Najnowsze

Najnowsze

Hiszpania "zdecydowanie przeciwna" Szkocji w UE

- Hiszpania jest przeciwna jakimkolwiek negocjacjom Unii Europejskiej ze Szkocją; jeśli Wielka Brytania wyjdzie z UE, Szkocja też ją opuści - oświadczył p.o. premiera Hiszpanii Mariano Rajoy w środę, po spotkaniu przywódców 27 państw UE w Brukseli.

Kerry: nie musi dojść do Brexitu. "Jest szereg sposobów"

Amerykański sekretarz stanu John Kerry widzi "szereg sposobów", dzięki którym Wielka Brytania mogłaby pozostać w Unii Europejskiej. Choć od wygranego przez zwolenników Brexitu referendum minie niedługo tydzień, Zjednoczone Królestwo wciąż nie zdecydowało się na uruchomienie artykułu 50., który formalnie rozpoczyna proces wyjścia z UE.

Prezydent odmówił powołania sędziów. Rzecznik: nie musi podawać powodów

- To jest osobista prerogatywa pana prezydenta, nie musi podawać powodów takiej decyzji - oświadczył w środę Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP. W ten sposób komentował odmowę Andrzeja Dudy dla powołania 10 sędziów wskazanych przez Krajową Radę Sądownictwa. KRS zajmie się sprawą w przyszłym tygodniu.

Dziwne przesłanie. Casillas cytuje Johna Rambo

Iker Casillas zakończy reprezentacyjną karierę? Po odpadnięciu Hiszpanii z Euro 2016 jednoznacznie tego jeszcze nie zadeklarował, ale jego środowy wpis na Twitterze może sugerować, że właśnie tak się stanie. Choć zamieszczony przez niego fragment "Rambo II" ma też inne podteksty.

Rosja: działania NATO zmuszają nas do odpowiedzi

Zwiększenie obecności NATO u granic Rosji podważa stabilność strategiczną w Europie i zmusza Federację Rosyjską do podejmowania działań w odpowiedzi - oświadczył rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu, cytowany przez agencję TASS.

Euzebiusz Smolarek: znowu ograjmy Portugalię 2:1

Euzebiusz Smolarek uważa, że w czwartkowym ćwierćfinale mistrzostw Europy z Portugalią polscy piłkarze mają większe szanse na zwycięstwo niż w pamiętnym meczu w Chorzowie w 2006 roku. A wtedy reprezentacja dowodzona przez Leo Beenhakkera wygrała 2:1, po dwóch golach Ebiego.

Zobacz, jak archeolodzy badają wrak statku

Gdańscy archeolodzy mierzyli i fotografowali wrak statku towarowego z XV wieku. W ten sposób przygotowywali dokumentację do stworzenia modelu 3D, który trafi później do Wirtualnego Skansenu Wraków z Zatoki Gdańskiej.

Picie piwa w parku? W Zgierzu upomną zdalnie - przez megafon

Straż Miejska w Zgierzu ma nową broń w walce o porządek. W ich arsenale pojawił się… megafon. Zawisł pod jedną z kamer monitoringu miejskiego w parku. Na razie jest w fazie testów, ale pierwsze upomnienia już rozbrzmiały. Operator monitoringu upomniał m.in. pijących alkohol. Osoby przywołane do porządku dostosowały się do prośby strażnika miejskiego. Nowy sprzęt będzie testowany przez 6 miesięcy. Jeśli się sprawdzi - zostanie na stałe. Koszt tej inwestycji to 3 tys. zł. Niewykluczone, że w Zgierzu pojawi się więcej "szczekaczek".

"W stosunkach z Niemcami najważniejsze jest zaufanie"

Na spotkaniu z niemieckimi i rosyjskimi uczniami, którzy opiekują się miejscami pochowku żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej, Władimir Putin zaapelował, by pamiętali o przeszłości. Spotkanie odbyło się w niemieckiej szkole przy ambasadzie tego kraju w Moskwie.

"Jeśli odegrałem ponurą rolę, to samo dotyczy rządu Szydło"

- Każda lepsza oferta dla Brytyjczyków musiała oznaczać naruszenie wielu interesów milionów Europejczyków, w tym przede wszystkim Polaków - powiedział w środę Donald Tusk. Szef Rady Europejskiej odpowiedział w ten sposób na zarzut Jarosława Kaczyńskiego, który winą za Brexit obarczył Tuska.

Juncker: nowego traktatu UE nie będzie. "27" jest zgodna

Przywódcy wszystkich państw Unii Europejskiej, już bez Wielkiej Brytanii, zgodzili się, że nie będą na razie podejmowane decyzje ws. zmian traktatu lizbońskiego, w oparciu o który Unia działa - poinformował przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker.

Foka podglądała, jak archeolodzy badają wrak. "Chyba liczyła na ryby"

Naukowcy z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku mieli nietypowego gościa. Podczas prac archeologicznych przy wraku "De Jonge Seerp" towarzyszyła im foka. - Przez pół godziny ona obserwowała naszych nurków, a my ją. Pewnie wzięła nas za kuter rybacki i liczyła na jakieś ryby. Miała całkiem sympatyczny wyraz pyszczka. Do tej pory nigdy nie spotkaliśmy foki - opowiada Tomasz Bednarz, archeolog.

Nie chcą tramwajów na swojej ulicy, poszli do prokuratury

Czara goryczy się przelała. Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego znów biorą sprawy w swoje ręce. Nie chcą budowy nowej linii tramwajowej, bo to mogłaby doprowadzić do zniszczenia kamienic, w których mieszkają. Dlatego o swoich wątpliwościach, co do tej inwestycji teraz poinformowali Prokuraturę Krajową.

ORP Kościuszko wypłynął walczyć z przemytnikami ludzi

Uroczyste pożegnanie ORP Kościuszko w Porcie Wojennym w Gdyni. Fregata rakietowa udaje się na Morze Śródziemne, gdzie wraz z lotnikami morskimi będzie walczyć z nielegalnym przemytem ludzi drogą morską. To działania w ramach operacji NATO.

Putin zadzwonił do Erdogana, Rosja znosi sankcje

Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin przeprowadzili rozmowę telefoniczną. Rosyjskie i tureckie media relacjonują, że była "bardzo pozytywna". "Prezydent Turcji i przywódca Rosji wyrazili determinację, by ożywić dwustronne stosunki i razem zwalczać terroryzm" - poinformowało biuro Erdogana w komunikacie.

Dobre zabezpieczenia są drogie. Lotniska nigdy nie będą wolne od zagrożeń

Lotniska są częstym celem terrorystów. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat przeprowadzono dziesięć zamachów lub prób zamachu w ich obrębie. Dzieje się tak pomimo objęcia lotnisk specjalną ochroną. Zakres i metody kontroli różnią się w różnych krajach. Te uznawane za najbardziej skuteczne są jednak drogie i przez to stosowane w niewielu miejscach.