Najnowsze

Najnowsze

Nowy odcinek A1 do remontu. Prace potrwają trzy tygodnie

Na odcinku autostrady A1, który został oddany do ruchu dwa miesiące temu, zaczęły się prace remontowe. Od Świerklan do granicy z Republiką Czeską w Gorzyczkach (woj. śląskie) obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu. - Autostrada została oddana w pełni sprawna. Na chwilę obecną też spełnia wszystkie warunki, ale jest przy wartościach granicznych - poinformował Marek Prusak rzecznik katowickiego oddziału GDDKiA. Utrudnienia potrwają trzy tygodnie.

CBOS: coraz więcej Polaków uważa, że powstanie było potrzebne

61 proc. badanych Polaków uważa, że powstanie warszawskie było potrzebne i dobrze, że do niego doszło. Deklaracji takich jest obecnie więcej niż 20 lat temu o 10 punktów procentowych - wynika z sondażu CBOS. Wiedza o powstaniu jest jednak niewielka. Blisko połowa ankietowanych nie potrafiła skojarzyć żadnego konkretnego wydarzenia z datą 1 sierpnia 1944 r.

Alpy zamiast Karkonoszy na okładce. "Bo mamy tu alpejski klimat"

Zdjęcie przedstawiające spowity słońcem górski szczyt zdobi okładkę "Niezbędnika Turysty". Okazuje się jednak, że biuletyn, który przyjezdnych ma zapoznawać z Karkonoszami firmowany jest fotografią Alp. Jednych pomysł bawi, innych oburza. – Mamy tu alpejski klimat, chciałem zmusić ludzi do myślenia – zapewnia wydawca gazety.

Kobieta "nie powinna śmiać się głośno przed wszystkimi"

Wicepremier Turcji Bulent Arinc oświadczył, że kobieta musi zachować uczciwą postawę moralną i nie powinna się głośno śmiać w miejsca publicznych. Jego wypowiedź we wtorek wywołała polemikę w Turcji, kraju muzułmańskim, ale świeckim.

Lider Hamasu: chcemy państwa, nie chcemy okupacji

- Jeśli świat nie pomoże nam ustanowić państwa palestyńskiego drogą pokojową, zakończymy zbrojnie okupację izraelską - to nieugięte stanowisko Hamasu w trzecim tygodniu interwencji zbrojnej Izraela w Strefie Gazy. Zginęło w niej ponad 1,1 tys. Palestyńczyków i 56 Izraelczyków. Przebywający w Katarze przywódca Hamasu zgodził się odpowiedzieć na trudne pytania amerykańskiego dziennikarza, Charliego Rose'a.

Budowa tramwaju na Morenie musi poczekać. Będzie nowy przetarg

Unieważniony został przetarg na budowę linii tramwajowej na gdańskim osiedlu Morena – poinformowała Magdalena Kuczyńska z gdańskiego magistratu. Wszystko przez to, że proponowany koszt wykonania tej inwestycji przez firmy, które zgłosiły się do przetargu to ponad 23 mln zł. Miasto na ten cel planowało przeznaczyć jedynie 16 mln zł.

Gauck: Polacy umieli wybaczyć, gdy Niemcy okazali skruchę

Prezydent Niemiec Joachim Gauck zapowiedział, że będzie w Polsce podczas obchodów 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. - Polacy umieli przebaczyć, gdy Niemcy okazali skruchę, Polacy umieli pokonać nienawiść, gniew i nieufność, gdy Niemcy przyznali się do winy i wstydu - powiedział prezydent Niemiec Joachim Gauck podczas uroczystości otwarcia w Berlinie wystawy poświęconej powstaniu warszawskiemu. Wziął w niej udział razem z Bronisławem Komorowskim.

A jednak słupki na "Monciaku"? Policja i straż wyznaczyły miejsca, prezydent nie chce nic grodzić

16 miejsc, w których można ustawić słupki blokujące wjazd samochodom wyznaczyła na "Monciaku" sopocka policja. Służby, które jeszcze tydzień temu nie chciały słyszeć o blokadach mają jednak swoje wymagania. Słupki muszą być "składane, dobrze zabezpieczone, żeby nie można było ich zniszczyć albo zablokować". Prezydent Sopotu jednak zdania nie zmienił i nie chce stawiać blokad.

