Najnowsze

Najnowsze

Uwolniono ponad siedem tysięcy dzieci-żołnierzy

Ponad 7 tysięcy dzieci-żołnierzy, zwerbowanych lub siłą wcielonych do oddziałów zbrojnych w Republice Środkowoafrykańskiej, zostało uwolnionych, odkąd przywódcy tamtejszych zbrojnych milicji zawarli porozumienie z UNICEF w sprawie zaprzestania tego rodzaju werbunku.

Pierwsza egzekucja na Białorusi w tym roku

Centrum Praw Człowieka Wiasna poinformowało w piątek o wykonaniu pierwszego w 2017 roku wyroku śmieci na Białorusi. Służba prasowa przekazała, że sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland jest "głęboko zasmucony" tymi doniesienami.

Torysi wygrywają wybory lokalne. May tonuje entuzjazm

Rządząca Partia Konserwatywna wyraźnie wygrała czwartkowe wybory samorządowe w Wielkiej Brytanii - wynika ze wstępnej analizy wyników głosowania. Torysi uzyskali ponad 560 nowych mandatów czyli o 40 procent więcej niż dotychczas.

Netia Off Camera. Niezwykłe filmy i gwiazdy kina

Ponad sto najlepszych filmów ze światowych festiwali, gwiazdy kina, laureaci Złotych Globów i Oscarów na wyciągnięcie ręki - to wszystko w ramach trwającego właśnie w Krakowie festiwalu kina niezależnego Netia Off Camera.

Kontrola skarbowa "szybka i uczciwa". Nowe wytyczne

To ma być nowe otwarcie, prawdziwa rewolucja. Skarbówka przestanie nękać przedsiębiorców. Urzędy skarbowe dostały już wytyczne, a w nich jasne wskazanie: ma się skończyć przeciąganie kontroli, domniemanie winy przedsiębiorcy i dążenie do ukarania go za wszelką cenę. Kontrola skarbowa ma być "szybka i uczciwa". Materiał programu "Polska i Świat".

Antoni Macierewicz rozmawiał z sekretarzem obrony USA

Zagrożenia dla flanki wschodniej NATO, stacjonowanie wojsk USA w Polsce, a także zagrożenie terroryzmem i działania Korei Północnej były tematami przeprowadzonej w piątek rozmowy telefonicznej ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem.

Tillerson rozmawiał z Ławrowem. Wśród tematów Syria

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson rozmawiał w piątek telefonicznie z szefem dyplomacji Rosji Siergiejem Ławrowem na temat sposobów zakończenia wojny domowej w Syrii i doprowadzenia do politycznego rozwiązania konfliktu - poinformował amerykański Departament Stanu.

Sędzia federalna nakazała odtajnienie maili Clinton

Sędzia federalna nakazała Departamentowi Stanu USA odtajnienie ośmiu akapitów materiałów powstałych z maili Hillary Clinton, która była sekretarzem stanu w latach 2009-2013. Ma to pomóc w wyjaśnieniu, co administracja Baracka Obamy wiedziała o ataku w Benghazi.

Sztab Macrona ofiarą "zmasowanego ataku" hakerów

Sztab kampanii wyborczej centrowego kandydata do prezydentury Emmanuela Macrona ogłosił w piątek wieczorem, że padł ofiarą "zmasowanego ataku" hakerów po tym, jak do sieci przeniknęło około dziewięciu gigabajtów dokumentów i danych. Prowadzący w sondażach Macron potępił atak. Sprawą zajęła się francuska Centralna Komisja Wyborcza.

Wielka ucieczka z przepełnionego więzienia

Ze skrajnie przepełnionego indonezyjskiego więzienia w Pekanbaru na Sumatrze zbiegło w piątek podczas uroczystych modłów około 200 osadzonych. Według władz więziennych 80 spośród nich udało się ująć, trwa obława na pozostałych.

