Najnowsze

Najnowsze

"Wierzymy, że pogoda jeszcze się poprawi". Niedługo później pogrzebała ich lawina

Dwóch słowackich alpinistów - kierownik wyprawy Jan Matlak i Vladimir Svancar - oraz trzech Nepalczyków zginęło w swoich namiotach w bazie pod szczytem Dhaulagiri (8167 m) po zejściu potężnej lawiny. Przypadki zasypania śniegiem bazy należą do rzadkości. Nic nie zapowiadało tej tragedii. Wieczorem, gdy alpiniści szykowali się do snu, na bazę zeszła potężna lawina.

Kopacz: w przyszłym tygodniu przegląd ministerstw

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała w sobotę w Radomiu, że od początku przyszłego tygodnia będzie odwiedzała resorty i będzie rozmawiać z ich kierownictwem. Jak podkreśliła, na tej podstawie oceni przydatność poszczególnych wiceministrów.

"Polska będzie stać u boku Ukrainy w procesie uzdrawiania jej finansów"

Premier Ewa Kopacz zadeklarowała na łamach sobotniego “Corriere della Sera”, że Polska będzie stać u boku Ukrainy w procesie uzdrawiania jej finansów. W wywiadzie dla włoskiego dziennika oceniła, że podejście do Rosji będzie testem dla nowych władz UE. - Podziały osłabiają, Europa uczyni wszystko, by mówić jednym głosem - stwierdziła dodając, że "nie jest pewne, czy zdoła to uczynić".

Rosjanie nie oddają ostatniego przyczółka. Tajna baza GRU na syryjskiej górze

Nie od dzisiaj wiadomo, że Kreml wspiera syryjskiego dyktatora Baszara el-Asada, topiącego we krwi rebelię przeciw swojemu reżimowi. Skala współpracy okazuje się być może jednak znacznie większa niż przypuszczano. Syryjscy rebelianci przypadkiem natknęli się bowiem na bazę, która wygląda jakby była do niedawna w użytkowaniu rosyjskiego wywiadu. Odnaleźli też materiały wskazujące na to, że w Syrii mogą funkcjonować jeszcze co najmniej dwie takie placówki.

Dyrektor wydziału stracił pracę po śmierci 8-latka

Edward Kostecki, szef wydziału polityki społecznej w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, stracił stanowisko. To pokłosie wydarzeń związanych ze śmiercią 8-latka. Lekarze odesłali ratowników z rannym pacjentem do innego szpitala, bo placówka "nie pełniła ostrego dyżuru neurochirurgicznego". Problem w tym, że ani Narodowy Fundusz Zdrowia, ani wojewoda nie wiedzieli o nieformalnym grafiku neurochirurgów. Bo ten po prostu nie miał prawa istnieć.

Rowerowa pielgrzymka śladami księdza Popiełuszki

W dwa dni chcą pokonać 410 km, by dotrzeć do Warszawy na uroczystości z okazji 30. rocznicy tragicznej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Ta wyprawa to pielgrzymka rowerowa dla uczczenia pamięci męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności. Hasło ich wyprawy to przesłanie, którym kierował się kapłan – słowa św. Pawła: "Zło dobrem zwyciężaj". Celem pielgrzymów jest przypomnienie postaci ks. Jerzego, jego odwagi i determinacji, pokory i pobożności.

Sojusz Rosji z Chinami nie tak mocny. Moskiewska euforia na wyrost

Rosyjskie media podsumowały wizytę chińskiego premiera w Moskwie jako wielki sukces i potwierdzenie zwrotu Rosji na Wschód w reakcji na zachodnie sankcje. Tymczasem w Pekinie entuzjazm był znacznie mniejszy i wiele wskazuje na to, że Wschód wcale nie czeka na Rosję z otwartymi ramionami.

Odkryli arsenał w domu włamywacza

Trzej mężczyźni zostali zatrzymani przez antyterrorystów w Jędrzejowie (woj. świętokrzyskie). Wpadli na gorącym uczynku, podczas włamania. W domu jednego z nich policjanci znaleźli kilka sztuk broni długiej i krótkiej oraz dużą ilość amunicji.

Kiełbasa i grill dla wyborców. Konkurenci Dutkiewicza bronią Wyspy Słodowej

- To jest kiełbasa wyborcza ponad podziałami. Wspólnie robimy grilla i walczymy o ostatnie miejsce w centrum miasta dla młodych ludzi - mówi Tomasz Owczarek, inicjator nietypowego spotkania. Kontrkandydaci urzędującego prezydenta Wrocławia jednoczą siły przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi. Wspólnie sprzeciwiają się niedawnej decyzji Rafała Dutkiewicza o nieorganizowaniu imprez masowych na Wyspie Słodowej.

Od pasania owiec do dżihadu. Czeczeni ciągną na "świętą wojnę"

Zapędzeni w kaukaskie wąwozy przez rosyjskie wojska, czeczeńscy partyzanci wyprawiają się na wojny na Bliskim Wschodzie, a także na Ukrainę. W wojennych komunikatach z syryjskich i irackich frontów przewijają się nazwiska "asz-Sziszani". Tak na Bliskim Wschodzie nazywają ochotników, przybywających na wojnę z Kaukazu.

