Najnowsze

Najnowsze

We wtorek ekshumacja Jasera Arafata

Ekshumacja Jasera Arafata, zmarłego w listopadzie 2004 roku, odbędzie się w najbliższy wtorek - poinformowała w sobotę palestyńska komisja śledcza badająca okoliczności śmierci legendarnego przywódcy Palestyńczyków.

W imieniny Katarzyny zostań motorniczym

W niedzielę poznańskie MPK będzie świętować imieniny swojej patronki – św. Katarzyny. Z tej okazji specjalna linia nr 19 zabierze poznaniaków w podróż po zajezdniach tramwajowych stolicy Wielkopolski, a w jednej z nich będzie można samodzielnie poprowadzić tramwaj.

Zmiana układu sił w UE? Oś Berlin-Londyn drażni Francję

Mamy zmianę układu sił w UE. Cameron pozyskał nowych sojuszników - tak zakończony w piątek bez porozumienia unijny szczyt ocenia europejska prasa. Komentatorzy zaznaczają, że nieoczekiwane powstanie osi Berlin-Londyn zrodziło niezadowolenie Francji, która opowiada się za jak największym unijnym budżetem.

Zamieszki w Bangkoku. Gigantyczny protest przeciw władzy

Tajlandzka policja użyła w sobotę gazu łzawiącego, aby rozpędzić demonstrantów, którzy w Bangkoku próbowali przerwać policyjny kordon podczas największego antyrządowego protestu od objęcia władzy przez premier Yingluck Shinawatrę.

Klapa negocjacji - nie ma dramatu? "Jest jeszcze zapasowe wyjście"

- Jest jeszcze zapasowe wyjście, poza kolejnym podejściem (do negocjacji - red.) - przekonywał europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski w TVN24. - Gdyby się strony nie porozumiały, to traktat przewiduje rozwiązanie. Ono jest niewygodne, ale całkiem do zaakceptowania, czyli prowizorium budżetowe - wyjaśnił. W piątek niepowodzeniem skończyły się rozmowy ws. unijnego budżetu na lata 2014-2020.

Bożonarodzeniowa choinka trafiła do Białego Domu

Do Białego Domu przywieziono w piątek ponad 6-metrową choinkę, odebrała ją Pierwsza Dama, Michelle Obama. Światła na bożonarodzeniowym drzewku zostaną uroczyście zapalone podczas tradycyjnej ceremonii 4 grudnia.

Szturmowali graniczny płot. Izraelczycy otworzyli ogień

Żołnierze izraelscy otworzyli w piątek wieczorem ogień do setek Palestyńczyków, którzy zbliżyli się do płotu granicznego między Izraelem i Strefą Gazy. Według źródeł palestyńskich jedna osoba zginęła a 19 zostało rannych. Rozejm nadal obowiązuje.

W lekach znaleziono szkło. Producent wycofuje je w USA

Indyjska spółka farmaceutyczna Ranbaxy poinformowała, że wycofuje w USA partie produkowanej przez siebie generycznej wersji znanego leku przeciwcholesterolowego Lipitor (atorwastatyna), należącego do grupy statyn. Znaleziono w nich szkło.

Determinacja czyni cuda

Żyje 5 tygodni. Aż chce się powiedzieć tylko 5 tygodni, ale w jej przypadku to już cud. Maleńka Amerykanka urodziła się z wadą, która do teraz skazywałaby ją na śmierć, bo jej serce wyrosło częściowo poza klatką piersiową. Lekarze - wiedząc o tym wcześniej - natychmiast po porodzie przystąpili do akcji i dziecko zoperowali. Jak na razie zacierają ręce z radości. Jeszcze bardziej rodzice małej, bo ta z każdym dniem nabiera sił. O cudzie, wielkim ryzyku i jeszcze większej determinacji - Anna Wilczyńska.

Miejsce spotkań w cieniu egzekucji

Kiedyś symbol miejskiej władzy - dziś najbardziej oblegany punkt spotkań w samym sercu miasta. Wrocławski pręgierz, pod którym uwielbiają umawiać się turyści i mieszkańcy, jako miejsce sądów i egzekucji, kryje w sobie mroczną przeszłość.

Szczyt dalszy nastąpi

Ciąg dalszy nastąpi. To na pewno. Może w styczniu, najdalej w lutym, bo budżet - mimo różnic, które wczoraj i dziś jedynie się potwierdziły - trzeba uchwalić. Teraz w Brukseli jest już po szczycie i po porozumieniu. Unijni przywódcy rozjeżdżają się do domów, bo zgody nie ma. Przewodniczący Rady Europejskiej zaproponował kolejną wersję budżetu na lata 2014-2020, ale przede wszystkim Wielka Brytania niewzruszona znowu pokiwała głową na nie. Chce więcej cięć i mniejszych wydatków.