Pentagon: Iran mógł korzystać z koreańskich projektów przy budowie rakiet

W związku z przeprowadzoną w tym tygodniu przez Iran próbą wystrzelenia pocisków rakietowych z zanurzonego miniaturowego okrętu podwodnego, Pentagon zaczął obserwować powiązania militarne między Iranem a Koreą Północną. Według ekspertów do spraw wojskowości, była to pierwsza próba wystrzelenia pocisku rakietowego z zanurzonego okrętu podwodnego przez Iran. Korea Północna dokonała tego w roku 2015.

"Bardzo chciałabym zostać w Polsce. Nikogo się nie bać". Grozi jej deportacja

"Nazywam się Larisa, pochodzę z Czeczenii, mieszkam już w Polsce cztery lata. Grozi mi deportacja, bardzo chciałabym zostać w Polsce". To historia kobiety, która uciekła z Czeczenii przed wojną i zemstą. I eksperci nie mają wątpliwości, że powrót byłby dla niej niebezpieczny. Innego zdania są jednak urzędnicy, którzy żadnego zagrożenia nie widzą, nie widzą więc powodu by przyznać jej status uchodźcy. Materiał programu "Czarno na białym".

Lekarze ojca Ziobry uniewinnieni. Rodzina zapowiada apelację

Krakowski sąd sporządził pisemne uzasadnienie wyroku uniewinniającego lekarzy Jerzego Ziobry, ojca obecnego ministra sprawiedliwości. Po zapoznaniu się z uzasadnieniem wniesiemy apelację, bo wyrok uważamy za niesprawiedliwy – zapowiada rodzina zmarłego.

Nowy rzecznik prezydenta

Trudny czas prezydenta. Najpierw napięcie na linii prezydent - rząd po słowach o referendum konstytucyjnym, które sam zapowiedział. Obóz polityczny od słów Andrzeja Dudy właśnie się dystansuje i mówi, że to inicjatywa prezydenta, do której ma prawo. Teraz dymisja w kancelarii prezydenta. Odchodzi Marek Magierowski. Oficjalnie ze względów osobistych, nieoficjalnie poszło o to, że nie wiedział o planach prezydenta dotyczących referendum. Za Magierowskiego jest już Krzysztof Łapiński, ale pytania nadal zostają.

Dokumentacja przetargowa w sprawie caracali

Posłowie PO w Ministerstwie Obrony Narodowej przeglądają dokumentację przetargową dotyczącą caracali i odkrywają, że nie tylko Wacław Berczyński bez odpowiednich uprawnień miał wgląd do tajnych dokumentów. Wymieniają też Kazimierza Nowaczyka i Bartłomieja Misiewicza. Padają ostre zarzuty, ale MON je odpiera i przekonuje, że żadna z tych osób nie miała nic wspólnego z negocjacjami związanymi z zakupem śmigłowców.

Skarbówka w wersji light?

To ma być nowe otwarcie, prawdziwa rewolucja. Skarbówka przestanie nękać przedsiębiorców. Urzędy skarbowe dostały już wytyczne, a w nich jasne wskazanie: ma się skończyć przeciąganie kontroli, domniemanie winy przedsiębiorcy i dążenie do ukarania go za wszelką cenę.

Konsul honorowa zawieszona. Ale na stronie ambasady nadal widnieje jej nazwisko

To jeszcze nie formalne odwołanie, ale swoich obowiązków już nie pełni. Polska konsul honorowa w Stanach Zjednoczonych po tym jak na jej profilu społecznościowym ukazał się fotomontaż przedstawiający Donalda Tuska w mundurze SS, zostaje zawieszona. Choć tu mogą pojawić się pewne wątpliwości, bo co prawda o jej zawieszeniu mówi Witold Waszczykowski, ale na stronach MSZ nadal Maria Szonert-Binienda widnieje jako konsul.

