Najnowsze

Najnowsze

Gowin broni Rokity. To "hańba dla polskiego państwa"

- To jest hańba dla polskiego państwa, że człowiek taki jak Jan Rokita - nie tylko jeden z najważniejszy polityków ostatnich 20 lat, ale też bardzo zasłużony w rozliczaniu się z trującym dziedzictwem komunizmu - znalazł się w takiej sytuacji - ocenił w "Jeden na Jeden" w TVN24 były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Dodał, że 350 tys. zł zasądzone za przeprosiny dla Konrada Kornatowskiego, to kwota "rujnująca".

Studenci AGH pokażą swój bolid. Później jadą na Silverstone

Grupa studentów z AGH kończy budowę bolidu wyścigowego. Wystartują z nim na najbardziej znanych zawodach formuły studenckiej na świecie. W lipcu zespół AGH Racing pojedzie do Wielkiej Brytanii, żeby ścigać się na torze Silverstone. Oficjalna prezentacja bolidu odbędzie się w czwartek.

Wrocław walczy z komarami. "Tną jak opętane"

Atakują, gryzą i są wszędzie. Bezlitosne komary są zmorą wrocławian. - Nie da się wyjść na zewnątrz - mówią mieszkańcy Sępolna i pobliskich dzielnic. Miasto tłumaczy, że z plagą owadów walczy od lat, a tylko w tym roku na wielkie odkomarzanie Wrocławia przeznaczono 370 tys. zł.

Wajda, Zaorski i Głowacki wspominali Janusza Morgensterna

Andrzej Wajda, Janusz Zaorski, Janusz Głowacki - między innymi te postaci polskiej kultury wspominały w środowy wieczór w kinie "Iluzjon" w Warszawie Janusza Morgensterna. W czasie spotkania pokazano m.in. odnowiony film reżysera "Trzeba zabić tę miłość". W spotkaniu uczestniczyła też wdowa po reżyserze, Krystyna Morgenstern.

Polityka po chińsku

Prawa człowieka to w Chinach temat najtrudniejszy z trudnych i niejeden polityk już się na nim wyłożył. Ewa Kopacz to zadanie utrudniła sobie jeszcze bardziej, jadąc do Pekinu w rocznicę wydarzeń na placu Tiananmen, gdzie w 1989 roku komunistyczna władza krwawo i bezwzględnie rozprawiła się z protestującymi studentami. Do dziś nie rozliczono winnych, ani nie znana jest liczba ofiar. Marszałek Sejmu przed wyjazdem zapewniała, że upomni się o prawa człowieka w Chinach. Czy to zrobiła?

45 minut? Za dużo dla 6-latka

Premier zdeterminowany. Chce wprowadzić obowiązek szkolny dla sześciolatków. Przeciwnicy reformy są zdeterminowani podobnie, a może i bardziej. Przynieśli do Sejmu prawie milion podpisów Polaków,  którzy chcą w tej sprawie referendum. Od nich słyszymy, że szkoły nie są przygotowane do zmian; że sześciolatki nie są w stanie wysiedzieć 45 minut na lekcji i nie są w stanie przyswoić dużej ilości wiedzy. Postanowiliśmy więc sprawdzić, czego konkretnie sześciolatki się uczą i czy przekracza to ich możliwości.

Chory więzień, chora sprawiedliwość

Nawet współwięźniowie mówili, że to nie miejsce dla Radka. Pomagali mu w celi, jak mogli, bo Radek bez opieki jest bezradny. Nie umie pisać ani czytać, ma 25 lat i mentalność kilkulatka. Kradł, a właściwie zbierał nie swoje rzeczy. Przynosił do domu, potem mama je oddawała. I choć sędziowie wiedzieli, że jest chory, skazywali go. Dziś Radek po niemal roku za kratami wrócił do domu. Na razie na przepustkę, ale jest szansa, że zostanie ułaskawiony.

Modlin tanio sprzedał skórę?

Modlin startuje po raz drugi, najpóźniej 1 lipca. Teraz na lotnisku trwają jeszcze ostatnie poprawki pasa startowego, w którym pół roku temu odkryto dziury. Lotnisko trzeba było zamknąć, a tanie loty przenieść na Okęcie. Ale ważniejsza od naprawy pasa jest naprawa zaufania, zarówno wśród pasażerów jak i przewoźników. Bo nie ma na razie grama pewności, że 1 lipca do Modlina powrócą tanie loty. A to z tego przede wszystkim lotnisko miało żyć.

W czepku urodzony?

Tętniak mózgu - brzmi groźnie, jeszcze groźniej gdy dotyczy niemowlaka. Potrzeba specjalistycznego sprzętu i niezłej klasy fachowców, a i to często za mało. Lekarze z Kansas poradzili sobie inaczej. Gdy w ich ręce trafiła trzytygodniowa dziewczynka z pękniętym już tętniakiem w mózgu, postanowili zakleić go klejem. Dziecko ma się świetnie i wraca do zdrowia.

