Najnowsze

Najnowsze

Atakowali w aptekach, sklepach i mieszkaniach

Sześciu mieszkańców Radomia, podejrzanych o dokonanie licznych rozbojów, m.in. w sklepach, aptece i mieszkaniach, zatrzymała policja. Czterech z nich trafiło do aresztu, dwóch nieletnich - do ośrodka wychowawczego. Przestępcy ukradli w sumie kilkadziesiąt tysięcy zł.

"Pierwsza myśl: kto teraz będzie prezydentem?"

"W taką wiadomość nie można było uwierzyć", "Serce mi stanęło", "Czułam to, co wszystkie rodziny ofiar" - tak internauci wspominają 10 kwietnia 2010 roku. Okoliczności, w jakich dowiadywaliśmy się o katastrofie były różne, ale reakcje podobne: smutek, szok i niedowierzanie. "Próbowałem się dodzwonić do przyjaciół. Wtedy już nie żyli" - wspomina Wojciech Olejniczak, który o katastrofie dowiedział się w studiu "Poranka" TVN24.

Breivik jednak nie jest szalony?

Anders Behring Breivik jednak jest poczytalny i nie można go uznać za szalonego - to wynik najnowszego badania wyznaczonych przez sąd w Oslo psychiatrów. Eksperci mieli zweryfikować pierwszą opinię na temat zdrowia zamachowca, w której został on uznany za niepoczytalnego i "żyjącego we własnym świecie urojeń". Uznanie Breivika za poczytalnego nie oznacza automatycznie, że będzie sądzony i trafi do więzienia.

"Nie dziwi ogrom bólu, ani pytanie DLACZEGO"

- Choć minęły już dwa lata od tragicznego wydarzenia pod Smoleńskiem, w wielu sercach nadal gości smutek, rozgoryczenie, pretensje do ludzi, a nawet do Boga - mówił biskup polowy WP Józef Guzdek podczas mszy w intencji ofiar katastrofy w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Udział w niej wziął m.in. prezydent Bronisław Komorowski. Wcześniej na stołecznych Powązkach, a także w innych miejscach stolicy i kraju, o godz. 8.41 zmarłych uczczono minutą ciszy. Także wtorkowe posiedzenie Rady Ministrów rozpoczęto oddaniem hołdu ofiarom katastrofy.

"Władze chcą zniszczyć pamięć o tych ludziach"

- Zadziwia jak oficjalne władze naszego państwa chcą zniszczyć pamięć o tych ludziach. Te władze chcą zniszczyć symbole, do których naród musi się odwołać, by przetrwać - mówiła w Krakowie pod Krzyżem Katyńskim Zuzanna Kurtyka, wdowa po prezesie IPN Januszu Kurtyce, o 96 ofiarach katastrofy smoleńskiej, o których śmierci - jej zdaniem - wciąż niczego nie wiemy. Pod Wawelem obchody związane z rocznicą katastrofy potrwają do wieczora.

Dożywocie "nie narusza praw człowieka" terrorystów

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, iż Wielka Brytania może wydalić pięciu z sześciu pojmanych terrorystów do USA, gdzie może czekać na nich proces i dożywocie w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Sędziowie z Strasburga orzekli, iż możliwość otrzymania takiego wymiaru kary "nie narusza praw człowieka" terrorystów.

Po zabójstwie inspektora ruchu - paraliż komunikacji

Od soboty w Brukseli nie jeżdżą autobusy i tramwaje, nie funkcjonuje też metro. Wszystko w ramach strajku pracowników komunikacji miejskiej, którzy protestują po śmierci swojego kolegi z pracy, śmiertelnie pobitego podczas pełnienia obowiązków. Bruksela przeżywa komunikacyjny paraliż.

Rozejm ONZ w gruzach? Reżim wciąż walczy

Siły reżimu Baszara Asada nadal prowadzą działania zbrojne, mimo że minęła wyznaczona godzina wejścia w życie rozejmu - twierdzi syryjska opozycja. Potwierdzenie informacji oznaczałoby ostateczne fiasko planu pokojowego wynegocjowanego przez byłego sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana. W związku z sytuacją w Syrii i po starciach na granicy z Turcją szef MSZ Ankary przerwał wizytę w Chinach i wraca do kraju.

