Rok istnienia rządu, piąte głosowanie nad wotum nieufności

Siedziba bułgarskiego Parlamentu w SofiiWikipedia | Todor Bozhinov

Parlament Bułgarii nie poparł w piątek wniosku o wotum nieufności dla rządu premiera Płamena Oreszarskiego, oskarżanego o prowadzenie nieskutecznej polityki finansowej. Nie rozwiązuje to jednak politycznego kryzysu w kraju.

Było to już piąte głosowanie nad wotum nieufności wobec rządu Oreszarskiego od jego powstania rok temu. Będąc najbiedniejszym krajem członkowskim Unii Europejskiej, Bułgaria wymaga pilnych reform gospodarczych i walki z nieuczciwymi praktykami oraz korupcją.

"Zrezygnuj!"

Za wnioskiem centroprawicowej partii GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii) głosowało 109 posłów, w tym członkowie nacjonalistycznej partii Ataka. Rząd poparło 114 deputowanych, należących do rządzącej Bułgarskiej Partii Socjalistycznej i jej koalicyjnego partnera DPS (Ruch na Rzecz Praw i Swobód).

Gdy premier wszedł do siedziby parlamentu, opozycjoniści zaczęli wykrzykiwać w jego stronę "Zrezygnuj!". Według nich obecny rząd jest "wykończony" i tym samym niezdolny do dalszego sprawowania władzy. Żądają oni natychmiastowej dymisji Oreszarskiego i wyznaczenia przez prezydenta gabinetu przejściowego.

Przedwczesne wybory?

Pomimo wygranego głosowania, rząd jest gotowy do wcześniejszej rezygnacji. W ubiegłym tygodniu liderzy partii tworzących rząd - BSP i DPS - oświadczyli, że głębokie spory, które wynikły w ostatnim czasie, uniemożliwiają dalsze istnienie koalicji. Ich zdaniem należy rozpisać przedterminowe wybory już w lipcu. Opozycja nie zgadza się na ten termin, argumentując, że latem frekwencja będzie zbyt niska.

Według ustaleń, rząd nie poda się do dymisji, dopóki obecny prezydent, Rosen Plewnelijew, nie ustali nowego terminu wyborów. Zgodnie z konstytucją, od tego momentu gabinet Oreszarskiego będzie miał jeszcze dwa miesiące na pełnienie obowiązków.

Eksperci przewidują, że w wyniku przedwczesnych wyborów rząd będzie tworzyć aktualnie opozycyjna partia GERB. Uważają jednak, że może mieć trudności z utworzeniem stabilnej koalicji.

Autor: gk/kka / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Todor Bozhinov