Ludzie pomogli, służby patrzyły

Dramat przed kancelarią premiera. 56-letni mężczyzna oblał się łatwopalnym płynem i podpalił. Przeżył dzięki szybkiej reakcji przechodniów i protestujących tam związkowców.  Policja i BOR pojawiły się później. A zdarza się to w tym samym miejscu już drugi raz. We wrześniu 2011 roku przed siedzibą rządu podpalił się były inspektor skarbowy. Jego też udało się uratować. Ale pytanie o reakcję służb i nadzór nad tym ważnym miejscem w  stolicy są jak najbardziej na miejscu.

Berlin odbudowuje pałac królów pruskich. "Projekt bezsensowny"

W Berlinie wbito kamień węgielny pod odbudowę historycznej siedziby królów pruskich - pałacu Hohenzollernów. Część niemieckiej prasy przewiduje jednak tylko kłopoty i twierdzi, że powstanie w ten sposób kolejny plac budowy, która przez lata będzie straszyła tylko szkieletem.

Praca z agencji

Zamiast urzędu pracy prywatna firma, która nie tylko pomoże znaleźć zatrudnienie, ale też poradzi w wyborze zajęcia, pomoże w zadbaniu o wygląd, czy w rozmowach z pracodawcą. Wszystko po to, by rzeczywiście znaleźć pracę i to na dłużej. Dopiero za taki efekt firma dostaje pieniądze. Ten nowatorski, wzorowany na zachodniej Europie, pilotażowy program ministerstwa pracy prowadzony jest w trzech województwach. Efekty widać. Za wcześnie, by oceniać jak trwałe, ale nową jakość widać gołym okiem.

Urzędnicy do tablicy

Nasi reporterzy znaleźli pracę, ale nie z pomocą urzędu pracy. Tak, jak zresztą większość bezrobotnych Polaków. Nieskuteczność pośredniaków obnażył eksperyment, który przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. Wyniki są porażające. Na oferty pracy wysłane do ponad 400 urzędów odpowiedziało zaledwie kilka. Jeszcze bardziej zdumiewają tłumaczenia urzędników, obnażające brak ich wiedzy o przepisach oraz totalną biurokrację. To tłumaczy, dlaczego pracodawcy nie szukają tam pracowników, a bezrobotni pracy.

Aaaby pracę mieć

Nasi reporterzy w poszukiwaniu pracy. Pojechali tam, gdzie bezrobocie jest największe. Byli gotowi podjąć się każdego zadania, nawet niewdzięcznej pracy na fermie indyków. Nie było łatwo, ale po zaledwie kilku godzinach udało się znaleźć pracę. Przy okazji ciekawe, zaskakujące spostrzeżenie. Tam, gdzie bezrobocie bije rekordy, urzędy pracy świecą pustkami.

Nowym "nr 2" w CIA będzie kobieta. Pierwszy raz w historii

Wicedyrektor amerykańskiej CIA Michael Morell ustępuje ze stanowiska i przechodzi do gremium doradzającego prezydentowi w sprawach wywiadu - poinformował w środę Biały Dom. Na miejsce Morella w CIA prezydent Barack Obama mianuje Avril Haines.

NSA jest z siebie dumna. Inwigilacja "pozwoliła uniknąć tuzinów zamachów"

Ujawnione w ostatnich dniach tajne programy inwigilacji elektronicznej pomogły wywiadowi USA zapobiec tuzinom potencjalnych zamachów terrorystycznych - powiedział w środę w Senacie szef Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA), generał Keith Alexander. Dodał, że gdyby nie one, to w ostatnich latach w USA i na całym świecie doszłony do kilkudziesięciu innych poważnych zamachów terrorystycznych.

Prezydent, premier i inni politycy niewinni w sprawie Olewnika

Ani Aleksander Kwaśniewski, ani Marek Belka, a także Zbigniew Ziobro, Zbigniew Wassermann, Antoni Macierewicz i wielu innych polityków nie popełniło przestępstwa w sprawie Krzysztofa Olewnika. Jak ustalił portal tvn24.pl, prokuratura bez rozgłosu umorzyła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez "przedstawicieli centralnych organów administracji Rzeczpospolitej Polskiej".

12.06 | Podtopienia po ulewach

Ponad 3 tysiące interwencji - tyle razy wyjeżdżali ostatniej doby strażacy, żeby walczyć ze skutkami ulew, które wczoraj przeszły nad Polską. Najwięcej pracy mieli na Śląsku i w Małopolsce.

12.06 | Miejskie sieci nie gotowe na nawałnice

Ostatnie dni udowodniły, że nie potrzeba rzeki, żeby doszło do niszczących podtopień. Niestety, niewydolne systemy kanalizacyjne są zagrożeniem nie tylko dla samochodów pozostawionych przy zalanych ulicach. Zagrożone jest też środowisko, bo do deszczówka jest często razem z innymi ściekami wylewana do rzek. Wszystko przez przeciążone oczyszczalnie ścieków, które nie nadążają z czyszczeniem zbyt dużej ilości wody. Bartosz Żurawicz sprawdzał, czy da się coś zrobić z tym problemem.

12.06 | Detektor burzowy w Świeradowie

O tym, że burze w górach mogą zaskoczyć, wie niejeden turysta. W Świeradowie-Zdroju zainstalowano i uruchomiono detektor burzowy, który będzie informował o aktualnych zagrożeniach pogodowych na szlakach Karkonoszy i Gór Izerskich.