Najnowsze

Najnowsze

Kontrole kaskadowe batem na warszawskich piratów?

Jest ich dużo, a będzie jeszcze więcej. Warszawa zamówiła kolejnych kilkadziesiąt znaków informujących o fotoradarach. Do końca roku stolica będzie nimi naszpikowana. Powód? Strażnicy miejscy ze stolicy jako pierwsi w Polsce wprowadzają tak zwane kontrole kaskadowe. Na początek w dwudziestu miejscach.

"Chwilówka" z oprocentowaniem 23 tys. proc. Pożyczajmy z głową

Komisja Nadzoru Finansowego i wiele innych instytucji wspólnie ostrzegają - pożyczajmy pieniądze z głową. Zbliżają się święta, czas wielkich wydatków i często szybkich kredytów. A te bywają najbardziej zdradliwe. Zdarzają się oferty - na które dajemy się skusić, w których koszty pożyczki wynoszą często 23 tys. procent rocznie. Pożyczyć łatwo, ale spłacić - to już mało kto potrafi. Na co uważać, czego nie robić, jak się ochronić?

Boni: Trzeba postawić tamę dla mowy nienawiści

- Społeczeństwo nie powinno tolerować rasizmu, ksenofobii, wykluczenia. Trzeba przeciwstawić się dyskryminacji i mowie nienawiści - zaapelowali członkowie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych po swoim spotkaniu.

"Jesteś Bogiem" wziął najwięcej Złotych Kaczek

Film "Jesteś Bogiem" został uznany za najlepszą polską produkcję mijającego roku. Złote Kaczki, nagrody przyznawane przez czytelników magazynu "Film" wręczono na uroczystej gali w Warszawie w poniedziałek wieczorem.

Jest zgoda państw strefy euro. Będzie pomoc dla Grecji

Redukcja długu publicznego Grecji o 40 mld euro, do poziomu 124 proc. PKB do 2020 r., a także wypłata łącznie ok. 44 mld euro pomocy - oto główne postanowienia zakończonego we wtorek nad ranem spotkania ministrów finansów strefy euro i MFW. - Z wielką radością przyjmuję porozumienie - oświadczył szef EBC Mario Draghi.

Uczestnik

Waldemar Pawlak przerywa milczenie i zdradza, co zamierza zrobić ze sobą w najbliższym czasie.

Poradnik

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało kilka rad dla chcących jeść w sposób wzbudzający pożądanie.

Ciężka praca

Kandydat PiS na premiera, profesor Piotr Gliński powrócił i od razu zabrał się do przedstawiania swojej wizji dobrej władzy.

Mnóżmy się

Premier Donald Tusk w Opolu powrócił do kwestii działań rządu w kierunku zwiększenia dzietności.

Słabo

Prezes Jarosław Kaczyński ubolewa nad małym zainteresowaniem propozycjami PiS ze strony dziennikarskiej braci.

Gwiazda

Józef Oleksy zachwala Ryszarda Kalisza, którego widzi w niedalekiej przyszłości w fotelu prezydenta warszawy.

Ekshumacja ciała Arafata rozwiąże zagadkę?

Zwolennicy teorii, że Jaser Arafat został otruty dopięli swego. Jego ciało zostanie ekshumowane, a potem poddane wielomiesięcznym badaniom. Przywódca Autonomii Palestyńskiej zmarł 8 lat temu. Nigdy nie zrobiono sekcji zwłok, nigdy też nie udowodniono, że został zamordowany. Ale poszlaki były.

Dzieci zginęły od bomb kasetowych

Niewzruszony reżim w Syrii, który już dawno przestał przejmować się cywilami, ale teraz jego ofiarą padły dzieci. Bardziej niewinnych ofiar już nie ma. Dziesięcioro dzieci zginęło na przedmieściach Damaszku. Zdjęcia są drastyczne, bo dzieci zginęły od bomb kasetowych, w większości krajów świata zakazanych.

W piratów kaskadą radarów

Kaskada - kto ją odczuje, zapamięta na długo. Straż Miejska w Warszawie stawia znaki i szykuje się do polowania na piratów drogowych. A pomóc ma w tym właśnie kaskada patroli. Na jednej trasie zamiast jednego, mają być nawet i trzy fotoradary. Kto nie zwolni przy pierwszym, a najdalej przy drugim, przy trzecim może stracić prawo jazdy. Aż nie nauczy się jeździć zgodnie z przepisami.

Pożyczajmy z głową

Komisja Nadzoru Finansowego i wiele innych instytucji wspólnie ostrzegają - pożyczajmy pieniądze z głową. Zbliżają się święta, czas wielkich wydatków i często szybkich kredytów. A te bywają najbardziej zdradliwe. Zdarzają się oferty - na które dajemy się skusić, w których koszty pożyczki wynoszą - uwaga - 23 tysiące procent rocznie. Pożyczyć łatwo, ale spłacić - to już mało kto potrafi. Na co uważać, czego nie robić, jak się ochronić?