Chcesz głosować w Warszawie? Pokaż umowę

W ostatnich wyborach, tych do europarlamentu, żeby zagłosować poza miejscem stałego zamieszkania wystarczyło dopisać się do spisu wyborców. Żeby pójść do urny w miejscowości, w której akurat 16 listopada w dniu wyborów samorządowych będziemy przebywać, trzeba będzie zadać sobie więcej trudu. Wyborcy mają czas do 26 października.

Operacja "Enwer", tajemnica generała i inne wpadki GRU

Choć uważane za najlepszą rosyjską służbę wywiadowczą, nawet GRU nie ustrzegło się od poważnych wpadek. Przede wszystkim ludzie z Akwarium mogą mówić o gruzińskim kompleksie, choć nagłośnione przypadki zdemaskowania szpiegów GRU i ich oficerów prowadzących zdarzały się też w innych krajach.

Papież "ześle" zbyt konserwatywnego kardynała?

Watykański synod, podczas którego pod wpływem papieża Franciszka kościelni hierarchowie zajmowali się liberalizacją linii społecznej Kościoła, nie minął bez wstrząsów. Jak twierdzi amerykański kardynał Raymond Burke, za ostry sprzeciw zapowiedziano mu usunięcie ze stanowiska i "zesłanie".

Zmarł poparzony górnik. Wcześniej ratownicy znaleźli ciało kombajnisty

W sobotę rano poinformowano o śmierci górnika, który był leczony w szpitalu po katastrofie w kopalni Mysłowice-Wesoła. To drugi poparzony górnik, którego nie udało się uratować i trzecia śmiertelna ofiara katastrofy. Wcześniej, w nocy z piątku na sobotę, ratownicy po 12 dobach akcji dotarli do zaginionego górnika. 42-letni kombajnista nie żyje.

Stanął twarzą w twarz z "demonem prędkości". Wygrał i stał się legendą

Podczas II wojny światowej piloci zetknęli się z niezrozumiałym i śmiertelnie groźnym problemem. Podczas walk przy wielkich prędkościach ich samoloty wpadały w wibracje i rozpadały się w powietrzu lub pozbawione kontroli pikując wbijały się w ziemię. Piloci zaczęli mówić o mitycznej „barierze dźwięku” i „demonie prędkości”. Ktokolwiek rzucał im wyzwanie kończył tragicznie. Wygrał dopiero Chuck Yeager, amerykański pilot testowy, który 67 lat temu przeszedł do historii.

Jak oszukać Polaków przed zimą? Podszyć się pod firmę handlującą węglem, wziąć pieniądze i zniknąć

- No proszę mi powiedzieć: czy to nie jest perfidia? - pytają ci, którzy skorzystali z usług atrakcyjnego cenowo dystrybutora węgla. - Jaki on tam dystrybutor? Oszust. Bierze pieniądze, nic nie dystrybuuje - denerwują się. Oszukanych, którzy zapłacili, a opału na zimę nie dostali, są setki. I to nie tylko klientów, bo fałszywi przedsiębiorcy podszyli się pod znane firmy. Policja wie o sprawie, ale rozkłada ręce: prowadzimy postępowanie, na razie strony nie zamkniemy, bo mamy w Polsce domniemanie niewinności.

Koniec najdłuższej tajnej misji w kosmosie. X-37B wylądował

Wojskowy wahadłowiec X-37B, który został wyniesiony na orbitę okołoziemską w grudniu 2012 r., po 674 dniach z powodzeniem wylądował w bazie Vandenberg w Kalifornii. W kosmosie przeprowadzał tajne testy. Pentagon nic nie mówi o ich przeznaczeniu.

Rosyjski kontenerowiec dryfuje u wybrzeży Kanady. Kapitan ranny

Ogromny rosyjski kontenerowiec z setkami ton oleju napędowegow zbiornikach dryfuje wzdłuż zachodniego wybrzeża Kanady - podały straż przybrzeżna tego kraju. Jednostka nie ma zasilania i jest zdana na porywisty wiatr. W jej kierunku wysłano śmigłowiec, który ma ewakuować rannego kapitana statku. Poza nim na pokładzie przebywa 10 innych Rosjan.

Emeryt zmarł na zawał serca. Zwłoki zjadł niedźwiedź

Baribal nazywany w USA niedźwiedziem czarnym zjadł zwłoki mężczyzny, który zmarł na atak serca w pobliżu jego gawry. Przypadek z Karoliny Północnej przykuł sporą uwagę mediów, bo początkowo nie było jasne, w jakich okolicznościach mężczyzna stracił życie.

Lekarze rodzinni stracą na rzecz pakietu onkologicznego?

Rewolucja w pracy lekarzy rodzinnych? Ministerstwo zdrowia chce im zabrać dodatkowe wynagrodzenie za leczenie chorych na serce, cukrzycę i choroby dróg oddechowych. W zamian podwyższeniu ma ulec tzw. stawka kapitacyjna. Lekarze w to ostatnie zapewnienie jednak nie wierzą. [Materiał "Faktów" TVN]