Najnowsze

Najnowsze

Wsparcie dla pobitych squatersów. Będą czytać wiersze

Wspólne czytanie wierszy. Tak środowisko literackie chce wyrazić wsparcie zaatakowanym squatersom z wrocławskiego Wagenburga. - Należę równocześnie do obu grup, pisarzy i tej alternatywnej, mieszkającej w squacie – tłumaczy Konrad Góra, poeta i inicjator akcji.

Kulisy za dwa miliony złotych

Dwa miliony złotych kosztował system kulis scenicznych, który zainstalowano w hali Sportowo-Widowiskowej "Gdynia". - Dzięki niemu możliwe jest stworzenie efektu "pomniejszania" hali. To co raz częstszy warunek, by niektórzy artyści w ogóle chcieli wystąpić – mówi dyrektor hali.

Kolejny odcinek A1 został otwarty

Kierowcy mogą już jeździć autostradą A1 na odcinku Stryków - Kowal - poinformowała we wtorek po południu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Prawie 85-kilometrowy odcinek A1 z Łodzi do Kowala pozwoli kierowcom pokonać ten dystans w około 40 minut.

Jeżatka - nowy mieszkaniec poznańskiego zoo

Poznańskie Nowe Zoo chwali się już oficjalnie swoim nowym mieszkańcem. 10 września, w pawilonie zwierząt nocnych narodziła się mała jeżatka afrykańska. Są to pierwsze narodziny tego gatunku w stolicy Wielkopolski.

Krowy z zarażonego wąglikiem stada w Polsce. Jest ich 36, są odizolowane

Krowy ze słowackiego stada, w którym w poniedziałek odkryto wąglika, we wrześniu trafiły do Polski - poinformował we wtorek Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek. Wiadomo, że jest ich 36. Wszystkie zostały odizolowane w jednej z ubojni w okolicach Starego Sącza. Wcześniejsze doniesienia mówiły jedynie o kilku zwierzętach.

Brytyjski podwodniak chciał zdradzić na rzecz Rosji

Członek załogi brytyjskiego atomowego okrętu podwodnego przyznał się przed sądem, że chciał przekazać dwóm mężczyznom, których uważał za rosyjskich szpiegów, tajne informacje. Domniemani szpiedzy okazali się agentami kontrwywiadu.

Bunkier nową atrakcją turystyczną Gdyni

Zaledwie kilka sekund trwało zepchnięcie ze szczytu klifu w Gdyni-Redłowie 46-tonowego schronu. Zepchnięto go, aby uniknąć przypadkowego niekontrolowanego osunięcia się obiektu. Bunkier wpadł wprost do morza, gdzie pozostanie jako atrakcja i ochrona podnóża klifu.

Już ponad 10 tys. poszkodowanych ws. Amber Gold

Ponad 10 tys. poszkodowanych przez firmę Amber Gold zgłosiło się już do prokuratury i ABW. Szacuje się, że firma jest im winna ponad 400 mln zł. Łódzcy śledczy mają wkrótce wystąpić o przedłużenie aresztu dla podejrzanego m.in. o oszustwo prezesa spółki Marcina P.

Dodatkowe bilety na mecz z Legią

Niedzielny szlagier Lech Poznań – Legia Warszawa pobije tegoroczny rekord frekwencji. W związku z ogromnym zainteresowaniem kibiców, klub zdecydował się wypuścić do sprzedaży blisko tysiąc dodatkowych biletów. Łącznie na Stadionie Miejskim może zasiąść nawet 41 609 kibiców.

Szczyt 15 obrońców budżetu UE. Chcą go szybko i bez specjalnych cięć

W Parlamencie Europejskim zakończyło się spotkanie 15 państw - przyjaciół polityki spójności. Jego uczestnicy chcą wypracować strategię obrony korzystnych dla siebie zapisów w budżecie UE na lata 2014-2020. - Niezbędne jest zrównoważone podejście do cięć - stwierdził Donald Tusk na konferencji prasowej po zakończeniu spotkania.

Nie żyje Erazm Ciołek. Słynny fotograf "Solidarności"

W wieku 75 lat zmarł we wtorek w Warszawie fotografik i fotoreporter Erazm Ciołek - poinformował rzecznik Muzeum Historii Polski Marek Stremecki. Ciołek zasłynął zdjęciami, którymi dokumentował działalność opozycji demokratycznej lat 80. m.in. zryw Solidarności.

Człowiek Saakaszwilego oskarżony o tortury. Był ministrem obrony

Baczo Achałaja zastał oskarżony we wtorek o stosowanie tortur. Były minister obrony i spraw wewnętrznych to jeden z najbliższych sojuszników prezydenta Micheila Saakaszwilego. Zwolennicy tego ostatniego aresztowanie i oskarżenie Achałai uznają za polityczne represje.

Marcin Jakub Pałys

Marcin Jakub Pałys - chemik, nauczyciel akademicki, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.Ukończył w 1987 studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1988–1992 odbył studia doktoranckie na Universiteit Twente, uzyskując stopień doktora nauk chemicznych. Habilitował się w 2005 na UW na podstawie rozprawy zatytułowanej Elektrochemia związków koordynacyjnych w warunkach transportu dyfuzyjno-migracyjnego, uzyskując status samodzielnego pracownika nauki. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z elektrochemią. Zawodowo od 1987 związany z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. W 2010 objął stanowisko profesora nadzwyczajnego. Od 2005 do 2008 pełnił funkcję prodziekana ds. finansowych, następnie powołano go na prorektora UW ds. rozwoju i polityki finansowej.

Urugwajski kibic: "Biało-czerwoni są słabi"

Robert Lewandowski z Borussii Dortmund i Grzegorz Krychowiak ze Stade de Reims to najbardziej znani polscy piłkarze. Tak twierdzi urugwajski kibic, który przyleciał do Gdańska na środowy mecz towarzyski swojej reprezentacji z drużyną Waldemara Fornalika.

2,5 mln ludzi musiało uciekać. Dane mogą być jeszcze wyższe

Na 2,5 mln szacuje syryjskie Stowarzyszenie Czerwonego Półksiężca liczbę Syryjczyków, których wojna domowa zmusiła do opuszczenia miejsca zamieszkania i przemieszczenia się gdzie indziej na terenie kraju - poinformowała agenda ONZ ds. uchodźców.

Kolejne badania ciał ofiar katastrofy smoleńskiej

Ciała dwóch kolejnych osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej, są badane w Zakładzie Medycyny Sądowej wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. – Dzisiaj pobierzemy materiał genetyczny od pierwszej z ofiar – informuje prokurator kpt. Marcin Maksjan. Wyniki badań będą znane w przyszłą środę.