Najnowsze

Najnowsze

"Od początku był mętlik informacyjny. Za późno, by to naprawić"

Podziały polityczne i społeczne, które powstały po katastrofie smoleńskiej, to przede wszystkim efekt złej polityki informacyjnej. Dzisiaj jest już za późno, by to naprawić - taką tezę stawia płk Edmund Klich, były przewodniczący Polskiej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Według niego największa słabość "raportu Millera" polega właśnie na tym, że jego autorzy nie zadbali o "jasność przekazu" z ich badań. - Uznali, że sam raport jest tak doskonały, iż nie muszą tego robić - ocenia.

Polski ambasador w Rosji upomina się o wrak tupolewa

Ambasador RP w Rosji Wojciech Zajączkowski w wywiadzie dla opozycyjnej "Nowej Gaziety", upomniał się o zwrot wraku tupolewa, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. Ambasador podkreślił, że jest to problem wzajemnego zaufania między Polską i Rosją.

Seul: Za wielkim atakiem hakerskim stał Pjongjang

Korea Południowa podtrzymuje, że za wielkim atakiem hakerskim 20 marca na sieci komputerowe dwóch dużych południowokoreańskich banków i trzech głównych nadawców radiowo-telewizyjnych, stała Korea Północna.

Wyjątkowy start trenera Warty: 16:0 w czterech meczach

Trener Warty Krzysztof Pawlak otwiera nowy rozdział w klubie wyjątkowo dobrym bilansem. Zespół wygrał cztery pierwsze mecze pod jego wodzą nie tracąc nawet gola. Problem w tym, że klasa przeciwników jest wątpliwa. Nawet prezes klubu, chwaląc trenera, mruży figlarnie oko.

Republikanie chcą zablokować debatę o broni

Demokraci chcą w czwartek rozpocząć formalną debatę w Senacie o reformie prawa o kontroli i dostępie do broni palnej. Ale już 14 republikanów zapowiedziało, że użyje obstrukcji parlamentarnej, by sprzeciwić się jakiemukolwiek głosowaniu mającemu związek z tą reformą.

50 km/h na miejskiej wylotówce. Drogowcy muszą ją naprawić

Choć ma dwa lub trzy pasy w jednym kierunku, drogowcy w połowie marca wprowadzili na niej ograniczenie do 50 km/h. - Przyczyną jest zły stan techniczny nawierzchni jezdni - tłumaczył Tomasz Libich z Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu. Teraz, miesiąc po planowanym rozpoczęciu prac, wreszcie ruszył oczekiwany remont na ul. Krzywoustego.

Deresz: Zamiast modlitwy są krzyki. To niegodne

Zamiast refleksji, skupienia i modlitwy w związku z katastrofą smoleńską, są demonstracje, okrzyki i hałas. To przykre, smutne i niegodne - powiedział we "Wstajesz i wiesz" Paweł Deresz, mąż zmarłej w katastrofie smoleńskiej Jolanty Szymanek-Deresz.

Byłemu ministrowi kolei grozi kara śmierci

Były chiński minister kolei Liu Zhijun, który w niesławie opuszczał swoje stanowisko w ubiegłym roku, został formalnie oskarżony o korupcję i nadużycia władzy. Liu grozi długoletnie więzienie a nawet kara śmierci.

Student ranił nożem 14 osób

Uzbrojony w nóż student college'u w Teksasie zaatakował na terenie uczelni przypadkowe osoby. Zanim go obezwładniono i aresztowano, poranił co najmniej 14 osób. Cztery osoby znajdują się w stanie ciężkim.

Wrocław planuje budowę metra

Spod Stadionu Miejskiego aż na plac Grunwaldzki lub z Sołtysowic na Krzyki. Tak miałoby przebiegać wrocławskie metra. Biuro Rozwoju Wrocławia właśnie przygotowało wstępne projekty budowy. Czy stolica Dolnego Śląska będzie mieć metro? - Jeśli w ogóle miałoby powstać, to na pewno nie szybko - przyznają urzędnicy.

70 lat temu na jaw wyszedł mord w Katyniu

11 kwietnia 1943 r. radio niemieckie podało informację o odkryciu w Katyniu zbiorowych grobów polskich oficerów. Decyzję o ich rozstrzelaniu wraz z innymi jeńcami polskimi podjęło Biuro Polityczne KC WKP(b) 5 marca 1940 r. W sumie w wyniku tej decyzji zgładzono około 22 tys. obywateli polskich.

"Bardzo dobra współpraca" Kuby i USA

Takie przypadki w historii relacji obu krajów nie zdarzają się często. Kubańskie MSZ poinformowało, że wyda władzom amerykańskim małżeństwo, które zbiegło na Kubę po uprowadzeniu z Florydy dwójki własnych dzieci. Rodzicom w USA odebrano prawa rodzicielskie.

Premier: W tej politycznej wrzawie warto pomyśleć o 96 ofiarach

- Gorąco wierzę, że nadejdzie taki dzień, kiedy ta smutna, tragiczna rocznica nie będzie Polaków dzieliła i że będzie możliwa wspólna refleksja i modlitwa, bez złych emocji. Tego chcieliby także ci, którzy tam zginęli, gdyby dziś byli z nami - powiedział premier Donald Tusk na warszawskich Powązkach, gdzie złożył wieniec i zapalił znicz pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Rakiety Kima w ruchu. "Odpalenie może nastąpić w każdej chwili"

- Korea Północna poinformowała dyplomatów z kilku państw, że odpali rakietę około środy. Pocisk przeleci nad Japonią - twierdzi japońska gazeta "Sankei Shimbun", powołując się na informatora. Przecieki z władz USA sugerują, że "odpalenie może nastąpić w każdej chwili". Satelity wykryła kilka mobilnych wyrzutni rakiet.

Językowa rewolucja w Watykanie: papież unika języków obcych

Rewolucja językowa w Watykanie - tak określa się widoczne zmiany, jakie przyniósł pontyfikat papieża Franciszka. Papież z Argentyny mówi głównie po włosku i unika innych języków obcych, co potwierdził też podczas spotkania z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem.

Wskazali już winnych i mówią "niet" ws. wraku. Jak śledztwo smoleńskie prowadzą Rosjanie

Były deklaracje pełnej współpracy z polskimi prokuratorami i jak najszybszego zakończenia śledztwa smoleńskiego. Tymczasem trzy lata po katastrofie końca czynności śledczych rosyjskich nie widać, a strona rosyjska, mówiąc o tamtych wydarzeniach za wykładnię przyjmuje raport MAK sprzed ponad dwóch lat, orzekający o winie Polaków. Polskie zastrzeżenia do zachowania Rosjan pojawiły się już kilka miesięcy po katastrofie. Liczne monity i wizyty prokuratora generalnego w Moskwie niewiele pomagają, a symbolem stanowiska Rosji ws. śledztwa stał się problem zwrotu wraku tupolewa.

1000 dni śledztwa, 2000 protokołów przesłuchań, 500 tomów akt. Co do dziś ustalono w smoleńskim śledztwie?

Rok temu zamach na polskiego prezydenta pod Smoleńskiem dopuszczał co piąty Polak. Dziś co trzeci. Pojawiają się też kolejne wątpliwości dotyczące tego, co na wraku tupolewa znaleźli polscy eksperci. Jeszcze tylko „cząsteczki TNT”, czy już „ślady trotylu”? Odpowiedzi na to pytanie ciągle nie ma. Podobnie jak na wiele innych, dotyczących katastrofy smoleńskiej i efektów prac prokuratorów.