Najnowsze

Najnowsze

Dzień sztuki

Mieszkający w Kalifornii reżyser i podróżnik Alex Gorosh postawił sobie ambitny cel. W jeden dzień zobaczyć wszystkie dzieła sztuki jakie znajdują się w Londynie. Czy to mu się udało?

Robo-gąsienica z Polski

Robot - robak napędzany światłem. To najnowszy wynalazek prosto z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Niewielskich rozmiarów mechaniczna gąsienica, w całości zbudowana jest z tworzywa sztucznego, a zasila ją światło lasera.

Adamowicz o połączeniu muzeów: Gliński wykonał instrukcję polityczną prezesa Kaczyńskiego

- Minister Gliński, zamiast kierować się opinią fachowców, wykonał instrukcję polityczną wydaną już rok temu przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego - tak prezydent Gdańska skomentował decyzję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Mimo wcześniejszych protestów nowa instytucja zacznie działać 1 grudnia.

Bibliotekarz zostawił swojej uczelni w spadku cztery miliony dolarów

Bibliotekarz z New Hampshire całe życie przeżył bardzo skromnie i odkładał każdy zaoszczędzony cent. Gdy niedawno zmarł w wieku 77 lat, okazało się, że uzbierał w ten sposób 4 mln dolarów. Całą sumę zapisał w testamencie swojej uczelni, którą ukończył i na której pracował przez 50 lat. Zastrzegł przy tym, że co najmniej 100 tys. dolarów ma trafić do biblioteki, której poświecił życie. Wideo: 2016 Cable News Network inc. All rights reserved.

Opozycja stawia warunki. Mówi, kiedy musi odejść Asad

Koordynator organizacji reprezentującej syryjską opozycję Rijad Hidżab przedstawił w środę w Londynie plan pokojowy dla Syrii, który zakłada oddanie władzy przez prezydenta Baszara el-Asada po zakończeniu półrocznych negocjacji w sprawie rządu tymczasowego.

Kobieta zginęła od ciosów siekierą, jej 18-letnia córka jest ciężko ranna

Mieszkaniec Jeleniej Góry (woj. dolnośląskie) podczas rodzinnej awantury zaatakował siekierą swoją byłą konkubinę. Zadał jej co najmniej dwa ciosy w okolice głowy. Kobieta zmarła. Ranna została też jej córka, która trafiła do szpitala. Mężczyzna został zatrzymany, ale nie został jeszcze przesłuchany.

"Chciałbym, aby wróciły czasy zdecydowanej reakcji na mowę nienawiści i chamstwo"

Na wystawie poświęconej ludziom "Solidarności" ktoś namalował gwiazdy Dawida. Prezydent Wrocławia złożył w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. - Chciałbym, aby wróciły czasy zdecydowanej reakcji na mowę nienawiści, chamstwo i wandalizm - oświadczył Rafał Dutkiewicz, przypominając, że gdy przed 4 czerwca 1989 roku ukazała się antysemicka ulotka o Karolu Modzelewskim spotkało się to ze społecznym gniewem i protestem.

"Zmarnowaliśmy półtora miesiąca". Brejza kontra Wassermann

W środę odbyło się pierwsze merytoryczne posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold. Przed początkiem obrad Krzysztof Brejza (PO) skrytykował dotychczasowe tempo prac powołanego w lipcu gremium. Zarzucił, że "komuś zależy, by dostosować je do kalendarza politycznego PiS". Oskarżenia odpierała szefowa komisji Małgorzata Wassermann (PiS).

Zabytkowe żydowskie księgi w śmietniku

Kilka starych książek, obdartych ze skórzanych oprawek, w kontenerze na śmieci znalazł Włodzimierz Piętala. Okazało się, że to napisane po hebrajsku podręczniki, a także między innymi Talmud. Niektóre pochodzą z XIX wieku.

"Decyzja o połączeniu muzeów wadliwa prawnie"

Zdaniem dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Pawła Machcewicza decyzja ministerstwa kultury o połączeniu tej placówki z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 jest „wadliwa prawnie”. Dyrektor nosi się z zamiarem zaskarżenia jej do sądu administracyjnego.