Koktajle Mołotowa spadły na synagogę w Niemczech

Trzech mężczyzn obrzuciło we wtorek rano koktajlami mołotowa synagogę w mieście Wuppertal na zachodzie Niemiec. Policja poinformowała, że nikomu nic się nie stało, a budynek nie został uszkodzony; zatrzymano też jedną osobę podejrzaną o atak.

"To był uraz sportowy". Premier wyjdzie ze szpitala dziś wieczorem lub jutro rano

Dzisiaj posiedzenie Rady Ministrów odbyło się wyjątkowo bez premiera Donalda Tuska. Jego obowiązki przejął wicepremier Janusz Piechociński. Szef rządu przeszedł w poniedziałek zabieg na stawie barkowym. - Zabieg się powiódł - poinformowała Małgorzata Kidawa-Błońska. Premier zostanie wypisany ze szpitala dziś wieczorem lub jutro rano. Będzie wymagał rehabilitacji.

Ranna polska dziennikarka transportowana do Kijowa

Polska dziennikarka Bianka Zalewska, która została ranna na wschodniej Ukrainie, jest przewożona do Kijowa – poinformował we wtorek właściciel stacji telewizyjnej Espreso TV Mykoła Kniażycki. Polka jest reporterką tej stacji.

Rosja łamie umowę nuklearną od siedmiu lat? Co wiadomo o rakietach R-500 i RS-26

Likwidacja rakiet zasięgu 500-5500 km miała zapewnić atomowy spokój Europie. USA i ZSRR, a później Rosja z tego zadania się wywiązały, likwidując arsenał tego typu po 1987 r. Jednak państwo Władimira Putina uznaje traktat INF za błąd. Rosjanie od kilku lat ponownie testują pociski średniego zasięgu, które bez trudu osiągnęłyby cele w Polsce, Niemczech i Skandynawii.

Sezon w pełni, Zakopianka w remoncie, kierowcy zaskoczeni. "Bez ładu i składu"

Korki na Zakopiance na stałe wpisały się w krajobraz południowej Małopolski. Szczególnie dają się we znaki kierowcom w okresie wakacyjnym. Sfrustrowani są nie tylko turyści jadący do Zakopanego, ale też mieszkańcy przydrożnych miejscowości. Niemałe zaskoczenie spotkało wczoraj kierowców poruszających się między Nowym Targiem a Zakopanem, gdzie bez zapowiedzi pojawiły się roboty drogowe. GDDKiA odpowiada zaskoczonym: kiedyś trzeba to zrobić.

Berlin zmienia kurs wobec Putina. Niemieckie firmy mogą "wyjść z pułapki"?

Unia Europejska zaostrza sankcje wobec Rosji. Ale najbardziej znacząca jest widoczna zmiana stanowiska Niemiec w tej sprawie. Do szybkiego nałożenia sankcji na Rosję wezwali m.in. niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier i wicekanclerz Sigmar Gabriel. A przede wszystkim, zmienia się nastawienie niemieckiego biznesu.

Odpiłowała przydrożny krzyż. Przeszkadzały jej modlitwy? "To był akt rozpaczy"

- Nie jestem z tego dumna, nie to było moim zamiarem, ale to był akt rozpaczy - tłumaczyła w rozmowie z TVN24 mieszkanka wsi Cudków, która odpiłowała 4,5-metrowy metalowy krzyż stojący przed jej domem. Wraz z otaczającym płotkiem przeniosła go i ukryła na terenie swojej posesji. Jak twierdzi policja, kobiecie przeszkadzały zbiorowe modlitwy pod krzyżem.

Śledztwo w sprawie wypadku Dutkiewicza utknęło. "Poważne braki w dokumentacji"

Brak listy pasażerów, brak wskazania, komu udzielano pomocy medycznej, brak dokumentacji lekarskiej i niemożliwy do odczytania monitoring – zdaniem śledczych z prokuratury apelacyjnej to właśnie stoi na przeszkodzie w przeniesieniu postępowania w sprawie wypadku prezydenta miasta Rafała Dutkiewicza poza okręg wrocławski. Ponad trzy miesiące po prezydenckiej kraksie sprawa utkwiła w martwym punkcie.