Najnowsze

Najnowsze

Proces "modelowy", ale teraz tylko "ozdobniki". Ważni świadkowie dopiero w czerwcu

Przez blisko cztery godziny Krzysztof Rutkowski powtarzał w procesie Katarzyny W. głównie to, co wcześniej mówił w śledztwie. Sąd znalazł jednak w tych wypowiedziach pewne nieścisłości i to ich wyjaśnianie było merytorycznie najistotniejsze podczas kolejnej odsłony procesu. Sędzia Adam Chmielnicki kilka razy upominał świadka, by ten nie wygłaszał ocen. – Przebieg procesu jest wręcz modelowy – oceniała w trakcie Maria Ejchart z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która obserwuje proces. Ważni świadkowie pojawią się w nim jednak nieprędko.

"Terminator" skapitulował. Poddał się Amerykanom

Kongijski watażka, ścigany za zbrodnie wojenne, Bosco Ntaganda pojawił się w ambasadzie USA w stolicy Rwandy, Kigali. Ntaganda zwany "Terminatorem", jest poszukiwany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie przeciw ludzkości, między innymi za wcielanie do armii dzieci-żołnierzy oraz masowe gwałty.

Podróż przez historię Żydów

Teraz coś, co - mamy nadzieję - państwa zachwyci i jednocześnie zachęci do odwiedzenia powstającego jeszcze Muzeum Historii Żydów Polskich. Powstaje tam zupełnie niezwykła replika drewnianej synagogi z XVII wieku. Ci, którzy ją budują mówią, że to zadanie niełatwe, ale bardzo pouczające.

Koszmar kobiet w Indiach

Wymarzona podróż po Indiach zmieniła się w trudny do opisania koszmar. Małżeństwo Szwajcarów zostało zaatakowane przez grupę Hindusów. Kobieta została wielokrotnie brutalnie zgwałcona, jej mąż ciężko pobity. Sprawców udało się zatrzymać, ale to problemu nie rozwiązuje. W Indiach co 20 minut jakaś kobieta zostaje zgwałcona.

Wyścig z czasem

W wielu domach radość z narodzin miesza się z rozczarowaniem, że dziecko przyszło na świat za wcześnie. Wygrały te matki, które urodziły po północy. Zyskują prawo do rocznego płatnego urlopu rodzicielskiego. Na porodówkach już dawno takiego poruszenia nie było. Teraz to poruszenie ma się przenieść do Sejmu i na ulice. Tak zwane matki pierwszego kwartału broni nie składają i chcą, by ten przywilej był dla wszystkich.

Kto(ś) podpala Pragę?

Płoną domy w Warszawie, a konkretnie tylko po jednej stronie Wisły i tylko kamienice. Stąd podejrzenie, że ogień nie pojawia się tam przypadkowo. Pożary pod lupę wzięła prokuratura i wyszło jej, że co najmniej połowa z nich jest podejrzana. Lokatorzy mają swoją teorię i tłumaczą - ktoś w tak bezwzględny sposób próbuje się ich pozbyć po to, by przejąć resztki budynku, a najlepiej samą działkę, która jest najcenniejsza. Cenniejsza nawet, niż ludzkie życie, bo w pożarach już kilka osób zginęło.

Zbrodnia niedoskonała

Na razie za kraty trafił Samir S., ale policja nie wyklucza, że nie działał sam. Mężczyzna usłyszał zarzut potrójnego zabójstwa rodziny z Gdańska. Nie przyznał się do winy, ale złożył wyjaśnienia. Wiadomo, że mężczyzna znał ofiary, że z jedną z nich kontaktował się tuż przed zabójstwem, i że znaleziono broń, z której zastrzelono całą trójkę. Wszystko to ma świadczyć na jego niekorzyść. Są jednak tacy, którzy uważają, że takie wytłumaczenie tej makabrycznej zbrodni jest zbyt proste.

Na skraju bankructwa

Już nie ma po co iść ani do banków, ani do bankomatów. Te pierwsze są zamknięte aż do środy, te drugie już od dawna są puste. Na Cyprze szczęśliwy ten, kto zdążył pieniądze wypłacić. Jeśli jutro parlament przegłosuje to, co zapowiada, państwo zabierze obywatelom część ich oszczędności, żeby ratować swój budżet i żeby dostać unijne pieniądze na ratowanie całej gospodarki.