Życie w strachu

Wydaje się, że skojarzenie między hasłami uchodźca i terrorysta w Polsce zostało już skutecznie zbudowane. Historia, którą pokażemy teraz, to kolejny dowód, jak takie proste skojarzenia mogą być krzywdzące. To historia kobiety, która uciekła z Czeczenii przed wojną i zemstą. I eksperci nie mają wątpliwości, że powrót byłby dla niej niebezpieczny. Innego zdania są jednak urzędnicy, którzy żadnego zagrożenia nie widzą, nie widzą więc powodu by przyznać jej status uchodźcy.

PiS "chciałoby napisać konstytucję, która zaklepie wszystko, co zrobiło"

Nie po to jest konstytucja, żeby każdy zaklepywał to, co sam wymyśla. A przede wszystkim nie po to, żeby każdy uprawiał samowolę ustawową wedle swojego własnego uznania - podkreślał w "Piaskiem po oczach" prof. Karol Modzelewski, historyk i opozycjonista w czasach PRL. Jak dodał, jest przeciwny prezydenckiej propozycji referendum w sprawie konstytucji. - Jestem pewien, że nie warto, bo wyjdzie na gorsze - powiedział.

Ucieczka spod bomb

Żyć w Polsce próbuje małżeństwo Syryjczyków, którzy uciekli z ojczyzny przed wojną. To kolejna historia, w której po przekroczeniu granicy geograficznej trzeba pokonać kolejne, do pokonania dużo trudniejsze - biurokratyczne i mentalne. I oni - 61-letnia lekarka i o trzy lata starszy farmaceuta - próbują się właśnie z nimi uporać. Brygida Grysiak pokaże, kto im w tym pomaga i z czym uporać się najtrudniej.

Być Polakiem

Syryjczycy, Czeczenka i Irańczyk, czyli historie uchodźców, którzy chcą żeby ich domem stała się Polska. Z różnych powodów w tym domu zamykane są przed nimi jednak drzwi. W najlepszej sytuacji jest pochodzący z Iranu Salar. Mowa jednak tylko o sytuacji prawnej, ponieważ przyznano mu status uchodźcy. Okazuje się jednak, że to formalnie ułatwiające życie określenie w Polsce wiąże się także z pewnym piętnem. Jak przyznaje Rzecznik Praw Obywatelskich politycy sprawili, że samo słowo uchodźca wywołuje negatywne skojarzenia. Daria Górka pokaże teraz jakie reakcje te skojarzenia wywołują.

Kamiński: Polacy mogą mieć pokusę dać władzy po nosie

Referendum konstytucyjne w przyszłym roku oznaczałoby pewne polityczne przyspieszenie, aby Polacy mogli powiedzieć, co sądzą o Prawie i Sprawiedliwości. Odradzałbym je - powiedział w "Faktach po Faktach" Michał Kamiński (Europejscy Demokraci). W pierwszej części programu gośćmi byli Jarosław Krajewski (PiS) i Cezary Tomczyk (PO).

"PiS obudziło niedźwiedzia, jakim jest Tusk"

Wyciągnięcie Donalda Tuska z idiotycznej - z punktu widzenia interesów PiS-u - awantury o Brukselę, później awantury prokuratorskiej, sprawiło, że PiS ma, co chciał - powiedział w "Faktach po Faktach" Michał Kamiński (Europejscy Demokraci).

Toksyczna chmura dymu nad Rzymem

Mieszkańcy 21 miejscowości pod Rzymem otrzymali zalecenie, aby zamknąć okna w domach w związku z gigantycznym pożarem, jaki wybuchł w piątek w składowisku odpadów plastikowych na obrzeżach stolicy. Ewakuowano ludność z domów w rejonie pożaru.

Arabia Saudyjska łagodzi restrykcje wobec kobiet

W piątek saudyjskie media poinformowały, że król Salman bin Abdulaziz al-Saud wydał postanowienie umożliwiające kobietom korzystanie z niektórych usług publicznych bez zgody męskiego opiekuna. Arabia Saudyjska nadal pozostaje jedynym krajem na świecie, w którym kobiety nie mogą prowadzić samochodu.