Najnowsze

Najnowsze

Przeszczepili mu obie ręce. "Chcę znowu cieszyć się życiem"

Amerykański żołnierz Brendan Marrocco stracił w Iraku obie ręce i obie nogi. Teraz podczas operacji przeprowadzonej przez lekarzy z Baltimore, przeszczepiono mu jednocześnie obydwa przedramiona. - Znów jestem sobą. Chcę znów cieszyć się życiem - powiedział na konferencji prasowej.

Monitoring i donosy - tak gminy sprawdzą nasze śmieci

Od 1 lipca opłaty za wywóz śmieci będą kluczową pozycją w budżetach gmin, bo to one, za pośrednictwem wybranych w przetargach firm, będą gospodarować śmieciami na swoim terenie i pobierać stosowne opłaty. Pomysłów na skuteczne ściąganie opłat jest wiele: donosy, monitoring czy wykorzystanie list wyborczych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Nauczyciele będą mieli krótsze wakacje

Resort edukacji chce zabrać nauczycielom tydzień wakacji. Jeśli zechcą wyjechać na narty między świętami a sylwestrem, będą musieli wziąć urlop - pisze "Gazeta Wyborcza".

Boeing kpt. Wrony pojedzie do Poznania. Transport droższy niż zakup

Boeing 767, który ponad rok temu lądował bez podwozia na warszawskim Okęciu, nie trafi na Wyspy Brytyjskie, a do Poznania. Właściciel maszyny, który kupił ją od LOT-u, stwierdził, że transport byłby nieopłacalny i dlatego porozumiał się w sprawie sprzedaży kadłuba z polskim deweloperem – firmą Eko Park. – Kwota transakcji jest symboliczna. Droższe będzie przewiezienie samolotu do Poznania – mówi nam osoba z otoczenia spółki.

DJ Wika, czyli życie zaczyna się po 70-ce

Wesołe jest życie staruszki. Pani Wirginia ma 74 lata i czuje się młoda. Co więcej sprawia, że jej rówieśnicy także. Jest diżejką. I jest przykładem, że życie zawodowe seniora nie kończy się nawet po 70-ce. I nawet kończyć się nie powinno.

Terapeuta oskarżony o molestowanie niesłyszących. Wróci do pracy?

37-letni terapeuta z ośrodka dla dzieci niesłyszących w Żarach molestował uczniów, sypiał z dziećmi w jednym łóżku, miał tysiące pedofilskich zdjęć - twierdzi prokuratura. Wkrótce stanie za to przed sądem, ale sam odwołał się do sądu pracy. I ten może go przywrócić na stanowisko.

Mali: Francuskie wojsko przejęło kolejne lotnisko

Wojska francuskie zajęły w nocy z wtorku na środę lotnisko w Kidal, trzecim dużym mieście na północy Mali po wyparciu islamistów z Gao i Timbuktu - poinformowała agencja AFP powołując się na lokalne źródła.

We Wrocławiu jest zbyt głośno. Miasto przekracza normy hałasu

Blisko 40 tys. wrocławian żyje w złych warunkach akustycznych - wynika z miejskiej mapy hałasu. - A to z kolei wpływa na nasze organizmy. Ludzie, którzy ciągle przebywają w hałasie są zmęczeni, pojawia się pogorszenie stanu zdrowia – ostrzegają akustycy.

Mafiozi dzielili po "Dziadzie Chasanie". 23 aresztowanych pod Moskwą

23 członków mafii, którzy zebrali się na obiedzie, na którym miała się odbyć uroczysta "koronacja" trzech pretendentów do tytułu "ojca chrzestnego", zostało aresztowanych. Rosyjscy mafiozi muszą wybrać następcę słynnego "Dziada Chasana", zamordowanego przez strzelca wyborowego w centrum Moskwy.

Polacy współtworzą sztuczny mózg

Stworzyć ludzki mózg, a w zasadzie jego elektroniczny model, to zadanie dla naukowców z całej Europy. W wielkim badawczym projekcie biorą udział także Polacy. Cel jest ambitny, czasochłonny i kosztowny. Pieniądze się znalazły - dała je Komisja Europejska. Tylko, czy znajdzie się komputer, który to wszystko udźwignie? Materiał "Polski i Świata".

Kerry zatwierdzony. Dziś zaprzysiężony?

Senat USA zatwierdził Johna Kerry'ego na stanowisku Sekretarza Stanu. Zastąpi on Hillary Clinton, która ustąpiła po czterech latach na tym stanowisku ze względów zdrowotnych. Kandydatura Kerry'ego nie wzbudziła kontrowersji i zyskała poparcie obu partii.

MAEA: Nie ma śladu wybuchu w Iranie

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) ujawniła, że nie wykryła śladu żadnego wybuchu w irańskim obiekcie nuklearnym Fordo, podtrzymując tym samym twierdzenie Teheranu, który zaprzeczył, by w ubiegłym tygodniu doszło tam do wybuchu. Jak pisały media, głównie izraelskie, wybuch był efektem sabotażu.

Gej będzie mógł zostać skautem?

