Najnowsze

Najnowsze

W Pradze odnaleźli nieznane wcześniej dokumenty w sprawie kompleksu Riese

Za cel postawili sobie odnalezienie dokumentów związanych z Riese, największym projektem górniczo-budowlanym nazistowskich Niemiec. Żeby to zrobić pojechali do Pragi. - Tam udało nam się odnaleźć kilka bardzo ciekawych dokumentów. Rzuciły one światło na okres "zmierzchu giganta", czyli to co z Riese działo się u kresu drugiej wojny światowej - mówi Łukasz Kazek, popularyzator historii.

Filmami policjanci z Wrocławia będą poprawiać wizerunek

Wrocławscy policjanci mają kręcić filmy ze swojej pracy, aby poprawić wizerunek swojej jednostki - wynika z informacji tvn24.pl. Wizerunek, który najpierw zdruzgotała sprawa śmierci na komisariacie Igora Stachowiaka, a później dobiła sprawa pijanego komendanta miejskiego policji.

"Jest to bitwa, którą Unia może przegrać z Polską"

"Bitwa wokół Polski zamienia się w test nad siłą populizmu nie tylko w Europie, ale i na całym świecie" - wskazuje publicysta Gideon Rachman na łamach "Financial Times". Jednocześnie dodaje, że Unia Europejska może przegrać starcie z Polską w sprawie procedury praworządności.

Tusk i Juncker do Brytyjczyków: drzwi pozostają otwarte

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zadeklarowali we wtorek w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, że UE jest otwarta na ewentualną zmianę decyzji Wielkiej Brytanii w sprawie opuszczenia Wspólnoty.

Sędziowie chcą orzekać, minister wysyła ich na emeryturę. "Arbitralne niewyrażanie zgody"

Co najmniej 29 sędziów sądów powszechnych nie otrzymało od ministra sprawiedliwości zgody na orzekanie po osiągnięciu wieku uprawniającego do przejścia w stan spoczynku. Przeciwko nowym przepisom i decyzjom szefa resortu protestują środowiska sędziowskie, interweniuje w tej sprawie również Rzecznik Praw Obywatelskich. Z kolei Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa ocenia, że to droga do tego, by wyłoniona przez polityków KRS "na stanowiska sędziów powołała prawników wspierających rząd".

Kangur uciekinier w wielkim mieście

Australijska policja złapała małego kangura, który błąkał się po ulicach Sydney. Zwierzę było trochę wystraszone, ale nic mu się nie stało. Policjanci zauważyli go na moście w centrum miasta. Zwierzę uciekało, skacząc wzdłuż barier dźwiękochłonnych i nie dawało się schwytać. Policjantom udało się, wykorzystując sygnały dźwiękowe, zapędzić kangura do przyczepki służącej do transportu koni. Przewieźli go do weterynarza, który podał mu środki uspokajające i zbadał go. Uciekinier to walabia bagienna - mniejszy kuzyn kangura. Ma do 80 centymetrów długości i waży do 20 kilogramów.

"Koła do góry, broń do kabury". Hałaśliwy protest w Miami

Na ulice Miami wyjechali motocykliści i właściciele quadów, którzy przy użyciu swoich pojazdów chcieli zademonstrować, że są przeciwni przemocy z użyciem broni palnej. Protest zorganizowali pod hasłem "Koła do góry, broń do kabury". Dlatego w ciągu dnia i wieczorem motocykliści i kierujący quadami jeździli po ulicach Miami głównie na tylnych kołach - stawiając maszyny pionowo. Nie przestrzegali przepisów drogowych. Poza zbyt szybką jazdą i przejeżdżaniem na czerwonym świetle spowodowali liczne wypadki, a kilka osób trafiło do szpitala. Policja wypisała co najmniej 30 mandatów, a kilku demonstrujących zostało aresztowanych.

"To są hańbiące procedury". Żurek o wyborze członków zmienionej KRS

Sędziowie nie mogą zamykać oczu i udawać, że nie widzą, jak jest tworzony ten organ - tak Waldemar Żurek, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, ocenił procedurę wyboru nowych członków nowej, zmienionej KRS. Gość "Wstajesz i wiesz" przyznał, że obawia się, iż rządzący w ostatniej chwili przedstawią sędziowskich kandydatów do Rady, aby uniknąć poddania ich ocenie.

Zginęła pod kołami ciężarówki, kierowca się oddalił. Prokuratura umorzyła sprawę

Starsza kobieta zginęła pod kołami ciężarówki. Wypadek zarejestrowała kamera monitoringu. Na nagraniu widać, jak z miejsca tragedii oddala się kierowca. Kiedy po dziewięciu godzinach zgłosił się na policję, w wydychanym powietrzu miał prawie pół promila alkoholu. I chociaż rodzina była pewna, że sprawca zostanie ukarany, prokuratura umorzyła sprawę. Materiał programu "Uwaga!" TVN.

