Najnowsze

Najnowsze

Spalili kukłę Ryszarda Petru. "Skandaliczne wydarzenie"

Działacze Młodzieży Wszechpolskiej spalili w piątek na happeningu w Białymstoku kukłę byłego szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru. Nowoczesna uważa, że to skandal i sprawą z urzędu powinny się zająć policja i prokuratura. Jeśli tak się nie stanie, Petru zapowiedział, że sam zwróci się do prokuratury.

Jaki o ustawie o IPN: być może popełniłem jakieś błędy

Nawet jeżeli by uznać, że Trybunał Konstytucyjny powie, że fragmenty karne ustawy o IPN są niezgodne z konstytucją, to i tak będzie obowiązywała ważniejsza część tej ustawy, mianowicie ta, dotycząca spraw cywilnych - powiedział w "Piaskiem po oczach" wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

"W tym marszu szły całe rodziny"

To walka o nasze podstawowe prawa, ale też o bezpieczeństwo naszych dzieci - mówiła aktorka Maja Ostaszewska, komentując w "Faktach po Faktach" w TVN24 Czarny Piątek - protest, którego uczestnicy sprzeciwiali się zaostrzeniu prawa aborcyjnego. - Aborcja to dla mnie temat graniczny - podkreśliła Ostaszewska. W drugiej części programu gośćmi byli Monika Wielichowska (PO) i Grzegorz Długi (Kukiz’15).

Chcieliście zmian, to macie

Co realnie oznaczają poprawki do zmian w sądownictwie autorstwa Prawa i Sprawiedliwości? Opozycja twierdzi, że niewiele, bo sędziowie, którzy mieli być wymienieni w sądach powszechnych, zostali już odwołani. Propozycje PiS nazywają zatem ruchami pozorowanymi, wtórują im eksperci. PiS się z tym nie zgadza i mówi: chcieliście zmian, to macie.

Mało realny plan na wybory

Jesienne wybory w wersji PiS mogą się nie udać. Montaż kamer w każdym lokalu wyborczym i relacja na żywo w internecie to plan nierealny - mówi naszemu reporterowi szef jednej z firm instalujących monitoring. W lokalach brakuje szybkiego łącza, a kilkadziesiąt tysięcy kamer nie leży tak po prostu na półkach.

Co zmienią nowe pomysły PiS?

Dlaczego Prawo i Sprawiedliwość, które od ponad dwóch lat odmawiał wydrukowania trzech orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, teraz idzie na ustępstwa? Wcześniej partia rządząca zasłaniała się konstytucją, złamaniem prawa, teraz Komisją Europejską. Co to zmieni?

Czarny Piątek w całej Polsce

Czarny Piątek na ulicach wielu miast. Wyszły kobiety i mężczyźni, którzy je wspierają. Protest trwał od popołudnia do późnych godzin wieczornych. Najliczniejszy był w Warszawie - według ratusza w proteście wzięło udział nawet 55 tysięcy uczestników. Protestujący byli przed kurią, Sejmem, doszli do siedziby PiS na Nowogrodzkiej. Wszyscy jednym głosem domagają się odrzucenia projektu zaostrzającego przepisy aborcyjne. Projektu, który zakazuje przerywania ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.

Dwoje premierów, dwa zdania

Czy to spór na linii Beata Szydło – Mateusz Morawiecki? Na pewno rozbieżność zdań. Pytanie, czy niezaplanowana? Premier Szydło przywołała wczoraj w Sejmie temat rozdawanych za jej czasów nagród dla ministrów i wiceministrów. Kiedy ona broniła swojej decyzji, tłumacząc ministrów ciężka i uczciwą pracą, premier Morawiecki od nagród całkowicie się odciął.

Czarny Piątek

Legalna aborcja już dziś jest w Polsce prawie niemożliwa. Bez zaostrzania przepisów, do czego wzywa teraz rządzących Kościół, a przeciwko czemu protestowano znów na ulicach w całym kraju. W Warszawie wielotysięczna demonstracja przeszła od Sejmu do siedziby Prawa i Sprawiedliwości. Czarny Piątek, czarno na białym, w relacji Cypriana Jopka.