Przepisał dziecku złe dawki leków. Był kompletnie pijany

Dyżurujący w wielkanocny poniedziałek lekarz przepisał 11-letniemu dziecku niewłaściwie dawki leków. Policja zaalarmowana przez matkę nastolatka stwierdziła u medyka 2,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna został zatrzymany - jak wytrzeźwiej - usłyszy zarzuty.

"Lekarze się o niego boją, ale on będzie walczył"

Brat Robina Gibba przyleciał do Wielkiej Brytanii, by w szpitalu spędzić czas z chorym bratem - rodzina boi się, że "może go widzieć ostatni raz". Członek legendarnej grupy Bee Gees zachorował na zapalenie płuc, zaledwie kilka dni po tym jak ogłoszono, że pokonał raka. Jest bardzo słaby. - Jego ciało dostało mocny wycisk. Lekarze się o niego boją - mówi Barry Gibb.

Rosjanie przekazali dwa kolejne tomy akt smoleńskich

Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej przekazała Polsce kolejne dwa tomy akt rosyjskiego śledztwa w sprawie katastrofy polskiego Tu-154 M pod Smoleńskiem. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej zadeklarował oddanie Polsce wraku samolotu. Ale - zupełnie jak dotąd - dopiero po zakończeniu rosyjskiego śledztwa.

Kaczyńska: Dziękuję tym, którzy pamiętają

- Chciałabym wyrazić wdzięczność tym, którzy pamiętają o moich rodzicach i mają odwagę to pokazać publicznie - mówiła Marta Kaczyńska po wyjściu z krypty na Wawelu, gdzie w drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej uczestniczyła w prywatnej mszy św. w intencji Lecha i Marii Kaczyńskich. Córce prezydenta towarzyszyła rodzina i delegacja polityków PiS, m.in. Beata Szydło i senator Stanisław Kogut.

Wywalczyły małżeństwo, teraz walczą o rozwód

Dwie lesbijki z USA mają wyjątkowy problem. Zazwyczaj osoby homoseksualne muszą walczyć o prawo do zawarcia związku małżeńskiego. Dwie kobiety z Maryland starają się osiągnąć coś przeciwnego. Przed stanowymi sądami toczą batalię o prawo do rozwodu, którego im odmówiono, ponieważ w tym stanie związki osób tej samej płci nie mogą być legalnie zawierane.

"NYT" o "rozkwicie nazizmu w Niemczech i Polsce"

- Porywająca alegoryczna eksploracja rozkwitu nazizmu w Niemczech i w Polsce - tak powieść Guntera Grassa "Blaszany bębenek" opisuje prestiżowy amerykański dziennik "New York Times". Przeciw przedstawianiu Polski jako jednej z kolebek nazizmu energicznie zaprotestowała Polonia. Do gazety wysłano list protestacyjny.

"Rosjanie zabili uczestników delegacji do Smoleńska"

- Nie mam wątpliwości, że Rosjanie zabili uczestników delegacji do Smoleńska 10 kwietnia 2010 r. Moja wątpliwość dotyczy tego, czy uczynili to celowo - powiedziała w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Magdalena Merta, wdowa po byłym wiceministrze kultury Tomaszu Mercie. - Rosjanie odpowiadają za tę katastrofę - podkreśliła.

Wietnamczyk kupił sobie miasteczko w USA

"Najmniejsze miasto USA", mające jednoosobową populację Buford w Wyoming, trafiło w ręce Wietnamczyka. Azjata kupił je na internetowej aukcji za 900 tysięcy dolarów, aby spełnić swój "American Dream". Paradoksalnie, ostatnim właścicielem Buford był weteran wojny w Wietnamie.

Harry święta spędził w Transylwanii

Wielkanoc książę Harry spędził w Transylwanii. Wnuk brytyjskiej królowej wypoczywał w historycznej krainie w centralnej Rumunii, na tyle dziewiczej, że wciąż można tam spotkać na wolności dzikie zwierzęta.

