Najnowsze

Najnowsze

Przełomowy wywiad papieża o gejach i aborcji? "Zmienia się perspektywa, nie doktryna"

Zdaniem watykanistów głośny wywiad, którego udzielił w czwartek papież Franciszek, pokazuje, że głowa Kościoła nie tyle zmienia katolicką doktrynę, co pragnie zmienić postrzeganie pewnych spraw przez Kościół. W wywiadzie Franciszek powiedział, że kobiecie, która poddała się aborcji i szczerze tego żałuje, należy się miłosierdzie, a Kościół nie może naciskać tylko na kwestie aborcji, antykoncepcji i homoseksualistów. Kościół to szpital polowy - dodał papież.

Rumak nie ma szczęścia. Znowu sięga do rezerw

Dramatycznie wygląda sytuacja z kontuzjami w Lechu. Mimo że do zdrowia wrócili ostatnio Luis Henriquez, Mateusz Możdzeń i Kasper Hamalainen, to jednak opiekun "Kolejorza" był zmuszony włączyć do kadry pierwszego zespołu czterech zawodników z drużyny rezerw. O meczową "18" w starciu z Pogonią Szczecin powalczą: Tomasz Dejewski, Jan Bednarek, Wiktor Witt oraz Michał Jakóbowski.

"Armie zaciężne" zetrą się w Gliwicach

Aż 21 piłkarzy z zagranicy w swoich szeregach mają Piast i Widzew, z czego nawet trzynastu może wystąpić od początku piątkowego spotkania. Nieco więcej "zagranicznego zaciągu" mogą wystawić łodzianie. W wyjściowej jedenastce widzewiaków w ostatniej kolejce znalazło się tylko trzech polskich piłkarzy. O sile Piasta decydują zaś Czech Jan Polak, Słowacy Csaba Horvath i Matej Izvolt oraz Hiszpanie Carles Martinez i Ruben Jurado.

Szef kontrwywiadu na wylocie. Premier wszczął procedurę, MON nie komentuje

Na wniosek ministra obrony Tomasza Siemoniaka premier Donald Tusk wszczął w piątek procedurę odwołania szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Janusza Noska - poinforowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie. MON nie komentuje sprawy. Według nieoficjalnych źródeł PAP, wniosek o odwołanie Noska może mieć związek z ustawianiem przetargów na ochronę lotniska w Malborku. Dymisji generała od maja domagało się też Prawo i Sprawiedliwość.

Kolejny były esbek usłyszał zarzuty

- Kolejny były funkcjonariusz SB usłyszał zarzuty za bezprawne, prewencyjne pozbawienie wolności 34 opozycjonistów 3 maja 1986 roku - podaje Marek Kowalcze, z krakowskiego oddziału IPN.

Trzecie podejście Smudy, ale pierwsze derby

Do trzech razy sztuka. Tak myśli pewnie Franciszek Smuda, który dotychczas smak derbów miał okazję poznać tylko w Łodzi i Warszawie, choć w Krakowie pracuje już trzeci raz. Najbardziej doświadczony trener w ekstraklasie święto krakowskiej piłki przeżyje w sobotę dopiero pierwszy raz, bowiem w dwóch poprzednich podejściach "Franza" do Wisły "Pasów" nie było w ekstraklasie.

10 miesięcy za obrazę wartości religijnych na Twitterze

W ponownym procesie znanego tureckiego pianisty Fazila Saya, oskarżonego o obrazę muzułmańskich wartości religijnych, sąd w Stambule wydał wyrok 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu. Say może odwoływać się od wyroku do Sądu Najwyższego.

Ojciec Krzysztofa Olewnika chce od policji 1,3 mln zł odszkodowania

Ojciec uprowadzonego, a następnie zamordowanego Krzysztofa Olewnika będzie domagał się przed Sądem Okręgowym w Radomiu odszkodowania od mazowieckiej policji - poinformowała w piątek rzeczniczka sądu Joanna Kaczmarek-Kęsik. Kwota, o jaką zamierza walczyć to ponad 1,3 mln zł.

Śmierć w rodzinie zastępczej. Dyrektorki PCPR przed sądem

Ruszył proces dwóch byłych szefowych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku, którym zarzucono naruszenie procedur, w efekcie czego pięcioro rodzeństwa umieszczono w nieprzygotowanej do tego rodzinie zastępczej. Dwoje dzieci zmarło po pobiciu przez opiekunów.

"Małe dzieci nie powinny jeść grzybów. Co roku apelujemy i co roku mamy dramat"

- Ani nasze ostrzeżenia, ani co roku powtarzane apele niestety nic nie dają i co roku mamy kolejny dramat - powiedział w piątek prof. dr hab. Piotr Kaliciński, krajowy konsultant do spraw chirurgii dziecięcej, komentując sprawę zatrucia muchomorem sromotnikowym u czteroletniej dziewczynki. Profesor podkreślił stanowczo, że małe dzieci nie powinny jeść grzybów.

Przedszkolak w podkoszulku "Jestem bombą". Sąd wydał wyrok

Sąd we francuskim Nimes skazał w piątek na kary więzienia w zawieszeniu i grzywnę matkę i wuja 3-letniego chłopca. Rodzina posyłała dziecko do przedszkola w podkoszulku z napisem "Jestem bombą" i "Dżihad, urodzony 11 września" - podały źródła sądowe.

Nietypowe "radiowozy" krakowskich policjantów

Sześciu policjantów przemieszcza się pojazdami elektrycznymi zwanymi segwayami. Mają patrolować krakowskie Stare Miasto oraz rejon bulwarów wiślanych. – Idea działań jest prosta - być bliżej mieszkańców i mieć z nimi bezpośredni kontakt - podaje Katarzyna Padło, z małopolskiej policji.

Putin wreszcie wymienił nazwisko Nawalnego

"Aleksiej Nawalny" - to imię i nazwisko padło po raz pierwszy publicznie z ust prezydenta Rosji Władimira Putina. Wcześniej, odpowiadając na pytania o działacza opozycji, gospodarz Kremla posługiwał się sformułowaniami "ten pan" lub "niektórzy ludzie".

Legalizacja "suszarek" pod lupą prokuratury. Badają procedury, nie urządzenia

Warszawska prokuratura okręgowa prowadzi śledztwo dotyczące importu i legalizacji radarów Iskra-1, służących do pomiaru prędkości pojazdów podczas policyjnych kontroli na drogach - poinformował w piątek rzecznik prasowy tej prokuratury Dariusz Ślepokura. O Iskrach zrobiło się głośno po tym, jak reporter TTV pokazał, że urządzenie podaje błędne odczyty. Policja sama przetestowała "suszarki" i uspokaja kierowców.

10 dni w kolejce, monitor na głowie. Azja powitała nowego iPhone'a

Dziś wystartowała sprzedaż nowych smartfonów marki Apple. Klienci w Chinach, Australii i Japonii czekali w monstrualnych kolejkach, żeby zakupić nowe modele iPhone'ów - 5C i 5S. Niektórzy wielbiciele produktów firmy założonej przez Steve'a Jobsa koczowali przed sklepami od 10 dni.