Najnowsze

Najnowsze

Ustawa szlabanem na nocne picie

Na zakaz sprzedaży w nocy alkoholu zezwala nowa ustawa. Sprawdziliśmy, jak mieszkańcy różnych rejonów Polski reagują na nowe przepisy. Popierają je głównie ci, którym szczególnie dały się we znaki skutki nocnego imprezowania.

Rasizm w stolicy

Jest Polką, ma 27 lat, polskie wykształcenie, polski paszport i mówi po polsku. Ale jest mulatką, bo jej ojciec pochodzi z Konga. Właśnie przeniosła się do Warszawy i napotkała problemy, jakich się w stolicy nie spodziewała. Nie z pracą, a z ostrymi przejawami rasizmu. Rajel Matsili odważyła się, choć nie bez trudu, opowiedzieć co ją spotkało w stolicy.

Opozycja walczy o samorząd

Opozycja zwiera szeregi - Platforma i Nowoczesna razem idą do wyborów samorządowych i wspólnie ogłaszają swoich kandydatów w walce o fotel prezydenta i wiceprezydenta Szczecina. Po Warszawie to kolejne nazwiska w opozycyjnej koalicji samorządowej. Pytanie co z innymi miastami i tempem podejmowania decyzji.

Śledczy sprawdzają, kto zawinił w sprawie Tomasza Komendy

Kto i jakie popełnił błędy oskarżając Tomasza Komendę za gwałt i morderstwo? Dlaczego dowody, które wcześniej miały być niepodważalne, dziś są do obalenia? Czy komuś zależało, by prawdziwy przestępca był na wolności? Odpowiedzi na te pytania mają znaleźć łódzcy prokuratorzy. Dla Tomasza Komendy to też nie koniec sprawy. Mężczyzna po 18 latach niesłusznego pobytu w więzieniu na nowo będzie musiał nauczyć się żyć.

MSWiA wycofuje się z prac nad ustawą o zbiórkach publicznych

"Po przeprowadzonych konsultacjach projektu nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych oraz po analizie uwag zgłoszonych przez organizacje pozarządowe, MSWiA podjęło decyzję o zaprzestaniu prac nad nowelizacją tych przepisów" - czytamy w komunikacie wydanym przez MSWiA.

Pod jednym niebem

Pytania o Żydów, Polaków z nimi relacje i ich miejsce w Polsce. Przed wojną żyło ich nad Wisłą 3,5 miliona. To znaczy, że co dziesiąty obywatel Polski był Żydem. Zaraz po wojnie było ich już zaledwie 200 tysięcy. Dziś - według szacunków - jest ich nawet dziesięciokrotnie mniej. Kim są i co to dziś oznacza być Żydem w Polsce?

Zapomniana historia

Dyskusja na temat historycznej odpowiedzialności i odpowiedzialności za słowa powróciła także niedawno przy okazji obchodów rocznicy wydarzeń z marca 1968 roku. Słowo "pamięć" - jak zwykle przy takich okazjach - odmieniane było przez wszystkie przypadki. I o nią także warto zapytać w wyjątkowym miejscu. W Dzierżoniowie po wojnie zamieszkało blisko 20 tysięcy Żydów, co stanowiło połowę ludności miasteczka. Po pogromie kieleckim, a później po roku 1968, wyjechali praktycznie wszyscy. Dziś mieszka ich tam kilkudziesięciu. W materiale wykorzystano fragment filmu: "Budujemy radioodbiorniki. Fabryka lamp i odbiorników radiowych", Polska Kronika Filmowa 13/47, WFDiF.

Historyczny pozew

Kolejne echa głośnej już na całym świecie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Tym razem stała się jednym z ważniejszych tematów w Argentynie. Tamtejszy portal miał naruszyć dobre imię narodu polskiego, więc do polskiego sądu trafił pozew Reduty Dobrego Imienia. Ich zdaniem argentyński portal internetowy Pagina 12 naruszył przepisy znowelizowanej ustawy o IPN.

"Mogli pójść na całość i wybrać Kaczyńskiego, żeby zwołał posiedzenie KRS"

- Co ma Trybunał Konstytucyjny wspólnego z KRS-em? Tyle ile partia PiS - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były premier Kazimierz Marcinkiewicz, komentując projekt nowelizacji ustawy o KRS. Zapowiadana zmiana w prawie przewiduje, że pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady zwoła prezes Trybunału Konstytucyjnego. - Dlaczego nie prezes partii? Uważam, że tu już mogli pójść na całość - dodał. Gośćmi drugiej części programu byli dr Adam Bodnar i Maria Ejchart-Dubois.