Walczą, czy wywalczą?

Nie wraca ani z tarczą, ani na tarczy. Ale gdyby na siłę trzymać się tego powiedzenia premier Donald Tusk tarczy nie stracił. Trochę jednak musiał ją poobijać. Gdyby Unia przystała na kompromisowe propozycje, Polska nieco by straciła, z naciskiem na nieco, bo mogło być zdecydowanie gorzej. Rzecz w tym, że budżetu nie uchwalono, a odsuwanie tego w czasie i kolejne mocno prawdopodobne cięcia, by udobruchać Wielką Brytanię mogą niestety grać na naszą niekorzyść.

Pod szczególną ochroną

Jest szczególnie chronionym więźniem. Przegląda się jego korespondencję, kontroluje się z kim rozmawia i o czym, i niemal bez podgląda. Brunon K. - człowiek, który chciał według śledczych zabić najważniejsze osoby w państwie, teraz może próbować zabić siebie. A to co mówi, a zwłaszcza to, co mówią o nim agenci ABW i prokuratorzy nie pozostawia specjalnie złudzeń, że jest niebezpieczny. Przekonali się o tym posłowie ze speckomisji, którzy na razie jako jedyni zostali wtajemniczeni w szczegóły śledztwa.

Artystka zaprojektowała przystanki Kolei Metropolitarnej

Wielkie cyfry wkomponowane w elewację, liściasty wzór, a nocą iluminacja wyróżniają osiem Przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Międzynarodowe jury uznało projekt Anny Waligórskiej, lokalnej artystki, za najlepszy i zarazem najbardziej praktyczny.

Serce dziewczynki wyrosło poza klatkę piersiową. Operacja się udała

Żyje 5 tygodni. Te 5 tygodni w jej przypadku, to już cud. Maleńka Amerykanka urodziła się z wadą, która do teraz skazywałaby ją na śmierć, bo jej serce wyrosło częściowo poza klatkę piersiową. Lekarze - wiedząc o tym wcześniej - natychmiast po porodzie dziecko zoperowali. Jak na razie zacierają ręce z radości. Dziewczynka z każdym dniem nabiera sił.

Wybuch gazu w wielopiętrowym budynku. Są ranni

Potężny wybuch gazu w piątek wieczorem całkowicie zniszczył wielopiętrowy budynek w centrum miasta Springfield, w stanie Massachusetts. Co najmniej 18 osób zostało rannych - poinformowały lokalne władze.

Atlas bzdur, czyli groch z kapustą w sześciu ciężkostrawnych odsłonach

Amerykanie wykombinowali, że skoro kino wymyślili Europejczycy - bracia Lumiere, zaś oni mają Hollywood, pożenienie artystów obu kontynentów da piorunujący efekt. Tak powstał "Atlas chmur" – dzieło rodzeństwa Wachowskich i Niemca Toma Tykwera. Miało wyznaczyć "nowe granice kina science fiction". Udało się, co najwyżej, wyznaczyć granice głupoty. No, może jeszcze nudy. "Atlas…" – w zamierzeniu twórców film artystyczny, miał mieć też cechy blockbustera. Dlatego, dostaliśmy kuriozum na wysokich koturnach.

Normalność wojenna

Zawieszenie broni między Izraelem a palestyńskim Hamasem dało "jako taką" normalność w regionie. Nie słychać nalotów, nie spadają bomby, a ludzie coraz chętniej chodzą po ulicach. Nam taka normalność nie mieści się w głowie. Ale my nie żyjemy w ciągłym zagrożeniu, że sąsiad zaatakuje, ani też nie budujemy pod blokami czy domami, obowiązkowych schronów. A w Izraelu to normalne.

Resortowa przyzwoitka

A teraz zadanie specjalne na ten weekend. Należy przyjrzeć się i z uwagą posłuchać tego, co za chwilę pokażemy. Potem warto to jeszcze przeanalizować a najlepiej poćwiczyć, żeby zapamiętać i więcej wstydu Rzeczpospolitej na salonach nie przynosić. Bo jak inaczej odczytać lekcje dobrego zachowania się, które na swoich stronach internetowych serwuje nam Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

ABW bez istotnych uprawnień?

Służby specjalne są od tego, żeby specjalnie głośnio o ich działaniach nie mówić. Ale w przypadku największej polskiej służby, czyli ABW mówi się i to bardzo głośno. Jeszcze w tym roku ma być gotowy projekt rewolucyjnych zmian w Agencji. Ma ona stracić istotne uprawnienia. Pomysł rządu budzi ogromne kontrowersje i emocje - co pokazała ostatnia konferencja prokuratury prowadzącej śledztwo w sprawie Brunona K.