Najnowsze

Najnowsze

Na test genu raka piersi zgłosić się może każda kobieta. "Jest szybki do wykonania i tani"

- Test na obecność mutacji genu BRCA1 może wykonać każda kobieta. Dla tych, u których w rodzinie występował rak piersi i jajnika, jest on bezpłatny, dla pozostałych kosztuje ok. 260 zł - mówi prof. Jacek Gronwald z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. - W przypadku nowotworów, chociaż leczy się je coraz skuteczniej, to najlepiej w ogóle nie dopuścić do ich wystąpienia, w tym wypadku przez usunięcie narządu, w którym miał się rozwinąć - twierdzi genetyk kliniczny prof. Anna Latos-Bieleńska.

Teraz to pewne. Rządził Pakistanem dwa razy, porządzi trzeci raz

Ostateczne wyniki wyborów w Pakistanie, ogłoszone we wtorek przez komisję wyborczą, potwierdziły zwycięstwo Pakistańskiej Ligi Muzułmańskiej Nawaz. Przewodzi jej Nawaz Sharif, który już dwukrotnie był premierem i należy do grupy najbogatszych Pakistańczyków.

PO znów powalczy o władzę w Elblągu

Dwanaście komitetów zawiadomiło Komisarza Wyborczego w Elblągu o zamiarze startu w przedterminowych wyborach władz tego miasta - poinformowało Krajowe Biuro Wyborcze. Poprzednie władze zostały odwołane w referendum przed końcem kadencji.

Profesor Lubiński: Przypadek Jolie jest dramatyczny. Są też inne procedury

- Przypadek Angeliny Jolie jest bardzo dramatyczny i poruszający, ale jest szereg innych ważnych procedur, które mogą obniżyć ryzyko raka piersi - powiedział w TVN24 prof. Jan Lubiński z Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Angelina Jolie poinformowała, że przeszła profilaktyczną podwójną mastektomię, by uchronić się przed rakiem piersi.

Kownacki: Ufam, że władze klubu dobrze wydają pieniądze

- Klub ma prawo decydować, na co wydaje swoje składki, na jakie opinie, na jakich ekspertów. Najczęściej są to ekspertyzy prawne potrzebne w pracy klubu, bo jako posłowie stanowimy prawo - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Bartosz Kownacki, adwokat i poseł PiS, odnosząc się do sprawy finansowania przez tę partię mec. Rafała Rogalskiego.

Kolejne przypadki zarażenia groźnym wirusem

Władze Arabii Saudyjskiej potwierdziły cztery nowe przypadki zarażenia się nowym, niebezpiecznym dla ludzi szczepem koronawirusa. Dotychczas w kraju zanotowano ich 24, przy czym 15 osób zmarło. Wirus zaobserwowano też we Francji.

"Bardzo chcę występować w Polsce. Podzielić się tym, co kocham"

Swoimi występami w "Idolu" zdobywa coraz więcej fanów i coraz większą popularność. Podbija Niemcy, ale urodził się w Polsce, chodził do polskiej szkoły i bardzo chce wystąpić w naszym kraju. - Nie mogę się doczekać, latem na pewno się zobaczymy - mówi Ricardo Bielecki w rozmowie z x-news.

NBA: "Byki" pobiły rekord. Tyle że niechlubny

Już tylko zwycięstwo dzieli Miami Heat i Memphis Grizzlies od awansu do finałów konferencji ligi NBA. Ekipa z Florydy rozprawiła z Chicago Bulls pozwalając rzucić rywalom zaledwie 65 punktów. To niechlubny rekord "Byków" w play-off. Grizzlies po dogrywce pokonali koszykarzy Oklahoma City Thunder.