Jaki o ustawie o IPN: być może popełniłem jakieś błędy

Nawet jeżeli by uznać, że Trybunał Konstytucyjny powie, że fragmenty karne ustawy o IPN są niezgodne z konstytucją, to i tak będzie obowiązywała ważniejsza część tej ustawy, mianowicie ta, dotycząca spraw cywilnych - powiedział w "Piaskiem po oczach" wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Jako minister popierał, jako poseł zagłosował za. Jako prokurator żąda unieważnienia

Zbigniew Ziobro - minister sprawiedliwości - uważał ustawę o IPN za dobrą, skuteczną i zgodną z konstytucją. Zastępca Zbigniewa Ziobry - prokuratora generalnego - wnosi jednak, żeby Trybunał Konstytucyjny unieważnił jeden z przepisów tej ustawy. Rzeczniczka Prokuratury Krajowej tłumaczy, co Zbigniew Ziobro, w piśmie swojego zastępcy, ma na myśli. Tej myśli prokuratora generalnego nie ma jednak w piśmie do Trybunału.

"W tym marszu szły całe rodziny"

To walka o nasze podstawowe prawa, ale też o bezpieczeństwo naszych dzieci - mówiła aktorka Maja Ostaszewska, komentując w "Faktach po Faktach" w TVN24 Czarny Piątek - protest, którego uczestnicy sprzeciwiali się zaostrzeniu prawa aborcyjnego. - Aborcja to dla mnie temat graniczny - podkreśliła Ostaszewska.

Kuchciński odpowiada Gersdorf w sprawie powołań do KRS

"W praktyce funkcjonowania Sejmu kluby parlamentarne, w których skład wchodzi przynajmniej 15 posłów, korzystają z takich samych praw jak kluby poselskie" - napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński w odpowiedzi na zarzuty Małgorzaty Gersdorf, pierwszej prezes Sądu Najwyższego, która 19 marca podała w wątpliwość tryb, w jakim Sejm wybrał członków Krajowej Rady Sądownictwa.

"Ten atak to poważne wyzwanie dla naszego bezpieczeństwa i suwerenności"

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w piątek na wspólnej konferencji z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, że kilka krajów UE, w tym Niemcy i Francja, podejmie szybkie działania w reakcji na dokonany w Salisbury atak na Siergieja Skripala i jego córkę. Niewykluczone są nawet nowe sankcje wobec Rosji.

Amerykański niszczyciel w pobliżu spornych wysp. Pekin: to zagrożenie suwerenności

Amerykański niszczyciel rakietowy USS Mustin przepłynął w piątek w odległości 12 mil morskich od rafy Mischief, z której Chińczycy zrobili sztuczną wyspę z portem, lotniskiem i garnizonem wojskowym. Mischief wchodzi w skład wysp Spratly na Morzu Południowochińskim. Według przedstawicieli władz USA okręt realizował operację egzekwującą swobodę żeglugi.

Ona urodziła, on zakopał. Proces po śmierci noworodka

Urodził się, od razu dostał 10 ciosów ostrym narzędziem. Co drugi powodował obrażenia, które musiały skończyć się śmiercią. - Jego matka powiedziała, że mam go iść zakopać. Teraz żałuję - mówił przed sądem jeden z trzech oskarżonych o zabójstwo noworodka. Wszystkim grozi dożywocie.

Atak w supermarkecie. Co stało się w Trebes

26-letni mężczyzna, który prawdopodobnie działał sam, odpowiada za trzy oddzielne ataki, do jakich doszło w piątek w Carcassonne i Trebes we Francji: atak na żandarmów, brutalną kradzież samochodu i wzięcie zakładników w supermarkecie. MSW tego kraju potwierdziło śmierć czterech osób, w tym napastnika, ale bilans ofiar może wzrosnąć. Zamachowiec został zastrzelony przez policję.