"

Otrzymała literacką Nagrodę Nobla, Order Orła Białego i niemiecką literacką Nagrodę Goethego. Kiedy jednak była pytana dlaczego pisze poezję stwierdziła: "a tego to ja nie wiem". O rozgłos nigdy nie zabiegała, bowiem jej zdaniem poeci nie są od tego, aby przyjmować nagrody. "Dziękuję. Doprawdy naprawdę nie czuję się warta. Szkoda to dla mnie zachodu i słońca i jak ma się w to bawić osoba żyjąca. Na chwilę tu jestem i tylko na chwilę" - napisała w "Elegii podróżnej".

Pakt fiskalny jest "tragicznym błędem"

"Tragicznym błędem" nazwał czeski prezydent Vaclav Klaus pogłębienie integracji europejskiej poprzez przejście od unii walutowej do paktu fiskalnego. Klaus jest znany ze swych eurosceptycznych poglądów. Już wcześniej powiedział, że ewentualnie nie podpisze paktu fiskalnego. Między innymi z tego powodu w Brukseli czeski premier nie zadeklarował przystąpienia do umowy.

Nie żyje Wisława Szymborska

W środę wieczorem, po długiej chorobie zmarła w swoim domu w Krakowie Wisława Szymborska. Miała 89 lat. Informację o śmierci pisarki podał jej sekretarz - Michał Rusinek. - Nie wychodziła do ludzi ze swoimi problemami. Odeszła we śnie, w domu, wśród przyjaciół i najbliższych - powiedziała reporterka "Faktów" TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska.

"Inteligentny" pocisk. Z każdego zrobi snajpera

Amerykanie znaleźli sposób na uczynienie snajpera z każdego człowieka. W Sandia National Labs opracowano pocisk do pistoletów i karabinów, który po wystrzeleniu kontroluje kierunek swojego lotu i z dużą precyzją zmierza do celu podświetlonego wiązką lasera. Na testach wynalazek miał się wykazać świetną celnością.

Włoski senator ukradł swojej partii 13 mln euro

Mała włoska centrowa partia Margherita przez trzy lata straciła 13 milionów euro. Kradł je jej były członek, senator Luigi Lusi. Przeciwko politykowi wszczęła śledztwo prokuratura w Rzymie. Senator przyznał się i próbuje okazać skruchę. Jak podają włoskie media, chce oddać niecałą połowę z 13 milionów euro i dobrowolnie poddać się karze.

Noworodek podrzucony do piwnicy. "Jej stan jest ciężki"

Dziewczynkę, noworodka - wcześniaka, ktoś podrzucił do piwnicy domu jednorodzinnego w Borui Kościelnej (Wielkopolska). Dziecko urodziło się raptem kilka, a może kilkanaście godzin przed porzuceniem. - Ze względu na znaczne wyziębienie jej stan jest ciężki - poinformował Krzysztof Szymankowski, ordynator oddziału położniczego poznańskiego szpitala, do którego trafiła dziewczynka.

Argentyna zirytowana księciem "konkwistadorem"

Na południowym Atlantyku rosną emocje, bowiem zbliża się 30 rocznica wybuchu wojny o Falklandy. W napiętej atmosferze, wysłanie w rejon spornych wysp przez Londyn nowoczesnego niszczyciela wywołało pomruk niezadowolenia w Argentynie. Swoje dołożył książe William, który właśnie wyruszył na Falklandy, gdzie będzie służył jako pilot śmigłowca. Argentyńskie MSZ nazwało go "konkwistadorem".

Referendum ws. ACTA? "Nie wolno odwracać się plecami"

- Jeśli tak duża grupa chce referendum, to być może trzeba będzie je przeprowadzić - tak na propozycję referendum ws. ratyfikacji przez Polskę międzynarodowej umowy ACTA odpowiedział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. - Nie wolno wobec tak dużego ruchu niezadowolenia społecznego odwracać plecami - stwierdził w "Tak jest" w TVN24. Zdaniem Boniego warto rozmawiać na temat ratyfikacji ACTA. Taką debatę zaproponowała w środę Rzecznik Praw Obywatelskich Krystyna Lipowicz.

Miliony pigułek do kosza. Bo można zajść w ciążę

Największa na świecie spółka farmaceutyczna Pfizer wycofuje z amerykańskiego rynku ok. miliona opakowań pigułek antykoncepcyjnych. Wadliwe tabletki mogą doprowadzić do niechcianej ciąży. O "wpadce" poinformował sam koncern.

"Iran rozważa atak terrorystyczny w USA"

- Iran rozważa przeprowadzenie ataku terrorystycznego na terytorium USA w reakcji na amerykańskie groźby i naciski pod swoim adresem - ostrzegł krajowy szef wywiadu USA James R. Clapper.

Francuzi wygrali wielki przetarg na myśliwce

We Francji strzeliły korki szampana, bowiem koncern Dassault wygrał wielki indyjski przetarg na dostawę 126 nowoczesnych myśliwców. Francuzi mają dostarczyć 126 maszyn Rafale za około 15 miliardów dolarów. To jeden z najdroższych w historii przetargów na zakup zagranicznego uzbrojenia. Zwycięstwo ma wielkie znaczenie dla Francuzów, którzy od wielu lat bez powodzenia próbowali komuś sprzedać swoją najnowocześniejszą maszynę.

