Najnowsze

Najnowsze

Lektura polityczno-szkolna

Wraz z organizacją szkół reforma edukacji zmienia też podstawy programowe i spis lektur. Wśród nich pojawiają się propozycje twórczości autorów piszących między innymi wiersze o katastrofie smoleńskiej i Jarosławie Kaczyńskim. Arkadiusz Wierzuk poprosił językoznawców o ocenę wartości artystycznej tych utworów i pyta, czy politycznie zaangażowana literatura powinna być dla młodzieży obowiązkowa?

Wraca sprawa śmierci Ewy Tylman. Przesłuchają koleżanki z drogerii. Ojciec Ewy: to na nic

Koleżanki Ewy Tylman z drogerii, z którymi bawiła się na imprezie, po której zginęła, oraz kierownik ochrony w areszcie, gdzie przebywał oskarżony - to świadkowie, jakich przesłucha w środę poznański sąd na kolejnej rozprawie w sprawie zabójstwa 26-latki. Według ojca Ewy Tylman przesłuchania tych osób niewiele wniosą, a jednocześnie nie przesłuchuje się świadków, którzy powinni mieć coś do powiedzenia. Po wakacyjnej przerwie na wokandę wraca sprawa śmierci Ewy Tylman.

Współpraca policji z Wojskami Obrony Terytorialnej?

To policja ma szkolić i udostępniać kartoteki Wojskom Obrony Terytorialnej. Dokument o współpracy trafił już do Komendy Głównej Policji i wzbudził niepokój. Były szef MON-u Tomasz Siemoniak mówi wprost: "tworzą nowe ORMO". O sprawie informuje Michał Chlebowski.

Pytania o prezydenckiego generała. MON milczy

Co dalej z zarzutami szefa MON wobec generała Jarosława Kraszewskiego? Sprawa ciągnie się już trzeci miesiąc, a Antoni Macierewicz milczy. Miał być awans, na razie jest brak dostępu generała do informacji niejawnych, a to uniemożliwia mu wykonywanie służbowych obowiązków, o czym donosi Arleta Zalewska.

Zarzuty dla policjantów w sprawie Igora Stachowiaka

Byli policjanci - którzy szarpali Igora Stachowiaka, popychali i przewrócili oraz zwracali się do niego w sposób wulgarny, strasząc ponownym użyciem paralizatora - usłyszeli zarzuty. Kontrowersji i niejasności w sprawie jest więcej. Są też pytania, jak te, dlaczego minister Ziobro nie ujawnił materiałów ze śledztwa, choć obiecywał - informuje Paulina Chacińska.

"Okręty podwodne, satelity wojskowe". Macierewicz jedzie do Francji

NATO, europejska polityka obronna i współpraca przemysłów obronnych Polski i Francji będą tematem rozmów Antoniego Macierewicza, który w środę udaje się do Paryża. - Jestem przekonany, że rozmowy będą bardzo korzystne dla obu naszych państw - stwierdził szef MON.

"Państwo doskonale się zorganizowało". Macron na zniszczonej wyspie

Przebywający z wizytą na francuskich wyspach na Karaibach prezydent Francji Emmanuel Macron wyraził we wtorek solidarność z ofiarami huraganu Irma. - Cała Francja jest po stronie tych, którzy stracili wszystko - podkreślił. We wtorek Macron odwiedził wyspę Saint-Martin, która została zdewastowana przez Irmę.

Podróż w czasie kryzysu. Trump wyruszy do Azji

Prezydent USA Donald Trump uda się z początkiem listopada do Japonii, gdzie odbędzie rozmowy z premierem Japonii Shinzo Abe - poinformował we wtorek Biały Dom. Wizyta w Tokio będzie pierwszym etapem azjatyckiej podróży Donalda Trumpa.

"Zawsze byłem promotorem rozmów z opozycją"

Prezydent Nicolas Maduro zadeklarował we wtorek podczas posiedzenia rządu transmitowanego przez telewizję gotowość do rozmów z opozycją. W Caracas z misją mediacyjną przebywa były premier Hiszpanii Jose Luis Zapatero i prezydent Dominikany Danilo Medina.