Mirella Panek-Owsiańska

Mirella Panek-Owsiańska - Zarządza zespołem Forum Odpowiedzialnego Biznesu, odpowiada za kontakty z kluczowymi interesariuszami w Polsce, współpracuje z CSR Europe i The World Business Council for Sustainable Development (WBCSD). Autorka artykułów i komentarzy prasowych, członkini jury konkursu Raporty Społeczne oraz innych konkursów poświęconych społecznej odpowiedzialności biznesu. Prowadzi zajęcia dla studentów na podyplomowych studiach z zakresu CSR i PR. Była ekspertka w Komitecie Technicznym ds. Społecznej Odpowiedzialności w ramach Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, brała udział w tworzeniu i promocji Normy ISO 26000. Członkini Grupy Roboczej ds. promocji odpowiedzialnego biznesu przy Ministerstwie Gospodarki. Posiada doświadczenie współpracy z trzema sektorami, przez wiele lat zajmowała się polityką, koordynowała program "Demokracja bez kobiet to pół demokracji", współpracowała m.in. z Hanną Suchocką i Barbarą Piwnik. Trenerka – przeszkoliła ponad 500 działaczy i działaczek społecznych i politycznych, m.in. z Białorusi, Kuby, Serbii i Kirgistanu. Przez 4 lata pełniła funkcję rzeczniczki prasowej polskiej sekcji Amnesty International. Absolwentka nauk politycznych o specjalności marketing polityczny; Szkoły Liderów oraz programów International Visitors Departamentu Stanu USA poświęconych demokracji, prawom człowieka i CSR. Stypendystka Lecha Wałęsy i Rady Europy.

Janusz Kaniewski

Janusz Kaniewski - designer i projektant. Jeden z najwyżej notowanych projektantów w polskim biznesie. Wykładowca Istituto Europeo di Design w Turynie i Royal College w Londynie. Swego czasu jedyny polski designer w zespole najsłynniejszej pracowni projektowania samochodów – Pininfarina. W rankingu na najbardziej innowacyjnych ludzi w Polsce, opublikowanym przez tygodnik Forbes, zajął drugie miejsce. Otrzymał też wyróżnienie od Noble Bank Concierge za poziom świadczonych przez siebie usług, a w Rankingu Magazynu Brief na 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie zajął 17 miejsce. Przewodniczył jury konkursu Mazda Zoom Zoom, był członkiem jury w konkursie Gdynia Jacht Design na targach Wiatr i Woda. Poprowadził pierwsze w Polsce warsztaty z projektowania samochodów (Gdynia Design Days). Pracuje z samorządami miast i walczy o to, aby polskie miasta wyglądały lepiej, były przyjazne dla mieszkańców i turystów (projekt Ładny Kraj). Współpracował m.in. z Fiatem, Ferrari, Lancią. W Polsce obecny poprzez studio projektowe Janusz Kaniewski Design. Świadczy usługi projektowe dla dużych marek takich jak Orlen, Koło, ale pracuje również dla klientów indywidualnych, tworząc m.in. meble i wnętrza. Według Kaniewskiego kwintesencją sztuki designu jest przyjemność. Przedmiot ma działać, producentowi przynieść zysk, a użytkownikowi pożytek. Ma być bezpieczny i nieszkodliwy. A kiedy dodatkowo wywoła uśmiech – to znaczy, że to dobry design.

50 lat zysków ze stadionu? Na razie miliony strat

- Szacujemy, że w tym roku zabraknie nam nawet 19 milionów złotych – przyznaje przedstawiciel spółki zarządzającej wrocławskim stadionem. Z wyliczeń, jakie przedstawił, wynika, że stadion powinien zacząć na siebie zarabiać po 2016 roku. Ekspert jest sceptyczny.

Rekonstrukcja w rządzie?

Gęstnieje atmosfera wokół rządu. Już nawet działacze PO mówią bez ogródek, że potrzebna jest jego rekonstrukcja. Premier na razie żadnych ruchów nie wykonuje. Poza kolejną zasłoną dymną - jak odczytuje to opozycja - czyli szykowanym na prędce niby kompromisowym projektem ustawy o związkach partnerskich. Niby, bo stron, które ten projekt krytykują, jest tak dużo, że o kompromis znowu może być ciężko.

Dla niego to pestka

Potrzebują państwo przepchnąć tira albo podnieść malucha? Warto wykorzystać fakt, że w Polsce jest najsilniejszy człowiek Niemiec, Patrik Baoboumian. Dla niego to pestka - robi to regularnie. A skąd bierze siłę? Z warzyw. Jest weganem, czyli osobą, która nie je niczego, co pochodzi od zwierząt. I przekonuje, że jego organizmowi niczego nie brakuje.