Rządowi spada poparcie, zyskuje prezydent

Blisko dwie trzecie Polaków (63 proc.) negatywnie ocenia działalność rządu - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. O działalności samego premiera złe zdanie ma 57 proc. badanych. Znacznie lepsze notowania ma prezydent, którego pracę dobrze ocenia 57 proc. ankietowanych.

Wpadli "niewidomi", którzy prowadzili auta

Włoscy karabinierzy zatrzymali 32 osoby, które wyłudzały renty inwalidzkie. Wszyscy przestępcy pochodzą i mieszkają w Neapolu i według śledczych wszystko wskazuje na to, że są członkami mafii. Fałszywi inwalidzi mieli wyłudzić nawet milion euro.

Jest wniosek o odwołanie Klicha

Członkowie Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych opowiedzieli się w środę w głosowaniu za odwołaniem Edmunda Klicha z funkcji jej przewodniczącego. Ostateczną decyzję minister transportu Sławomir Nowak ma podjąć w przyszłym tygodniu.

"Wymrozi nam wszelkie bakterie w nosie"

- Gdyby nie to, że Europę opływa bardzo ciepły prąd znad równika, Golfsztrom, temperatura byłaby w Polsce tak niska, jak teraz, przez większą część roku - mówi fizyk Tomasz Rożek. Mróz, choć na pewno większości z nas uprzykrza życie, ma też swoje dobre strony.

Zginął podczas pościgu

Podczas policyjnego pościgu, uciekający skradzionym Peugeotem mężczyzna uderzył w ścianę domu w miejscowości Mostki (woj. lubuskie). Kierowca zginął na miejscu. Mieszkańcom domu nic się nie stało. Zdjęcie z miejsca zdarzenia wysłał nam mieszkaniec Mostek.

Lądowanie "na brzuchu" w Radomiu

Awaryjne lądowanie na wojskowym lotnisku w Radomiu. W środę, kilka minut po godzinie 13, piloci wojskowego "Orlika", po stwierdzeniu usterki podwozia, podjęli decyzję o wykonaniu procedury lądowania awaryjnego - "na brzuchu". Informację o zdarzeniu otrzymaliśmy od internauty o nicku @adek23.

Pierwsze zdjęcie "nowego" Bonda

Hollywoodzka wytwórnia upubliczniła dziś pierwsze oficjalne zdjęcie Daniela Craiga z planu filmowego nowego "Bonda", by podnieść zainteresowanie produkcją, która w kinach zadebiutuje dopiero pod koniec października. Ogłoszono także, o czym będzie "Skyfall" - skupi się na relacji agenta 007 z jego szefową - M.

Operator wpadł pod ratrak. Jest ciężko ranny

Tragiczny wypadek na stoku narciarskim w Rąblowie w woj. Lubelskim. W środę operator kamery telewizji Polsat - podczas robienia zdjęć - wpadł pod ratrak. Mężczyzna w ciężkim stanie trafił do szpitala w Lublinie. Część stoku, na której doszło do wypadku, została zamknięta dla narciarzy.

"Łomiarz" do więzienia na kolejne siedem lat

Henryk R. znany jako "łomiarz" znów trafi za kratki. Mężczyzna został skazany na siedem lat więzienia za napad na kobietę w 2009 roku. Wyrok jest prawomocny. Sąd odwoławczy nie uwzględnił w środę apelacji obrońcy skazanego. Niewykluczona pozostaje kasacja do Sądu Najwyższego.

W Polsce siarczysty mróz, a Lech Wałęsa...

Przez Polskę i Europę przetacza się fala mrozów. W piątek rano temperatura może spaść nawet do minus 20 stopni. Jeszcze zimniej będzie w nocy, kiedy termometry pokażą nawet minus 30 stopni. Jednak nie wszyscy marzną. Były prezydent Lech Wałęsa wygrzewa się na plaży w Miami w Stanach Zjednoczonych. I przesyła pozdrowienia do Polski.

Niemieccy turyści pozywają kapitana Schettino

Dziewiętnaścioro Niemców, którzy przeżyli katastrofę włoskiego statku Costa Concordia, pozywa kapitana Francesco Schettino i jego oficerów. - On zostawił na lodzie bezradnych ludzi i naraził ich życie na niebezpieczeństwo - powiedział niemieckiemu dziennikowi "Bild" adwokat poszkodowanych, Hans Reinhardt.

Twórcy Pirate Bay nie unikną więzienia

Szwedzki sąd najwyższy odmówił twórcom popularnego serwisu Pirate Bay prawa do apelacji. Oznacza to, że nie unikną oni więzienia i zostaną obciążeni wielkim odszkodowaniem. Szwedzkie sądy skazały czterech mężczyzn za wspieranie masowych naruszeń praw autorskich. Na stronie Pirate Bay internauci wymieniali się plikami, umożliwiającymi ściąganie pirackich wersji filmów, gier i programów.

Premier dostał paczkę z wąglikiem

Do rezydencji premiera Pakistanu Yusufa Razy Gilani trafiła paczka zawierająca bakterie wąglika. To najpewniej pierwszy przypadek ataku z użyciem tej broni biologicznej w kraju, który niemal codziennie doświadcza ataków przy pomocy konwencjonalnych bomb.