Więzienie dla chińskiej adwokat

Na dwa lata i osiem miesięcy więzienia skazał chiński sąd niepełnosprawną obrończynię praw człowieka Ni Yulan, która jako adwokat reprezentowała rodziny, dotknięte przymusowymi wysiedleniami. Mąż kobiety usłyszał wyrok dwóch lat pozbawienia wolności.

Mniej ofiar, mniej pijanych kierowców niż rok temu

21 osób zabitych, 298 rannych w 236 wypadkach - tak święta wielkanocne podsumowuje policja. W ciągu czterech dni - od Wielkiego Piątku do świątecznego poniedziałku - policjanci zatrzymali też ponad 1,5 tys. pijanych kierowców.

Izrael boi się Iraku. Będzie miał takie same F-16

Izraelskie wojsko jest coraz bardziej zaniepokojone rozbudową sił zbrojnych Iraku. Największe obawy budzi zakup myśliwców F-16, które będą w podobnej wersji jak najnowocześniejsze izraelskie maszyny tego typu - twierdzi "Jerusalem Post". Tel-Awiw jest niespokojny, ponieważ w Bagdadzie, zbrojonym przez USA, ma mieć coraz silniejsze wpływy Iran.

Sześciolatki zostają w przedszkolach

Coraz więcej sześciolatków zostaje w przedszkolach. Rodzice nie chcą bowiem posyłać swoich pociech do szkół. W związku z tym może zabraknąć miejsc dla młodszych dzieci - alarmuje "Rzeczpospolita".

Brakuje 8 tys. policjantów na Euro 2012

Dwa miesiące przed Euro 2012 brakuje niemal 8 tys. policjantów. To stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo mistrzostw przed i po piłkarskiej imprezie - alarmują eksperci. O sprawie pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Reżim Asada dotrzyma słowa? Od dziś zawieszenie broni

O godzinie 5 czasu polskiego (godz. 6 czasu lokalnego) w Syrii powinny umilknąć strzały. Reżim prezydenta Asada zgodził się wcześniej, że o tej właśnie porze wstrzyma działania zbrojne. Ten sam warunek w ciągu kolejnych 48 godzin ma spełnić opozycja. Jeszcze kilkanaście godzin wcześniej do zbrojnych incydentów doszło na granicy Syrii z Turcją i Libanem. Armia syryjska nie zaprzestała w poniedziałek ataków; zginęło w nich według źródeł opozycji nie mniej niż 100 osób.

Władze oddzielnie, PiS oddzielnie

Uroczystości związane z drugą rocznicą katastrofy smoleńskiej odbędą się dziś zarówno w kraju, jak i za granicą. W Warszawie rano zostanie odprawiona msza w Katedrze Polowej, pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka. Uczestniczyć w niej będą m.in. prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk. Do Smoleńska udała się delegacja rządowa i niektórzy bliscy ofiar katastrofy. Na cały dzień odrębne obchody rocznicy zaplanowało Prawo i Sprawiedliwość.

Był pułk, jest baza. Nie ma samolotów

Latem ubiegłego roku słynny 36. specjalny pułk lotnictwa transportowego został rozwiązany. Pracę straciło 13 oficerów. Reporter programu "Polska i Świat" sprawdzał, co dzisiaj dzieje się z byłymi pracownikami pułku i maszynami, które tam latały.

Solidarni 2010 nadal aktywni. "To daje nam nadzieję"

Jedną z najbardziej aktywnych, a już na pewno najgłośniejszych organizacji zabiegających o upamiętnienie ofiar smoleńskiej katastrofy było Stowarzyszenie Solidarni 2010. To oni walczyli o krzyż przed Pałacem Prezydenckim i to oni rozbili tam namiot. Dziś stowarzyszenie nadal działa i walczy.

"To próba zastąpienia ojca"

Smoleńsk to wciąż jeden z najważniejszych tematów w naszej rodzimej polityce. Wielu członków rodzin smoleńskich albo ich przyjaciół po katastrofie zaangażowało się w działalność publiczną. Walczą o prawdę o katastrofie, kontynuują dzieło bliskich.