Przełomowa operacja

To były bardzo trudne godziny, ale wysiłek i pacjentki i lekarzy z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu opłacił się. W "Polsce i Świecie" znowu przełom w medycynie i szansa na normalne życie kobiety, która przez nowotwór straciła krtań i część przełyku. Lekarze odtworzyli go przy pomocy jej własnych tkanek pobranych z przedramienia. I teraz liczą na to, że za kilka tygodni pacjentka zacznie normalnie jeść, mówić i oddychać.

AP: amerykański rząd zdobył spisy rozmów naszych dziennikarzy

Spisy rozmów telefonicznych z ponad 20 numerów należących do dziennikarzy i edytorów Associated Press z dwóch miesięcy ubiegłego roku zdobył potajemnie Amerykański Departament Sprawiedliwości - podała w poniedziałek agencja. - To ogromna i bezprecedensowa ingerencja w sposób zbierania i obróbki informacji - twierdzi kierownictwo AP.

Watykan o kulcie śmierci

Kult świętej śmierci - według Watykanu - to bluźnierstwo i najlepiej, żeby się skończył. Ale Meksyk, który Santa Muerte kultywuje od setek lat, nawet nie chce tego słuchać. Do patronki wszystkiego co złe - zabójstw, samobójstw, złodziei, handlarzy narkotyków, czy prostytutek - modlą się miliony wiernych. Kościół katolicki tłumaczy, że to zwykła wymówka dla tych, którzy nie chcą nad sobą pracować i wybierają drogę na skróty. Ale w Meksyku, gdzie toczy się choćby krwawa wojna narkotykowych gangów ze sobą i państwa z nimi, łatwo mówić o dobrym życiu.

Rewolucja na drogach

Znaki i drogi przejrzane, wnioski wyciągnięte, czas na zmiany. W 260 miejscach pojedziemy szybciej. W 140 wolniej. To najlepszy dowód na to, że jakość naszych dróg jednak poszła w górę. I to, co cieszy najbardziej - zniknie część ograniczeń prędkości w miejscach, które - zdaniem kierowców - służyły do zarabiania pieniędzy, a ich znakiem rozpoznawczym są bezsensowne fotoradary. Gdzie za chwilę będzie można przyśpieszyć, a gdzie noga z gazu?

Rewolucja na drogach. Gdzie będzie można przyspieszyć, a gdzie noga z gazu?

Znaki i drogi przejrzane, wnioski wyciągnięte, czas na zmiany. W 260 miejscach pojedziemy szybciej, a w 140 wolniej. To najlepszy dowód na to, że jakość naszych dróg jednak poszła w górę. I to, co cieszy najbardziej - zniknie część ograniczeń prędkości w miejscach, które - zdaniem kierowców - służyły do zarabiania pieniędzy, a ich znakiem rozpoznawczym są bezsensowne fotoradary. Gdzie za chwilę będzie można przyspieszyć, a gdzie noga z gazu?

Chce poznać swoją tożsamość. Na drodze stoją same tajemnice

Kolejny zaskakujący zwrot akcji w i tak już niezwykłej historii człowieka, który u schyłku życia szuka swojej tożsamości. Już wie, że nie wychowali go jego prawdziwi rodzice. Wiele wskazywało, że Ewaryst Walkowiak, urodzony w czasie wojny, jest synem polskiej zakonnicy i niemieckiego oficera. Ostatecznie zagadkę miała rozwiązać ekshumacja siostry Joanny, ale niespodziewanie sprawę jeszcze bardziej skomplikowała. Kod DNA nie potwierdził pokrewieństwa, jednak sama ekshumacja i badanie w laboratorium budzą tyle wątpliwości, że Walkowiak będzie wnioskował o ponowne otwarcie grobu. W tej historii jest scenariusz na film. Zawiłe losy rodzinne, umierający świadkowie, milczący zakon, ekshumacje i wreszcie duży majątek, który być może jest największą przeszkodą w ujawnieniu prawdy.

Awaria przy Szymborskiej. Autobusy przez Palacza

Zmienioną trasą kursować będą we wtorek autobusy linii 64, jadące w stronę pętli Literacka. Wszystko przez usuwanie awarii wodociągowej przy skrzyżowaniu ulic Chociszewskiego i Szymborskiej.