Najnowsze

Najnowsze

Przegra Ukrainę, straci Kreml? Na kogo musi uważać Putin

Widmo klęski rebelii w Donbasie i nieunikniona recesja w gospodarce zagrażają rządom Władimira Putina. Kiedy brał Krym bez jednego wystrzału, stały za nim murem elity i społeczeństwo. Dziś zachodnie sankcje budzą niezadowolenie części zaplecza Putina, zaś przez militarne porażki na Ukrainie nacjonaliści oskarżają prezydenta o zdradę. Analiza tvn24.pl.

Dwa myśliwce wylicytowane na wyjątkowej aukcji

1976 Hawker Siddeley Harrier GR3 oraz 1988 Panavia Tornado F3 - dwa myśliwce sił lotniczych Wielkiej Brytanii zostały wylicytowane podczas wyjątkowej aukcji. Maszyny służyły między innymi podczas wojny na Falklandach, teraz są w prywatnych rękach.

Al-Nashiri i Abu Zubajda szybko nie opuszczą Guantanamo

Szanse na wyjście z więzienia Guantanamo Al-Nashiriego i Abu Zubajdy, którzy - jak orzekł trybunał w Strasburgu byli torturowani w więzieniu CIA w Polsce - są mgliste, choć żadnego z nich dotąd nie skazano, a drugiemu nawet nie postawiono formalnie zarzutów.

Rzeź na skalę przemysłową. Szaleństwo I wojny światowej

Wielka wojna w latach 1914-18 pochłonęła życie niemal dziesięciu milionów żołnierzy. Kolejne 20 milionów zostało rannych. Ta hekatomba była wynikiem zderzenia myślenia dowódców rodem z XIX wieku z efektami rewolucji przemysłowej i techniką XX wieku. Nowe narzędzia zabijania odmieniły sposób prowadzenia wojen.

Lekarz padł ofiarą epidemii wirusa Ebola

Jeden z najbardziej znanych lekarzy w Liberii, Amerykanin Samuel Brisbane, zmarł na gorączkę krwotoczną po zarażeniu się wirusem Ebola - poinformował w niedzielę liberyjski rząd. W szpitalu przebywa chory na Ebolę inny amerykański lekarz.

Premier Holandii wyklucza misję wojskową na Ukrainę

Premier Holandii Mark Rutte powiedział w niedzielę, że ewentualna misja wojskowa z zadaniem zabezpieczenia miejsca katastrofy malezyjskiego samolotu MH17 byłaby nieskuteczna i niebezpieczna, ponieważ mogłaby spowodować eskalację konfliktu na Ukrainie. Jak wyjaśnił, zyskanie militarnej przewagi nad silnie uzbrojonymi separatystami działającymi w pobliżu rosyjskiej granicy jest nierealistycznym pomysłem.

100 lat temu wybuchła wojna, która zmieniła oblicze świata

28 lipca 1914 r. Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii, co było konsekwencją dokonanego miesiąc wcześniej w Sarajewie zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Wojna szybko przerodziła się światowy konflikt, który pochłonął życie prawie 10 mln żołnierzy.

Hiszpańska partia socjalistyczna "stanęła znów na nogi". Ma nowego lidera

Nowy lider hiszpańskich socjalistów Pedro Sanchez obiecał w niedzielę na zjeździe Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) jej modernizację. Powiedział, że partia socjalistyczna "stanęła znów na nogi" i ma jasny cel, jakim jest wygranie przyszłorocznych wyborów parlamentarnych. Dodał, że problemem kraju są dążenia separatystyczne niektórych regionów.

Obama wzywa Netanjahu do "bezwarunkowego" wstrzymania ognia

Prezydent USA Barack Obama w rozmowie telefonicznej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu wezwał do "natychmiastowego i bezwarunkowego" wstrzymania ognia w Strefie Gazy z powodów humanitarnych. Dodał, że powinno to być wstępem do trwałego zakończenia walk - poinformował w niedzielę Biały Dom.

Ziobro o więzieniach CIA: Polacy dali się wykorzystać 

- Z całą pewnością Polacy dali się wykorzystać. A może nie Polacy, a rząd Leszka Millera - ocenił decyzję o udostępnieniu Amerykanom ośrodka w Kiejkutach Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska). - Każdy inteligentny człowiek powinien się domyślać, że to może służyć celom niekoniecznie zgodnym z polskim prawem czy polską konstytucją - przekonywał. - Dzisiaj wszyscy jesteśmy mądrzy, natomiast 12 lat temu czułem napięcie wokół kraju - bronił tamtej decyzji Krzysztof Janik (SLD).