"Dzień z tatą". Samotna matka w nietypowy sposób pomogła synowi

Wychowanie dziecka w pojedynkę to jedna z najcięższych ról w życiu. Choć samotny rodzic robi, co może, by zastąpić dziecku brakującego ojca lub matkę, czasami po prostu się nie da. Yevette Vasquez postanowiła to zmienić i pójść o krok dalej, by spełnić marzenie syna. Kobieta przebrała się za mężczyznę i wcieliła się w "prawdziwego" ojca.

Wypadek limuzyny Putina. Zginął zaufany szofer

Kierowca Władimira Putina zginął w wypadku samochodowym. Doniesienia mediów potwierdziła rzeczniczka szefa gabinetu prezydenta Rosji Jelena Kryłowa. 38-letni kierowca pojazdu, który zderzył się z prezydencką limuzyną, trafił do szpitala. We wtorek wieczorem odzyskał przytomność.

Obama chce zapłacić za stare grzechy. Miliony na odminowanie

- W związku z naszą historią, uważam, że Stany Zjednoczone mają moralny obowiązek pomóc w uzdrowieniu Laosu - oznajmił prezydent USA Barack Obama rozpoczynając wizytę w Laosie jako pierwszy przywódca USA odniósł się do bombardowań tego kraju z czasów wojny w Wietnamie.

Marian Turski

Marian Turski – historyk i dziennikarz żydowskiego pochodzenia. Urodził się w Druskienikach. Od 1942 przebywał w łódzkim getcie, z którego w sierpniu 1944 został deportowany do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Wiosną 1945 przeżył marsz śmierci byłych więźniów Auschwitz do KL Buchenwald. Po zakończeniu II wojny światowej osiadł w Warszawie. Od 1945 działał w młodzieżowej organizacji Polskiej Partii Robotniczej, a następnie pracował w Wydziale Prasy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od 1958 kieruje działem historycznym tygodnika „Polityka”. Jest wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej, członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej i Rady Stowarzyszenia prowadzącego Dom Konferencji Wannsee. Jest także członkiem Komitetu Honorowego Stowarzyszenia Żydowskie Motywy oraz organizowanego przez to stowarzyszenie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy, a także przewodniczącym Rady Muzeum Historii Żydów Polskich (od 25 marca 2009).

Uciekał przed policją, uderzył w słup, auto stanęło w płomieniach

Policjanci z Los Angeles ścigali kierowcę, który ignorował znaki i swoją jazdą stwarzał zagrożenie. Uciekając przed funkcjonariuszami pokonał kilka skrzyżowań. Gdy próbował skręcić w lewo na kolejnym, uderzył w słup sygnalizacji świetlnej, auto po chwili stanęło w płomieniach. Sprawca uznał, że to koniec pościgu i oddał się w ręce policji. Teraz czeka na postawienie zarzutów i proces.

Michał Zadara

Michał Zadara - reżyser teatralny. Studiował Teatr i Politykę w Swarthmore College, Oceanografie w Woods Hole, Reżyserię w Krakowie. Był asystentem i współpracownikiem Małgorzaty Szczęśniak, Kazimierza Kutza, Jana Peszka i Armina Petrasa. Reżyserował w teatrach: Wybrzeże w Gdańsku, Starym w Krakowie, Współczesnym we Wrocławiu, Narodowym w Warszawie, Współczesnym w Szczecinie, Maxim Gorki w Berlinie, HaBima w Tel Awiwie, Capitol we Wrocławiu. Laureat Paszportu Polityki w 2007 r. Autor filmów niezależnych i instalacji wideo

Nazwą Panamę rajem podatkowym? Będzie odwet

Parlament panamski uchwalił we wtorek ustawę umożliwiającą nałożenie restrykcji celnych, fiskalnych i migracyjnych na państwa lub organizacje międzynarodowe, które będą nazywały Panamę rajem podatkowym. Ustawa opracowana z inicjatywy rządu prezydenta Juana Carlosa Vareli została przyjęta jednomyślnie; aby weszła w życie musi ją jeszcze podpisać prezydent.