Warunek spełniony. Macedonia bliżej Unii Europejskiej

Macedoński parlament ratyfikował w poniedziałek układ Macedonii z Bułgarią o "dobrym sąsiedztwie, przyjaźni i współpracy". Zmierza on do zażegnania historycznych sporów w tym regionie, w którym wciąż żywych jest wiele zadawnionych konfliktów etnicznych i terytorialnych.

Najlepsze aukcje WOŚP

Własny, domowy Robert Lewandowski - między innymi on jeszcze jest do wylicytowania w ramach 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Bo choć niedzielny finał za nami, to licytacje jeszcze trwają. I jak zwykle zaskakują - zauważa Łukasz Wieczorek.

Opozycja poobijana po przegranej bitwie

Bez pomysłu na siebie i bez szczęścia w sondażach. Poobijana na własne życzenie. Sejmowa opozycja ma problem, bo Prawo i Sprawiedliwość dysponuje poparciem, o jakim politycy PO czy Nowoczesnej mogą tylko marzyć. Ale także dlatego, że ostatnie głosowania w sprawie aborcji podzieliły obie partie i w oczach wielu jej zwolenników skompromitowały, o czym donosi Arleta Zalewska.

Lekarz pilnie poszukiwany. Sprawa życia i śmierci

Lekarz pilnie poszukiwany. Takie ogłoszenia coraz częściej pojawiają się w polskich szpitalach. I coraz częściej pozostają bez odzewu. Tym bardziej, że podobne oferty można znaleźć po sąsiedzku w Niemczech, gdzie kuszą większe pieniądze i lepsze warunki pracy. Choć i niektóre krajowe robią wrażenie. Ciągle jednak - jak informuje Michał Chlebowski - niewystarczające.

Wielka Orkiestra, wielkie pieniądze, wielkie potrzeby

Wielki finał i znów wielkie pieniądze na koncie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jurek Owsiak trochę zachrypnięty, ale dumny. Z tych, którzy zbierali i tych, którzy dawali. Dzięki nim dziś mówi się o ponad 80 milionach złotych. O tym, jak duże kwoty są potrzebne na szpitalne zakupy - Maria Mikołajewska.

"Sytuacja jest absurdalna". Opozycja w kłopotach, gigantyczna przewaga PiS

Opozycja bez pomysłu na siebie i bez szczęścia w sondażach. Ma poważny problem, bo Prawo i Sprawiedliwość dysponuje poparciem, o jakim politycy PO czy Nowoczesnej mogą tylko marzyć. Głosowania w sprawie aborcji podzieliły obie partie i w oczach wielu jej zwolenników skompromitowały. W południe zbierze się zarząd Nowoczesnej, który omówi sytuację w partii po środowych głosowaniach. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Wymuszone pierwszeństwo, rozbity radiowóz

Funkcjonariusz straży miejskiej najprawdopodobniej wymusił pierwszeństwo i zderzył się z volkswagenem we Wrocławiu - ocenia wstępnie policja. Trzy osoby zostały poszkodowane w wypadku.

(Nie)chciany patron

Dla jednych to dekomunizacja, dla innych wręcz przeciwnie - powrót do komunizmu, gdy władza centralna narzucała decyzje. Spory o nazwy ulic i placów można znaleźć w całej Polsce. Niekiedy bardzo ostre, szczególnie, gdy pojawia się imię Lecha Kaczyńskiego. Tak, jak w Bydgoszczy, gdzie jedna z ulic nosiła jego imię zaledwie kilkanaście godzin. Bo decyzję wojewody - podjętą na mocy ustawy dekomunizacyjnej - natychmiast zablokowali radni. To kolejne już, ale raczej nie ostatnie, starcie o tę ulicę. Dlaczego bydgoscy samorządowcy tak bardzo sprzeciwiają się upamiętnieniu Lecha Kaczyńskiego i co na to mieszkańcy - sprawdził Rafał Stangreciak.

Madryt nie zgadza się, by Puigdemont rządził Katalonią z Brukseli

Premier Mariano Rajoy zapowiedział, że Hiszpania nie zgodzi się na rządzenie przez Carlesa Puigdemonta Katalonią na odległość. Odwołany w październiku z funkcji premiera regionu polityk przebywa w Brukseli. "Rajoy po wyborach w Katalonii wciąż chce sprawować nad nią władzę, z Madrytu" - odpowiedział na to Puigdemont w internetowym wpisie.

Macron zmienia sądy i prokuraturę

Prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawił w poniedziałek wstępny plan reformy wymiaru sprawiedliwości. Nie przewiduje on jednak odłączenia prokuratury od ministerstwa sprawiedliwości, o co zabiegał między innymi prezes Sądu Kasacyjnego.