Boy Scouts of America (BSA) - organizacja chłopięcego skautingu w USA - rozważa zniesienie wieloletniego zakazu członkostwa jawnych gejów. Może on zostać uchylony już 6 lutego.

Jak stworzyć ludzki mózg?

Stworzyć ludzki mózg, a w zasadzie jego elektroniczny model, to zadanie dla naukowców z całej Europy. W wielkim badawczym projekcie biorą udział także Polacy. Cel jest ambitny, czasochłonny i kosztowny. Pieniądze się znalazły - dała je Komisja Europejska. Tylko, czy znajdzie się komputer, który to wszystko udźwignie?

Życie zaczyna się po 70-ce?

Wesołe jest życie staruszki. Pani Wirginia ma 74 lata i czuje się młoda. Co więcej sprawia, że jej rówieśnicy także. Jest DJ-ką. I jest przykładem, że życie zawodowe seniora nie kończy się nawet po 70-ce.

Cała Polska odśnieża

Jest odwilż, więc jest i problem. Zalegający śnieg był tak ciężki, że runęła część dachu na stadionie Wisły Kraków. Nikomu na szczęście nic się nie stało. Ale na wysokościach dzieje się - temperatura spada, waga śniegu rośnie. Czas na wielkie odśnieżanie. Jest konieczne, bo w przeciwnym wypadku może być bardzo niebezpiecznie.

Jak to inni robią ze związkami partnerskimi

Polski Sejm wyraźnie nie przygotowany na debatę o związkach partnerskich. Choć ciąg dalszy w tej sprawie ma jeszcze przy Wiejskiej nastąpić. Kolejny projekt składa właśnie SLD. A wszystko to w kontekście dyskusji europejskiej. I rozwiązań, które w wielu krajach już od dawna funkcjonują.

Pawłowicz kontra Grodzka. Komu jest do śmiechu?

PiS oficjalnie nie komentuje, ale Ruch Palikota występuje na drogę prawną po wypowiedziach profesor Krystyny Pawłowicz na temat Anny Grodzkiej. Posłanka do posłanki skłonna jest raczej mówić per pan - co staje się oklaskiwaną anegdotą na spotkaniach klubu "Gazety Polskiej". Poza klubem śmieją się już nie wszyscy, a najmniej Anna Grodzka, która być może będzie wicemarszałkiem Sejmu

"Nie wydaje się". O co chodzi SN z konkubinatem?

Legalizacja heteroseksualnego konkubinatu jest niedopuszczalna - tak mówi Sąd Najwyższy powołując się na Artykuł 18 Konstytucji. To komentarz do odrzuconych przez Sejm projektów ustaw o związkach partnerskich. Nie wydaje się potrzebne, by zmieniać prawo w tym kierunku - czytamy w uzasadnieniu. Zastanawia jednak określenie: "nie wydaje się" - bo brzmi mało precyzyjne.

Przez "trawkę" stracili połowę życia

Każdy doświadczony terapeuta wie, jak to się może skończyć. Wiedzą też rodzice dzieci uzależnionych od marihuany. Synowie kobiet, z którymi rozmawiała reporterka "Czarno na Białym", przez niewinną zabawę w wieku kilkunastu lat stracili połowę życia. Dziś zaczynają uczyć się wszystkiego od nowa. Bez gwarancji, że koszmar rozpoczęty jednym skrętem nie wróci.

Pierwszy krok do narkomanii?

Marihuana to pierwszy krok do narkomanii. Prawda czy mit? Palenie kończy się uzależnieniem od heroiny albo innych tak zwanych twardych narkotyków. Tak czy nie? Prowadzi też do nieodwracalnych zmian w mózgu i szkodzi bardziej niż inne używki. To fakt czy wymysł terapeutów?

Jak kupić marihuanę?

O badanie dzieci narkotestami zaapelowała ostatnio matka szesnastolatka, który popełnił w Wigilię samobójstwo. O tym, że był uzależniony, rodzice dowiedzieli się za późno, kiedy już nie żył. Wcześniej - jak większości matek i ojców - nie przyszło im do głowy, że problem narkomanii może dotyczyć ich dziecka. Tymczasem co czwarty gimnazjalista przyznaje, że próbował marihuany. Połowa twierdzi, że łatwo ją kupić. Reporterka "Czarno na Białym" przekonała się, że bardzo łatwo.

Uratował tysiące ludzi, gdy Serbowie wysadzali tamę. Złamał rozkaz, teraz dostał order

Jako członek misji obserwacyjnej ONZ miał się nie angażować. Jednak kiedy zobaczył, że serbskie wojska chcą wysadzić tamę i wykorzystać wodę jako "broń masowego rażenia", ruszył do akcji. Brytyjski oficer Mark Gray nie zważając na pułapki i trwającą wymianę ognia uratował dziesiątki tysięcy ludzi. Po latach jego odwaga doczekała się uhonorowania.

Nie żyje polski zdobywca Oscarów

W Szwajcarii w wieku 84 lat zmarł Stefan Kudelski, wynalazca pierwszego przenośnego magnetofonu Nagra, który zrewolucjonizował świat nagrywania dźwięku. Za swój wynalazek zdobył m.in. Oscary i nagrody Emmy.