Palikot: Kościół jest zabagniony. Prezydent nie powinien jechać do Watykanu

- Wybór tego czy innego hierarchy Kościoła, nie spowoduje zmian, których oczekujemy. Kościół jest zabagniony - powiedział w "Kropce nad i" Janusz Palikot. Lider Ruchu Palikota stwierdził też, że prezydent Bronisław Komorowski nie powinien jechać na inaugurację pontyfikatu papieża Franciszka. - Czemu znów fundujemy sobie koszty? Państwo świeckie nie jest od organizowania wizyt osób duchownych - przekonywał.

Śmieciowa rewolucja

Jeszcze na dobre nie ruszyła, a już mamy bunt. Około tysiąca polskich gmin, czyli blisko połowa, wciąż nie jest gotowa do przejęcia odpowiedzialności za wywóz śmieci. Czas jest do 1 lipca, ale żeby zdążyć, już trzeba rozpisywać przetargi. Samorządowcy zwlekają, odwołując się do Trybunału Konstytucyjnego i do prezydenta Komorowskiego. Teoretycznie nowe przepisy mają położyć kres wyrzucaniu śmieci po lasach. Praktycznie oznaczają raczej wyższe opłaty, mniej konkurencyjne usługi i być może kłopoty dla gmin, które mają własne zakłady oczyszczania. Sprawa budzi emocje, bo śmieci to bardzo intratny interes.

Pieniądz nie śmierdzi

Śmieci to intratny interes, choć niezbyt porywający temat. Jak słyszeliśmy wielu Polaków nie wie o nadchodzących zmianach. Nie lepiej jest z podejściem do segregacji odpadów. Pod tym względem jesteśmy na szarym końcu Europy. Nie segregujemy, bo nie wiemy jak albo/i nie wierzymy, że to ma sens. I z pewnością rewolucja śmieciowa nie wywoła rewolucji w naszej ekologicznej świadomości, choć będzie premiować tych, którzy podejmą się sortowania własnych śmieci. Wiadomo - żaden argument nie działa tak, jak finansowy.

Palikot: Kościół jest zabagniony. Prezydent nie powinien jechać do Watykanu

- Wybór tego czy innego hierarchy Kościoła, nie spowoduje zmian, których oczekujemy. Kościół jest zabagniony - powiedział w "Kropce nad i" Janusz Palikot. Lider Ruchu Palikota stwierdził też, że prezydent Bronisław Komorowski nie powinien jechać na inaugurację pontyfikatu papieża Franciszka. - Czemu znów fundujemy sobie koszty? Państwo świeckie nie jest od organizowania wizyt osób duchownych - przekonywał.

Polskie śmieci

Pewnie mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że aż 9 milionów ton jedzenia wyrzucamy co roku na śmietnik. Akurat pod tym względem jesteśmy w europejskiej czołówce. Dlaczego marnujemy tyle jedzenia i dlaczego w śmieciach ląduje wszystko, co nam już nie potrzebne? Reporter TVN24 zajrzał do śmietnika przeciętnego Polaka.

Kradł datki z kościelnych skarbonek

Policja zatrzymała 32-letniego mężczyznę podejrzewanego o kradzież pieniędzy z kościelnej skarbonki parafii w Bieczu (Małopolska). Zatrzymany przyznał się łącznie do trzech włamań do kościołów na terenie Gorlic. Grozi mu nawet 10 lat więzienia.

Proces Katarzyny W. Relacja z trzeciego dnia

18 marca, podczas trzeciej rozprawy Katarzyny W. oskarżonej o zabicie swojej półrocznej córki Magdy, Sąd Okręgowy w Katowicach przesłuchał świadków: Krzysztofa Rutkowskiego (właściciela biura detektywistycznego), Macieja L. (pracownika biura Krzysztofa Rutkowskiego), Sławomira Ś. (pracownika biura Krzysztofa Rutkowskiego) i Marcina K. (z którym mieszkała Katarzyna W., gdy zatrzymała ją policja) CZYTAJ:

Zarzut dla b. dyrektor Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku

Gdyńska prokuratura postawiła zarzut niedopełnienia obowiązków b. dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku. Zdaniem śledczych kobieta niezgodne z przepisami zakwalifikowała na rodzinę zastępczą małżeństwo C. Dwójka powierzonych im dzieci nie żyje.

"Wyprowadzaj się pan z Polski, ale nie traktuj polskiego pracownika jak niewolnika"

- To chamski list - tak w "Faktach po Faktach" w TVN24 Piotr Duda odniósł się do listu, jaki napisał do szefa "Solidarności" po spotkaniu "oburzonych" w Gdańsku Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. "Przedsiębiorcy mają głęboko w d****, jaką Pan zechce ustanowić płacę minimalną oraz czy zlikwiduje Pan umowy cywilno-prawne" - pisał m.in. Cezary Kaźmierczak.