Ofiary w Gorłówce, walki w Ługańsku. W Doniecku ostrzały "z przemalowanych czołgów"

Trzynaście osób, w tym dwoje małych dzieci, zginęło w wyniku ostrzału artyleryjskiego ponad miasta Gorłówka (obwód doniecki). O ostrzał oskarżają się nawzajem siły rządowe i separatyści. Do walk dochodzi też m.in. w Ługańsku. Centrum prasowe operacji antyterrorystycznej w Kijowie poinformowało natomiast, że separatyści ostrzeliwują z przemalowanych czołgów dzielnice mieszkalne Doniecka, usiłując zrzucić winę na siły rządowe. Władze zapewniają, że nie prowadzą jeszcze działań w tym mieście.

Bieg, rower i pływanie. Ponad 2600 osób wystartowało triathlonie

ENEA Poznań Triathlon to zawody dla ludzi o żelaznej kondycji. Aby ukończyć jeden z dwóch dystansów, trzeba było ścigać się w wodzie, na rowerze i biec. Wśród mężczyzn zwyciężył Casey Monroe z Australii, drugi był jednak Polak, Kacper Adam. Wśród kobiet również najlepsza była Polka, Ewa Bugdoł.

Japońskie drifty we Wrocławiu. "Zabawa, adrenalina, emocje"

Fani czterech kółek z Kraju Kwitnącej Wiśni spotkali się na wrocławskim torze wyścigowym. Na co dzień ulepszają i modyfikują swoje auta, a w niedzielę zjechali do stolicy Dolnego Śląska na I Zlot Japońskich Samochodów JAPFEST. - Jest tutaj ponad 200 samochodów i mnóstwo ludzi związanych z branżą. Tu czuć adrenalinę - zapewnia organizator imprezy.

Boko Haram porwało żonę wicepremiera Kamerunu

Bojownicy nigeryjskiego ugrupowania Boko Haram uprowadzili w niedzielę żonę wicepremiera Kamerunu. W ataku na jego dom w mieście Kolofata zginęły trzy osoby - powiedział minister ds. informacji Bakary Issa Tchiroma. Rząd wysłał wojsko do walki z bojownikami.

Ziszczenie marzeń inżyniera Hitlera, które zabrało Amerykanów na Księżyc

45 lat temu Apollo 11 bezpiecznie powrócił na Ziemię. USA jednoznacznie zwyciężyły w kosmicznym wyścigu z ZSRR. Kluczem do sukcesu była wielka rakieta Saturn V, która do dzisiaj dzierży szereg rekordów. Zaprojektował ją dla Amerykanów zespół sprowadzonych z Niemiec naukowców, którzy wcześniej dali Adolfowi Hitlerowi "cudowną broń".

Abp Hoser otworzył kościół w Jasienicy

Kościół parafialny pw. Narodzenia Pańskiego w Jasienicy - zamknięty od połowy kwietnia - został w niedzielę otwarty. Mszy św. po jego otwarciu przewodniczył ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser. Nowy proboszcz ks. Krzysztof Kozera, który zastąpił ks. Wojciecha Lemańskiego, przyznał, że nie boi się porównań z poprzednikiem. - W ogóle o tym nie myślę i nie mam takiego nastawienia - zapewnił.

"Proszę, przestańcie". Emocjonalny apel Franciszka o pokój

Papież Franciszek zaapelował w niedzielę w czasie spotkania z wiernymi na placu św. Piotra na modlitwie Anioł Pański o pokój na Bliskim Wschodzie, Ukrainie i w Iraku. Prosił, by zaprzestać zabijania i ranienia dzieci. - Nigdy wojny, nigdy wojny - powtarzał papież.

Rewolucja w kalendarzu Pirelli: pierwsza w historii modelka XL

- Moja obecność na stronach tego kalendarza to znak, że w świecie mody coś się naprawdę zmienia - mówi Candice Huffine. Ważąca ponad 90 kg Amerykanka została gwiazdą kalendarza Pirelli na 2015 rok i choć jeszcze się nie ukazał, ona już przeszła do historii. Jest pierwszą modelką XL, którą zatrudniono w tej słynnej publikacji.

Drogi w Trójmieście są przejezdne. Korek na A1 tworzy się w Nowej Wsi

Nie ma już korka na zjeździe z autostrady A1 w Rusocinie, ale problem pojawił się na drugim jej końcu. W okolicach Nowej Wsi (woj. kujawsko-pomorskie) na zjazd z płatnego odcinka autostrady trzeba czekać nawet 45 minut. Sytuacja na drogach prowadzących nad morze jest zdecydowanie lepsza. - Drobne zatory mogą tworzyć się za Redą w kierunku Władysławowa - informują drogowcy.