Merkel o ataku na Skripala: wiele śladów wskazuje na Rosję

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w piątek w Paryżu, że "wiele śladów wskazuje, iż Rosja ponosi odpowiedzialność" za atak na byłego podwójnego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii z użyciem gazu paralityczno-drgawkowego.

783 przypadki defraudacji. Zuma oskarżony

Były prezydent RPA Jacob Zuma, który zrezygnował z urzędu w połowie lutego, będzie musiał stawić czoło zarzutom oszustw i korupcji przy udzielaniu kontraktu na dostawy broni o wartości ponad dwóch i pół miliarda dolarów. Zarzuty przedstawił w piątek główny prokurator kraju.

"W spółkach strategicznych mogą być politycy, nawet powinni"

To jest po prostu nieprzyzwoite - komentował poseł PSL Piotr Zgorzelski w programie "Tak jest" w TVN24. Odniósł się w ten sposób do informacji o zarobkach osób związanych z PiS i zajmujących wysokie stanowiska w PZU. - W spółkach strategicznych mogą być politycy, nawet powinni - odpowiadał na to Sylwester Chruszcz z koła poselskiego Wolni i Solidarni.

"Mogli pójść na całość i wybrać Kaczyńskiego, żeby zwołał posiedzenie KRS"

- Co ma Trybunał Konstytucyjny wspólnego z KRS-em? Tyle, ile partia PiS - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były premier Kazimierz Marcinkiewicz, komentując projekt nowelizacji ustawy o KRS. Zapowiadana zmiana w prawie przewiduje, że pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady zwoła prezes Trybunału Konstytucyjnego. - Dlaczego nie prezes partii? Uważam, że tu już mogli pójść na całość - dodał.

Kto i czego powinien uczyć polskie dzieci?

Instytut Ordo Iuris opublikował raport podsumowujący kampanię „Chrońmy dzieci!”. Jej celem była „pomoc rodzicom w rozpoznaniu organizacji, z którymi ich dzieci mogą zetknąć się podczas zajęć szkolnych.” Jak piszą autorzy raportu „zajęcia dodatkowe w szkole prowadziły organizacje promujące obyczaje grup LGBTQ, utożsamiające się z ideologią gender, propagujące permisywny model edukacji seksualnej.” Na liście jest 25 organizacji. Wśród nich także m.in Amnesty International. Autorzy raportu twierdzą, że w większości przypadków o prowadzonych zajęciach nie wiedziała rada rodziców, która powinna je najpierw zaopiniować. Prezes Ordo Iuris uważa, że kampania jest nakierowana na uświadomienie rodziców i szkół o zakresie kompetencji i praw rodziców. Swoje wątpliwości co do wiarygodności danych zebranych w raporcie zgłaszają m.in przedstawiciele ruchu „Rodzice przeciwko reformie edukacji”. O raporcie Ordo Iuris rozmawiali w programie Tak Jest Dorota Łoboda i Jerzy Kwaśniewski.

Nowego Bonda nakręci twórca "Trainspotting"

Brytyjski reżyser Danny Boyle potwierdził, że będzie odpowiedzialny za scenariusz i reżyserię najnowszego, dwudziestego piątego filmu o Jamesie Bondzie. W roli głównej zobaczymy Daniela Craiga. Ponoć po raz ostatni.

"Kijanka", "czajnik", "plemnik". Nieśmiertelna maszyna "made in Poland"

Najliczniej produkowany śmigłowiec w Polsce i najdłużej służący, bo mający już pół wieku na "karku". Nazywany przez wojskowych "kijanką", "czajnikiem" czy "plemnikiem" Mi-2 to maszyna legenda. Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych w ramach przygotowań do obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zaprezentowało śmigłowce, które choć są zabytkami, do muzeum jeszcze się nie wybierają. Około 40 maszyn Mi-2 wciąż lata z biało-czerwonymi szachownicami, a ich następców na razie nie widać.

Krytykowała policję, nie żyje. Tysiące Brazylijczyków na ulicach

W piątek tysiące ludzi wyszły na ulice brazylijskich miast w proteście po zabójstwie znanej aktywistki i polityk Marielle Franco. 38-letnia obrończyni praw człowieka i radna miasta Rio de Janeiro, znana z ujawniania przypadków nadużyć ze strony policji, została zamordowana w środę w nocy.