Kiedy "Pawlak - reaktywacja"?

Na razie przeżywa porażkę, z ław rządowych przesiadł się na tyły Sejmu. Czyta książki, nie angażuje się, a nawet nieco alienuje. To nowy Waldemar Pawlak - już nie prezes PSL. Czy to zapowiedź politycznej emerytury? W to akurat nikt nie wierzy - ani zwolennicy, ani przeciwnicy Pawlaka. Bo jeśli ktokolwiek w naszej polityce opanował sztukę cudownej regeneracji, to właśnie on. Stąd oczekiwanie, że wróci aktywnie do politycznej gry albo zamieni fotel prezesa partii na prezesa firmy.

Słowa, które nawołują do zbrodni?

Reżyser Grzegorz Braun wezwał do rozstrzelania tuzina dziennikarzy "Gazety Wyborczej" i dwóch tuzinów z TVN-u. Sprawą zajęła się już prokuratura, bo takie słowa mogą być zdaniem wielu komentatorów publicznym nawoływaniem do popełnienia zbrodni.

Pacjent w sieci

To jeszcze nie rewolucja, ale początek zmian, które mają ułatwić życie i pacjentom i lekarzom. Od stycznia zacznie działać e-WUŚ, czyli elektroniczny system pozwalający na szybkie sprawdzenie - czy chory jest ubezpieczony. Nie będą już potrzebne żadne legitymacje, książeczki, RMU-y - wystarczy tylko dowód z PESEL. Ten system to pierwszy krok. Za niecałe 1,5 roku, cała historia naszej choroby ma być zapisana elektronicznie.

Długa kolejka po zdrowie

W Polsce kolejki do lekarza są jednymi z najdłuższych w Europie. Kilka miesięcy, a nawet kilka lat trzeba czekać na wizytę u specjalisty. Kuriozum. Terminy tak odległe, że stawiają pod znakiem zapytania w ogóle sens takiego leczenia.

Kuracja prywatna

Polacy coraz częściej płacą za leczenie. Bezpłatna powszechna służba zdrowia w Polsce to już fikcja. Liczby mówią same za siebie. Co drugi Polak choć raz zapłacił za leczenie z własnej kieszeni. A ponad 2 miliony Polaków (mimo, że płaci obowiązkowe państwowe ubezpieczenie zdrowotne), ubezpiecza się też prywatnie. Sami wydajemy na leczenie już tyle, ile wynosi połowa rocznego budżetu NFZ na ten cel. I nasze wydatki wciąż rosną.

Paplatky za zdravi

Jedna z jej największych dolegliwości, czyli długie kolejki do lekarza w Polsce i czeski sposób na rozwiązanie tego problemu. Od kiedy nasi południowi sąsiedzi sami muszą dopłacać do leczenia, rzadziej chodzą do przychodni, rzadziej wzywają pogotowie i krócej leżą w szpitalu. Płacą symbolicznie (niecałe 5 złotych po przeliczeniu), ale, jak sami przyznają, to sprawiło, że przestali korzystać ze służby zdrowia bez powodu. Płacą więc i nie płaczą. Jak sprawdziła nasza reporterka, trudno znaleźć kogoś, kto dziś krytykuje poplatek (czyli taką opłatę), choć rząd, który wprowadzał ten system 4 lata temu zapłacił za to wysoką cenę.

Język nienawiści? "Potrzeba tożsamości w świecie, gdzie się wszystko wali"

To PiS wprowadziło język nienawiści w życiu publicznym i zaostrzyło go będąc w opozycji - powiedział w "Kropce nad i" Władysław Frasyniuk, działacz opozycji w PRL, komentując nie najlepszą atmosferę na polskiej scenie politycznej. Prof. Jadwiga Staniszkis przekonywała z kolei, że to, co się dzieje w Polsce to wynik niewyjaśnionych do końca przyczyn katastrofy smoleńskiej. Problem - w jej opinii - mogłoby rozwiązać powołanie międzynarodowej komisji.

Język nienawiści? "Potrzeba tożsamości w świecie, gdzie się wszystko wali"

To PiS wprowadziło język nienawiści w życiu publicznym i zaostrzyło go będąc w opozycji - powiedział w "Kropce nad i" Władysław Frasyniuk, działacz opozycji w PRL, komentując nie najlepszą atmosferę na polskiej scenie politycznej. Prof. Jadwiga Staniszkis przekonywała z kolei, że to, co się dzieje w Polsce to wynik niewyjaśnionych do końca przyczyn katastrofy smoleńskiej. Problem - w jej opinii - mogłoby rozwiązać powołanie międzynarodowej komisji.