Droga "bezkosztowa" reforma edukacji

Obietnice minister Zalewskiej a szkolna rzeczywistość. Jak zapewniała autorka reformy, miało być bezkosztowo, ale wystarczy przykład kilku miast i kilku szkół żeby przekonać się, że ta "bezkosztowa" zmiana jest jednak bardzo droga. Rząd co prawda zwraca samorządom pieniądze za poniesione wydatki, ale nie wszystko - i co ciekawe - nie wszystkim tak samo. O sprawie informuje Witold Tabaka.

"Akt narodowego upokorzenia". Trump przyjął premiera Malezji

Prezydent Trump przyjął we wtorek w Białym Domu premiera Malezji Mohameda Najiba Razaka. Jak wynika z ustaleń śledczych z ministerstwa sprawiedliwości USA, jest on podejrzany o zdefraudowanie między innymi z rządowego funduszu 1MDB 4,5 miliarda dolarów.

Rosyjski minister obrony z misją w Damaszku

Prezydent Syrii Baszar el-Asad spotkał się we wtorek w Damaszku z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu. Podczas spotkania omówiono kwestię syryjsko-rosyjskiej współpracy militarnej oraz wspólne działania mające na celu zwalczenie tak zwanego Państwa Islamskiego.

Nauczyciel zreformowany, nauczyciel zwolniony

Jedna z najważniejszych deklaracji minister Zalewskiej, która wiele razy zapewniała, że jej reforma nie będzie wiązała się ze zwolnieniami. A jednak, jak pokazuje reporterka Magdalena Gwóźdź, w ustawie wygaszającej gimnazja przewidziano możliwość zwolnień i nasza reporterka spotkała się z nauczycielami, którzy na podstawie tych właśnie przepisów pracę stracili.

Europarlament za przystąpieniem do konwencji antyprzemocowej

Parlament Europejski poparł przystąpienie Unii Europejskiej do konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Decyzję krytykuje PiS, które uważa, że to "ideologizacja" i "kolejna pomyłka UE". PO podkreśla, że konwencja nie narusza kompetencji państw, a zapewnia współpracę.

"Doskonały prezent dla prezydenta Rosji"

Triumfalny powrót pozbawionego ukraińskiego obywatelstwa byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego na Ukrainę nie oznacza, że odniesie on tam szybki sukces polityczny - oceniają eksperci i analitycy.

Trzeci dyrektor komunikacji Trumpa. Tym razem kobieta

28-letnia była asystentka Donalda Trumpa, Hope Hicks, została mianowana pełnoprawnym dyrektorem do spraw informacji Białego Domu i będzie współautorką strategii informacyjnej gabinetu prezydenta USA. Dotąd zajmowała to stanowisko tymczasowo.

Trudne słowa

Ryszard Petru i Anna Sobecka nie do końca poradzili sobie z wypowiedzeniem trudnych, dla nich, słów.

Angela Merkel wyjawiła swój grzech młodości

Kanclerz Niemiec Angela Merkel niechętnie wypowiada się na temat swojego życia prywatnego. Niemieckiemu nadawcy NDR udało się jednak namówić ją na małe wyznanie. Kanclerz wyjawiła, że w młodym wieku zapaliła papierosa i ukryła ten fakt przed rodzicami.

Muzycy z Polski z zarzutem gwałtu zbiorowego

Czterem aresztowanym w sobotę w mieście Santa Ana w Kalifornii członkom polskiego zespołu death metalowego Decapitated zarzuca się zbiorowe zgwałcenie kobiety. Wszystko miało się wydarzyć w ich autobusie 31 sierpnia po koncercie w Spokane w stanie Waszyngton - podała we wtorek agencja AP.

Giertych o reparacjach: to jest przygotowanie na konflikt z Unią Europejską

- To jest pomysł na to, żeby w razie konfliktu z Unią Europejską tłumaczyć w społeczeństwie, że to dlatego, że my domagamy się po milion euro na rodzinę z reparacji wojennych. Nie z powodu tego, że Puszcza jest cięta, nie z powodu tego, że nie przestrzegamy wyroków Trybunału, czy łamiemy demokrację i praworządność - powiedział mecenas Roman Giertych w "Kropce nad i".

"Marzeniem tej ekipy jest inwigilacja społeczna w pełnym wymiarze"

Porozumienie Wojsk Obrony Terytorialnej z policją ma służyć inwigilowaniu Polaków - stwierdził w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (PO). Nie zgodził się z nim Waldemar Buda (PiS), którego zdaniem to standard pomiędzy służbami. Gościem Anity Werner w programie był także ksiądz Jacek Stryczek.